امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3508
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۲
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «روسیا الیوم»، «بشار الجعفری» نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل تأکید کرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «روسیا الیوم»، «بشار الجعفری» نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل تأکید کرد که اجرای حالت پرواز ممنوع در سوریه تنها با تصمیم شورای امنیت امکان پذیر است که این مسأله نیز جزء محالات است.

الجعفری در واکنش به سخنان روز گذشته «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مورد ایجاد حالت پرواز ممنوع در صورتی که استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه اثبات شود، گفت: مانور دادن روی مسأله استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه راهی برای اعمال فشار بر نظام و مردم سوریه است تا حکومت را وادار به عقب نشینی سیاسی کنند.

نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه «ان بی ان» لبنان افزود: کشورهای غربی می‌توانند مانند گذشته توطئه‌های خود را بدون موافقت شورای امنیت عملی کنند همانگونه که پیشتر در یوگسلاوی، لیبی و عراق این کار را انجام داده‌‌اند، اما نمی‌توانند از راه مشروع و قانونی و از طریق تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت بر بخشی یا همه سوریه حالت پرواز ممنوع ایجاد کنند.

وی تأکید کرد که ایجاد حالت پرواز ممنوع در سوریه با موافقت شورای امنیت جزء محالات است اما سخنان آمریکایی‌ها در مورد تسلیح معارضان تنها برای گمراه کردن افکار عمومی صورت می‌گیرد زیرا تسلیح و حمایت گروه‌های تروریستی در حال حاضر نیز ادامه دارد.

الجعفری یادآور شد که هدف از ادعای وجود سلاح شیمیایی در سوریه، تکرار سناریوی عراق و باز کردن درهای کشور برای بازرسی غیر قابل کنترل و غیر منضبط با پوشش ساز و‌کارهای سازمان ملل و تجاوز به حاکمیت سوریه است.

وی با اشاره به درخواست دمشق از سازمان ملل برای بررسی حمله شیمیایی تروریست‌ها در خان العسل در حومه حلب گفت: در جلسه شورای امنیت در مورد این درخواست سوریه نمایندگان فرانسه و انگلیس مدعی شدند که سلاح شیمیایی چهار ماه پیش در حمص نیز استفاده شده است.

وی افزود: فرستاده روسیه که ریاست شورای امنیت را نیز به عهده دارد از نمایندگان لندن و پاریس پرسید که چرا چهار ماه منتظر شده‌اند و اکنون در مورد استفاده از سلاح شیمیایی سخن می‌گویند که هر دو نماینده بدون پاسخ دادن به این سوال خواستار قرار دادن حمص در میان مناطقی شدند که بازرسان سازمان ملل باید آن را بازرسی کنند.

به گفته جعفری، فرستاده روسیه از این اقدام  نمایندگان انگلیس و فرانسه انتقاد کرد و آن را تلاشی برای ضایع کردن درخواست سوریه برای بازرسی در حلب دانست.

در پی ادعاهای کشورهای غربی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به وسیله حکومت این کشور؛ دمشق بارها این ادعاها را رد کرد و وزیر اطلاع رسانی سوریه نیز آن را دروغی بی‌شرمانه خواند.

«براد شرمن» سناتور جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا روز گذشته به نقل از وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که در صورتی که ثابت شود سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده همه گزینه‌ها از جمله ایجاد منطقه پرواز ممنوع روی میز قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار