امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35118
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد لندن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد لندن اقدام قانونی علیه دولت اسپانیا بر سر بازرسی‌های اخیر در مرز جبل‌الطارق (گیبرالتار) را بررسی می‌کند.

این سخنگوی دولت انگلیس گفت بازرسی‌های اخیر موجب به وجود آمدن صف‌های طولانی و چندساعته منجر شده است. وی این اقدامات را «با انگیزه سیاسی و کاملا نامناسب» توصیف کرد.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود: عدم اقدام اسپانیا برای برداشتن بازرسی‌های فوق‌العاده در آخر هفته قبل، کاملا مایه ناامیدی نخست‌وزیر شده است. در حال بررسی هستیم تا مشخص کنیم که چه اقدامات قانونی می‌توان در این زمینه انجام داد.

سخنگوی کامرون ادامه داد: این یک اقدام بی‌سابقه است و به همین دلیل قصد داریم پیش از تصمیم‌گیری کاملا دقت کنیم.

منطقه جبل‌الطارق در منتهی‌الیه جنوبی اسپانیا واقع شده و دولت‌های اسپانیا و انگلیس بر سر حاکمیت بر آن اختلاف دارند. دولت محلی این منطقه اخیرا با هدف سخت کردن دسترسی ماهیگیران اسپانیایی به آب‌های جبل‌الطارق، صخره‌های مصنوعی و موانعی را در این منطقه ایجاد کرده‌اند. دولت اسپانیا هم بازرسی‌ها در مرز جبل‌الطارق را افزایش داده و تردد خودروها و افراد از مرز را با دشواری مواجه کرده است.

این منطقه از 300 سال قبل و در زمان استعمارگری بریتانیا، تحت حاکمیت انگلیس قرار گرفت. اما اسپانیا حاکمیت بریتانیا بر این منطقه را قبول ندارد. علاوه بر این، دو کشور مدت‌هاست بر سر نحوه استفاده از ذخایر دریایی این منطقه، با هم اختلاف دارند.

دولت اسپانیا اخیرا از تصمیم خود برای وضع مالیات 50 دلاری عبور از مرز و احتمال بسته شدن مسیر تردد هوایی در این منطقه خبر داده است. «خوزه گارسیا مارگالو» وزیر خارجه اسپانیا می‌گوید این مالیات صرف جبران خسارت ماهیگیران اسپانیایی‌ای می‌شود که به دلیل احداث صخره‌های مصنوعی در «جبل‌الطارق» امکان امرار معاش را از دست داده‌اند.

این اقدام دولت اسپانیا با واکنش لندن مواجه شده و کامرون چند روز قبل در واکنش به آن با «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا تماس گرفت.

در چند روز اخیر چند ناو و کشتی جنگی انگلیس به گشت‌زنی در آب‌های مدیترانه در نزدیکی «جبل‌الطارق» پرداخته‌اند. وزارت دفاع انگلیس این اقدام را روتین و معمولی توصیف کرده و اعلام داشته است که برنامه این گشت‌زنی از ماه قبل در نظر گرفته شده است. با این حال اواخر این هفته قرار است یکی از ناوهای انگلیس در جبل‌الطارق پهلو بگیرد که رسانه‌های اسپانیایی این امر را نشانه‌ای از تقابل دانسته‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها