امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35140
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی سخنانی در جلسه رأی اعتماد به وزرای مجلس ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی سخنانی در جلسه رأی اعتماد به وزرای مجلس شورای اسلامی، گفت: من از هیئت رئیسه محترم و نمایندگان محترم، مخالفین و موافقین محترم تشکر می‌کنیم که در مورد برنامه رئیس جمهور صحبت کردند و شاید نمایندگان مخالف محترم کمتر به بحث برنامه‌ها پرداختند، از این رو برخی از مسائلی که وقت مخالفین محترم به آن اختصاص پیدا کرد، می‌توانست در هر جلسه‌ای مطرح شود.

وی افزود: آنچه که در این میان مهم است اینکه در یک شرایط خاص، دولت آقای روحانی مسئولیت اداره کشور را برعهده می‌گیرد و برای اداره این شرایط ما در ابعاد داخلی و بین‌المللی نیازمند یک تفاهم جدی هستیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دشمنان کینه‌توز نظام جمهوری اسلامی بخصوص رژیم صهیونیستی که تلاش می‌کند وانمود کند، هیچ اتفاقی نیفتاده است و حتی از جملات جعلی آقای روحانی در روز قدس استفاده می‌کنند و در دنیا یک جنجال به پا می‌کنند که فضا را علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی نگه می‌دارند. این دشمنان کینه‌توز در کمین نظام جمهوری اسلامی نشسته‌اند و از فرصتی که ملت در انتخابات 24 خردادماه فراهم آورده‌اند باید حداکثر استفاده کرد و ‌ادامه این حرکت با ما مسئولین است.

جهانگیری گفت:بلافاصله بعد از 24 خرداد آقای روحانی در دو زمینه مشغول کار شدند. اولین زمینه در خصوص برنامه بود، ما از این فرصتی که برای اولین بار آئین‌نامه داخلی مجلس فراهم کرد و این اولین بار است که رئیس جمهور برنامه دولت را ارائه می‌دهد و در مجلس پیرامون آن صحبت می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد:‌ یکی از نمایندگان محترم گفتند اختلاف رای تنها 7 دهم درصد بود این حرف صحیحی نیست در مرحله اول انتخابات بیش از 18 میلیون رای بدست آمد که شما آن را با سایر انتخابات‌ها مقایسه کنید و همچنین تعداد کاندیداها که در آن زمان چه رایی نامزدها داشتند.

جهانگیری گفت: در سال 84 در مرحله اول بالاترین رای 6 میلیون رای بود اما در این انتخابات تفاوت رای نزدیک به 14 میلیون رای بود که یک تفاوت معنادار است.با اینکه حتی مواضع برخی از کاندیداها به مواضع آقای روحانی بسیار نزدیک بود. ما باید رای ملت را بزرگ بدانیم، اتفاقا رای آقای روحانی در مناطق محروم و استانی از قوت بالاتری برخوردار بود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ای که مورد تایید مردم نیز در انتخابات قرار گرفت آقای روحانی دستور دادند که دو برنامه در کارگروه‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. نخست تعدیل وضع موجود و تهیه برنامه و حتی برنامه 4 ساله که به دو برنامه زیر مجموعه کوتاه مدت و میان مدت تقسیم شد.

جهانگیری گفت:‌ کار دوم در زمینه کابینه بود که ایشان گفتند در این باره بیش از 6 هزار نفر کار صورت گرفته است.تلاش شد تا افرادی از زبدگان و نخبگان انتخاب شده و به ایشان معرفی شود. همچنین در خصوص برنامه آقای روحانی باید این نکته را متذکر شوم که برای اولین بار رئیس جمهور برنامه مدون برای 4 سال آینده تهیه شده است و ما می‌دانیم در سال 1393 در کجا باید باشیم. البته تمام این‌ها یا قوانین جاری است و یا قوانین آنها باید در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: برنامه‌ای که امروز تقدیم مجلس شد، اصول کلی حاکم بر دولت مورد تاکید قرار گرفت و اگر آن را دوستان مطالعه کرده بودند برخی از حرف‌هایی که در مخالفت با این برنامه‌ها گفته شد، ذکر نمی‌شد.

جهانگیری با ذکر تیتروار عناوین برخی از برنامه‌های روحانی گفت:‌ دیانت عقلانی و راهمانی، اعتدال‌گرایی در رفتار دولت مردان و تصمیمات دولت، تصمیم‌گیری بر مبنای خرد جمعی، محوریت منافع ملی که به صورت مشخص قید شده است که هیچ منفعت گروهی، حزبی و شخصی جایگاهی در آن دولت ندارد و آن چه که محور است منفعت ملی است.

جهانگیری گفت: تحقق اصول حکمرانی خود، واقع‌بینی، توجه به حقوق شهروندی،‌توجه به رشد و توسعه پایدار، ارتقای کیفیت زندگی مردم،‌تعامل با قوا بر پایه احترام متقابل به تفکیک قوا، پایدارسازی محیط زیست، تکیه بر مردم، حمایت از نسل جوان و تعامل در فضای بین‌المللی بخشی از این برنامه‌ها و اصول اصلی آن مطرح شده است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: این مبانی و اصول کلی در 7 محور اصلی تبیین شده است. در اهداف دولت در بخش اقتصادی، بهبود زندگی مردم، کاهش تورم، افزایش قدرت خانوار، یک هدف است.همچنین کاهش فقر و شکاف درآمدی هدف بعدی است. شغل‌آفرینی پایه‌دار و ایجاد تعادل در بازارهای مختلف و تعامل با بازارهای جهانی از اهداف دیگر است.

جهانگیری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ‌ما نیازمند واردات تکنولوژی هستیم، هم نیاز به صادرات و محصولات خود به این بازارها داریم و هم به سرمایه‌های بین‌المللی نیاز داریم. تحکیم بنیان‌های اقتصاد داخلی در قالب اقتصاد مقاومتی که برخی از دوستان ادعا می‌کردند که اقتصاد مقاومتی جایگاهی در این برنامه ندارد و این نشان می‌دهد که آنها این برنامه را مطالعه نکردند. اصلا بنیان‌های اقتصاد داخلی باید برای چنین شرایط تقویت شود و یکی از انتقادهای ما به دوستانمان در دولت گذشته این بود که در فضای بین‌الملل پرتنش زمانی که روابط جهانی پرتنش می‌شود نباید در اختیار کارهای خارجی قرار بگیرد.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: اتفاقا در چنین شرایطی باید به تولیدات داخلی کشور اهمیت داده شود و متاسفانه با آن حجم واردات وضع اقتصادی کشور در وضع ویژه‌ای است.

وی افزود: در بخش راهبردهای اجتماعی اهداف 7‌گانه‌ای تعریف شده است که مهمترین آن جامعه دینی بدون خشونت، جامعه پایدار، جامعه‌ای بدون فساد، رانت و تبعیض و برای هر کدام از این اهداف راهبردهای مشخصی نیست تعیین شده است. راهبردهای اجرای ریز هم ارائه شده است. انسجام اجتماعی با حفظ تنوع فرهنگی و ایجاد فضایی شاد و امیدوار از جمله برنامه‌های دیگر دولت محسوب می‌شود.

همچنین معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اهداف مختلف در بخش‌های گوناگون همچون سیاست خارجی و سیاست داخلی ادامه داد:‌یکی از بخش‌هایی که مهم است در شرایط فعلی به آن اهمیت دهیم بحث نظام مدیریت کشور است دوستان سازمان مدیریت و برنامه کشور در این شرایط آسیب‌های فراوانی دیده است و نیازمند به بازسازی کشور هستیم کسانی که کار اجرایی کرده باشند، می‌دانند که وضعیت مدیریت کشور چگونه نابسامان است و یکی از اهداف دولت در این زمینه در حوزه کشورداری و مدیریت است.

وی افزود: ما در این حوزه سه هدف نظام اداری و پاسخگو، چالاک و پاک را در نظر داریم، پاسخگویی باید جزو ذات نظام اداری باشد و در این صورت این نظام فاسد می‌شود و اصلا نیاز نیست که ما دنبال دلیل دیگری بگردیم، توسعه سرمایه‌های انسانی دولت و بازگشت قانون در تمام شئون اداری کشور از جمله اهداف دیگر است ما فکر می‌کنیم همانگونه که دکتر روحانی گفتند، قانون و تکیه بر قانون یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که باید دولت انجام دهد.

وی افزود: برخی‌ها به بخشنامه معاون اول رئیس جمهور انتقاد کردند که آن را خلاف قانون عنوان کردند که اصلا مهمترین پیام این بخش‌نامه این بود که مصوباتی که مغایر با قانون شناخته شده‌اند، دولت باید آن را اصلاح کند. ما مشاهده کردیم، درباره موضوعی سه بار رئیس مجلس گفته است که خطا است و اصلاح نشده است و اولین قدم دولت این است که پایبند قانون است متوقف کردن آن است.

وی افزود: البته من به جوانان اطمینان می‌دهیم تا راهکاری پیدا کنیم تا افراد جویای کار را مشکلشان را حل کنیم ما در بحث برنامه که جزو وظایف دولت بود یک برنامه کامل به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و رئیس دولت با استفاده از آن می‌داند که چکار باید در 4 سال آینده انجام دهد.

جهانگیری با اشاره به برخی از انتقادات نسبت به کابینه گفت: برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران لیست کابینه همزمان با تحلیف خدمت مجلس شورای اسلامی ارائه شد در حالی که یک تا دو هفته برای این کار زمان قانونی وجود داشت و شاید اگر این کار را کرده بودند وزرا در شرایط بهتری برای اخذ رای اعتماد قرار می‌گرفتند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: مجموعه‌ای از لیبست‌های پیشنهادی در اختیار ایشان قرار گرفت و تاکید ایشان این بود که یک کابینه اعتدالی تشکیل شود و ما در شرایطی قرار گرفتیم که فرصت اشتباه را نداریم و دولت نمی‌تواند با خطا کشور را اداره کند.

وی افزود:‌ امروز وضع وزارت نفت و تولید نفت می‌دانند که 5/7 میلیون تن و بر اساس گفته وزیر صنعت و تجارت 10 میلیون تن باید وارد شود. در حالی که در زمان جنگ تمام میزان ارزی که برای واردات کالاهای اساسی مورد استفاده قرار می‌گرفت دو میلیارد دلار بود در حالی که امروز باید 14 میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص یابد.

جهانگیری با بیان اینکه گفته می‌شود کابینه مسن است سوال این است که این مقایسه با کجا انجام می‌شود، گفت: در اوایل پیروزی انقلاب همه کسانی که  مسئولیت‌هایی را بر عهده می‌گرفتند در سنین جوانی به سر می‌بردند. چون افراد دیگر مربوط به رژیم گذشته بودند و کنار گذاشته شدند و به عنوان نمونه خود من در سن 26 سالگی نماینده مجلس شدم و رئیس مجلس حدود 40 سال سن داشت. در این دوره نمی‌خواهیم به نسلی که در ابتدای انقلاب حضور داشتند بگوییم سن این افراد به جایی رسیده که باید کنار بروند.

وی با اشاره به ملاقاتش با یکی از وزرای خارجه کشورهای همسایه در زمان استانداری‌اش در استان اصفهان، تصریح کرد: وزیر خارجه آن کشور به من گفت که من به اندازه سن شما وزیر خارجه کشور خود بودم و سن ما برای‌ آن مسئولیت‌ها بسیار جوان بود. اگر در شرایط فعلی با هر یک از کشورها مقایسه‌ای را داشته باشیم ، کابینه روحانی اگر جوان‌تر نباشد، مسن‌تر نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: من از افرادی که به سن اشکال می‌گیرند و نوعا به گونه‌ای صحبت می‌کنند و می‌خواهند از موضع علمی صحبت کنند،  می خواهم یک مقاله و یا یک سند در حوزه مدیریتی ارائه دهند که سن از شرایط منفی مدیریت است و هر چه سن بالاتر برود مشکل در این حوزه بیشتر می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه هیچ اشکال دیگری به این دولت نمی‌تون گرفت، افزود:  چه کسی گفته در این شیوه مدیریتی که باید حتما مدیر وقت خود را در خارج از دفتر و حضور در شهرستان‌ها صرف کند، بهترین تصمیمات اتخاذ می‌شود؟ باید توجه داشت که وضع موجود کشور گرچه ممکن است بخشی از آن معلول تحریم‌ها باشد ،بخشی از آن نیز معلول این شیوه مدیریتی است و نباید در این مسئله تردیدی داشته باشیم.

وی با طرح این سوال که ما 600-500 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و باید ببینیم که چه شده است، گفت: حتما انتخاب مدیران باتجربه در این مقطع کارساز است. در جایی نیز گفته شد که این کابینه شرکت سهامی است. نخیر این کابینه شرکت سهامی نیست. بهترین تعبیر برای این کابینه یک کابینه فراجناحی است که همه جناح‌های داخل نظام جمهوری اسلامی امروز احساس می‌کنند که در این کابینه نماینده‌ای دارند. آیا این که ما در مقطعی یکی از جریانات اصلی کشور از همه سطوح مدیریتی حذف کنیم به نفع کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: انسجام در همه تیم دولت خصوصا در تیم اقتصادی در حد اعلاست. من در کابینه آقای هاشمی‌رفسنجانی در دولت بودم در کابینه آقای خاتمی در دولت بودم و در این دوره نیز در دولت آقای روحانی هستم و شهادت می‌دهم در هیچ کابینه‌ای انسجامی که در درون تیم اقتصادی فعلی وجود دارد دیده نشده است.

جهانگیری اظهار داشت: آقای دکتر روحانی شرطی که با وزرای خود گذاشته این است که قانون‌‌گرایی مدنظر بوده و به تمام قوانین کشور تن داده شود و قانون فصل‌الخطاب قرار گیرد و مسئله دوم التزام به ولایت فقیه است. برخی از وزاریی که در اینجا به آنها انتقاد می‌شد وزاریی بودند که به آقای روحانی و نیز در جمع گفتند که اگر ما بدانیم مقام معظم رهبری حتی در دل و در جمع‌های خصوصی بگویند که من راضی نیستم فلان شخص در کابینه حضور پیدا کند ما یک لحظه نیز در عدم ورود خود به کابینه تردید نمی‌کنیم.

وی افزود: آیا این صحیح است که به پاک‌ترین و خالص ترین نیروهای نظام گفته شود که شما در فتنه حضور داشته‌اید. مسائل مربوط به فتنه و توسط دستگاه قضا و یا وزارت اطلاعات مورد رسیدگی قرار گرفته است و ما نمی‌توانیم بعد 4 سال بگوییم که فردی در فتنه نقش داشته و در آن رسیدگی نشده است. افرادی که به عنوان وزیر انتخاب شدند استعلام از همه دستگاه‌ها در مورد آنها وجود دارد و به حمدالله دستگاه‌های اطلاعاتی پاک‌ترین کارنامه‌ها را در مورد آنها به ما داده‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: علاوه بر این آقای دکتر روحانی منشوری را نوشتند تحت عنوان منشور اخلاقی و این مشور اخلاقی را قبل از معرفی وزرا به مجلس، مطرح کردند و در این منشور آمده است که تصمیم بر مبنای تبلیغ اندیشه بر مدار اعتدال و رفتار هم در چارچوب قانون باشد. هدف اول من تامین منافع پایدار ملی باشد و منافع حزبی، سازمانی و قومی، حرفه‌ای و منافع شخصی را به هیچ وجه مبنا قرار ندهم و این توافق توافقی است که بین آقای روحانی و وزرای ایشان صورت گرفته است.

جهانگیری ادامه داد:‌ همچنین در این منشور آمده است که در تمام تصمیمات و اقدامات خود سیاست‌های کلی نظام ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری برنامه‌های توسعه‌ای، قوانین و اولویت‌های اعلام شده از طرف رئیس‌جمهور را مد نظر قرار خواهم داد. مدیران زیردست خود را برای پذیرش مسئولیت‌های بزرگتر آماده کنم و کارکنان خود را به مثابه سرمایه‌ای بپندارم که بهره‌وری و بالندگی داشته باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها