امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۴:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35200
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 181
به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به اوکراین، هیئت رسانه‌ای ایران امروز بعد ازظهر با «میکولا پریسیاژنیوک» وزیر کشاورزی اوکراین دیدار کرد. پریسیاژنیوک ...

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به اوکراین، هیئت رسانه‌ای ایران امروز بعد ازظهر با «میکولا پریسیاژنیوک» وزیر کشاورزی اوکراین دیدار کرد.

پریسیاژنیوک در این دیدار گفت: خوشحالم از اینکه این جلسه هماهنگ شده و از آقای سفیر برای هماهنگی آن تشکر می‌کنم. طی سه سال گذشته روابط بین ایران و اوکراین فعال‌تر شده است و اکنون روابط تجاری و مناسبات فرهنگی بین دو کشور در سطح مطلوبی است.

وی افزود: بعد از سفر وزیر کشاورزی ایران به اوکراین و دیدار وی با نخست‌وزیر، دستور داده شد وزیر کشاورزی اوکراین ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را عهده دار شود. هشت روز پیش من به مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ایران آمدم و در آن شرکت کردم. در چارچوب این سفر توانستم با آقای روحانی دیدار کنم و چشم‌انداز توطئه روابط بین دو کشور را طی این دو دیدار بررسی کردیم. هر دو طرف تایید کردند که توسعه روابط دو جانبه توسط طرفین مطلوب هر دو کشور ایران و اوکراین است.

این عضو کابینه اوکراین اضافه کرد: امیدوارم ترکیب کابینه ایران که معرفی شده این هفته تایید شود و ما بتوانیم در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی را در ماه سپتامبر برگزار کنیم. متاسفانه آخرین کمیسیون مشترک دو کشور 9 سال پیش برگزار شد.

وی ادامه داد: امیدوارم در کمیسیون مشترک اقتصادی فرصتی برای توسعه روابط دو کشور فراهم شود. هفته آینده گروه کاری «داماتسی» برنامه سفر به تهران را آماده کنند. در روابط اقتصادی اوکراین، ایران رتبه سیزدهم را دارد. سیزده رقم خوبی است چون من در این تاریخ به دنیا آمده‌ام. من فکر می‌کنم باید با این رقم خداحافظی کنیم و آن را به هفت برسانیم. بین کشورهای آسیایی ایران جایگاه پنجم را دارد، این جایگاه ایران هم افزایش خواهد یافت. متاسفانه هم اکنون در صادرات گندم به ایران کشورهایی در جایگاه اول هستند که تولید کننده گندم نیستند و این کار توسط کشورهای ثالث انجام می‌شود. در دیدار با آقای روحانی بر این تاکید کردیم که همه تلاش‌ها صورت گیرد که صادرات محصولات به ایران به صورت مستقیم انجام گیرد. در تبادل کالاهای اوکراینی 60 درصد محصولات در زمینه کشاورزی هستند. من به عنوان وزیر کشاورزی از این موضوع خوشحالم اما بر این باورم که مناسبات دو کشور هم در زمینه کشاورزی و هم اقتصادی و صنعتی توسعه یابد.

وزیر کشاورزی اوکراین اضافه کرد: فرصت را مغتنم شمرده از سفارت ایران در اوکراین به دلیل فعالیت خوب آقای سفیر تشکر می‌کنم. تا به حال با کسی به اندازه سفیر ایران ملاقات نکرده‌ام. امیدوارم نتیجه این فعالیت افزایش مبادلات اقتصادی بین ایران و اوکراین باشد. در نشست امروز وزارت کشاورزی موضوع برگزاری نمایشگاه اوکراین در ایران بررسی شد که تاریخ برگزاری آن متعاقبا هماهنگ خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت کشاورزی کشورش، گفت:امسال قصد داریم سی میلیون تن غلات صادر کنیم. اوکراین کشوری است که بیش از 50 درصد صادرات روغن آفتابگردان جهان را به خود اختصاص داده. ما به بخش کشاورزی ایران بسیار احترام می‌گذاریم. تلاش و مهارتی که ایران برای توسعه کشاورزی از خود نشان می‌دهد شایسته احترام است. آماده‌ایم در بخش کشاورزی با ایران در زمینه علمی و محصولات همکاری کنیم. در چارچوب سفر به ایران بین شرکت‌های غلات دو کشور ملاقات‌هایی برگزار شد و پیش‌بینی می‌کنیم که قراردادی در این زمینه منعقد شود و حجم مورد نیاز دو کشور با قیمت رقابتی صادر خواهد شد.

وزیر کشاورزی اوکراین در زمینه همکاری کشاورزی ایران و اوکراین گفت: رسانه‌ها با توجه به شرایط فعلی می‌توانند مناسبات بین دو کشور را تقویت کنند و تبادل کالا بین ایران و اوکراین را افزایش دهند. امیدوارم حجم تبادل کالا بین ایران و اوکراین به سه تا پنج برابر برسد متاسفانه طی این 6 ماه این اتفاق شاید نیافتد امیدوارم که همکاری‌های دو جانبه بین دو کشور و شرکتهای آنها افزایش یابد و این امر را محقق کند.

وی در ادامه گفت: در وهله اول باید مبادلات تجاری در زمینه محصولات کشاورزی تقویت شود. وظیفه اصلی من در حال حاضر تعدیل قیمت محصولات، با حذف واسطه‌هاست. موسسات علمی کشور نیز در این زمینه همکاری کرده و تبادل اطلاعات و تجربیات را انجام می‌دهد. برگزاری نمایشگاه‌ها هم فرصت خوبی  در این زمینه مهیا می‌کند. درباره واردات محصولات کشاورزی ایران به اوکراین ملاقاتی با سفیر اوکراین در تهران داشتم. در این زمینه نیاز به تشخیص و تعیین تنوع محصولات مثل خشکبار یا محصولاتی است که در اوکراین تولید نمی‌شوند.

پریسیاژنیوک ادامه داد: درست است که کمیسیون مشترک از 9 سال پیش تا به حال جلسه‌ای برگزار نکرده، اما سعی ما بر این است که نگاهی به آینده داشته باشیم. روابط بین ایران و اوکراین طی چند سال گذشته به سمت انرژی گرایش یافته است. شرایط الان به گونه‌ای است که بخش انرژی در روابط دو کشور به کنار رفته و به احتمال قوی این یکی از دلایل اصلی عدم فعالیت کمیسیون مذبور است. همه تلاش‌هایم را به کار خواهم بست تا جلسه این کمیسیون مشترک طی ماه سپتامبر برگزار شود و در آن مواردی نظیر همکاری‌ها در زمینه کشاورزی، صنعت هواپیمایی، خودروسازی، مناسبات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌ها مورد بحث قرار گیرد. در سفر به ایران به این نتیجه رسیدیم که ایرانی‌ها تصور خوب و مثبتی از اوکراین دارند. در زمینه کشاورزی باید بگویم که چالش‌های موجود در طبیعت باعث می‌شود که این موضوع از سطح دو جانبه به سطح بین الملل کشیده شود. مطمئنم که با تلاش‌های دو کشور در زمینه علمی ما می‌توانیم بر این چالش‌ها غلبه کنیم.

وی در پایان گفت: بخش کشاورزی هم در ایران و هم در اوکراین حائز اهمیت راهبردی است. اولویت اصلی ایران در حال حاضر استقلال و خودکفایی در زمینه کشاورزی براساس نیازهای این کشور است. اولویت اصلی اوکراین هم در حال حاضر حضور در بازارهای جهانی است. حجم تولید محصولات کشاورزی در اوکراین 2.5 برابر مصرف آن است و این شرایط موقعیتی را فراهم می‌کند که ما بتوانیم کشورهایی همکار و نه رقیب باشیم. در زمینه واردات کشاورزی از ایران هم راه حل‌هایی وجود دارد که از طریق برگزاری نمایشگاه می‌توان به آنها رسید.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها