امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35250
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان محیط زیست جشنواره محیط زیست در آموزه‌های رضوی از 16 تا 26 شهریور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان محیط زیست جشنواره محیط زیست در آموزه‌های رضوی از 16 تا 26 شهریور ماه مصادف با دهه کرامت برگزار می‌شود.

محورهای موضوعی این جشنواره شامل «محیط‌زیست طبیعی و دریایی با تکیه بر تنوع زیستی» و «محیط‌ زیست انسانی با تکیه بر عناصر آب، خاک، هوا و نقش انسان در حفاظت از محیط‌ زیست» است.

بر اساس این گزارش، در جهان کنونی، همه انسان‌هایی که در کره خاکی زندگی کرده و به وسایل ارتباط جمعی دسترسی دارند، آگاهند که بشر، برای زیستنی بهتر توام با آرامش و رفاه، نیازمند آب، هوا، خاک و غذای سالم و پاک بوده و نیز می‌دانند که موهبت‌های این‌ها حاصل دارا بودن و حفظ منابع طبیعی، تنوع زیستی مناسب، طبیعت و محیط‌زیست سالم است.

از سوی دیگر داشتن محیط‌ زیست سالم که بستر و زیرساخت ضروری و غیرقابل انکار بهره‌مندی از همه این نعمت‌ها و یکی از مؤلفه‌های اصلی و مهم در تحقق اهداف توسعه پایدار است، مستلزم ارتقای آگاهی‌های عمومی و آموزش همگانی به منظور حفظ و نگهداری از منابع حیاتی طبیعی و بهره‌برداری بهینه و قابل بازگشت از آن‌ها است.

در اصل 50 قانون اساسی و نیز بندهایی از سند چشم‌انداز و قانون چهارم و پنجم توسعه کشور (بند الف ماده 189 برنامه) به عنوان اسناد بالادستی و نیز در منویات مقام معظم رهبری به کرات به موضوع محیط‌زیست و حفاظت از آن و نبود آگاهی‌های زیست‌محیطی و ضعف‌ساز و کارهای قانونی در صیانت از محیط‌ زیست، توجه خاص شده است که مجموع این عوامل، نشانگر ضرورت و اهمیت فراوان تلاش در زمینه نگهداری، حفظ و حراست از این میراث ارزشمند و انتقال آن به آیندگان است و این مهم میسر نمی‌شود مگر با عزم و اراده عمومی که صد البته از افزایش سطح آگاهی‌ها و دانش عمومی همه گروه‌های جامعه پدید خواهد آمد.

توجه به جایگاه معارف اسلامی و سیره بزرگان در میان گروه‌های مختلف، همچنین اذعان به نقش دین در تغییر نگرش و رفتار مردم، موجب شده است تا امروزه فرامین الهی و دینی برای حفظ جلوه‌های گوناگون سرمایه‌های طبیعی، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

سازمان حفاظت محیط ‌زیست با توجه به اهمیت آموزش همگانی و اطلاع‌رسانی عمومی، از سویی در حوزه ثروت‌های طبیعی ملی و امتیازات تنوع زیستی کشور و از سوی دیگر مسائل و مشکلات محیط‌زیستی و نحوه بهره‌برداری صحیح و ناصحیح از این ثروت‌های ملی، با توجه به جذابیت آثار فرهنگی و هنری خلق شده از سوی اصحاب رسانه، هنرمندان، صاحبان قلم و اندیشه از نظر انتقال مفاهیم و اثرگذاری غیرقابل انکار در اصلاح فرهنگ عمومی و هنجارهای ملی، به منظور جلب توجه و تفکر شهروندان، علاقه‌مندان و دوستداران محیط‌زیست به‌ویژه صــاحب‌نــظران و هنرمندان، تصمیم گرفت به شکلی موج‌آفرین و حرکت‌ساز با بهره‌برداری از ظرفیت‌های بی‌انتهای مفاهیم و ارزش‌های اسلامی و فضای معنوی حاصل از برگزاری جشنواره‌های سالانه بین‌المللی امام رضا(ع)، جشنواره‌ای با عنوان «محیط‌ زیست در آموزه‌های رضوی» را در دهه کرامت در بازه زمانی میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و حضرت علی بن موسی الرضا(ع) برگزار کند؛ چرا که روز ملی محیط‌بان نیز هر سال همزمان با میلاد مبارک حضرت ثامن الحجج(ع) که ملقب به ضامن آهو است، بزرگ داشته می‌شود.

این جشنواره شامل مسابقات فرهنگی و هنری متعددی است که از جمله اهداف آن را می‌توان «استفاده از فرصت برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور آموزش و تنویر افکار عمومی با هدف حفظ و حراست از منابع طبیعی و سرمایه‌های ملی محیط‌زیستی و ترویج رفتارهای بهنجار زیست‌محیطی»، «گسترش فعالیت‌های هنری- مذهبی مرتبط با موضوع‌ها محیط‌زیستی با استفاده از سیره بزرگان دین به‌ویژه امام رضا(ع) در میان فعالان فرهنگی و هنری در جامعه»، «شناسایی و تجلیل از تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فعالان فرهنگی و هنری در زمینه محیط‌زیست با بهره‌گیری از ظرفیت معارف اسلامی به‌ویژه فرهنگ رضوی و تشویق و ترغیب آنان به فعالیت‌های بیشتر و بهتر در این زمینه» برشمرد.

محورهای موضوعی این جشنواره نیز شامل «محیط‌زیست طبیعی و دریایی با تکیه بر تنوع زیستی» و «محیط‌زیست انسانی با تکیه بر عناصر آب، خاک، هوا و نقش انسان در حفاظت از محیط‌زیست» است.

دفتر آموزش و مشارکت مردمی معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط‌زیست که آموزش همگانی و تنویر افکار عمومی از وظایف ذاتی آن است، عهده‌دار برگزاری جشنواره محیط‌ زیست در آموزه‌های رضوی شده و امسال دومین سال برگزاری این جشنواره است.

به علت نقش و جایگاه خاص هنر و اثربخشی آن در عرصه‌های گوناگون علمی، فرهنگی و اجتماعی، موضوع‌های جشنواره در حوزه‌های فیلم، عکس، وبلاگ‌نویسی، خاطره‌نویسی و نقاشی انتخاب شده که با همراهی و هماهنگی خانواده بزرگ محیط‌زیست در کشور با محوریت 5 استان البرز، آذربایجان شرقی، بوشهر، لرستان و خراسان رضوی برگزار می‌شود و سایر استان‌ها نیز زیر پوشش منطقه‌ای این 5 استان قرار خواهند گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها