امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35286
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود درباره «لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست» (اعاده شده از شورای نگهبان) اعلام کرد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست پس از تصویب در کمیسیون اجتماعی و صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال شد که آن شورا با وجود اصلاحات به ‌عمل آمده مجدداً به ماده (22) مصوب مجلس ایراد وارد کرده است.

بررسی ایراد شورای نگهبان و ارائه راهکار پیشنهادی

ماده (22) لایحه در خصوص نحوه ورود حکم سرپرستی در اسناد سجلی سرپرست و کودک تحت سرپرستی است و با توجه به اینکه کودک یا نوجوان تحت سرپرستی فرزند واقعی سرپرست نیست و از سوی دیگر نهادی به ‌عنوان فرزندخواندگی در شرع مقدس و قوانین موضوعه کشور وجود ندارد، بنابراین نباید اصلاح اسناد سجلی طرفین موهم رابطه فرزندی واقعی باشد و از این حیث شورای نگهبان به ماده (22) مصوب مجلس ایراد وارد کرده است و برای رفع ایراد شورای نگهبان پیشنهاد می‌شود ماده (22) به شکل زیر تغییر یابد:

ماده (22) ـ پس از صدور حکم قطعی سرپرستی، مفاد حکم از سوی دادگاه به اداره ثبت احوال ابلاغ می‌شود. اداره ثبت احوال مکلف است نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی را در اسناد سجلی و شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند.

همچنین اداره مذکور مکلف است در صورت مشخص بودن والدین کودک یا نوجوان تحت سرپرستی تنها مفاد حکم سرپرستی در شناسنامه وی درج کند و در غیر آن صورت شناسنامه جدیدی برای وی با درج نام زوجین سرپرست و نام خانوادگی سرپرست و همچنین مفاد حکم سرپرستی صادر کند.

تبصره «1»ـ اداره ثبت احوال مکلف است سوابق هویت و نسب واقعی طفل را در پرونده وی حفظ کند.

نتیجه‌گیری

با تغییر متن ماده (22) به شکل بیان شده در این گزارش ایراد شورای نگهبان رفع خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها