امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35311
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدتی است که موضوع درگیری کردهای سوریه و معارضان به خصوص جبهه النصره و عناصر القاعده به طور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدتی است که موضوع درگیری کردهای سوریه و معارضان به خصوص جبهه النصره و عناصر القاعده به طور گسترده‌ای در اذهان عمومی و جریان‌های رسانه‌ای مختلف شکل گرفته و نظر افکار عمومی را به خود جلب کرده است.

در این خصوص سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد که از سوی طرفین درگیری به آن پاسخی داده نشده است. اینکه چرا درگیری کردها و عناصر القاعده تا این اندازه از نظر رسانه‌ای بزرگ شده و حساسیت عجیب روی داده در چه راستایی است، اینکه هدف کردها پس از این اقدامات چیست، اینکه کردهای ترکیه یا عراق چه نقشی در این بین ایفا می‌کنند؟

در این خصوص باید گفت که کردهای سوریه در محیط جغرافیایی مربوط به خود مستقر شده و حزب اتحاد دموکرات (پ ی د) به رهبری «صالح مسلم» (نزدیک به پ ک ک) اکثریت مناطق کردی را در اختیار گرفته و سیاست اصلی جریانات کردی این است که: «هر کس حقوقمان را بدهد، چه حکومت و چه معارضان با آنها هستیم، حرف ما این است که کسی وارد زمین ما نشود و ما له یا علیه کسی هم نیستیم». کردهای سوریه شهرهای سریکانی(راس العرب)، کوپانی(عین العرب) و گردسپی(تل ابیض) که هم مرز ترکیه است را در اختیار خود داشتند.

چندین ماه پیش ترکیه تلاش کرد که بوسیله «جبهه النصره» این مناطق را تحت کنترل خود درآورد که ابتدا کنترل کرد، سپس کردها وارد جنگ شدند و جبهه النصره را بیرون راندند.

کردها 6 ماه پیش با جبهه النصره درگیر شده و آنها را به حاشیه شهرها راندند و طی 2 هفته گذشته آنها را از حاشیه‌ها نیز بیرون رانده‌ و تلاش می‌کنند به تدریج جغرافیای شمال را که حلب، افرین و تل البیض را شامل می‌شود در دست بگیرند.

جبهه النصره و مخالفین حکومت سوریه نیز به طور طبیعی با آنها مقابله‌ می‌کنند که این موضوع باعث درگیری‌هایی در مناطقه مختلف شده است. درگیری کوچکی در شهر سریکانی رخ داد که جبهه النصره بیرون رانده شد و در تل البیض نیز درگیری کوچکی را شاهد بودیم.

اما نکته مهم این است که بر خلاف آنچه رسانه‌ها عنوان می‌کنند «درگیری گسترده» وجود نداشته و این تعداد از مردم کشته نشده‌اند و این یک جنجال تبلیغاتی است که کردها در پیش گرفته‌اند و برخی رسانه‌ها نیز در دام آن افتاده‌اند.

عنوان می‌کنند که در این درگیری‌ها بیش از 450 کرد عمدتاً زن و کودک کشته شده‌اند، در حالی که خود مقامات کردی اذعان دارند که 7 نفر بیشتر کشته نشده‌اند.

هدف کردها اما از این تحرکات، یکدست کردن جغرافیای سیاسی تحت کنترل خود در شمال سوریه و هدف جبهه النصره ممانعت از این اتفاق است.

اما درگیری آنچنان نشده است تصاویری منتشر شده که ادعا می‌شود قتل عام کردهاست اما کردها با لباس نظامی نمی‌جنگند و تصویر بعدی هم مربوط به اعدام عراقی‌ها طی سال‌های گذشته بوده است.

سوال اینجاست که کردها برای چه هدفی به دنبال تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌ در مورد این درگیری‌ها هستند؟

«پ ی د» با کردهای سوریه درگیری‌هایی در گذشته داشته که چند نفر در پی آن کشته شدند و جنجال زیادی به پا شد.

پ ی د با این تبلیغات رسانه‌ای در مورد درگیری‌ها با جبهه النصره آن نزاع را پوشش داده و یک همدلی کردی در سوریه ایجاد کرده، پس از آن یک همدلی منطقه‌ای در بین کردهای ایرانی، عراقی و ترکی شکل گرفته و تا حدودی به حکومت سوریه این سیگنال ارسال شد که با دشمن حکومت در حال جنگ است تا امتیاز بگیرد و چهارم به کشورهای همسو همچون ایران چنین سیگنالی ارسال شد. اما از همه این اهداف مهمتر و حساس‌تر اینکه به آمریکا سیگنال داده شد که با القاعده که تروریسم بین‌المللی است در حال جنگ است. این روشی است که اتحادیه میهنی 2 دهه قبل دنبال کرد و به خودمختاری رسید.

سوال دیگر اینکه اگر پ ی د بدنبال امتیاز گیری از همه طرفین است پس چرا تانک‌هایی که از حکومت سوریه به دست آورده بود را به نمایش گذاشت؟

در پاسخ باید گفت که این تانک‌هایی بودند که سربازان ارتش سوریه رها کرده و عقب نشینی کرده بودند و این تانک‌ها در واقع غنیمتی جنگ نبوده، ولی این نمایش تلویزیونی انجام گرفت تا به ارتش آزادی نشان دهند که با حکومت سوریه در حال جنگ است.

اظهارات مسعود بارزانی که 2 نفر را فرستاده تا بررسی کنند که این «شایعات» عنوان شده را بررسی کنند و ماجرا را پیگیری کنند در بین کردها فقط پ ی د چنین تبلیغاتی گسترده‌ای به راه انداخته و چنین چیزی نیست.

معامله اصلی با آمریکایی‌هاست تا این کشور را وارد معرکه کرده و ماجرای کردستان عراق را در سوریه تکرار کنند. القاعده و تروریسم 2 ابزاری هستند که کردهای سوریه و به خصوص پ ی د از آن استفاده می‌کنند.

جبهه النصره تلاش می‌کند که حکومت سوریه با کردها متحد نشود تا حلب به محاصره در نیاید که این موضوع برای جبهه النصره سنگین خواهد بود، زیرا تلفات سنگینی را به آنها تحمیل می‌کند و همین موضوع درگیری‌هایی را بین طرفین ایجاد کرده است. به طور کلی جبهه النصره تمایل چندانی به حضور در مناطق کردنشین سوریه ندارد زیرا به دنبال تسلط بر مناطق عربی است و نه کردی.

امروز مدیریت کار در کردستان سوریه با پ ک ک ترکیه است و تفکر آنها در سوریه حاکم شده است.

بازی پ ک ک در کردستان سوریه دنبال می‌شود که از این بازی‌ چند هدف را دنبال می‌کنند. اولین نتیجه آن این است که موضوع مذاکره بین دولت ترکیه و پ ک ک که در گذشته تنها محدود به کردستان ترکیه بود، الان کردستان سوریه را نیز شامل می‌شود.

کردهای سوریه با ارتش آزاد نمی‌جنگند، بلکه فقط با جریان تندرو اقلیت جبهه النصره می‌جنگند. زیرا جنگیدن با ارتش آزاد به معنای در کنار بشار اسد بودن است، اما جنگیدن با جبهه النصره چنین معنایی را نمی‌دهد. جنگیدن با جبهه النصره نگرانی هیچ طرفی را در پی ندارد، اما جنگیدن با ارتش آزاد نگرانی و ناراحتی ترکیه، آمریکا و غرب را به همراه دارد.

پ ی د هنوز امتیاز بزرگی از اسد نگرفته تا علیه مخالفینش بجنگند و در جنگ با جبهه النصره است می‌تواند، همه طرف‌ها را نگه ‌دارد.

پ ک ک ترکیه از این حرکت حمایت زیادی دارد، اما جریان مسعود بارزانی با دید شک و تردید با موضوع برخورد کرد، بر همین مبنا بود که کردستان عراق مرزهای خود را به روی کردستان سوریه بسته است.

باید پرسید که اگر کردها در حال جنگ با معارضان هستند چرا با ارتش آزاد نمی‌جنگند؟ چرا در کنار حکومت دمشق نمی‌جنگند و به حکومت اجازه حضور در کردستان سوریه را نمی‌دهند؟ چرا اسناد متقنی در خصوص کشتار ادعایی آنها وجود ندارد؟ و ... که این پرسش‌ها ابهاماتی را در اهداف واقعی کردهای سوریه از تحولات اخیر را ایجاد کرده است.

جلب توجه افکار عمومی جهان به موضوع کردی، به واقعیت کردها در سوریه و جلب نظر حاکمان غربی بویژه آمریکا برای گفت‌وگو، تفاهم و حتی همکاری در منطقه از اهداف کردهای سوریه پ ی د است.

ایجاد وحدت بین جریانات کردی و جلب حمایت کردهای کل منطقه پشت سر پ ی د از اهداف دیگر این جریان است که البته بارزانی با آن مخالفت خواهد کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها