امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35325
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیش از 7 ماه است که از آماده شدن طرح ارزشیابی مهارت‌های زبانی و ادبی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیش از 7 ماه است که از آماده شدن طرح ارزشیابی مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموختگان نظام آموزش متوسطه کشور در فرهنگستان زبان و ادب فارسی می‌گذرد اما این طرح هنوز اجرایی نشده است. این طرح با هدف ارتقا آموزش زبان فارسی و برطرف کردن نواقص آن در جهت کسب مهارت‌های شهروندی برای گروه‌های مختلف آماده شده است.

مریم دانشگر مجری این طرح در گفت‌وگو با فارس عملیاتی شدن این طرح را در ماه‌های‌ آتی خواند و گفت:  یکی از مهمترین توانایی‌های دانش‌آموزان بعد از 12 سال آموزش، توانمندی در مهارت‌های زبانی و ادبی است و در بخش زبانی یک دانش‌آموز دبیرستانی باید نوشته‌های معاصر را بتواند درست بخواند، به عنوان یک شهروند قادر به رفع نیازهای نوشتاری در جامعه باشد، گوش فعال داشته باشد و قدرت بیان و ارتباط شفاهی در جامعه را پیدا کند.

وی در حوزه ادبی طرح ارزشیابی مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموختگان نظام آموزش متوسطه کشور گفت: دانش‌آموز دبیرستانی در حوزه ادبی هم باید ساختار دستوری جمله‌ها را بداند، با تاریخ ادبیات ایران و جهان در حد متعارف آشنا باشد، توانایی نوشتن یک متن را داشته باشد و بتواند یک نثر معاصر و کهن را خارج از کتاب درسی بخواند.

این پژوهشگر با بیان اینکه محل اجرای این طرح، فرهنگستان زبان و ادب فارسی است که با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران انجام می‌شود، توضیح داد: این طرح از ابتدای سال 91 شروع شد و به طور رسمی از آذرماه فعالیت‌های خود را پی گرفت. گروهی به منظور مشاوره در بخش‌های برنامه‌ریزی، درسی، آمار، آزمون سازی، سنجش و اندازه‌گیری تعیین شدند که منابع اولیه را آماده کرده‌اند. کار گروه‌هایی هم تشکیل شده‌اند و ملاک‌های سطوح آزمون‌ها را تبیین و استانداردسازی کردند که مهمترین بخش این طرح، تعیین سوالات و استانداردسازی است تا پس از آن نرم‌افزار اجرایی تهیه شود.

به گفته وی شهر تهران برای نمونه‌گیری(پایلوت) و اجرایی شدن این طرح انتخاب شده است اما هنوز این طرح به صورت پایلوت هم اجرایی نشده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها