امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35331
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۴
تعداد بازدید: 248
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از مهم‌ترین عملیات گروه توحیدی صف به رهبری شهید محمد بروجردی، شناسایی و ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از مهم‌ترین عملیات گروه توحیدی صف به رهبری شهید محمد بروجردی، شناسایی و انفجار رستوران خوانسالار بالاتر از میدان آرژانتین بود. این رستوران محل تجمع نظامی‌ها و مستشاران نظامی امریکایی بود. این رستوران توسط «علی تحیری» و «عباسعلی احمدی» شناسایی شد.

آنها با تغییر لباس، چندین بار تا روز عملیات در آنجا تردد داشتند. تا شب انفجار، چندین بار کیف انفجار با لباس های مختلف، با کراوات، بدون کراوات، با لباس‌های اسپرت و ورزشی بدون اینکه داخلش مواد منفجره باشد، به داخل رستوران برده و بیرون آورده شد.

شب انفجار، زمان انفجار روی 90 ثانیه تنظیم شد. دو چاشنی در بمب گذاشته شده بود که هر کدام عمل نکرد، دیگری عمل کند. پس از گذاشتن کیف در محل مناسب و کشیدن آتش زنه انفجار، آنها صحنه انفجار را ترک کردند. اما در آخرین لحظات، با اشاره دربان رستوران، عباسعلی احمدی به محل انفجار نزدیک شد. با انفجار بمب، محل حادثه کاملاً ویران شد. در اثر قدرت انفجاری به وجود آمده، امریکایی‌های بسیاری کشته شدند.

ماشین‌های مخصوص امریکایی این جنازه ها را حمل و از محل خارج می کردند.

عباسعلی احمدی تنها عضو گروه بود که در این عملیات یک دست و یک پایش را از دست داد و به شهادت رسید.

بنابراین گزارش، گروه توحیدی صف به محوریت محمد بروجردی مشهور به میرزا، در پی اختلاف ایدئولوژیک برخی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و توسط برخی اعضای مذهبی جداشده از این سازمان، و افرادی از اعضای محافل و هیات‌های مذهبی در سال 1354 بنیان گذاشته شد.

او در پی آشنایی با «محسن کنگرلو» از اعضای گروه فجر اسلام که اعتقاد به فعالیت فرهنگی داشت، تشکیلاتی را پایه‌ریزی کرد که اهم فعالیت آن نظامی بود.

اکبر براتی از اعضای بعدی گروه بود. او پیشتر از اعضای سازمان مجاهدین خلق بود که از پس تحولات ایدئولوژیکش از آن بریده بود. از دیگر اعضای اولیه گروه، علی تحیری مشهور به آقا مصطفی، یکی از فراریان ارتش بود که آموزش نظامی کسانی را که به عضویت گروه در می‌آمدند را در بیابان‌های اطراف ورامین به عهده گرفت.

محسن آرمین از جمله دانشجویان پیوسته به سازمان بود. افراد عضو هسته مرکزی شامل محمد بروجردی، مجید بیگ‌زاده، هادی بیگ‌زاده، محسن آرمین، عباسعلی احمدی و حسین صادقی بود و در هسته اصفهان نیز افرادی چون سلمان صفوی، محمد منتظری، سیدمهدی هاشمی و... عضویت داشتند.

آنان با شناسایی و جذب فعالان هیاتی و یا بریدگان از سازمان مجاهدین خلق یک تشکیلات نیرومند چریکی را پی‌ریزی کردند.

گروه توحیدی صف برای مبارزه با رژیم شاه، استراتژی جنگ مسلحانه را انتخاب کرد و عملیات نظامی خود را علیه حامیان شاه و آمریکایی‌ها آغاز کرد. حسین صادقی و محمد بروجردی به سوریه و لبنان رفتند و پس از گذراندن دوره آموزش نظامی در سازمان الفتح فلسطین، با امام موسی صدر و محمد منتظری ارتباط برقرار کردند و سپس، با مقادیری مواد منفجره اهدایی الفتح به ایران بازگشتند.

*عملیات نظامی

در دی ماه 1356 همزمان با سفر کارتر گروه فعال‌تر از پیش شد. انفجار موتورخانه کاخ جوانان و انهدام بزرگترین دکل برقی که بخش عظیمی از برق تهران را تامین می‌کرد، انفجار و اشتعال کارخانه کیان تایر و تخریب مشروب‌فروشی‌ها، از جمله این عملیات بود.

به گفته حسین مظفر، گروه توحیدی صف همزمان با سفر ژنرال هایزر فرستاده ویژه امریکا طرح ترور وی را برنامه‌ریزی کرده بود که با خروج ناگهانی وی از کشور ناکام ماند.

مهم‌ترین عملیات تروریستی این گروه بمب‌گزاری در رستوران سنتی خوانسالار تهران، واقع در میدان آرژانتین، در 22 مرداد 1357 بود.

روزنامه اطلاعات فردای آن روز در خبری نوشت: «در انفجار رستوران سنتی خوانسالار تهران واقع در حوالی میدان آرژانتین، یک تن کشته و 45 نفر زخمی شدند که حال پنج تن از آنان وخیم گزارش شده است. در اثر این انفجار دست و پای عده‌ای قطع شد و یک نفر شنوایی خود را از دست داد. به هنگام انفجار حدود 70 نفر در رستوران بودند. ده تن از زخمی‌ها آمریکایی بودند. انفجار توسط بمب بوسیله فرد ناشناسی رخ داد که بعداً در بیمارستان درگذشت». عباس‌علی احمدی که به همراه علی تحیری مجری این بمب‌گزاری بود در این واقعه یک دست و یک پایش را از دست داد و شهید شد.

روز 19 مهرماه گروه توحیدی صف مسئولیت انفجار بمبی در اصفهان را نیز برعهده گرفته است. انفجاری که هشت آمریکایی در آن مجروح شدند. این بمب توسط چند ناشناس به سوی یک اتوبوس دولتی که حامل 12 کارمند آمریکایی بود، پرتاب شده بود. در این حادثه تروریست ها موفق به فرار شدند.

*انحلال

هرچند که گروه صف هیچ‌گاه آغازی رسمی نداشته است که پایانی رسمی را بتوان برایش تصور کرد، اما بازگشت روح الله خمینی و سهم این گروه در مراسم استقبال تا تشکیل سپاه فصل دیگر، و این بار علنی از فعالیت‌های این گروه شبه نظامی است

در زمان اقامت امام خمینی (ره) در پاریس، گروه صف متوجه شد که او نظر چندان مثبتی به عملیات مسلحانه ندارد، پس از گروه خود را با روحانیت هماهنگ کرد.

برای راهپیمایی اربعین طبق نظر دکتر بهشتی با چند گروه مبارز اسلام‌گرای دیگر جبهه متحدی را تشکیل دادند و برای این منظور از سوی گروه صف دو تیم عملیاتی مورد آموزش قرار گرفت تا در یک تظاهرات مسلحانه شرکت کرده و در صورت لزوم مطابق دستور عمل کنند. آن‌ها با پول‌هایی که امام خمینی (ره)با کمک ابراهیم یزدی و از راه خاک ترکیه برای گروه فرستاد اسلحه‌های بیشتری تهیه کردند در زمان بازگشت امام خمینی (ره) به ایران از جمله گروه‌های مسلح «کمیته استقبال امام»، گروه توحیدی صف بود. اکبر براتی، محمد بروجردی و علی تحیری حدود شش تا هشت تیم تشکیل دادند تا از لحظه ورود تا پایان مراسم از امام خمینی (ره) حفاظت کنند.

دو نفر از افراد صف با لباس روحانی و در حالی که مسلسلی زیر عبا داشتند محافظان او در زمان سخنرانی بودند.

در پی مسجل شدن انقلاب و احتیاج انقلابیون به یک تشکیلات نظامی و انقلابی منسجم، گروه توحیدی صف با شش گروه دیگر تلفیق شده و «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» را تشکیل دادند.

محمد بروجردی رهبر گروه توحیدی صف پس از انقلاب در زمره بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار