امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۰۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35339
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، 12 تیرماه سال جاری بود که پس از سلسله اعتراضات مردم نسبت به عملکرد دولت ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، 12 تیرماه سال جاری بود که پس از سلسله اعتراضات مردم نسبت به عملکرد دولت مرسی در مصر، عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر و عضو شورای عالی نظامی این کشور در بیانیه‌ای با اعلام برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری تاکید کرد که رئیس دادگاه قانون اساسی زمام امور را به دست خواهد گرفت.

این برکناری دو روز پس از اعلام مهلت 48 ساعته ارتش به دولت برای پاسخگویی به مطالبات مردمی بود و پس از آن بود که تانک‌های ارتش وارد خیابان‌های قاهره شدند تا مانع از ایجاد هرج و مرج در این کشور شود.

این تانک‌ها بیشتر در اطراف میدان الرابعه العدویه که محل تجمع طرفداران مرسی بود حضور یافتند. از سرنوشت مرسی نیز که پس از آن بازداشت شد اطلاعی در دست نیست و تنها همین خبر از وی منتشر شده که او در یکی از مقرهای وزارت دفاع در بازداشت به سر می‌برد و اتهاماتی نظیر جاسوسی، خیانت به کشور و همراهی با حماس در پرونده وی ثبت شده تا محاکمه شود.

در این بین کشورهای مختلف از جمله آمریکا، عربستان، ترکیه و اتحادیه اروپا نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و موضع‌گیری‌های متفاوتی داشتند.

جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل اهمیت کشور مصر و نیز اینکه این تحولات در کشوری که بیداری اسلامی در آن رخ داده، بسیار مهم می‌باشد، واکنش‌هایی به آن نشان داد، 16 تیرماه بود که وزارت خارجه در نخستین موضع‌گیری رسمی خود طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ابراز نگرانی از درگیری‌های مصری - مصری در این کشور که جامعه را به خشونت سوق داده، وحدت ملی و انسجام داخلی را خدشه‌دار ساخته و موجبات خوشنودی دشمنان مصر را فراهم ساخته، بر ضرورت پایبندی جدی بر روند دموکراتیک و استفاده از لوازم و ابزارهای تحقق دموکراسی تاکید کرد.

در این بیانیه روند دستگیری و بازداشت‌های اخیر شخصیت‌های این کشور موجب نگرانی دانسته شده و بر ضرورت احترام به اصول انسان‌دوستانه تاکید شد.

روز بعد بلافاصله بدر عبدالعاطی سخنگوی وزارت امور خارجه مصر بیانیه ایران در خصوص تحولات این کشور را غیرقابل قبول خوانده و گفت: دخالت در امور داخلی مصر به شکلی که اظهارنظرهای مسئولان ایرانی نشان می‌دهد، امری است که به لحاظ شکلی و موضوعی غیرقابل قبول می‌باشد.

بعدازظهر همان روز سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تلطیف بیانیه صادرشده اظهار داشت که ملت مصر در کنار رهبران مدبر خود قادر به مدیریت بحران کنونی بوده و به دشمنان اجازه دخالت و سودجویی را نمی‌دهد.

پس از آن بود که واکنش‌ها در ایران نسبت به این تحولات ادامه داشت و در پی این واکنش‌ها وزارت امور خارجه مصر دوباره به پاسخ به این واکنش‌ها پرداخت که سخنگوی وزارت خارجه این کشور در واکنشی که روی صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، با ابراز ناخشنودی بی‌نهایت از اظهارات مقامات ایرانی درباره مصر این اظهارات را نشانگر نداشتن آگاهی دقیق از ماهیت تحولات دموکراتیکی که مصر شاهد آن است، دانست.

عبدالعاطی تحولات اخیر مصر را پیشرفت سیاسی خواند که در نتیجه خواسته مردم محقق شد و یادآور شد که این خواسته در نقشه عمل ارتش تحقق یافته و مردم آن را تایید کردند که ظاهرا این واکنش در پاسخ به اظهارنظر عراقچی عنوان شد که دخالت نیروهای نظامی در مسائل سیاسی و تغییر دولت‌هایی را که بر اساس انتخابات به قدرت رسیده‌اند را کاری ناشایست دانسته بود.

در پی این واکنش‌های تند از سوی وزارت خارجه مصر در تاریخ اول مردادماه بود که علی اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان با «کامل‌ عمر» همتای مصری خود گفت‌وگی تلفنی داشت که هر تصمیمی که مردم مصر بگیرند، مورد احترام همگان است و روند دموکراسی که در مصر شروع شده، روز به روز مستحکم‌تر شده و روندی پایدار خواهد بود.

نکته جالب این کش و قوس در این است که مصر پس از تحولات منجر به بیداری اسلامی در منطقه از اهمیت فراوانی برای جمهوری اسلامی برخوردار شده و دبیرکل دبیرخانه بیداری اسلامی در تهران دیدارهای مداوم و پیوسته‌ای با گروه‌های مختلف سیاسی، رسانه‌ای و اجتماعی مصر داشته و طبق اظهارات ایشان، تحولات مصر از سوی ایران به طور کامل رصد می‌شود.

حال سوال اینجاست که با توجه به رصد تحولات این کشور مهم از سوی جمهوری اسلامی ایران، طی دو ماه اخیر که تحولات سرنوشت سازی را در فضای سیاسی قاهره شاهد بوده‌ایم چرا از سوی مقامات رسمی کشورمان موضعی شفاف و منطقی را نیافته‌ایم.

اینکه پس از چند بیانیه و واکنش ابهام انگیز و بعضاً متناقض که با محکومیت چند باره وزارت خارجه مصر روبرو شده، دستگاه سیاست خارجی ما روی به کلی گویی و در پیش گرفتن موضعی مبهم آورده است، جای تأمل دارد.

وزارت خارجه کشورمان پس از چند آزمون و خطا این بار از احترام به حقوق مردم سخن گفته که در اینجا مشخص نیست کدام مردم را مدنظر دارد؟

مردمی که حامی محمد مرسی رئیس جمهور قانونی و خلع شده این کشور هستند که اکنون در میادین مختلف قاهره تجمع کرده و به دنبال حق قانونی و مشروع خود هستند یا مردمی که طرفدار کودتای ارتش بوده و در برخی میادین شهر از جمله میدان تحریر حضور دارند؟!

در برهه‌ای که شاهد موضع گیری شفاف و صریح مقامات آمریکایی مبنی بر کودتا خواندن این حرکت آنهم در قاهره هستیم(اظهارات مک کین فرستاده ویژه اوباما به قاهره پس از رایزنی‌های دو روزه با مقامات و شخصیت‌های سیاسی و نظامی مصر)، چرا هنوز نتوانسته‌ایم به یک جمع منطقی و قابل قبول در قبال تحولات این کشور برسیم.

البته این قبیل موضع گیری‌های کلی و غیر شفاف در سیاست خارجی دارای سابقه بوده و شاید اگر حساسیت تحولات مصر و موضع گیری‌های وزارتخارجه مصر علیه کشورمان نبود، این موضع گیری مبهم نیز مانند سایر موارد چندان به چشم نمی‌خورد و ضعف سیاست خارجی ما در این عرصه چندان مشهور نمی‌شد.

امید است که در دولت آینده بدنه وزارت خارجه با تیم قوی‌تر و کارشناسی‌تر نسبت به تحولات منطقه که برای کشورمان اهمیت فراوانی دارد، این نقطه ضعف برطرف شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار