امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۲۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35377
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درگیری‌ها در شمال سوریه بین تروریست‌های تکفیری و گروه‌های شبه نظامی کُرد در این منطقه و اعلام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درگیری‌ها در شمال سوریه بین تروریست‌های تکفیری و گروه‌های شبه نظامی کُرد در این منطقه و اعلام آمادگی رهبران کُردستان عراق برای کمک به نیروهای کُرد بحث‌های داغی را در میان روزنامه‌های ترکیه ایجاد کرده‌ است.

نگرانی از احتمال خودمختاری در کُردستان سوریه درپی جنگ داخلی در این کشور و انتقاد از دولت رجب طیب اردوغان در حمایت از مخالفان بدون در نظر گرفتن مصالح استراتژیک ترکیه محور این بحث‌ها است.

در همین زمینه «حسن قونی» کارشناس برجسته ترکیه‌ای در گفت‌وگویی با روزنامه «آیدینلق» تصریح می‌کند که ناتو در تلاش است تا از تشکیل دولت خودمختار کُردها حمایت کند و در نگاه استراتژیست‌های آمریکایی، ترکیه در آینده به کشوری فدرالی یا کونفدرالی تبدیل می‌شود که تمام این محاسبات در راستای امنیت اسرائیل است.

روزنامه «رادیکال» ترکیه نیز در مطلبی با اشاره به اینکه معارضان سوری هم به رویکرد دوگانه دولت آنکارا در تحولات سوریه پی برده‌اند، می‌افزاید: دولت ترکیه از گروه‌های تندرو و تکفیری در سوریه و دیگر کشورهای عربی حمایت می‌کند تا اخوان المسلمین را به قدرت برساند و اکنون ارتباطی بین ترکیه با القاعده ایجاد شده است.

این روزنامه با اشاره به ادعای مقامات آنکارا درباره اینکه آنها مخالف نظام‌های دیکتاتوری هستند نه ضد شیعیان، تصریح کرد که ترجمه این سخنان در مورد بحرین مصداق پیدا نمی‌کند. آنها (مقامات ترکیه‌ای) در سوریه نیز از گروه‌هایی حمایت می‌کنند که اصلاً اعتقادی به دموکراسی ندارند.

روزنامه ملیت نیز در مطلبی به قلم «گونیری جیفا» در سرمقاله خود با اشاره به ربوده شدن دو خلبان این کشور در لبنان و تحولات اخیر در شمال سوریه تاکید می‌کند: ربوده شدن این دو خلبان پیامی است درباره اینکه ترکیه به شکل مبالغه آمیزی وارد تحولات خاورمیانه شده است و ما اگر بخواهیم به اسباب چنین نتیجه‌ای بپردازیم، پی می‌بریم که دخالت در تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه سوریه ترکیه را بیش از حد توانش گرفتار کرده است.

این روزنامه می‌افزاید: چرا در گذشته درحالی که همانند حالا کشور‌های منطقه درگیر بودند و برخی در حال بلعیدن برخی دیگر بودند، منافع ترکیه آسیب نمی‌دید؟ چرا همانند امروز زبانه‌های آتش ترکیه را تهدید نمی‌کرد؟

نویسنده این مطلب افزاید: دلیل این مسئله سیاست‌های اشتباه دولت ترکیه در قبال تحولات خاورمیانه و سوریه است.درست است که ترکیه پشت دروازه‌های اتحادیه اروپا است و نمی‌تواند دست بسته بماند ولی این درست نیست که حالا به کشوری خاورمیانه‌ای بدل شده و به کشوری به عنوان منبع مشکل تبدیل شده است، ترکیه باید به اندازه کافی به تحولات خاورمیانه نزدیک شود و تا حد ضروری از آن دور شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها