امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35379
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در هفتمین اجلاس مدیران و نمایندگان جامعه المصطفی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در هفتمین اجلاس مدیران و نمایندگان جامعه المصطفی العالمیه که پیش از ظهر امروز در سالن همایش‌های این مرکز برگزار شد با اشاره به روایتی از حضرات معصومین(ع) اظهار کرد: هیچ انسانی در هیچ مرحله‌ای از زندگی خویش از گزند حوادث و مشکلات در امان نیست و باید همواره مراقب باشد.

وی افزود: جهان دارای ویژگی‌‌هایی است که یکی از آنها تحول و تغییر است به طوری که برخی افراد در گذشته مورد رشک برده شدن بودند و امروز به آنها ترحم می‌شود؛ این امر نشان می‌دهد نعمت‌های مادی پایدار نیستند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه انسان‌ها به مرگ و قیامت نزدیک هستند عنوان داشت: با این حال کسانی که از این دنیا می‌روند دستشان کاملا کوتاه شده و راهی برای بازگشت ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس آنچه در روایات آمده آدمی باید از فرصتی که در اختیارش قرار گرفته نهایت استفاده را ببرد و با توجه به راهبردهایی که دین در اختیارش قرار می‌دهد در عمل نیکو شتاب کند.

اعرافی با اشاره به فرصت‌های زودگذر در زندگی مادی خاطرنشان کرد: روایات امام علی(ع) در ترغیب به پارسایی و تقوا نغزترین و شیواترین کلمات در این زمینه هستند؛ امیدواریم خداوند همه ما را شایسته سربازی اسلام و نظام اسلامی و نیز معارف ناب اهل بیت(ع) قرار دهد.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه گفت: آسیب‌ها و آفت‌هایی همواره مدیریت کارهای مختلف را تهدید می‌کنند؛ نمایندگان المصطفی در خارج از کشور مسئولیت‌های سنگینی بر عهده گرفته‌اند و باید رسالت عظیم خود را به درستی انجام دهند.

وی با بیان اینکه ثواب پذیرفتن چنین مسئولیتی بسیار زیاد است ادامه داد: در مقابل خطای صورت گرفته در این کار هم بسیار سنگین خواهد بود؛ مدیران باید آسیب‌های اخلاقی و مدیریتی را به بهترین وجه رصد کرده و در صدد رفع آنها برآیند.

اعرافی طعمه‌پنداری مسئولیت در مقابل امانت اندیشی را نخستین آسیب مدیریت دانست و افزود: از دیگر آسیب‌ها می‌توان به مزد اندیشی اشاره کرد؛ در نظام روحانیت عمل در برابر مزد نوعی گناه محسوب می‌شود زیرا اگر کسی در دستگاه امام زمان(عج) گمان کند کارش را در مقابل مزد مادی باید انجام دهد خسارت می‌بیند و اثر این تفکر در فعالیت او هم هویدا خواهد شد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد: کار دین فراتر از مزد مادی بوده و کالای آن با درهم و دینار قابل معامله نیست؛ غفلت از حق خداوند و اولیای او بر ما فراموشی جایگاه و وظایف سازمانی هم جزو آسیب‌های دیگری هستند که باید مراقب آنها بود.

وی از غرور، عجب و تحقیر دیگران به عنوان دیگر آسیب‌های مدیریت دانست و گفت: اگر انسان فکر کند در جایگاه کنونی باقی می‌ماند به یقین خود را فریب داده است؛ عادی شدن مسئولیت، کار و برنامه‌ریزی هم جزو آسیب‌ها محسوب می‌شود و به شدت باید از آن جلوگیری کرد.

اعرافی با تاکید بر پرهیز از کاهش شوق و رغبت در کار مدیریت امور دینی عنوان داشت: بسیاری از کارکنان و مدیران گاهی اوقات با این مشکل روبه‌رو می‌شوند بنابراین مدیران المصطفی باید برای مقابله با این حس انسانی به تقویت نفس خویش بپردازند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه ادامه داد: رقابت منفی، رفاقت و باندبازی‌ها هم سازمان‌ها را تهدید می‌کنند؛ گسترش فضای غیبت و تهمت و حسادت هم جزو آسیب‌های اصلی مدیریت سازمانی محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: مدیران نباید احساس کنند رابطه ارباب رجوع با آنها رابطه ارباب و رعیتی است؛ منت‌گذاری برای انجام کار هم بسیار خطرناک است زیرا خداوند جایگاهی را به انسان می‌دهد تا از آن به عنوان ابزار کمال استفاده کند؛ در این میان منت گذاشتن بر دیگران موجب از دست رفتن فرصت خواهد شد.

اعرافی به تملق و چاپلوسی به عنوان دیگر آسیب مدیریتی اشاره کرد و افزود: کسانی که در موقعیت مدیریتی قرار دارند نباید به تملق‌ها دل بسته و آنها را باور کنند و کارکنان هم نباید به این خصیصه زشت مبتلا شوند.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه اشاعه فرهنگ گفتمان تمدنی اسلام را مورد تاکید قرار داد و عنوان داشت: این امر جزو ضروریات روز محسوب می‌شود؛ انقلاب اسلامی و گفتمان تمدنی همواره راه میانه را در پیش گرفته و موفق بوده است.
 
وی اظهار کرد: بی توجهی به سلسله مراتب و فرامین صادر شده از سوی مدیران بالادستی جزو آسیب‌های مدیریتی محسوب می‌شود.
 
وی عدم پیشرفت مهارتی و دانشی کارکنان و غفلت از وظایف عبادی را به عنوان آسیبی جدی در مدیریت دانست و افزود: هیچ‌ کس نباید به دلیل اینکه کار دارد از عبادت‌های واجب و مستحب غافل شود.
 
رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه فرسودگی یک سازمان جزو دیگر آسیب‌های جدی تهدید کننده محسوب می‌شود گفت: مدیران باید این آسیب‌ها را شناسایی کرده و در راستای مصون نگاه داشتن سازمان و نمایندگی‌های آن در مناطق مختلف تلاش کنند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: جامعه المصطفی العالمیه افتخار می‌کند که در مسیر بیداری اسلامی گام بردارد.
 
اعرافی گفتمان انقلاب اسلامی را برآمده از حوزه‌های علمیه دانست و خاطرنشان کرد: گفتمان اسلامی بر اساس عقل، اجتهاد، دوری از التقاط، پرهیز از قومیت‌گرایی، تحول‌خواهی، همگرایی مذهبی و نفی تعصبات جاهلانه، حمایت از مستضعفان و محرومان عالم، عدالت در همه حوزه‌ها در گستره جهانی، نگاه نو به خانواده و زن، اعتقاد به الگویی کامل و جامع در زندگی و خانواده، وحدت همه اقشار به ویژه تعامل علم و دین و سیاست فعال بنا شده و از اندیشه‌های سکولاریستی پرهیز می‌کند.
 
رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان اینکه حوزه فعال، پویا و اصیل سنگ بنای گفتمان انقلاب اسلامی بوده است گفت: استقلال، آزادی، توجه به نیازهای بشر در همه ابعاد به صورت جامع و اهمیت قائل شدن برای نسل جوان از دیگر ویژگی‌های این نوع گفتمان به شمار می‌روند.
 
وی با تاکید بر محاسبه دقیق اضلاع گفتمان انقلاب اسلامی و تلاش برای تحقق آنها توسط همه مدیران المصطفی بیان داشت: این یک وظیفه همگانی است که مدیران جامعة المصطفی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
 
اعرافی بیداری اسلامی را مورد توجه قرار داد و افزود: این موج باید با رعایت همه ملاحظات تداوم بخشیده شود.
 
رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به مخاطرات اسلام‌گرایی در عصر کنونی خاطرنشان کرد: برانگیخته شدن احساسات مذهبی و تاریخی تند همراه با فرهنگ تکفیر و طرد یکدیگر، خاورمیانه بزرگ و تحکیم فرهنگ غربی، تجزیه کشورهای اسلامی، تضعیف مقاومت اسلامی، مصادره امواج بیداری اسلامی، موج‌سواری غرب، رواج اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی در کشورهای غربی و فرو ریختن بنیان‌های اخلاقی و اعتقادی مسلمانان از جمله این مخاطرات هستند.
 
وی افزود: غرب تلاش می‌کند کشورهای اسلامی به پیشرفت اقتصادی و سیاسی نرسند و همزمان به تضعیف حوزه‌های علمیه و روحانیت می‌پردازد تا بتواند نسخه‌های بدلی و ناروا از اسلام ارائه کند.
 
اعرافی با بیان اینکه نمایندگان المصطفی باید نقشه راه خود را با توجه به ویژگی‌ها و اهداف گفتمان انقلاب اسلامی طراحی کنند عنوان داشت: این تنها راه پیشرفت و موفقیت خواهد بود.
 
رئیس جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به فعالیت پنج ساله این مرکز تصریح کرد: افتخار می‌کنیم که این فعالیت‌ها بر پایه تجارب هزار ساله حوزه‌های علمیه و صد ساله حوزه علمیه قم صورت گرفته‌اند.
 
وی ادامه داد: بازنگری فعالیت‌ها و مشکلات گذشته برای ادامه فعالیت پرثمر آینده تاثیرگذار بوده و این کار هم اکنون در حال انجام است.
 
اعرافی با تاکید بر تلاش برای رسیدن به مرجعیت فکری، فرهنگی، معرفتی و علمی المصطفی در جهان اسلام عنوان داشت: این امر یک مفهوم کلیدی و پایه است که دارای اقتضائات زیادی است؛ دانایی و بهره‌مندی از دانش‌ها و معارف اسلامی در سطح عالی و تربیت صاحب‌نظرانی خبره در همه رشته‌ها، توانایی در ارائه، توزیع و نشر اینگونه معارف، ایجاد ظرفیت و توانایی برای رقابت با صاحب‌نظران و مراکز دیگر در ادیان و مذاهب مختلف و شناخته شدن در عرصه جهانی در کنار تبدیل شدن به محل مراجعه دانش‌پژوهان و نخبگان از جمله این شرایط هستند.
 
رئیس جامعة المصطفی العالمیه گفت: محوریت بومی و عناصر بومی و دانش‌آموختگان در مراکز وابسته به المصطفی باید در دستور کار مدیران قرار گیرد.
انتهای پیام/78004/ط40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها