امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35388
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمد بن سید صفدر معروف به سیدجمال، اندیشمند انقلابی، سخنور و از رهبران ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدمحمد بن سید صفدر معروف به سیدجمال، اندیشمند انقلابی، سخنور و از رهبران ضداستعماری ملل اسلامی است که بنا به گفته‏ بسیاری از تاریخ‏نگاران، وی شیعه و ایرانی و در سال 1254 قمری در اسدآباد همدان چشم به جهان گشود.
پدرش او را به کابل برد و به تحصیل علوم متنوع از جمله: تاریخ، فقه، ادبیات، منطق، حکمت و ریاضیات پرداخت.
در 18 سالگی در بسیاری از علوم متداوله به مقام عالی رسید. سیدجمال‏الدین از آن پس، به هندوستان و حجاز و مکه مسافرت کرد.
سپس به مصر رفت و در دانشگاه الازهر به تدریس منطق و فلسفه پرداخت و شیخ محمد عبده از محضر او استفاده کرد.
از آن جا که سید، خود بنیانگذار اتحاد ملل اسلامی و وحدت شیعه و سنی بود، تعمّداً ملیت خود را مخفی نگه می‏داشت.
سید با مسافرت به اکثر کشورهای عربی و اسلامی و با ایراد خطابه‏های پرشور، از مسلمانان می‏خواست با اتحاد و همبستگی در برابر مفاسد و حاکمیت دست نشانده و استعماری اروپاییان ایستادگی کنند.
در نتیجه، دولت‏های دست نشانده، تحمل چنین اندیشه‏ای را در جامعه‏ی خویش نداشتند و چندین بار او را به هند، پاریس و لندن تبعید کردند.
سیدجمال‏الدین با همیاری «محمد عبده»، 18 شماره از روزنامه‏ «عروةالوثقی» را در پاریس منتشر کرد، ولی با کارشکنی مقامات انگلیسی، این نشریه تعطیل شد.
وی هم‏چنین به ایران و عثمانی سفر کرد و ملاقات‏هایى با سران کشورهای اسلامی از جمله ناصرالدین شاه قاجار داشت، تا بلکه حرکت و رشد مسلمانانِ سرزمین‏های اسلامی را فراهم کند.اما دول استعماری سخت با او مخالفت کردند.پس از آن راهی استامبول شد و چون ناصرالدین شاه قاجار، توسط یکی از یاران سید در شهر ری به قتل رسید، امپراتور عثمانی او را تحت نظر گرفت.
سرانجام سیدجمال‏الدین اسدآبادی در پنجم شوال 1314 قمری مصادف با 18 اسفند 1275 در 60 سالگی دیده از جهان فرو بست و در گورستان «شیخلَر» ترکیه به خاک سپرده شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها