امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35440
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جنگ در سوریه به مرحله جدیدی وارد شد و به نوعی ارتش از موضع تدافعی به وضعیت تهاجمی روی آورده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جنگ در سوریه به مرحله جدیدی وارد شد و به نوعی ارتش از موضع تدافعی به وضعیت تهاجمی روی آورده است.

عملیات ارتش سوریه علیه مخالفان مسلح در این بُرهه بر سه راهبرد اصلی بنا شده است؛ در وهله اول ارتش سوریه تلاش دارد تا با «بستن معابر ارسال سلاح» برای تروریست‌ها به داخل سوریه آنها را عملاً در خاک این کشور محاصره کند و تلاش مخالفان برای رسیدن به ساحل غربی سوریه در روزهای اخیر در همین راستا قابل تحلیل است.

مخالفان می کوشند کانال ارسال سلاح از لبنان در القصیر را این بار در لاذقیه که مشرف به سواحل مدیترانه است، در اختیار بگیرند یا بر فرودگاه‌هایی چون «منگ» کنترل یابند، این مسئله زمانی حیاتی‌تر می‌شود که در شرایط کنونی ترکیه نیز همچون گذشته نقشی فعال در حمایت لجستیک مخالفان ندارد و اردن هم نگران تقویت القاعده در مرزهای شمالی خود است.

استراتژدی دوم ارتش سوریه، «هدف قرار دادن مخفی‌گاه‌های اصلی مخالفان مسلح» است تا از این طریق مانع از تثبیت موقعیت مخالفان در داخل سوریه شود؛ در همین راستا ارتش شهرهایی چون حمص و حلب و مناطق اطراف دمشق را هدف حملات زمینی و هوایی قرار داده و موفقیت‌های قابل توجهی نیز بدست آورده که کنترل بر القصیر و خالدیه در حمص، محاصره بخش‌هایی از حلب و پاکسازی داریا در حومه دمشق نمونه‌هایی از دنبال کردن این استراتژی است.

ضلع سوم این استراتژی «هدف قرار دادن گروه‌های تکفیری است»، نیروهایی چون ارتش آزاد به دلیل تعداد کم و وابستگی زیاد به کمک‌های خارجی خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد از نبرد با ارتش شکست خوردند و فرماندهانشان تنها به گفت‌وگو با شبکه‌های عرب زبان از هتل‌های ترکیه‌ای بسنده کردند ولی نیروهای القاعده‌ای و شاخه‌های وابسته به آن بحثی متفاوت هستند.

این نیروها به دلیل تجربه حضور در چچن، افغانستان، پاکستان، یمن و مالی توان عملیاتی خوبی برای جنگ‌های نامنظم دارند، از سوی دیگر ایدئولوژی افراط گرایانه آنها نیز باعث تقویت روحیه و انگیزه این جنگجویان می‌شود.از این رو می‌توان جنگ اصلی در سوریه را بین نیروهای القاعده‌ای با ارتش سوریه دانست و برهمین اساس ارتش تمرکز خود را بر مقابله با گروه‌های تندرو وابسته به القاعده قرار داده است.

جبهه النصره و امارت اسلامی عراق و شام دو شاخه اصلی القاعده در سوریه هستند، هرچند که روابط این دو گروه پس از مخالفت «ابومحمد جولانی» رهبر النصره با تصمیم «ابوبکر البغدادی» برای اتحاد این دو گروه شاهد اختلافاتی بودند ولی ارتش می‌کوشد تا علاوه بر نشان دادن ماهیت این گروه‌ها مانع از حملات تروریستی و بمب گذاری‌های آنها شود.

هرچند راه زیادی تا بازگشت آرامش به سوریه باقی مانده است و ورود تروریست‌های القاعده‌ای به هر کشوری نوید دوره‌ای از ناامنی را با خود به همراه دارد ولی ارتش سوریه اکنون در بهترین شرایط خود طی سه سال گذشته قرار گرفته است و اگر این روند ادامه داشته باشد می‌توان با امید به تحولات پیش رو تا سال 2014 و زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه نگریست.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار