امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3545
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۹
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال الهلباوی، از رهبران سابق اخوان المسلمین در گفت‌وگو با روزنامه مصری الشروق، با اشاره به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال الهلباوی، از رهبران سابق اخوان المسلمین در گفت‌وگو با روزنامه مصری الشروق، با اشاره به اقدامات ضدشیعی اخیر سلفیون مصری گفت: جریان سلفی درباره ایران و شیعیان دچار خطایی فاحش شده است و این اشتباه آنها از این است که به برخی کتاب‌های قدیمی که مضامین آنها تمام شده و ناقص است مراجعه می‌کنند.
 

* سلفی‌ها خود را تنها مدافعان سلامت عقیده مردم می‌دانند
 

وی با اشاره به روابط سلفی‌ها با کشورهای جنوب خلیج فارس، این حملات را دلیل ضعف جریان سلفی خواند و افزود: این جریان خود را تنها مدافع سلامت عقیده مردم می‌داند و این نگاه باعث شده حتی با مذاهب اربعه اهل سنت با احتیاط برخورد کنند و یا بدون دلایل واقعی به مذهب شیعه حمله کنند و مصالح جزئی را بر مصالح کلی ترجیح دهند.

الهلباوی با بیان اینکه اختلافات مذهبی امروز دلایل سیاسی دارد، گفت: به عنوان نمونه قبل از انقلاب اسلامی چنین حملاتی علیه ایران صورت نمی‌گرفت و حتی سلفی‌ها در عربستان سعودی مشکلی با ایران نداشتند.

وی افزود: در حقیقت کسی نمی‌تواند به عقیده صدها هزار نفر نفر بلکه میلیون‌ها نفری که هرساله حج به جا می‌آورند ضربه بزند.
 

* «روش‌های سنت نبوی نزد امام تیمیه» برای تاکید بر وحدت نباید منتشر شود
 

الهلباوی با اشاره به سخنانی از «دکتر محمد رشاد سالم» استاد عقاید و مذاهب معاصر در «دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود» ادامه داد: او در تحقیقش درباره کتاب «روش‌های سنت نبوی نزد امام تیمیه» می‌گوید: گروهی بپاخاسته‌اند که معتقد به وجوب تقریب مذاهب اسلامی هستند(منظورش حسن البنا و کاشانی و بروجردی است) و معتقدند که نباید به اختلافات جریان‌های اسلامی توجه کرد تا اینکه بر این اساس وحدت مسلمانان حفظ شود و بر این اساس نباید کتاب روش‌های سنت نبوی نزد امام تیمیه که در نقد روش‌های شیعیان و معتزله است منتشر شود چراکه اختلاف و تفرقه را افزایش می‌دهد لذا باید از آن تجنب کرد چراکه باید برای اتحاد مسلمانان تلاش کرد، اتحادی که باید بر پایه حق باشد و نه بر پایه باطل و بر پایه تمسک به کتاب و سنت همانگونه که خدا امر کرده است.
 

* اخوان المسلمین امروز کمتر به آرای «حسن البنا» توجه دارند
 

بنابر این گزارش، کمال الهبلاوی در ادامه گفت‌وگوی خود با روزنامه الشروق مصر درباره وضعیت کنونی اخوان المسلمین گفت: اخوان المسلمین امروز کمتر به تفکرات حسن البنا پایبند است، مثلا در حالی دولت مصر به دنبال قرض از صندوق پول است که حسن البنا طرح‌های روشنی برای اصلاح اقتصاد دارد و رساله‌ای با عنوان «مشکلات ما در نظام اسلامی» نوشته است که امروز در اخوان المسلمین اجرایی نمی‌شود.

وی خطای اصلی اخوان المسلمین و دیگر جریان‌های حاضر در انقلاب مصر را عدم توافق بر رهبری واحد دانست و افزود: نیروهای انقلابی باید اکنون بر شخصیت‌هایی که نه تنها جاذبیت سیاسی، اقتصادی یا رسانه‌ای دارد بلکه بیشتر اتفاق نظر پیدا کنند به جای آنکه به فکر انقلاب دوم باشند.

الهلباوی در ادامه با بیان اینکه الگوی حکومت اسلامی وجود دارد، تاکید کرد: در این الگو باید از اهل درایت و اهل ثقه همزمان استفاده کرد اهل درایت باعث توسعه کشور می‌شوند و اهل ثقه کشور را از هر خیانتی نجات می‌دهند.

وی افزود: از شرایط حکومت اسلامی مساوات و حرکت در مسیر منافع ملی است و نباید منافع حزب سیاسی بر آن اولویت پیدا کند و طرح اسلام برای حکومت طرحی پیشرو و پیشرفته در همه عرصه‌هاست کما اینکه حسن البنا آنها را برشمرده است.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها