امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35467
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 381
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نگارخانه برگ یا همان عمارت عین‌الدوله در حوالی میدان هروی، شب گذشته میزبان هنرمندانی بود که به یادبود «بیژن نعمتی ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نگارخانه برگ یا همان عمارت عین‌الدوله در حوالی میدان هروی، شب گذشته میزبان هنرمندانی بود که به یادبود «بیژن نعمتی شریف» هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز گرد هم جمع شده بودند تا خاطرات با او بودن را بار دیگر مرور کنند.
 در این مراسم کامبیز صبری و بهنام کامرانی دو هنرمند نقاش و کارشناس آثار هنری حضور داشتند که درباره ویژگی‌های آثار نعمتی‌شریف سخن گفتند.

کامبیز صبری هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز همه آثار نعمتی‌شریف را نقاش گونه و مجسمه‌گونه توصیف کرد و گفت: کمتر کسی هست که با هر نگرشی به هنر، از مجسمه‌های نعمتی‌شریف خوشش نیاید. آثار او به اعتقاد من هم نقاش‌گونه و هم مجسمه‌گونه است.

او حجم را به خوبی می‌شناخت و به سمت ساده‌کردن فرم گرایش داشت. در آثار حجمی او فرم‌ها و فیگورهای آبستره موج می‌زد.

صبری، استفاده با شهامت از رنگ را در مجسمه‌سازی یکی از ویژگی‌های آثار بیژن نعمتی شریف عنوان کرد و گفت:به کار بردن رنگ در هنر مجسمه‌سازی نیاز به شهامت خاصی دارد و کسی که در رنگ کردن آثارش اصرار دارد قطعاً از تجربه و بینش‌ بالایی برخوردار است.

او نعمتی شریف را هنرمندی ویژه در هنر مجسمه‌سازی رنگی توصیف کرد و استفاده آگاهانه از رنگ در آثار این هنرمند را بسیار تحسین‌برانگیز خواند.

این هنرمند مجسمه‌ساز در ادامه اشاراتی به نظریات فلاسفه در زمینه فلسفه هنر پرداخت.

صبری به ایمان و اعتقاد در آثار نعمتی‌شریف هم اشاره‌ای کرد و گفت: ایمان در آثار نعمتی‌شریف به شدت محسوس است و همیشه به آینده امیدوار بود به طوری که هدفمند زندگی کردن یکی از خصایص اخلاقی بارز او محسوب می‌شد.

وی افزود: هدفمندی در آثار نعمتی‌شریف موج می‌زند و همه اعضای مجسمه‌هایش نیز در کنار هم در یک راستا به یک هدف اشاره می‌کنند.

صبری همچنین صداقت را یکی از ویژگی‌های این هنرمند فقید دانست و گفت: او همیشه با صداقت و سراسر هیجان درباره آن چه مورد علاقه‌اش بود سخن می‌گفت.
 در ادامه این نشست بهنام کامرانی هنرمند نقاش درباره ویژگی‌های آثار نعمتی‌شریف سخن گفت.

او آثار نعمتی‌شریف را منحصر به فرد توصیف کرد وگفت: امروز بسیاری از هنرمندان جوان از شیوه آثار او استفاده می‌کنند و گویی لهجه آثار او را گرفته‌اند.

کامرانی یکی دیگر از ویژگی‌های آثار نعمتی‌شریف را تکان دهنده بودن عنوان کرد و گفت: شاید طنز موجود در آثار اوست که آدمی را هم تکان می‌دهد و هم می خنداند.

او آثار نعمتی‌شریف را از این بابت مشابه آثار «خوان میرو» دانست و گفت: در آثار این دو هنرمند تلفیقی از تصاویر و فیگورهای وهم‌آلود و طنزآلود دیده می‌شود.

کامرانی گفت: نعمتی‌شریف در آثار نقاشی خود تئاتر و ادبیات دارد. او با سابقه ذهنی که از ادبیات دارد به سراغ نقاشی رفته و با بهره‌گیری از این دانسته‌ها نقاشی کار کرده است که در عین احتیاط در این زمینه بسیار هم موفق بوده است.

این هنرمند نقاش همچنین زبان شاعرانه را یکی از ویژگی‌های آثار نعمتی‌شریف عنوان کرد و گفت: او با زبان شاعرانه و پالایش شده به خلق آثارش می‌پرداخت.

او تلفیقی از کمدی، سوررئال و پاپ آرت را ویژگی کلی آثار این هنرمند فقید عنوان کرد وگفت: بین عروسک‌ها، مجسمه‌ها و نقاشی‌های او به شدت رابطه وجود دارد،‌رابطه‌ای که از ذهن خلاق او سرچشمه می‌گرفت.

به گزارش فارس، بیژن نعمتی شریف متولد 1326 در شهر قائم شهر و فارغ‌التحصیل رشته مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران بود که در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی متعددی در گالری‌های اثر،ماه،سیحون و .. حضور داشته و همچنین جوایزی را نیز از آن خود کرده است.

او همچنین در پروژه‌هایی همچون «بابابزرگ و ترب»، «کارگاه» (قسمت اول و قسمت دوم)، «مدرسه خرگوش‌ها»، «سفر سبزدرسبز»، «زاغچة کنجکاو»، «شش کلاغ و یک روباه»، «کچل کفترباز»، «چشم در برابر چشم»، «خرس کوچک»، «کوراوغلو»، ... فعالیت داشته است. این نقاش، مجسمه‌ساز و عروسک‌ساز مجسمه‌هایی فانتزی در ابعاد مختلف با تکنیک میکس مدیا و فایبرگلاس به نمایش می‌گذاشت.

نعمتی‌شریف به دنبال ابتلا به بیماری تومور مغزی،‌مرداماه سال ۹۱ در تهران درگذشت.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها