امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35484
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی حسن روحانی رئیس‌جمهور در ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی حسن روحانی رئیس‌جمهور در مجلس به ریاست علی لاریجانی ساعت 8 صبح با 75 کرسی خالی وکلای ملت آغاز شد.

پارلمان روز گذشته پس از بحث و بررسی و سخنرانی 5 نفر موافق و 5 نفر مخالف کلیت، اصول کلی خط مشی و ترکیب هیئت وزیران پیشنهادی، وارد بررسی جزئیات برنامه‌ها و صلاحیت هر 18 وزیر پیشنهادی رئیس جمهور شد.

 روز گذشته 2 نفر مخالف و یک نفر موافق علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جلسه علنی به سخنرانی پرداختند و امروز دومین موافق به مدت 15 دقیقه و خود وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش توضیحات خود را مطرح کرد.

* لاهوتی: نجفی طبق مصوبه شورای شهر از خانواده‌های فتنه بازدید کرد

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از حاجی‌بابایی وزیر فعلی آموزش و پرورش بابت زحماتش در این سال‌ها تشکر کرد.

وی افزود: یکی از مخالفان آقای نجفی گفت که آموزش و پرورشی که از یادگاران شهیدان رجایی و باهنر است در زمان تصدی آقای نجفی در آموزش و پرورش به اهداف این شهیدان لطمه‌ای وارد کرد. در پاسخ به این استاد می‌گویم آیا فراموش کردید در زمان دولت شهیدان رجایی و باهنر آقای نجفی مورد اعتماد آنها بود و به عنوان وزیر علوم خدمت می‌کرد؟

لاهوتی ادامه داد: می‌گویند آقای نجفی چقدر با حوزه ارتباط داشته است؟ این قابل بررسی است در زمان دکتر نجفی بود که بحث نماز در مدارس با همکاری آقای قرائتی پایه‌گذاری شد. همچنین بحث مدارس غیرانتفاعی را مطرح کردند. همه می‌دانیم که تاسیس این مدارس هیچ تحمیلی به مردم نشده است و اجباری در آنها وجود ندارد بلکه کمکی است در جهت بار مالی دولت. آیا این اشکالی دارد؟ در این صورت در قانون اساسی امسال تعیین کنیم که این مدارس تعطیل شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به موضوع فرهنگی گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان، خانه معلمان، درمانگاه مخصوص فرهنگیان همه در زمان تصدی این فرد بزرگوار در وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد.

لاهوتی با اشاره به سخنان یکی از نمایندگان مجلس در انتقاد به نجفی تاکید کرد: فردی گفت که از آقای نجفی پرسیده شده که شما کاندید ریاست جمهوری می‌شوید و ایشان پاسخ داد کسی باید باشد که به نظام اعتقاد دشته باشد. این چه حرفی است؟ آنها سرمایه‌های این نظامند، راحت آنها را به زباله دان تاریخ نریزیم. کسی که وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم در دولت شهید رجایی، معاون وزیر، مشاور شهید چمران و ... بوده به نظام اعتقاد ندارد؟ این بی‌انصافی است.

وی اظهار داشت: کسی نمی‌تواند به تحصیلات و سوابق و تجربه دکتر نجفی ایرادی بگیرد در خصوص تعهد ایشان هم مگر می‌شود از دستگاه‌های نظارتی استعلام نگرفته شده باشد؟

این موافق وزیر پیشنهادی گفت: تاسیس شوراهای آموزش و پرورش، 3 پژوهشکده، یک دانشگاه، یکصد مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و .. در زمان وزارت دکتر نجفی صورت گرفت.

لاهوتی با اشاره به برنامه‌ای که دولت تقدیم مجلس کرده است، گفت: دکتر نجفی از 22 محور برنامه برای 20 محور آن برنامه ارائه کرده است. این میزان توجه به قانون برنامه در برنامه هیچ وزیر وجود ندارد.

نماینده مجلس در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: برخی گفتند که ایشان از خانواده‌های فتنه بازدید کرده است و آقای نجفی بر اساس مصوبه شورای شهر که عضو آن بوده به اتفاق اعضا و هیئتی از این خانواده‌ها بازدید کرد و این را شورای شهر آنها تکلیف کرده بود. آقای نجفی و هیئت همراهشان بعد از بازدید از این خانواده‌ها گزارشی تهیه وتقدیم مقام عظمای ولایت کردند.

وی افزود: در گزارش آقای نجفی از آن هیئت آمده همه خانواده‌ها از اقشار متوسط و بلکه ضعیف بودند و بسیاری از آنها سابقه حضور در جبهه و یا ایثارگری دارند که همین گزارش را دفتر مقام معظم رهبری جناب آقای حجت‌الاسلام گلپایگانی به شورای عالی امنیت ارسال می‌کند اما وقتی ما تنها گوشه‌ای از این ماموریت را اعلام می‌کنیم این بی‌رحمی است.

لاهوتی خاطرنشان کرد: آقای نجفی از نظر تعهد مراحل خود را طی کرده است و از نظر تخصص نیز دارای مدرک دکتری است. سابقه ایثارگری و تجربه‌اش هم که مشخص است همه فرهنگیان امروز چشم به راه تصمیم ما هستند و ایشان را قبول دارند و از ما انتظار دارند به آقای نجفی رای بالایی بدهیم.

وی تصریح کرد: آقای نجفی می‌تواند اقتصاد بیمار این وزارتخانه که دغدغه ما و فرهنگیان است را به درستی بررسی کند. آموزش و پرورش نیاز به یک تحول و تغییر دارد و آقای نجفی هم در برنامه‌هایش به اجرای سند بنیادین آموزش و پرورش اعتقاد دارد و عنوان کرده که نباید این کار عجولانه صورت گیرد بلکه باید با تدبیر همراه باشد و با تجربه‌ای که دارد می‌تواند این تحول را اجرا کند.

این نماینده مجلس در پایان سخنانش اظهار داشت: یک روز ما 18 میلیون دانش‌آموز داشتیم و با همین ظرفیت آنها را اداره می‌کردیم امروز که این رقم 4 میلیون کمتر شده باز هم همان دغدغه را داریم که رفع آن نیاز به تجربه و تخصص دارد و آقای نجفی با تخصص و تجربه‌ای که دارد می‌تواند آنجا را در حد عالی و شایسته اداره کند.

* نجفی: تلاش می‌کردم آب بر روی آتش فتنه بریزم/از طرف ستاد هیچکس خدمت رهبری نرفتم

محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش صبح امروز در مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود، گفت: اینکه در بحث مربوط به بررسی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها، وزارت آموزش و پرورش اولویت پیدا کرده است با اینکه بر اساس حروف الفبا بود، به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم در آینده نیز مجلس و دولت به این تقدم توجه کنند.

وی افزود: فعالیت آموزش و پرورش از هر لحاظ بزرگترین و مؤثرترین فعالیت دولت است و هیچ خانواده‌ای نیست که نسبت به آموزش و پرورش حساس نبوده و تحت تاثیر تصمیمات آن نباشد. بنابراین رسالتی که بر دوش وزارت آموزش و پرورش است، اهمیت بسیاری دارد.

نجفی ادامه داد:‌ پرورش نسل آینده کشور به عنوان افراد مؤمن، شایسته، کارآمد و خداجو که بتوانند از ارزش‌های نظام دفاع کرده و باعث پیروزی کشور باشند، وظیفه وزارت آموزش و پرورش است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه فعالیت وزارت آموزش و پرورش بسیار حساس است، گفت:‌ اتخاذ هر تصمیم در حوزه آموزش و پرورش باید فارغ از شتاب‌زدگی، استمرار و هم جهتی بین اعضای کلی نظام تعلیم و تربیت باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به رسالت مهم وزارت آموزش و پرورش پیروی از یک اندیشه راهبردی در این حوزه اهمیت اساسی دارد.

نجفی، نبود یک برنامه راهبردی در حوزه آموزش و پرورش را یکی از ضعف‌های نظام تعلیم و تربیت کشور در گذشته دانست و اظهار داشت: در طول سالیان گذشته تصمیمات ضد و نقیضی در زمینه برنامه‌های راهبردی حوزه آموزش و پرورش اتخاذ شده است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش عنوان کرد:‌ امروز یکی از بزرگترین فرصت‌های ما این است که اسناد بالادستی قابل احترام و با ارزشی از نظر علمی و فنی و دینی تصویب شده و در اختیار آموزش و پرورش گذاشته شده است، سند بنیادین آموزش و پرورش مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های کلی آموزش و پرورش که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و در سال 92 ابلاغ شده است، به عنوان اسناد مادر باید تا 20 سال آینده اساس برنامه‌های آموزش و پرورش باشد. بنابراین باید یک نقشه راه کامل با حضور کارشناسان مختلف در این زمینه تدوین شود.

نجفی با اشاره به صحبت‌های زاکانی در رابطه با تغییر سند تحول آموزش و پرورش از سوی وی گفت: من قصد تغییر در سند تحول را ندارم و می‌گویم باید مجمعی تشکیل شود تا آنچه به نام سند در دو سال اخیر انجام شده است مورد بررسی قرار گرفته و اصلاح شود. همانطور که در سند نیز آمده است که هر 5 سال یک بار باید بررسی شود.

وی افزود: در سال 90 این سند تصویب شد و ما باید سال 95 نتیجه آن را عرضه کنیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های خود برای وزارتخانه آموزش و پرورش عنوان کرد:‌ 52 برنامه از 57 برنامه مستند سند تحول در برنامه‌ای که به مجلس تقدیم کردم در نظر گرفته شده است، یعنی تمام اجزای اصلی سند پیش‌بینی شده است بنابراین من چطور می‌توانم مخالف سند تحول باشم؟

وی افزود: مسئله دیگر، مسئله تربیت دینی است که من معتقدم غایت آموزش و پرورش تربیت است، آموزش ابزار و تربیت هدف است، بنابراین تربیت نباید در آموزش و پرورش نادیده گرفته شود.

نجفی گفت:‌ نسبت تربیت به آموزش و پرورش مانند شیرینی به قند است همانطور که قند بدون شیرینی قابل تصور نیست و ارزشی ندارد، تربیت و آموزش و پرورش اینچنین هستند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش عنوان کرد:‌ من بحث تلفیق مبانی نظری سند تحول را مطرح کردم نه حذف فعالیت‌ها.

وی ادامه داد: من معتقدم معلم، مدیر و ناظم نیز باید علاوه بر مربی پرورشی در پرورش و تربیت دانش‌آموزان نیز تلاش کنند در صورتی که در مجلس عنوان شد که معاونت پرورشی در زمان وزارت من منحل شده است. در حالی که اینگونه نبود.

نجفی اظهار داشت: نمایندگان مجلس اعلام کردند که در زمان وزارت من زمینه‌ سازی برای انحلال معاونت پرورشی صورت گرفت تا وزیر بعدی آن را منحل کند ولی این کار در زمان وزیر بعدی نیز انجام نشد و 6 سال پس از وزارت من معاونت پرورشی منحل شد.

وی افزود: در گزارشی که من در سال 76 از عملکرد وزارت آموزش و پرورش داده‌ام بخش عمده‌ای را به گزارش دستاوردها و چشم‌انداز آینده در تمام موارد اختصاص دادم در صفحه 51 این گزارش گفتم پرورش در آموزش و پرورش اصل است و چه از نظر علمای دینی و چه از نظر کارشناسان فرهنگی و آموزشی هدف آموزش و پرورش باید پرورش باشد و معلم چه بخواهد چه نخواهد تاثیر پرورشی روی دانش‌آموزان دارد.

نجفی در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی که در زمان وزارت من مسئولیتی در آموزش و پرورش داشتند می‌دانند که یکی از قوی‌ترین بخش‌های وزارت ما مربوط به پرورش و مربیان پرورشی بود و ما می‌توانیم بگوییم که در دوره وزارتمان به پرورش هویت دادیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در پاسخ به مخالفانش که ادعا کرده بودند وی مخالف تعلیم و تربیت دین‌محور است گفت: من چنین چیزی را از سوی مخالفان نمی‌پذیرم. به عقیده من تعلیم و تربیت باید دین‌محور باشد که البته این با آموزش دین در مدارس متفاوت است.

وی افزود: روح و جان همه اعضای آموزش و پرورش باید دین باشد اما معتقدم دین و روح دینی باید مبتنی بر تعالیم اسلام و بدون تحمیل باشد. ما معتقدیم تعالیم دینی باید آزادانه و آگاهانه باشد همانطور که در کلام خداوند آمده است: «لااکراه فی‌الدین» تحمیل دین دانش آموز را دین‌گریز می‌کند و تمام حرف ما این است.

نجفی در ادامه با اشاره به اعتقادات عمیقش به نظام جمهوری اسلامی تاکید کرد: برای برخی از مخالفان متاسفم که برخی تهمت‌ها را به کسی نسبت می‌دهند که به خاطر نظام اسلامی و عشق خدمت به انقلاب اسلامی تحصیل در معتبرترین دانشگاه آمریکا را نیمه‌کاره رها کرد و به ایران بازگشت. من به عشق انقلاب اسلامی و همراهی با شهید چمران آمدم و این منصفانه نیست که چنین مسائلی را به من نسبت دهند. سوال من اینجاست که این افراد بعدا چطور می‌توانند پیش وجدان خود آرامش داشته باشند.

وی افزود: سه نفر از برجسته‌ترین علمای دینی ما در زمان وزارت من جزو معاونینم در وزارت آموزش و پرورش بودند، حجت الاسلام قرائتی،حجت الاسلام محسنی اژه‌ای و حجت الاسلام محمدیان روحانیونی بودند که عمده‌ترین همکاری‌ها را در دوره وزارت من با شخص بنده داشتند و این به راحتی نشان دهنده تهمتی است که به بنده زده‌اند و می‌گویند نجفی ارتباط خوبی با روحانیت ندارد و اکثر قریب به اتفاق مدیرانش فارغ التحصیلان غرب هستند، خواهش من از دوستان مخالف این است که حداقل چیزهایی که به من نمی‌چسبد، با اصرار به من نچسبانند.

نجفی در ادامه خاطر نشان کرد: تهمت به من، تهمت به فرهنگیانی است که بابت 9 سال خدمت من در آموزش و پرورش از من رضایت دارند. اینکه من 9 سال کار غیر ارزشی کرده باشم و آنها کار غیر ارزشی من را نفهمیده باشند تهمت به فرهنگیان نیست؟ جالب است که می‌گویند حمایت فرهنگیان از من به خاطر افزایش حقوقی است که در دوره وزارت من به وجود آمده است.

وی همچنین گفت: در دوره من فعالیت دینی در آموزش و پرورش اوج گرفت، دارالقرآن‌ها در زمان وزارت من تاسیس شد و فرهنگ نماز و ترویج احداث نمازخانه‌ها در مدارس در دوره وزارت من بود. به همین دلیل بود که دستگاه آموزش و پرورش به عنوان برجسته‌ترین دستگاه دینی شناخته شد.

نجفی تصریح کرد: اینکه می‌گویند درمجلسی گفته‌ام به دلیل معتقد نبودن به حکومت اسلامی رئیس جمهور نمی‌شوم دروغ محض است و من تنها به دلیل اینکه اعتقاد نداشتم در بین مردم از خودم تعریف کنم رئیس جمهور نشدم و قسم می‌خورم صحبت‌های امروز در مجلس تنها به خاطر 9 سال دفاع از خدمتی که به فرهنگیان کردم.

وی افزود: حداد عادل معاون پژوهشی و مسئول کتابهای درسی در دوره وزارت من در آموزش و پرورش بود. او حالا در مجلس حاضر است و شما می‌توانید از او سوال کنیدکه آیا ما فرهنگ دینی را در کتاب‌های درسی تضعیف کردیم؟

وزیر  پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه تاکید کرد: اینکه می‌گویند انحلال تربیت معلم‌ها جز برنامه‌های من بوده یک تهمت است، همین دیروز یکی از مدیر کل‌های زمان من از خوزستان تماس گرفت و گفت: قبل از حضور شما در وزارت آموزش و پرورش تنها 6 مرکز تربیت معلم وجود داشت که این تعداد در زمان خروج به 60 مرکز رسید.اعتقاد من به تربیت معلم‌ها در صفحه 61 گزارش عملکردم در دوره وزارت گذشته نیز موجود است که در آن به وضوح به حضور 57 هزار دانشجو در تربیت معلم‌ها و ضمن خدمت‌ها اشاره شده است و در همانجا بنده پیشنهاد دادم که تربیت معلم‌ها در قالب دانشگاه‌های فرهنگیان ساماندهی شود و جالب اینجاست که پیشنهاد 16 سال قبل از ما بعد از 14 سال در سال 90 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. حالا یک عده‌ پز دانشگاه فرهنگیان را می‌دهند و می‌گویند ما با تاسیس این دانشگاه‌ها مخالف بودیم.

نجفی با اشاره به افزایش حقوق فرهنگیان در زمان وزارت وی گفت: عده‌ای می‌گویند رضایت فرهنگیان از بنده به دلیل افزایش حقوق آنهاست ولی در پاسخ به آنها می‌گویم رضایت شغلی در گرو 4 مولفه است که یکی از این مولفه‌ها حقوق و مزایای کارکنان و فرهنگیان است. تنها در این صورت است که کرامت و منزلت فرهنگیان احیا شده و آنها احساس می‌کنند دانش و مهارت حرفه‌ای پیدا کردند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در توزیع ایرادات وارد شده بر راه اندازی کلاس ششم ابتدایی تاکید کرد: اینکه بدون آشنایی و آگاهی معلم را بر سر کلاس ششم می‌فرستیم و او در تدریس ریاضی و علوم به شاگردانش وا می‌ماند خرد کردن معلم است. و باعث از بین رفتن رضایت و کرامت معلم می‌شود.

وی افزود: کلاس ششم در صورتی ایجاد شد که کتاب و فضا برای تدریس این پایه آماده نبود و این هم یکی از مشکلاتی است که بر اثر شعار زدگی‌ها و عوام زدگی‌ها به وجود آمده است.

نجفی در ادامه گفت: آنچه در برنامه 59 بندی‌ام آمده به صورت تک به تک اجرا خواهد شد مگر اینکه در مباحث کارشناسی متوجه شوم در بخشی اشتباه کرده‌ام.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره نسبت‌های سیاسی که مخالفان وی درباره آن صحبت کردند گفت: برای مخالفانی که مسائل سیاسی را وارد برنامه‌های آموزش و پرورش کردم متاسفم چرا که آنها باعث شدند بخش زیادی از وقت من صرف توزیع مسائل سیاسی به جای مسائل و برنامه‌های آموزشی و پرورشی شود.

وی افزود: عده‌ای بابت دلجویی بنده از خانواده‌های آسیب دیده در جریان فتنه ایراداتی به من وارد می‌کنند. در توضیح این مسائل باید بگویم بنده در آن دوره عضو شورای شهر بودم و به همراه چند تن از همکارانم کاری انجام دادیم که شاید وظیفه شما نمایندگان مجلس بود. ما در این دوران به زن بی‌سرپرستی سرزدیم که همسرش را به خاطر هیچ دلیل سیاسی از دست داده بود. همسر این زن نه در تظاهرات حضور داشت و نه عضو هیچ جریان سیاسی بود. او برای تهیه دارو از خانه خارج شده و مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. اگر دلجویی کردن از یک زن بی سرپرست و دو فرزند کوچکش کار اشتباهی است؛ حتما ما کار غلطی انجام دادیم.

نجفی در ادامه تاکید کرد: کسی که احساس کند پناهگاهش نظام جمهوری اسلامی نیست به بیگانگان رو می‌آورد و شبکه‌های غربی و دشمنان نظام به بهانه دلجویی از وی وارد میدان می‌شوند. خیلی متاسفم که باید چنین مسائلی را در این جلسه مطرح کنم.

وی در پایان گفت: نظام ما یک نظام ولایی است که راس، جان و اساس آن مقام معظم رهبری است، بنابراین بنده و سایر بزرگوارانی که وارد مدیریت اجرایی می‌شوند تنها برای خدمت به نظام می‌آیند و معتقد به ولایت فقیه و منویات رهبری هستند. واقعا بابت سوالی که از من می‌پرسند و می‌گویند آیا نظام اسلامی را قبول دارید متاسف و شرمگینم.

نجفی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تمام دغدغه وی مسائل فرهنگی بوده است، ‌گفت: من کسی نیستم که آموزش و پرورش را رها کنم و خدا شاهد است دو فاکتور باعث شد من این سمت را قبول کنم وگرنه من مخالف بودم که بار دیگر به دستگاه اجرایی بازگردم.

وی افزود: من حتی حاضر نشدم تا بار دیگر عضو شورای شهر شوم و و ثبت‌نام نکردم اما آقای روحانی این را به من تکلیف کردند و من به ایشان جواب دادم که خواهش می‌کنم با مقام بالاتر مشورت کنید. من خوشحال می‌شوم که این سمت را قبول نکنم.

وی افزود: دیگری اصرار و بزرگواری فرهنگیان بود که از دیروز تا به حال 560 اس ام اس دریافت کردم که اکثر آن ناشناس هستند و حدود 700 میل برای من آمده است و برخی از آنها گفته‌اند که ما ختم قرآن نذر کردیم تا شما رای بیاورید. این فرهنگی کسی است که من دست رد به سینه آن بزنم؟ من چنین کاری نخواهم کرد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه برای رای ندادن باید وجدان و حجت شرعی برای شما روشن باشد، تصریح کرد: در این چند روز تمام تلاش من این بوده است تا نمایندگانی که سؤالی از من کرده‌اند را توجیه کنم چرا که دست همکاری و دوستی به آقای روحانی دادم و خلاف مروت می‌دانستم که کاری انجام دهم که رای نیاورم.

نجفی گفت: اینکه شما از من می‌پرسید رهبری را قبول دارید، زمانی که مقام معظم رهبری رئیس جمهور بودند و آقای موسوی نخست‌وزیر در سال 67 به آموزش و پرورش آمدم. آقای مرتضی محمدخان که بعدا وزیر اقتصاد و دارایی شد،شاهد است که به من گفتند مقام معظم رهبری فرموده‌اند که امروز آقای موسوی به شما پیشنهادی می‌کند و شما آن را رد نکن و بعد بیا با من صحبت کن. در حالی که من رئیس دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف بودم و شما می توانید از لحاظ اخلاقی و علمی از دانشجویان من بپرسید از لحاظ علمی و اخلاقی من چگونه بودم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه تصریح کرد: از آن دانشجویان بپرسید که آیا من یک کلمه حرف سیاسی زده‌ام؟ چرا که من اعتقادی به زدن حرف سیاسی در جایی که از آن برای درس دادن حقوق می‌گیرم، ندارم.

وی افزود: در مورد فتنه 88 من جزو فعالان سیاسی کشور بودم و در فعالیت‌های انتخاباتی 88 شرکت داشتم و روز سه‌شنبه بعد از انتخابات از طرف دفتر مقام معظم رهبری با من تماس گرفته شد تا به جلسه‌ای در حضور ایشان بروم.

وی افزود: من از طرف ستاد هیچ کس در آن جلسه شرکت نکردم و آنها مرا دعوت کردند. مقام معظم رهبری در ابتدای جلسه فرمودند هر کسی هر حرفی درباره انتخابات دارد بزند و صحبت کنیم و 2 تا از وزرای پیشنهادی دیگر در این جلسه حضور داشتند. این افتخار است که در محضر مقام معظم رهبری درباره انتخابات صحبت کنیم در آنجا پیشنهاداتی مطرح شد و ایشان خود جلسه را اداره می‌کردند و تنها جلسه‌ای که من در آن دیدم که ایشان خود زمان سخن گفتن حاضرین را تعیین کردند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه گفت:‌ جمع‌بندی ایشان در پایان این بود که ما نباید کاری خلاف قانون انجام دهیم و قانون، شورای نگهبان را مسئول این امر کرده است. در آن جلسه آقای کدخدایی حضور داشتند ایشان به اعضای شورای نگهبان فرمودند که شما بررسی کنید و فصل‌الخطاب باشید.

نجفی گفت: بنده حتی قبل از 29 خرداد که ایشان این سخنان را مطرح کنند مطیع این امر بودیم. کجا من مصاحبه و صحبتی خلاف این امر کردم. آقایان می‌گویند که شما مردم را تحریک برای شرکت در راهپیمایی‌ها کردید من در هیچ کدام از این راهپیمایی‌ها چه قبل و چه بعد از 29 خرداد شرکت نکردم. من نمی‌گویم کسانی که در این راهپیمایی‌ها شرکت کردند خلاف قانون عمل کردند من هم معتقدم مانند آقای مطهری، کسانی که قبل از 29 خرداد در راهپیمایی شرکت کردند اشکالی ندارد اما یک عکس یا شاهد عادل بگوید من آقای نجفی را در راهپیمایی روز دوشنبه دیده‌ام و من قبول می‌کنم راس فتنه‌ام.

وی گفت: ما در تمام مدت تلاش کنیم آبی بر این فتنه بریزیم و آن را خاموش کنیم و لااقل بیشتر گسترش نیابد اما برخی به دلایلی تلاش کردند تا بنزین بر روی آن بریزند و متاسفانه ریختند وعده‌ای هنوز این کار را می‌کنند.

وی افزود: مصاحبه‌ای که گفته‌اند من انجام داده‌ام را بخوانید. بحث من این بود که یک خلافی به نظام نسبت داده شده است. دو حالت بیشتر وجود ندارد یا این خلاف اتفاق نیفتاده است و باید دامن اسلام  از این لکه پاک شود و یا اگر اتفاقی افتاده باشد ربطی به نظام ندارد و دو یا سه نفر خودسر این کار را انجام دادند.

وی در ادامه تصریح کرد: در آنجا گفتم که این بحث، شروع آن با آقای کروبی نبوده است. در این جلسه شورای شهر که آقای چمران حضور داشتند خانواده‌های بازداشت شدگان آمدند و این حرف را به عنوان شایعه گفتند اگر ما این شایعه را بررسی کنیم و ببینیم دروغ است بهتر خواهد بود یا آنکه آن را لاپوشانی کنیم تا در رسانه‌های بیگانه و بین مردم اشاعه پیدا کند؟

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: به من گفتند شما با نامگذاری میدان به نام 9 دی مخالف بودید. این چه بحثی است؟ شما امنیت روانی تصمیم‌گیری را اینگونه به هم می‌ریزید. در ثانی اگر چنین مسئله‌ای مطرح می‌شود علت آن را هم بگویید. پیشنهاد آورده بودند که میدان آیت‌الله حق‌شناس به 9 دی تغییر نام پیدا کند و من با آن مخالف بودم چرا که آیت‌الله حق‌شناس از مقامات و علمای این کشور بودند این همه میدان وجود دارد یکی را به همین نام بکنید. در قم هم تونل غدیر را به نام تونل 9 دی نامگذاری کردند و با فشار علما بار دیگر مجبور شدند آن را به نام غدیر بازگردانند. آنجا علما نزدیک‌شان بود و اعتراض کردند در حالیکه اینجا این طور نبود.

وی افزود: من به اصولی پایبند هستم. ماحق نداریم میدان آیت الله حق شناس را به 9 دی تغییر نام دهیم اما شما بخشی را می‌گویید و بخش دیگر را بیان نمی‌کنید آیا چنین کاری منصفانه است؟

نجفی گفت: من یک تحلیل‌گر سیاسی هستم و بینش سیاسی دارم و دیدگاه خود را پنهان نکردم اما معتقدم در نظام اجرایی کشور اعلام سلیقه سیاسی ظلم به این نظام است و بالاتر از آن خیانت در امانت مردم است چرا که من دانش‌آموزان را امانت مردم می‌دانم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: من مدت 9 سال در آموزش و پرورش بودم سه سال در وزارت فرهنگ و آموزش عالی سه سال در سازمان برنامه و بودجه 2 سال در صدا و سیما به عنوان معاون و در بقیه سال‌ها نیز در حال بررسی کار تحقیقی و علمی بودم در تمام این سال‌ها به هیچ عنوان به دنبال اعمال سلیقه سیاسی نبودم تیم اجرایی من یک تیم کاملا فراجناحی بود.

نجفی گفت:‌ شما می‌دانید هیچ کدام از وزرای پیشنهادی به آقای روحانی تحمیل نشدند حدود یک ماه قبل جناب دکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و پرورش به من گفتند که نظر کمیسیون (برای وزارت آموزش) بر یکی از اعضای کمیسیون است. بنده همان روز به آقای روحانی منتقل کردم الان هم این مسئولیت را تا اینجای کار پذیرش کردم به  این امید که ذخیره‌ای برای آخرت من باشد چرا که نمی‌خواهم دیگر به کار اجرایی بازگردم و اینجا برای معلمان آمدم.

وی افزود: هیچ توقعی هم از شما ندارم که رای بدهید یا ندهید شما بر اساس وجدان خودتان و حجت شرعی خود تصمیم بگیرید اگر رای آورید من آن را به فال نیک می‌گیرم و با قوت و بدون منت این مسئولیت را می‌پذیرم و اگر رای نیاوردم دست شما را می‌فشارم چرا که تکلیفی از روی دوش من برداشتید.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: اگر هر کسی وزیر آموزش و پرورش شد حل مشکلات این وزارتخانه نیاز به یک قیام ملی دارد و یک وزارتخانه با کمک تنهای مجلس کافی نیست اگر من وزیر شدم من رای اعتماد را مفروض می‌گیرم که شما قرار است از من حمایت کنید و من سعی می‌کنم با مجلس تعامل داشته باشم. اگر رای نیاوردم، خدمت به این نظام منحصر در وزارت نیست و من آماده سوختن پای نظام و فدا شدن در راه مردم هستم.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره مهلت استخدام نیروهای شرکتی گفت: در زمان من نیروهای شرکتی در کار نبود و مجلس نیز مهلتی را برای استخدام نیروهای شرکتی تعیین کرده‌اند طبق قانون مجلس، دو سال وقت است برای این کار که تنها 8 ماه از این کار گذشته است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، صلاحیت محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات دولت یازدهم صبح امروز در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف نظرات خود را مطرح کردند.

* نعمتی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: اپراتورها امروز به صورت لجام گسیخته در کشور فعالیت می‌کنند

بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) پارلمان در جریان بررسی برنامه‌ها و صلاحیت محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سخنانی  به عنوان اولین مخالف وی، اظهار داشت: مخالفت بنده از نوع مخالفت‌های سیاسی و جنجالی نیست که این روزها مطرح می شود بلکه بنده به صورت کارشناسی با برنامه‌های جنابعالی مخالفم.

وی افزود: برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات دارای نقاط ضعف جدی است که باید مورد نقد و تجدیدنظر قرار گیرد، سؤالات و ابهاماتی در این زمینه مطرح است که بهتر است آقای واعظی به عنوان یک دیپلمات شناخته شده در مجامع بین‌المللی و کشور، به این سؤالات پاسخ دهد و لازم است بگویم که شناختی که شما در دهه 60 از وزارت ارتباطات داشته‌اید با امروز متفاوت است، باید تحولات اساسی و جدی‌ای که در این وزارتخانه مطرح شده را به طور جدی مدنظر قرار دهیم.

نعمتی با بیان اینکه هم‌اکنون مرکز پژوهش‌ها و تحقیقات وزارت ارتباطات به عنوان یک مجموعه پر پتانسیل و توانمند و قانونی است که از وزارت ارتباطات منفک شده و به نظرم این مرکز می‌تواند عصای دست شما باشد ولی در برنامه‌های شما اشاره‌ای به مرکز پژوهش‌های ارتباطات که می‌تواند به عنوان یک تحول در این وزارتخانه مدنظر قرار گیرد، نشده است.

نعمتی با اشاره به سازمان فضایی، گفت: مجلس رای داد که سازمان فضایی زیر مجموعه وزارت ارتباطات و یک مجموعه سیاست‌گذار باشد اما شما باز هم در برنامه‌هایتان اشاره‌ای به این سازمان نکرده‌اید، آیا سازمانی با این پتانسیل و ظرفیت بالا نباید مورد توجه قرار گیرد؟

نماینده اسدآباد در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شورای عالی فضای مجازی که با تاکید مقام معظم رهبری تصویب شد، گفت:‌باید سیاست‌گذاری‌های شورای عالی مجازی در بخش مخابرات و ارتباطات انجام شود ولی متاسفانه به صورت شفاف نسبت به این موضوع اشاره‌ای نشده است.

وی ادامه داد: بیش از 50 درصد ملت ما مردمانی هستند که در روستاها زندگی می‌کنند، روستاهایی که به عنوان مولد فعالیت می‌کنند، به عنوان بخش اثرگذار در تولید کشور حضور دارند، بنابراین باید از سوی هر وزیر پیشنهادی این موضوع مورد توجه قرار گیرد، باید پرسید دولت چه وظیفه‌ای در این زمینه بر عهده دارد، حداقل وزیر پیشنهادی ارتباطات باید نسبت به روستاها برای گسترش و توسعه ارتباطات توجه جدی داشته باشد.به عنوان یک روستازاده خواهشم این است که روستاهای کشور در برنامه‌هایتان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نعمتی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی که باید بگویم میلیاردها تومان ودیعه مردمی است که نزد مخابرات سپرده‌گذاری شده اما این پول هم حق آنها است که باید علاوه بر اصل، سود آنها نیز به مردم بازپرداخت شود، از پول مردم به دیگران واگذار شده اما آیا می‌توان سرمایه‌های این ملت را نادیده گرفت؟‌میلیاردها تومان پول مردم نزد وزارت ارتباطات یا شرکت مخابرات است که باید به آنها برگردد.

نماینده اسدآباد در مجلس خاطرنشان کرد: اگر قرار است به عنوان حاکمیت، حاکمیت کنید، قطعا نیازمند وجود اپراتورهای دیگری هستیم، امروز اپراتورهای ما به صورت لجام‌گسیخته کار خودشان را انجام می‌دهند که هیچ گونه نظارتی هم روی آنان وجود ندارد و وزیر پیشنهادی ارتباطات در صورتی که بتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد، باید به این موضوع توجه کند، ولی برنامه‌ای در این زمینه از سوی شما به مجلس ارائه نشده است.

نعمتی در خاتمه با بیان اینکه به نحوه سرمایه‌گذاری‌های بعدی در برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات توجه‌ای نشده است، گفت: متاسفانه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ارتباطات به شدت آسیب دیده و به گونه‌ای رفتار شده که نتوانستیم حداقل‌ها را در نظر بگیریم، اگر سیاست این است که دیگران را تخریب کنیم و افرادی را که برای خدمت آمده‌اند از بین ببریم و نابود کنیم، ننگ بر این سیاست.

* حسینی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: مهمترین نقطه قوت برنامه واعظی مطابقت آن با برنامه پنجم توسعه است

سیدباقر حسینی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا من باید این مطلب را بیان کنم که مجلس خانه ملت است و نمایندگان عزیز باید به گونه‌ای صحبت کنند که باعث ناراحتی مقام معظم رهبری و مردم نشود.

وی افزود: نمایندگان می‌توانند مخالفتشان را نسبت به وزرا به طور منطقی بیان کنند و تقوای گفتار را در بیانات‌شان رعایت کنند و نمایندگان باید طوری اقدام کنند که دولت بتواند هرچه سریعتر فعالیت خود را آغاز کند.

سیدباقر حسینی پیرامون اهمیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: وزارت ارتباطات به عنوان نهاد متولی، وظیفه سیاست‌گذاری کلان و هدایت امور این حوزه را دارد. نمایندگان نیز می‌دانند که مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای در بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته‌اند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: رویکرد پیشرفت با الگو قرار دادن فناوری‌های دانش‌بنیان تغییر یافته و ما باید جامعه اطلاعاتی هوشمند و پرسرعت را برای افزایش اشتغال و کاهش هزینه‌های ملی ساماندهی کنیم.

وی پیرامون وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: محمود واعظی تحصیلات خود را در رشته الکترونیک به اتمام رسانده است و در سمت‌های مختلف تجربیات گرانبهایی را به دست آورده است.

وی با استفاده از اساتید دانشگاهی و تشکیل شورای برنامه‌ریزی مخابرات و برگزاری دوره‌های آموزشی برای تربیت اساتید به بازسازی مرکز مخابرات ایران و هدایت صنایع تولیدی مخابراتی اقدام کرده است.

نماینده مردم سیستان گفت: محمود واعظی با تجربیاتی که در وزارت خارجه کسب کرده‌اند که از جمله معاون اروپا و آمریکا نیز در وزارت خارجه بودند، می‌تواند از این تجربیات در مجامع بین‌المللی برای به دست آوردن منافع کشور استفاده کند.

سیدباقر حسینی که موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات بود پیرامون نقاط قوت برنامه محمود واعظی گفت: همانطور که نمایندگان می‌دانند وزرا باید برنامه‌هایشان طبق برنامه پنجم توسعه باشد که مهمترین نقطه قوت واعظی نیز همین منطبق بودن برنامه وی با برنامه پنجم توسعه است. در حقیقت وی خارج از برنامه پنجم توسعه نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.

توجه به توسعه زیرساخت‌ها و ارتقای سطح آموزش مردم و دسترسی مطلوب مردم به فضای فناوری ارتباطات از نکات دیگری بود که سیدباقر حسینی بدان اشاره کرد و آنان را از نقاط مثبت برنامه محمود واعظی، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست.

نماینده مردم سیستان با اشاره به نکات دیگری از برنامه‌های محمود واعظی گفت:‌ نگاه دقیق به حفظ حقوق شهروندان در فضای ارتباطات و ایجاد فضای رقابتی برای ارائه دهندگان خدمات این حوزه از دیگر نقاط مثبت برنامه محمود واعظی است.

سیدباقر حسینی در پایان سخنان خود، خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص توسعه صنعت بر مبنای فعالیت داخلی و همچنین انجام سیاست‌گذاری مشخص برای افزایش سهم بخش خصوصی در فعالیت‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه ویژه‌ای دارد.

* کاتب در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: واعظی دو شاخصه تخصص و دیپلماسی را برای کار در وزارت ارتباطات دارد

محمدرضا کاتب نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزارت واعظی بر وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس گفت: امروز یکی از بزرگترین شاخصه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که در راستای حفظ توسعه حقوق کشور از منابع فضایی مشترک بین‌المللی استفاده کند و لازم این کار این است وزیری که برای این کار استفاده می‌شود باید دارای دو ویژگی باشد اولین ویژگی تخصص و تجربه در حوزه الکترونیک و دومین دیپلماسی است که باید دارای رابطه مناسب با سایر کشورهای مختلف باشد.

وی افزود: خوشبختانه امروز آقای واعظی هر دوی این ویژگی‌ها را در خود دارد و تجربه دهه اول انقلاب را در وزارت ارتباطات در بخش مخابرات در کارنامه وی می‌توان دید. در دهه اول انقلاب در بخش مخابرات از پایین‌ترین سطح هرم تا بالاترین سطح هرم مدیریتی را تجربه کرده و پشت سر گذاشته است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: از یک سو 10 سال سابقه اجرایی در مجموعه وزارت مخابرات سابق آیا برای شخصی که می‌خواهد امروز تصدی وزارت ارتباطات را برعهده بگیرد کافی نیست؟ از سوی دیگر افتخار دیگر آقای واعظی این است که دارای دو مدرک در بخش مخابرات و روابط بین‌الملل است که هر دوی اینها در وزارت ارتباطات نیاز است.

کاتب خاطر نشان کرد: ایرادی که بسیاری از دوستان در بخش‌های مختلف مطرح می‌کنند، این است که وزیر مدیریت عالی کشور را برعهده دارد و دو مأموریت دارد. یک مأموریت تخصصی در داخل وزارتخانه و یک مأموریت در درون کابینه به عنوان همگام با دولت در جهت رفع مشکلات آن. اتفاقا امروز که بزرگترین مشکل کشور ما، دیپلماسی جهانی است فردی که بیشترین تجربه در عرصه دیپلماسی را دارا است می‌تواند کمک و یار دولت باشد و می‌تواند نوید همدلی و همگرایی در درون دولت را بدهد.

وی افزود: در برنامه‌های آقای دکتر واعظی یک سرفصل مستقل برای توسعه ارتباطی روستایی مناطق محروم مطرح شده و امروز ما در روستاها با مشکل ارتباط تلفنی مواجه نیستیم و ما امروز به دنبال این هستیم که اینترنت را به روستاها ببریم و ارتباط مجازی را دایر کنیم و این موضوعی است که به صراحت در برنامه‌های آقای دکتر واعظی به آن پرداخته شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: نکته دیگری که در بحث مناطق محروم و روستایی باید به آن اشاره کرد این است که خوشبختانه اولین بار در سال 1358 مجوز خط انتقال روستاها توسط مخابرات ایران و توسط آقای دکتر واعظی از مجلس شورای اسلامی اخذ شد و در سال 1359 این کار آغاز شد و این بیانگر این مطلب است که آقای دکتر واعظی در ابتدای کار خود توسعه روستایی را به عنوان یک ماموریت اصلی مدنظر قرار داده است.

کاتب در خصوص انتقال مرکز تحقیقات و مخابرات و در خصوص سازمان فضایی ایران باید بگویم که این بزرگترین ظلمی بود که به وزارت ارتباطات شد و خوشبختانه طی سؤالی که من از آقای دکتر روحانی داشتم وی گفت که هر دوی این موارد خلاف قانون مجلس شورای اسلامی و هر دوی آن باید به وزارت ارتباطات بازگردد که این حرف درستی است و این سؤالی نیست که آقای واعظی جواب بدهد.

این نماینده مجلس گفت: نکته بعد در خصوص اپراتورها نیز باید یادآور شد، ‌در برنامه آقای واعظی توجه ویژه‌ای به گسترش فیبر نوری در سراسر کشور از طریق اپراتور چهارم بیان شده است.

وی گفته‌ است که از طریق شبکه فیبر نوری باید این موضوع را ادامه دهیم و سازمان تنظیم مقررات و کمیسیون تنظیم مقررات مکلف است این موضوع را تنظیم کند.

* زارعی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: واعظی به مباحث تخصصی روز ارتباطات آشنایی ندارد/ تعجب متخصصان این حوزه از گزینه پیشنهادی

علی‌اصغر زارعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه پارلمان، در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سابقه فعالیت محمود واعظی گفت:‌ وزیر پیشنهادی ارتباطات حدود 7 سال یعنی از 58 تا 65 در مخابرات حضور داشتند. اما از آن سال تا سال 92 یعنی حدود 27 سال در حوزه روابط بین‌الملل مشغول فعالیت بودند.

وی حضور 27 ساله وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات را به معنای دوری وی از این حوزه دانست و افزود: آقای واعظی در حوزه مخابرات تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده‌اند و در تحصیلات تکمیلی به سراغ علوم سیاسی رفتند، در نتیجه تخصص وی برای مجموعه مخابرات و الکترونیک آن هم با تحصیلات قبل از انقلاب کافی نیست.

زارعی با بیان اینکه آشنایی اولیه با مبانی مخابرات و الکترونیک در شرایط فعلی برای فعالیت دراین حوزه کافی نیست، خاطرنشان کرد: من و آقای واعظی در قبل از انقلاب در این حوزه تحصیل کرده‌ایم که در آن دوران تکنولوژی بدین صورت نبود اما امروز پیشرفت شگرفی در این حوزه رخ داده و اساسا مباحث از حیث مبنایی نسبت به گذشته تفاوت‌های فراوانی کرده است.

این نماینده مردم تهران در خانه ملت، افزود: در سالی که آقای واعظی تخصص الکترونیک را می‌خواندند امکانات محدودی در دانشگاه‌ها وجود داشت اما امروز شاهد وجود تکنولوژی‌های فراوانی در محیط‌های دانشگاهی هستیم.

زارعی در ادامه با اشاره به ایجاد مفهوم‌های جدید در حوزه مخابرات و الکترونیک مانند امنیت مخابرات، رمزنگاری، مخابرات قضایی و ماهواره گفت: این مباحث در گذشته نبوده است، به همین دلیل نمی‌توان با معلومات گذشته این مباحث را اداره کرد.

وی تجربه وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه را ناکافی دانست و گفت که بعید می‌دانم واعظی با صنایع الکترونیک و مخابرات کشور آشنایی چندانی داشته باشد.

نماینده مردم تهران اضافه کرد: برخی از مدیران فعال در صنایع الکترونیک و مخابرات از این موضوع گله‌مندند که چرا وقتی افرادی داریم که سال‌ها در رشته‌های الکترونیک و مخابرات تحصیل کرده و دارای تخصص هستند نسبت به آنها بی‌اعتنایی می‌شود.

زارعی محمود واعظی را ناآشنا با تجارت الکترونیک معرفی کرد و گفت  به دلیل دوری وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از حوزه‌های مرتبط با این وزارتخانه ارتباط کافی بین وی و حوزه‌ها وجود ندارد.

وی همچنین برنامه‌های پیشنهادی محمود واعظی را دربرگیرنده سیاست‌های کلان عنوان کرد و افزود: در این برنامه‌ها عمدتا تحلیل‌ شاخص‌های مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده و فقط در دو صفحه انتهایی بخشی از برنامه‌ها بیان شده است.

زارعی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از عوامل پیشرفت را وجود نگاه تخصصی در یک وزارتخانه دانست و این سوال را مطرح کرد که آیا می‌شود وزیر به مباحث تخصصی حوزه خود آشنایی نداشته باشد و همه مباحث را به کارشناسان واگذار کند؟

این نماینده مردم در مجلس بر این نکته تاکید کرد که مدیران عالی اگر درست انتخاب شوند تاثیر آنها در رشد شاخص‌های توسعه نمایان خواهد بود.

وی به وابستگی زیرساخت‌های مخابراتی کشور به تجهیزات خارجی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ آقای واعظی به بازارهای این عرصه آشنایی نداشته و وابستگی ندارد، در واقع وی به مسائل بین‌المللی و سیاسی آشنا است.

زارعی با یادآوری اینکه محمود واعظی پیش از این به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت امور خارجه در رسانه‌ها مطرح بود، تصریح کرد: گمان می‌کنم معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات هم برای خودشان و هم برای متخصصان این عرصه تعجب‌آور بود.

نماینده مردم تهران در خانه ملت، به بخشی از مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و خواستار پاسخگویی وزیر پیشنهادی و ارائه راهکارهایش در زمینه رفع مشکلات شد.

وی همچنین از واعظی خواست که با توجه به سابقه سیاسی‌اش نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل سیاسی و بین‌المللی بخصوص حوادث پس از انتخابات سال 88 را به صورت شفاف اعلام کند.

* سبحانی‌فر در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات: واعظی از پیشتازان بازسازی مخابرات در ابتدای انقلاب اسلامی بود

رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: این وزارتخانه یکی از وزارتخانه‌های زیرساختی و زیربنایی است و خدماتش در سایر بخش‌های جامعه بی‌نظیر است و همه اقشار جامعه از خدمات آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: بیش از 30 درصد مردم از اینترنت استفاده می‌کنند و خدمات پستی و تلفن همراه در دسترس همه است لذا کسی باید در این وزارتخانه باشد که آشنایی کافی به این تکنولوژی و صنعت داشته باشد و جزو این خانواده باشد و ساختار سازمانی و نیروی انسانی آن را به خوبی بشناسد.

سبحانی‌فر ادامه داد: آقای واعظی از نیروهای متخصص، متدین، مؤثر و پرتلاش در مبارزات قبل از انقلاب و پیشتازان بازسازی مخابرات از ابتدای انقلاب بود. در شرایطی که مدیریت و برنامه‌ریزی این بخش توسط کارشناسان آمریکایی و غربی صورت می‌گرفت واعظی با تخصصی که در آن زمان داشت و با بکارگیری نیروهای متخصص داخلی شروع دیگری برای توسعه زیرساخت‌های این حوزه را آغاز کرد.

وی گفت: کشور در آن زمان با جنگ تحمیلی مواجه بود و نیاز حیاتی به خدمات ارتباطی در مناطق جنگی وجود داشت در همین راستا تعداد بسیاری از همکاران آقای واعظی به درجه رفیع جانبازی نائل شدند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: از دیگر خدمات آقای واعظی توجه به محرومیت‌زدایی، توسعه خدمات ارتباطی به روستاها، گسترش صنایع داخلی ارتباطی که توانست نیاز به سوئیچ‌های شهری و بین‌شهری در سراسر کشور را توسعه دهد، بود که موجب تحول اساسی در نگرش در بخش تولید و انتقال تکنولوژی آنالوگ به دیجیتال شد.

سبحانی‌‌فر با اشاره به سؤالات مطرح شده از سوی مخالفین وزیر پیشنهادی به تخصص و تحصیلات واعظی اشاره کرد و گفت: در همان زمان آقای واعظی طراحی دیجیتال را در آن مقطع انجام داد همچنین صنایع الکترونیکی شیراز در زمان ایشان طراحی شد و بیش از 5 هزار نفر در آن اشتغال داشتند.

وی افزود: در دو ماه گذشته ما به همراه کمیسیون صنایع از آنجا بازدید کردیم. شرکت صنایع مخابراتی که تا قبل از سال 84 سه هزار نفر در آن مشغول بود، امروز 500 نفر در آن مشغول هستند که این 500 نفر هم صندوق صدقات تولید می‌کنند که جای بسی تاسف است. در حالی که توسط آقای واعظی در آن زمان سوئیچ‌ها در این شرکت تولید می‌شد اما این دو شرکت با 5 هزار جمعیت تعطیل شده است.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با توجه به توسعه و نقش فناوری اطلاعات در جهان و همه ابعادش در زندگی روزمره جهان و نقش قدرت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در این راستا با شناخت عمیقی که آقای روحانی از ایشان با تلفیق تحصیلات، تخصص و شناختش از روابط بین‌المللی برای این مسئولیت مهم و حیاتی کشور دکتر واعظی را به مجلس برای تصدی این وزارتخانه معرفی کرد، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

سبحانی‌فر خاطرنشان کرد: برنامه آقای واعظی نشان می‌دهد که شناخت کافی در این بخش داشته و به خوبی کاستی، چالش‌ها و راه‌حل‌های آن را در برنامه‌های خود پیش‌بینی کرده است.

وی تاکید کرد: ابتدا برنامه‌ریزی حول محور سند چشم‌انداز و برنامه پنجم توسعه ارائه شده است ماده 46 ایجاد شبکه ملی اطلاعات را در بند الف آورده و آقای واعظی به خوبی به آن پرداخته است که این ایجاد شبکه ملی اطلاعات به منظور استفاده از مراکز داده امن اطلاعات داخلی کشور بارها مورد توجه و تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته و بایستی تا پایان سال گذشته انجام می‌شد ولی این امر مهم معطل مانده و یا بخشی از آن انجام شده است.

نماینده مجلس ادامه داد: موضوع دیگر توجه به پهنای باند و در دسترس قرار دادن اینترنت پرسرعت با استفاده از سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی با تقویت کنترل حاکمیت است که آورده شده و این موضوع هم در ماده 46 به صراحت آمده است. ارائه خدمات اینترنت به فضای کسب و کار و 60 درصد خانوار و کلیه دستگاه‌های اجرایی و تکمیل چرخه دولت الکترونیک.

سبحانی‌فر ادامه داد: موضوع دیگر توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توان مشارکت بخش خصوصی و فروش اوراق مشارکت و اعتبارات تخصیص یافته است اعتباری که ما در اختیار این وزارتخانه گذاشته‌ایم کفایت نمی‌کند غیر از اینکه بخش خصوصی در آن مشارکت داشته باشد. منتها متاسفانه تا امروز در بخش زیرساخت مشارکت بخش خصوصی را وارد نکرده‌ایم که در برنامه آقای واعظی به صراحت آمده است.

وی خاطرنشان کرد: توجه به ارائه خدمات پستی پایه و گسترش خدمات پست‌بانک به روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته مورد توجه آقای واعظی قرار گرفته است ما مناطقی داریم که بانک‌ها به آنجا نمی‌رود ولی بایستی پست‌بانک به عنوان خدمات پایه به آنجا رفته تا مردم از آن بهره‌مند شوند که در برنامه آقای واعظی به صراحت آمده است.

نماینده مجلس افزود: توجه به حقوق ملی و مطالبات مردم در برابر اپراتورها که امروز عدم پاسخگویی درست موجب نارضایتی شهروندان شده است، نیز با راهکارهای اعمال قانون و ارائه پیشنهادهای قانونی برای خلا موجود و اصلاح ساختار پاسخگویی در برنامه ایشان پیش‌بینی شده است.

سبحانی‌فر ادامه داد:‌به منظور رفاه حال شهروندان در این برنامه توجه ویژه به ارائه خدمات الکترونیک مبتنی بر پروتکل الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و آموزش و سلامت الکترونیکی در چارچوب ارزش‌های متعالی اسلامی و ایرانی همراه با خدمات نوین پستی در این برنامه آمده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: حضور مؤثر و فعال در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه‌های ارتباطات فناوری اطلاعات، پست و فضایی به  منظور حفظ و توسعه حقوق و منافع ملی از دیگر موارد است. در چند ماه گذشته در سازمان WSIS جلسه‌ای برگزار شد که جای تاسف بود و شاهد حضور کمرنگ عزیزان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم که این حضور باید در مجامع بین‌المللی ارتقا یابد.

سبحانی‌فر تاکید کرد: حفظ و حقوق استفاده کنندگان از خدمات ICT که در برنامه ارتقا، تدوین و تنظیم نظامنامه حاکم بر فضای کسب و کار ارائه دهندگان خدمات و تبیین روابط بین ارائه دهندگان خدمات و مردم به صراحت در برنامه آقای واعظی آمده است.
 
وی ادامه داد: توجه به رسیدن سهم دو درصد تولید ناخالص در برنامه که متاسفانه امروز صفر هستیم نیز حائز اهمیت است لذا آقای واعظی در برنامه‌اش از طریق توسعه صنعت و تحقیقات تحقق آن را میسر دانسته است. در همین راستا به تحقیق و توسعه داخلی و توسعه فناوری و صنایع پیشرفته در داخل کشور با بکارگیری توانمندی‌های داخلی که می‌تواند سهم قابل توجهی از واردات اقلام صنعت ارتباطات را تولید کند، توجه شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه موقعیت بسیار استراتژیکی در منطقه داریم اظهار داشت: متاسفانه از این موقعیت استفاده نکردیم کشورهای همسایه به سراغ ما آمدند و می‌گویند شما هاب منطقه شوید ولی متاسفانه به لحاظ اینکه مشارکت بخش خصوصی را نداشتیم و اعتبار لازم را تخصیص ندادیم و برنامه‌ریزی لازم صورت نگرفته موجب شد این فرصت را از دست بدهیم.

سبحانی‌فر در پایان با اشاره به انتقاد نعمتی در خصوص مرکز تحقیقات گفت: این مرکز توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده و البته مصوبه قبل از انقلاب هم دارد و شورای انقلاب باز هم آن را تصویب کرد لذا انتزاع آن بایستی توسط مجلس انجام شود و در مصوبه اخیر هم تصویب شده که برگردد.

* واعظی: توسعه ICT اولویت اول وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود

محمود واعظی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه های خود گفت: توسعه ICT یکی از اقداماتی است که باید در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار بگیرد. توسعه ICT منجر به ارائه خدمات و ارتقای بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها و رفت و آمدها می‌شود. همچنین این توسعه بهبود شاخص‌های محیط زیستی و سبب خلق کسب و کار و نیز ایجاد صنعت دائمی بر پایه علوم اجتماعی می‌شود.

وی افزود: در جهان امروز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از شاخص‌های سنجش رشد و توسعه تلقی می‌شود.

واعظی در توضیح برنامه‌های خود برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاداتش را در قالب چهار بخش مطرح کرد و گفت: تأمین حقوق ملی و مطالبات مردم و پاسخگویی به نیازهای آنها باید در اولویت قرار گیرد. همچنین تقویت فضای رقابتی در لایه‌های دسترسی به شبکه‌های تلفن ثابت، حضور فعال در مجامع بین‌المللی و تدوین نظامنامه فضای کسب و کار و تدوین روابط بین‌المللی برای ایجاد توازن خدمات در حوزه ملی جزو برنامه‌های اصلی ما برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی افزود: دومین محور برنامه‌های ما در راستای تکمیل و توسعه زیرساخت‌های شبکه‌ای و تامین پهنای باند اینترنتی است. همچنین توسعه متوازن شبکه اینترنتی سراسری به منظور خدمات مورد نیاز و با کیفیت است که همه اینها جزو برنامه جامع ارتباطات و فناوری اطلاعات و تامین زیرساخت‌ها به منظور پیاده‌سازی دولت الکترونیک است.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خاطرنشان کرد: حمایت از فعالیت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات با مشارکت دانشگاه‌ها و حمایت از تولید ملی با مشارکت بنگاه‌های بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از جمله برنامه‌های ما برای استفاده بهینه از فناوری‌های نوین به عنوان نیروی پیش‌برنده اقتصاد است که افزایش سهم ICT نیز در تولید ناخالص داخلی را در پیش دارد.

وی افزود: فراهم آوردن بستر مناسب برای دستیابی به علوم و فناوری‌های نوین نیز به منظور ارتقای اقتدار ملی و خدمات فضایی است.

واعظی در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: محور چهارم برنامه‌های ما مربوط به ارائه خدمات به شهروندان و افزایش پهنای باند اینترنتی برای رفع نیازهای پژوهشگران، خانوارها و ایجاد دولت الکترونیک در حوزه‌های مختلف اجرایی مثل سلامت و آموزش الکترونیک است.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: ساماندهی و گسترش خدمت پیوسته با رویکرد رقابتی برای تمام نقاط کشور به خصوص مناطق محروم و نواحی مرزی است که این کار به منظور کاهش شکاف الکترونیکی بین مناطق مختلف صورت می‌گیرد.

وی افزود: ارتقای ظرفیت و خدمات پستی با استفاده از ظرفیت‌های الکترونیکی، توسعه خدمات پست بانک در روستاهای کشور و افزایش کیفیت توسعه خدمات از جمله برنامه‌های ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

واعظی در ادامه با تشکر از کمیسیون‌های مختلف مجلس برای ارائه پیشنهادات به وی گفت:‌ از مجلس محترم بابت فرصتی که در هفته گذشته در اختیار بنده گذاشت سپاسگزارم. در صحبت با اعضای کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مختلف چیزهای زیادی آموختم و تلاش می‌کنم پس از به دست آوردن رای اعتماد تمام آموخته‌هایم را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیاده کنم.

وی افزود: تشکر دیگر بنده از مجلس به خاطر اصلاح ماده 5 برنامه توسعه برای جلوگیری از ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال گذشته است. مخالفت با ادغام این وزارتخانه با 92 درصد آراء نشان دهنده محبت و اعتقاد نمایندگان به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: تصویب کلیات لایحه دولت برای افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اقدام خوبی است که در صورت تصویب این لایحه کمک زیادی به این حوزه می‌کند و کلیات طرح جامع فناوری ارتباطات در آینده می‌تواند یک نقشه راه برای فعالان این حوزه باشد.

وی با اشاره به جدایی خود از مخابرات در سال‌های گذشته گفت: با توجه به تخصص اصلی و تحصیلی بنده در زمینه مخابرات و الکترونیک حضور من در عرصه سیاست خارجی فاصله‌ای بین من و این حوزه انداخت اما به دلیل علاقه و تخصصی که به این حوزه داشتم در تمام مدت فعالیتم در سیاست خارجی نیز عمدتا با این حوزه در ارتباط بودم و تحولات و فعالیت‌ها را رصد می‌کردم.

واعظی در پاسخ به نمایندگان مخالف گفت:‌ تجربه‌ای که در مخابرات داشتم بسیار بنده را علاقمند کرد تا با این تخصص پیش بروم و اتفاقا تغییراتی که در این حوزه اتفاق می‌افتد باعث می‌شد که خودم را به روز نگه دارم.

وی با بیان اینکه در سطح وزارت باید مدیریت کلان بکنیم، افزود:‌ شما در ایران و دنیا کمتر وزارتخانه‌ای را پیدا می‌کنید که وزیرش تمام تخصص‌ها را داشته باشد.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه امروز در این وزارتخانه با چهار تخصص ارتباطات و فناوری اطلاعات (IT) فضایی و پست روبرو هستیم که هر کدام از آنها زیربخش‌های تخصصی‌تری هم دارند، گفت: آنچه که من می‌توانم ادعا کنم این است که با مبانی این تخصص‌ها آشنا هستم و همچنین آخرین تحولات علمی آنها را مطالعه کرده‌ام و می‌توانم یک زبان مشترک با متخصصین کشور در این حوزه برقرار کنم.

واعظی خاطرنشان کرد: من با خصوصی‌سازی موافق هستم و اگر اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرا شود آن را به نفع کشور و در راستای توسعه و پیشرفت کشور می‌دانم.

وی در پاسخ به نعمتی (نماینده مخالف) گفت: صحبت‌های آقای نعمتی را می‌پذیرم. چرا که وظیفه ما این است که به مناطق محروم، کمتر توسعه یافته، مرزی و روستاها توجه ویژه‌ای داشته باشیم و عملکرد بنده در توجه به این مناطق مشخص است و حتما در برنامه خود این مورد را انجام خواهم داد.

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه زیرساخت‌های دسترسی برای توسعه باید در اختیار دولت قرار بگیرد و دولت باید اعمال حاکمیت کند، گفت:‌ قطعا باید به روستاییان که به عنوان کارگزاران روستایی مطرح هستند توجه ویژه‌ای کنیم.

واعظی گفت: بنای من بر این است که مسائلی که مرتبط با مخابرات است را اولا از طریق گفت‌وگو برطرف کنم و خوشبختانه بخشی از مخابرات که توسط ستاد اجرایی فرمان امام خریداری شده، در رأس آن آقای مخبر که فردی دلسوز و از خانواده مخابرات کشور هستند قرار دارند و با شناختی که از ایشان دارم انشاءالله مسائل را با همکاری برطرف خواهیم کرد.

وی افزود: اگر وضعیت پاسخگویی و روش مخابرات همانند گذشته باشد و نتوانیم مشکلات را با کمک آقای مخبر برطرف کنیم از شما نمایندگان محترم استمداد خواهیم کرد تا از طریق قانون این مسئله را سامان دهید.

واعظی در ادامه تاکید کرد:‌ نکته دیگری که آقای نعمتی بیان کرد بحث سازمان فضایی و مرکز تحقیقات مخابرات بود، که در این زمینه من با آقای رئیس‌جمهور مشورت کرده‌ام و ایشان گفتند که طبق قانون عمل کنید.

وی در ادامه گفت: مشکل دیگری که مطرح شد در ارتباط با وضعیت نابسامان دبیرخانه شورای عالی مجازی است که مورد اعتراض بسیاری از نمایندگان است و این وظیفه بنده است که این مشکلات را برطرف کنم. طبق نظر رئیس‌جمهور این مسئله در اولویت کارها قرار خواهد گرفت.

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به زارعی (دیگر نماینده مخالف) تاکید کرد: من از صنایع ایران و کشورهای مختلف بازدید کرده‌ام و مواضع سیاسی بنده و خانواده‌ام مشخص است و از ابتدای نوجوانی با ورود به آمریکا عضو انجمن اسلامی آمریکا بودم و همواره رویکردی اعتدالی داشته‌ام.

وی گفت: برخی این سوال را می‌پرسند که در سال 88 کجا بودید، من در جواب آنها می‌‌گویم که در این سال عضو هیچ ستادی نبوده‌ام ولی من نسبت به عملکرد آقای احمدی‌نژاد به خصوص در حوزه سیاست خارجه انتقاد داشتم و کمتر مصاحبه کردم و همواره به صورت محرمانه نظراتم را برای وی می‌فرستم.

واعظی در پایان خاطرنشان کرد: آن چیزی که برای من در این وزارتخانه مهم است قانون و تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری است.

* جهانگیرزاده در موافقت وزیر اطلاعات: دفاع از گزینه پیشنهادی وزارت اطلاعات حمایت از این وزارتخانه است

جواد جهانگیرزاده نماینده موافق وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات صبح امروز در دفاع از علوی گزینه پیشنهادی این وزارتخانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش برجسته وزارت اطلاعات در کشور با وجود دشمنان خارجی و جریانات مسئله‌دار داخلی گفت: اهمیت وزارت اطلاعات بسیار زیاد است و به همین دلیل به روز شدن دستگاه‌های اطلاعاتی قدرتمند یک ضرورت محسوب می‌شود که باید دارای وزارت اطلاعاتی باشیم که آمادگی مقابله با مسائل پیش آمده را داشته باشد.

وی افزود: وزارت اطلاعات باید از فراوانی نیروهای حرفه‌ای کارشناسی گمنام ولی فعال و دلسوز و همچنین مدیریت برجسته مجرب در مبارزه با گروه‌های ضد انقلاب برخوردار باشد و رای ما به علوی به عنوان وزیر اطلاعات نشاندهنده حمایت ما از چنین وزارتخانه‌ای است.

جهانگیرزاده اظهار داشت: مردم انتظار دارند دستگاه اطلاعاتی قدرتمندی داشته باشند که حریم خصوصی آنها را نیز مورد حمایت قرار دهند.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات با بیان اینکه وزیر اطلاعات باید چشم بینای نظام باشد، گفت: علوی با سابقه 4 دوره نمایندگی مجلس، حضور در تدوین قانون وزارت اطلاعات و حضور در نهادهای نظامی می‌تواند در وزارت اطلاعات موفق بوده و این وزارتخانه را به سمت تمرکز روی مسائل کلان نظام سوق دهد.

وی افزود: کاهش هزینه‌ها در شرایط فعلی نظام نیز بحث مهمی است که علوی در برنامه‌های خود به این مورد نیز توجه کرده است.

جهانگیرزاده گفت:‌ما باید به انتخاب رئیس‌جمهور احترام بگذاریم، روحانی دارای بینش امنیتی است که علوی را به عنوان یک روحانی انقلابی فعال و پرتحرک و آشنا به مسائل نظامی انتخاب کرده است، علوی عضو کمیسیون سیاسی اجتماعی مجلس خبرگان است و به لحاظ عملیاتی فرد فعالی است که می‌تواند در تقویت ظرفیت اطلاعاتی کشور موفق باشد.

* عبداللهی در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات: وزارت اطلاعات باید بستر را برای سرمایه‌گذاری فراهم کند/علوی گزینه مناسبی است

رضا عبداللهی نماینده ماه‌نشان در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات در صحن علنی مجلس اظهار داشت: خداوند بزرگ را شاکریم که در سال حماسه سیاسی بنابه فرمایش مقام معظم رهبری انتخاباتی باشکوه برگزار شد و حماسه سیاسی در این سال بزرگ بسیار باشکوه شکل گرفت و امیدواریم پایه‌های حماسه اقتصادی در این سال مهم گذاشته شود و با شکل‌گیری دولتی کارآمد و تدبیر و امید حماسه اقتصادی هم در سال 92 شکل بگیرد.

این نماینده مجلس افزود: کشور در شرایط خاصی به سر می‌برد هم مشکلات داخلی و هم تحریم‌های ظالمانه خارجی شرایط را بسیار سخت کرده است از این رو ضروری است در شرایط حاضر به فرمایش مقام معظم رهبری همه عمل کرده و در ایجاد وحدت، همدلی و همکاری با یکدیگر پایبند باشیم.

وی ادامه داد: همچنین بنابر فرمایش مقام معظم رهبری همه به دولت کمک کنیم؛ چالش‌های پیش روی دولت یازدهم عرصه بزرگ کارزاری است که مواجه به آن نیاز به آگاهی، دانش، تدبیر و توکل دارد و در این میان رئیس‌جمهور منتخب مردم و مورد تایید نظام به دلیل اعتماد مردم از یک سو و انتظارات و مطالبات به جای ملت به جای کاهش مشکلات مسئولیت مضاعفی را برعهده دارد.

عبداللهی تاکید کرد: به همین دلیل باید یاران و مردان همراه خود از میان کسانی برگزیند که ضمن برخورداری از اعتقاد راسخ به ایفای نقش خود به عنوان بنده خدا و خدمت‌گزار مردم در این عرصه از دانش و تخصص برای برعهده‌گرفتن این مسئولیت نیز بهره‌مند باشیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: خوشبختانه آقای روحانی را همه می‌شناسیم و در 7 دوره‌ای که بنده در مجلس بوده‌ام 5 دوره در خدمت وی بودیم و درباره آقای علوی نیز که امروز به عنوان وزیر اطلاعات معرفی شده چهار دوره در مجلس حضور داشت و 8 سال با آقای علوی همکار بوده و از نزدیک وی را می‌شناسم.

وی گفت: در دورانی که معرفی کابینه‌ها مطرح بوده خیلی اشتیاق و علاقه‌ای برای صحبت نداشتم اما در این دوره حیفم آمد ثبت‌نام نکنم هم برای کلیات برای موافقت ثبت‌نام کردم هم برای تعدادی از وزرا که خوشبختانه قرعه بنده به نام آقای علوی و طیب‌نیا بود.

عبداللهی تاکید کرد: خوشبختانه هم امنیت و هم اقتصاد و معیشت با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارد؛ آقای بیرانوند مطالبی را که اشاره کرد مطالب سخت و سنگینی نبود که بنده به آنها بپردازم و مخالفت جدی را در فرمایشات وی مشاهده نکردم و خود آقای علوی نیز به آن موارد اشاره می‌کند.

این نماینده مجلس در ادامه به معرفی مختصری از حجت‌الاسلام علوی پرداخت و اظهار داشت: آقای علوی هم از شخصیت‌های حوزوی است و هم تحصیلات دانشگاهی دارد و دارای دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی را از دانشگاه فردوسی دارد، نماینده ستاد مرکزی انقلاب اسلامی در جنوب فارس، نماینده دفتر امام در لامرد، نماینده دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم شورای اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: مخبر سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی وظایف و اختیارات ریاست‌جمهوری را در کمیسیون خاص پیگیری کرده و عضو کمیسیون خاص تدوین قانون وزارت اطلاعات بوده و کاملا به این وزارتخانه اشراف دارد. نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون سیاست خارجی و همچنین آیین‌نامه داخلی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کویت و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مراکش از دیگر سوابق وی به شمار می‌رود.

عبداللهی یادآور شد: بالاتر از همه این موارد آقای علوی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با حکم مقام معظم رهبری بوده است و نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان با رای بالای دو میلیون است و شناخت خوبی به مسائل داخلی و قومیت‌ها دارد  و حتی در کارنامه وی شناخت بسیار خوبی از کشورهای اطراف دارد و به بیش از 30 کشور مسافرت کرده است.

این نماینده مجلس گفت: در مطالبی که مورد ایراد نمایندگان قرار گرفت بنده تعجب می‌کنم که این نماینده ایراد داشت که علوی در برنامه حوزه امنیت داخلی چرا گفته است که به چارچوب‌های وظایف ذاتی و قانونی براساس اصول قانون اساسی باز می‌گردیم؛ این حرف بسیار درست و پسندیده‌ای است که وی در برنامه خود اعلام کرده است.

وی افزود: در رابطه با بحث رعایت حقوق شهروندی و قومیت‌ها، مذاهب در چارچوب قوانین موجود و پرهیز از اتخاذ رویکرد‌های امنیتی حرف بسیار سنجیده‌ای است و الان کشور نیاز به این فضا دارد؛ توجه داشته باشیم که سرمایه و سرمایه‌گذار به جایی می‌رود که احساس امنیت کند الان در شرایطی بود که اقتصاد ما با رکود تورمی مواجه است و رشد اقتصادی ما در حد صفر یا منفی است.  تورم بسیار بالا و در حد 32 درصد است و نرخ بیکاری دو رقمی است همه ما به ویژه وزارت اطلاعات باید بستر کار را برای سرمایه‌گذاری بتوانند فراهم کنیم.

عبداللهی گفت: تا سرمایه‌گذاری اتفاق نیفتد حتما رشد اقتصادی ما رو به رشد نخواهد بود و گرانی و تورم که امروز بیشترین فشار را وارد کرده روز به روز تشدید می‌شود و هدف تحریم‌های ظالمانه خارجی متوقف کردن تولید، خواباندن تولید است و افزایش بیکاری و گرانی است و اینها نیازمند این است که وزارت اطلاعات با حضور شخصیتی عارف، دانشمند و متعادل و متفکر مثل آقای علوی می‌تواند خیلی کمک کند.

این نماینده مجلس افزود: الان باید از بحث‌های امنیتی مقداری دور شویم و این ضرورتی است که آقای علوی به خوبی در برنامه‌های خود به آن اشاره کرده است.

بیرانوند در مخالفت با وزیر پیشنهادی اطلاعات: وزیر اطلاعات باید شناخت حداکثری از مباحث امنیتی داشته باشد/انتقاد از برنامه‌های علوی

بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت:‌ در خصوص رای اعتماد به وزیران معمولا نمایندگان به دو عرصه صلاحیت‌های عمومی و تخصصی ورود می‌کنند.

وی اضافه کرد: ورود به عرصه صلاحیت‌های عمومی در تریبون عمومی و مخصوصا در حال حاضر دارای آفاتی است که بعضا در رد و بدل شدن مطالب مباحثی بیان می‌شود که به آبروها خدشه وارد می‌شود.

نماینده مردم در خانه ملت، پیشنهاد کرد که در صورت امکان مانند بررسی اعتبار نمایندگان اینگونه مباحث در جلسات غیر علنی بیان شود.

بیرانوند در همین زمینه گفت: در خصوص بحث‌های تخصصی هم توصیه می‌شود ملت در جریان مذاکرات قرار گیرند؛ البته این نکته را هم بیان کنم که در زمان طرح بحث کلیات خوشحال می‌شدیم که آقای رئیس جمهور در جلسه حضور پیدا می‌کردند.

وی در ادامه سخنان خود به ماموریت‌های ذاتی وزارت اطلاعات اشاره کرد و مقابله با جریان‌های برانداز خارجی و ضد انقلاب داخلی، مبارزه با اشکال مختلف فساد، فساد سازمان‌یافته از جمله این وظایف برشمرد.

بیرانوند با بیان اینکه همه این وظایف بسیار تخصصی و عدم تسلط مدیر مجموعه به فضای تخصصی کار خسارت دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به ماموریت‌های ذاتی این وزارتخانه و سطح درگیری این وزارت اطلاعات با دشمنان می‌طلبد نیرویی در راس این تشکیلات قرار گیرد که شناخت کافی را از فضای کار امنیتی و شیوه کارها داشته باشد.

وی موضع فعالیتی وزارت اطلاعات را دارای اهمیت فراوان دانست و افزود: دلیل این اهمیت این است که جریان برخورد با دشمن از این وزارتخانه می‌گذرد، پس اگر بگوییم که اهمیت دارد که دارد در نتیجه لزوم تخصص رئیس حوزه نسبت به فعالیت‌های این بخش کمتر از حوزه‌های دیگر نیست.

نماینده مردم بروجرد در مجلس وزارت اطلاعات را مسئول حفظ سلامت سایر بخش ها در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: البته اگر بگوییم این موضوع اهمیت ندارد پس برخی شنیده‌ها حاکی از چیست؛ شنیده‌هایی که حاکی از این است که در مجموعه ریاست جمهوری معاونت سیاسی و امنیتی در شرف تأسیس است که اگر اینگونه باشد باید مسائلی را ذکر کرد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی این اقدام اولا نقدکننده عدم امنیت کار وزارت اطلاعات است و ثانیا خبر عجیبی؛ شرح وظایف وزارت اطلاعات و حدود کار آن به تصویب مجلس رسیده است اما اگر قرار باشد معاونتی به نام سیاسی و امنیتی در حوزه ریاست جمهوری تاسیس شود این سؤال پیش می‌آید، کدام وظیفه بر زمین مانده وجود دارد که انجام آن در قانون مصوب مجلس نمی‌گنجد.

این نماینده مردم در مجلس همچنین گفت: ‌با وجود تشکیلات موازی و امنیتی جدید در ریاست جمهوری در مواردی که قرار است، رئیس جمهور تصمیمی را اتخاذ کند، کدام گزارش منشأ اثر است؛ البته وزارت اطلاعاتی که شرح وظایف آن مصوبه مجلس است، غیر از ریاست جمهور مدیر ثانویه‌ای نیز خواهد یافت که این خلاف است.

بیرانوند در ادامه بیان مخالفت خود با وزیر پیشنهادی اطلاعات با اشاره به ارائه دو برنامه از سوی سید محمود علوی، اظهار داشت: یکی از این برنامه‌ها با زیرنویس شخصی وی ارائه شده و دیگری برنامه‌هایی است که نمی‌دانم بگویم که برنامه‌های چیست؛ اگر برنامه‌های دوم ماموریت‌هایی باشد که قرار است وزیر پیشنهادی به دنبال اجرای آن باشد، بحث‌های جدی نسبت به آن وارد است.

وی بخش‌هایی از این برنامه را قرائت کرد و انتقادات خود درباره آنها را عنوان کرد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه چند دستگاه از جمله وزارت اطلاعات وزنه تعادلی برای نظام اجرایی کشور محسوب می‌شوند، تصریح کرد: آوردن بخشی از مسائل به این وزارتخانه یعنی پذیرش عدم بی‌طرفی وزارت اطلاعات در مواجهه با جریان‌های سیاسی، در حالی که این وزارتخانه سیستم ایمنی پیکر بزرگ این ملت و ساختارهای کشور است.

بیرانوند با اشاره مجدد به بخشی از برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی موارد مندرج در برنامه را جفا به سربازان گمنام امام زمان (عج) توصیف کرد.

وی با اشاره به فتنه 88 یادآور شد: در آن فتنه عده‌ای با پذیرش لوازم انتخابات به آن ورود کردند و دانسته یا ندانسته باعث تکمیل نقشه شوم دشمن شدند، آنها نقشه شوم دشمنی را تکمیل کردند که هیچکدام از خطوط قرمز این ملت را به رسمیت نمی‌شناسند.

این نماینده مردم در مجلس افزود: عده‌ای خاص پس از حضور 40 میلیونی مردم، زیر بازی زده و از همه خصوص قرمز ملت عبور کردند، آنها تا قیامت به این ملت بدهکارند؛ البته آنها حتی با طرفداران خود که جزو وفاداران به نظام هستند با صداقت رفتار نکردند.

* قوامی در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات: موضع‌گیری علوی بعد از ردصلاحیت در انتخابات دشمن را ناکام گذاشت

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس، در موافقت با وزیر پیشنهادی برای وزارت اطلاعات گفت: واقعیتی که در برنامه پیشنهادی رئیس جمهور منتخب به خوبی ترسیم شده و مهمترین بخشی که می‌تواند فضایی را ایجاد کند تا برنامه‌های دولت عملیاتی شود، وزارت اطلاعات است. ما اگر با بیکاری، تورم، توزیع نابرابر درآمدها مواجه هستیم و همه اینها به ناامنی کشور کمک می‌کند و شرایط را برای ناامنی افزایش می‌دهد باید از طریق وزارت اطلاعات فضای امنی را ایجاد کنیم تا زمینه برای سرمایه و سرمایه‌گذاری فراهم شود.

وی ادامه داد: چنانچه ما بتوانیم فضای امنی را فراهم کنیم می‌توانیم بر مسائل و مشکلاتی که اقتصاد کشور با آن مواجه است فائق آییم.

قوامی با بیان اینکه می‌توانیم ابعاد مختلف امنیت را در کشور ایجاد کنیم، گفت: ایجاد این فضا در برنامه دولت باید به دست وزیری باشد که توان ایجاد این شرایط را داشته باشد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارات مخالفین مبنی بر نداشتن تخصص وزیر پیشنهادی اطلاعات در حوزه اطلاعاتی اظهار داشت: وزیر پیشنهادی برای وزارت اطلاعات چهار دوره در مجلس و در کمیسیون تخصصی با مسائل مرتبط با حوزه امنیتی مواجه بوده است. آیا این جزء سابقه و تخصص محسوب نمی‌شود؟ وزیری که خود در نوشتن قانون وزارت اطلاعات نقش داشته و حتما مباحث کارشناسی زیادی نیز در این زمینه در کمیسیون‌ها و در صحن علنی مطرح بوده که وی در این راستا به دفاع پرداخته است که اینها خود تجربه در این حوزه به شمار می‌رود.

قوامی خاطرنشان کرد: حماسه اقتصادی که مدنظر مقام معظم رهبری است و باید محقق شود زمینه برای تحقق این حماسه باید فراهم شود و دستگاهی که در این زمینه نقش مهمی برعهده دارد قطعا وزارت اطلاعات است.

وی افزود: فرار سرمایه‌ها، فرار مغزها و مواردی از این قبیل به این خاطر در کشور ما اتفاق می‌افتد که به دلیل فراهم نبودن محیط بوده است و اکثر کسانی که از کشور مهاجرت کردند دل‌شان برای کشور می‌تپد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات کشور اضافه کرد:  کسانی که دلشان برای کشور می‌تپد، باید حتما به این مسائل نگاهی عمیق داشته باشند. نگاه سطحی و تک‌بعدی قطعا به افراط منتهی می‌شود و مردم نیز جواب افراط را داده‌اند.

قوامی اظهار داشت: امروز انتظار مردم از دولت جدید این است که حماسه اقتصادی را عملیاتی کنند و شرط حماسه اقتصادی این است که بستر امن فراهم شود و این از نگاه اطلاعاتی محقق می‌شود. قطعا افراط‌گری‌ها و نگاه‌ تک‌بعدی به فرار و ایجاد ناامنی بیشتر کمک می‌کند.

قوامی خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی اطلاعات خود را وزیر نظام می‌داند و به همین خاطر پس از رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان در انتخابات مجلس، رفتاری از وی سر نزد تا دل کسانی را که منتظر واکنش و موضع‌گیری در این گونه موارد هستند را شاد کند و موضعی گرفته است که دل نظام را شاد کرده است و این است که به عنوان ارزش تلقی می‌شود. من اعلام می‌کنم کسانی که صلاحیت آنها رد می‌شود لزوما افراد بی‌صلاحیتی نیستند و نباید اینگونه فکر کرد که اگر فلانی در فلان انتخابات رد صلاحیت شود پس به طور کلی از صلاحیت ساقط است.

وی افزود: رئیس جمهور هنگام تشکیل کابینه در ارتباط با چند وزارتخانه به خصوص وزارت اطلاعات با مقام معظم رهبری مشورت می‌کند و اگر نکاتی که در خصوص صلاحیت آقای علوی مطرح می‌شود، اینگونه بود، قطعا وی به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت اطلاعات انتخاب نمی‌شد. چرا ما به جای کمک به تحقق حماسه سیاسی مباحثی را مطرح می‌کنیم که در این راستا نیست.

نماینده مردم اسفراین در خانه ملت اظهار داشت‌: اگر دلمان برای مردم می‌سوزد، نباید فرصت‌های توسعه را از دست بدهیم. امروز تمام نگاه‌ها متوجه مجلس است که این مجلس چگونه شرط لازم را برای تحقق حماسه سیاسی فراهم می‌‌کند.

قوامی اضافه کرد: در خصوص برنامه‌ کاری آقای علوی، برنامه اولی که توزیع شده بود برنامه ایشان نبوده و به همین جهت مورد موافقت ایشان قرار نگرفته است. آنچه که باید در اینجا مدنظر قرار گیرد این است که توجه ویژه به وزارت اطلاعات شرط لازم برای تحقق حماسه اقتصادی است.

* رسایی در مخالفت با وزیر پیشنهادی اطلاعات: افراد دیگری برای علوی برنامه تعیین می‌کنند

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه پارلمان) در سخنانی به عنوان دومین مخالف سید محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات، اظهار داشت: امیدواریم انشاالله در این دوره شعار زنده باد مخالف من به صورت حقیقی و واقعی تحقق یابد نه مثل آن دوره‌ای که شعارش را عده‌ای می‌دادند اما ما به آن عمل می‌کردیم.

وی افزود: هدف از مخالفت، برخی شبهات است تا در صورت رای اعتماد مجلس به آقای علوی او بتواند با قوت کار خود را آغاز کند و خدا را شاهد می‌گیرم که قصد و غرض شخصی قطعا بین بنده و آقای علوی وجود ندارد، هر چند ای کاش آقای روحانی رئیس جمهور گزینه دیگری را برای تصدی این وزارتخانه معرفی می‌کرد تا ما مجبور نمی‌شدیم برخی از موارد را مطرح کنیم.

نماینده تهران در مجلس در ادامه یاد آور شد: یکی از اشکالات مهمی که آقای علوی با همه فضائل و سوابقی که دارد، عدم سابقه و تجربه و آشنایی با این حوزه حساس یعنی وزارت اطلاعات را ندارد، در کلیات بسیاری از نمایندگان مطرح کردندکه کابینه آقای روحانی از افرادی برخودار است که تعدادشان هم کم نیست، که این افراد سابقه فعالیت در نهادهای امنیتی را دارند که ما به آن افتخار می‌کنیم، اینجا نظام جمهوری اسلامی حاکم است و هر کس در هر کجای این نظام فعالیت کرده باشد باید به او افتخار کنیم.

رسائی ادامه داد: سوال این است که چرا برخی از این دوستان که سابقه دارند، پیشینه دارند و با این وزارتخانه آشنا هستند به حوزه مسئولیت و نیروهای این وزارتخانه آگاه هستند، برای تصدی این وزارتخانه معرفی نشدند ولی آقای علوی برادر  عزیزی که با این حوزه هیچ ارتباطی نداشته برای تصدی وزارت اطلاعات معرفی شده است، در همین کابینه پیشنهادی، شخصیتی مانند آقای پورمحمدی حضور دارد که با وزارت اطلاعات آشنا بوده، اگر او معرفی می‌شد بهتر بود.

«در هر مجموعه‌ای نیروهای خوب و مناسب و گاهی نخاله‌هایی وجود دارد، حتی در لباس روحانیت نیز چنین چیزی وجود دارد، وقتی فرد بی‌تجربه، بی‌سابقه و ناآشنا به حوزه‌ای برود، افراد با تجربه و کارکشته‌ای اگر خیلی همراه باشند در تمکین کردن مشکل پیدا می‌کنند، و افرادی که شیطنت دارند می‌توانند از این بی‌سابقه بودن، از این عدم آشنایی سوء استفاده کنند چون به حوزه مسلط هستند. این اتفاق قبلا رخ داده و من به آن اشاره می‌کنم.»

نماینده تهران در مجلس در ادامه سخنان متذکر شد: نکته دومی که باید به اشاره کنم، برخی از روحیات شخصی آقای علوی است که این روحیات اگر در غیر از وزارت اطلاعات بود نه تنها عیب و ایراد نبود بلکه خیلی هم حسن بود، مانند این که آقای علوی چهار دوره نماینده مجلس بود، یکی از ویژگی‌ها و مواردی که در مجلس وجود دارد، روحیه لابی‌گری، مبادله و صحبت و پیگیری است و این موضوع در مجلس بدیهی است ولی باید آن را کنترل کرد، گاهی اوقات این موضوع در یک نفر نهادینه می‌شود. گاهی ارتباطات یک نفر با افراد مختلف که این افراد متضاد هم هستند، تقویت می‌شود، این موضوع برای وزارت اطلاعات خوب نیست و این روحیه متاسفانه در آقای علوی وجود دارد.

به گفته وی همین الان بنده اخباری دارم که آقای علوی برای آنکه رای بیاورد با بعضی از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که اگر او وزیر شود، باید با آنان برخورد قانونی داشته باشند در حال لابی‌ کردن است؛ این موضوع دست آقای علوی را بعدا برای انجام وظیفه می‌بندد.

رسائی اضافه کرد: حضور در برخی از مکان‌ها که قبلاً بوده است نیز مورد انتقاد ما است، که تصاویر آن در یکی از نشریات رنگی وجود دارد، فردی که سابقه دارد و در پرونده مشهور «شهرام کذا» نقش داشته، از عناصر مختلف دعوت کرده حتی برخی از افرادی که با ساواک مرتبط بودند آقای علوی هم به این جلسه دعوت بوده است، عکس ان هم موجود است، وقتی از آقای علوی درباره این موضوع سوال شد گفت که آنها را نمی‌شناخته، اتفاقأ محل نزا همین است، وزارت اطلاعات و کسی که به عنوان وزیر اطلاعات انتخاب می‌شود باید فردی باشد که همه این افراد را بشناسد و به سوابق آنان آشنایی داشته باشد، فردا برای شما هزاران مورد به این شکل به وجود می‌آید.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: یکی از دوستان عزیزی که الان هم به عنوان وزیر، پیشنهاد شده، او یک موردی داشت دوستان ما نجابت کردند و مطرح نکردند، او خودش هم پذیرفت که در یک موردی متاسفانه او دچار اشتباه شده است.

رسایی ادامه داد: وزارت اطلاعات که خیلی حساس‌تر است، وزیر این وزارتخانه باید بسیار زرنگ‌تر از این حرف‌ها باشد.

وی بر همین اساس تصریح کرد: خود آقای علوی در برخی از محافل گفته بود که من برای وزارت کشور مناسب‌ترم چون در برخی مواقع در وزارت اطلاعات فرد باید موضوعاتی را مطرح نکند و نگوید، البته آقای رحمانی فضلی که برای این وزارتخانه معرفی شده هم مناسب است و ما به او رای می‌دهیم،شاید آقای علوی برای وزارت کشور از جهاتی مناسب‌تر باشد.

رسائی خاطر نشان کرد: یک نکته دیگری هم وجود دارد که من خیلی با خودم کلنجار رفتم که بگویم یا نگویم، اما بالاخره دفاع از یک نهاد است، آقای علوی دو بار برای نمایندگی مجلس کاندیدا شد ولی توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، بالاخره یک نهادی به نام شورای نگهبان، چنین تصمیم گرفته است. بنده به برخی از دوستان در کمیسیون گفتم که اگر رد صلاحیت شورای نگهبان را در نظر نگیرید در تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان تردید می‌شود. یعنی همه نمایندگانی که امروز در مجلس حضور دارند هم با تردید مواجه می‌شوند.

این عضو کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه ما باید حرمت یک نهادی به نام شورای نگهبان را نگهداری کنیم، گفت: بالاخره هر کسی وزیر اطلاعات کشور شود، تا چند روز دیگر در مورد صلاحیت‌ها اعلام نظر می‌کند، در مورد داوطلبان مجلس دهم می‌خواهد اعلام نظر کند.

نماینده تهران در خانه ملت افزود: اگر به هر دلیلی شورای نگهبان فردی را برای یک پستی مناسب ندانست به معنای آن نیست که بگوییم آن فرد به درد هیچ کاری نمی‌خورد، ولی قطعا برای پستی که مهمتر از نمایندگی مجلس است، مناسب نیست؛ بنده از آقای روحانی سوال می‌کنم که آیا معرفی آقای علوی برای تصدی وزارت اطلاعات از روی اعتدال بود یا تندروی؟ به نظرم قدری تندروی بود و با اعتدال همخوانی نداشت.

به گفته وی عدم آشنایی و تسلط بر امور درباره وزارتخانه حساسی مانند وزارت اطلاعات آسیب‌های جدی به کشور ما وارد می‌کند، همه شما به یاد دارید که در سال 76، وقتی دولتی روی کار آمد وزیری را معرفی کرد که او هم هیچ سابقه و آشنایی با این حوزه نداشت، اکثر اعضای شورای مرکزی حزب منحله مشارکت، افرادی بودند که یا از وزارت اطلاعات عذر آنها را خواسته بودند یا خودشان از وزارت اطلاعات استعفا داده بودند و این حزب یک حزب امنیتی بود که اتفاقا جنگ روانی دوره دوم خرداد بود، همان زمانی که ما به آقای هاشمی انتقاد داشتیم. همان زمان در جنگ روانی در انتخابات مجلس ششم، آقای هاشمی که نفر سی‌ام شده بود بلائی سر او آوردند که آقای هاشمی از حضور در مجلس ششم انصراف داد، در تریبون مجلس گفتند، حق نداری انصراف دهی باید روی صندلی مجلس بنشینی، حتی اتهام قتل زدند، قتل‌های زنجیره‌ای، ما منتقد آقای هاشمی هستیم ولی نگفتیم که آقای هاشمی قاتل است.

رسائی با طرح این سوال که چه چیزی موجب اتفاق افتادن این مسائل شد، تاکید کرد: وزارتخانه‌ای وزیرش بر امور تسلط نداشت  یک تیم امنیتی که مسئله داشتند؛ این هشدار است، این آقایان آن روز اصلا با انتصاب این وزیر مخالفت نکردند، نتیجه‌اش این شد که بی‌تجربگی موجب شود وزیر را دور بزنند، قتل‌های زنجیره‌ای تحقق پیدا کردند، مهمترین هدف قتل‌های زنجیره‌ای زدن و تخریب وزارت اطلاعات بود.

وی افزود: تا حدودی هم موفق شدند البته از آن روز تا به امروز خوشبختانه طی 16 سال گذشته وزارت اطلاعات توانسته خودش را بازسازی کند ولی بالاخره با این هدف انجام شد.

رسایی با اشاره به قرارداد دو برنامه از علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات در کازیه نمایندگان گفت: دو برنامه از آقای علوی به شما نمایندگان مجلس داده شده است، بنده این موضوع را پیگیری کردم، گفتم آقای علوی اصلا این برنامه را قبول ندارد و مورد تاییدش نیست، آقای علوی! همین الان دارند برای شما برنامه تعیین می‌کنند، باید مشخص شود برنامه اول از دولت به مجلس ارائه شده است یا نه؟ وزیر باید برنامه‌اش را خودش بنویسد، آن هم با مشورت تیمی که دارد، در سال 76 هم همین اتفاق افتاد. نتیجه این شد که به بهانه قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات را تخریب کردند، همان روزنامه‌ها و مطبوعاتی که رهبر انقلاب گفت این نشریات پایگاه دشمن هستند، وزیری که از آن پایگاه دشمن حمایت می‌کرد و مورد تایید دولت وقت بود الان در BBC و  VOAفعالیت می‌کند.

«به بهانه کوی دانشگاه، نیروی انتظامی را تخریب کردند و گفتند وزارت اطلاعات پیرمرد و پیر زن را سلاخی می‌کند، نیروی انتظامی را در مطبوعاتی و رسانه‌ها با کمک رسانه‌های بیگانه به عنوان نیرویی معرفی کردند که دانشجویان را از طبق چهارم به پایین پرتاب می‌کند. به بهانه ترور یک چهره افراطی که در فتنه هم نقش داشت و الان مجددا فعال شده، سپاه و بسیج را مورد هدف قرار دادند، نیروهای بسیجی به عنوان یک افراد لمتن معرفی شدند که برای ترور می‌رفتند، نهاد‌های امنیتی و نظارتی ما را مانند یک تک تیرانداز نشستند و مورد هدف قرار دادند. نتیجه این شد که این نهادها تخریب شدند.»

نماینده تهران در مجلس در بخش پایانی سخنانش گفت: آقای روحانی فردی است که خودش آن زمان تخریب شد، تعجب می‌کنم که چرا نسبت به این موضوع دقت و توجه نشده است، آقای روحانی خودش به این موضوع آگاه است، در این شرایط برای انتخابات مجلس ششم زمینه سازی شد، در این انتخابات، وزارتخانه‌ای که از نظر آنان تخریب شده بود، وقتی شورای نگهبان یک سری استعلام‌ها انجام داد، پاسخ‌هایی از وزارت اطلاعات دریافت می‌کرد که این افراد سابقه‌ای در اینجا ندارند، در حالی که همان افراد قبل از سابقه داشتند و وزارت اطلاعات سوابق این افراد را به شورای نگهبان داده بود، در انتخابات مجالس ششم و هفتم چون چشم‌های نظام را زده بودند، عملا باعث شد که بعضی از این عناصر در مجلس ششم، نفوذ کنند، امروز عناصر افراطی مجلس ششم که یا در سازمان‌های جاسوسی هستند همان اصلاح طلبان آمریکایی یا در VOAو  BBC هستند، بنده نگرانم این موضوعات مجددا تکرار شودند به دلیل عدم تسلط آقای علوی.

رسایی در خاتمه گفت: شخصیت آقای روحانی شخصیتی مقتدر است و اجازه نمی‌دهد برخی اقدامات در دولت انجام شود، انتخاب وزرا آزمونی برای مجلس است، مردم در حال اندازه گیری مجلس هستند، بالاخره ما توقع نداریم روحانی کابینه فرد دیگری را معرفی کند.اینجا بزنگاه است، اینجا شاخص اندازه‌گیری‌هاست و مردم دارند حرف‌های ما را می‌شوند و قضاوت می‌کنند.

* هروی در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات: علوی شخصیتی تحصیلکرده، خلاق و با تفکر باز است

جواد هروی نماینده قائنات در موافقت با وزیر پیشنهادی اطلاعات اظهار داشت: بنده با توجه به اینکه برخی اشاره کرده‌اند که برخی از نمایندگان جلساتی را با آقای علوی گذاشته‌اند، اعلام می‌کنم که هیچ جلسه و نشست خاصی در این زمینه را با وی نداشته‌ام و اگر امروز در مورد شخصیت آقای علوی صحبت می‌کنم، صرفا به دلیل شخصیت و شأن والایی است که وی از آن برخوردار است.
 
وی افزود: شاید امروز یکی از نخستین دفعاتی است که قرار است شخصیتی توانا، تحصیلکرده و دارای مدارج دانشگاهی دکترای حقوق اسلامی برای ریاست یکی از حساس‌ترین وزارتخانه‌های کشور منصوب شود که در نوع خود بی‌بدیل است.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد:‌ همواره در تاریخ این نکته وجود داشته که هرگاه یک مملکت از فضای امنیتی برخوردار شود، چرخه اقتصاد، بازرگانی و تولید رشد کرده و به حرکت در آمده است، بنابراین جای تشکر که آقای روحانی شخصیتی تحصیلکرده، آگاه و با سوابق بسیار خوب را به مجلس معرفی کرده است.

هروی تصریح کرد: با توجه به آشنایی که از برنامه‌های آقای علوی دارم وی انسانی با تفکر باز و خلاق است و نمی‌دانم چرا ما همیشه این حق را از وزارت اطلاعات می‌‌گیریم که وزیر اطلاعات نباید یک شخصیت پخته، کاردان، و تحصیلکرده و آن هم در زمینه تخصص خود باشد، حال که این اتفاق رخ داده من احساس می‌کنم که حواشی این قضیه بسیار بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه برخی از دوستان اشاره کردند که آقای علوی سوابق اطلاعاتی ندارد، ادامه داد: در این زمینه باید گفت که تاکنون کدام یک از وزرای اطلاعات پیشین در آغاز کار خود از سوابق اطلاعاتی برخوردار بوده‌اند که وی هم از این جمع مستثنی باشد.

نماینده قائنات با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی اطلاعات افزود: آقای علوی در بحث سوابق خود عضویت کمیسیون خاص تدوین قانون در اداره اطلاعات، معاونت نظارت و بازرسی نیروهای مسلح، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی، عضویت در مجلس خبرگان رهبری و چهار دوره نمایندگی در مجلس را داشته‌اند که به عنوان پیشینه قوی برای وی محسوب می‌شود.

وی گفت: ‌برخی از دوستان اشاره کردند که سوابق وی به گونه‌ای است که متصل به بحث اطلاعات نمی‌تواند باشد و تعجب من از دوستانی است که به عنوان مخالف صحبت می‌کنند این است که چرا نباید وزیر اطلاعات ما یک شخصیت جامع، تحصیلکرده و با این سوابق باشد.

هروی ادامه داد: در بحث مسائل خارجی آنچه که امروز در فضای بین‌المللی ما را دچار تحریم کرده مسلما قضایای مختلفی دست داشته، اما دو عامل اصلی در این قضیه وجود دارد که نقش اصلی را در این قضایا دارد.

وی افزود: یکی فتنه‌ها و دسایسی است که دولت‌های بیگانه برای سرکوب استقلال نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهند و این امری طبیعی است، چراکه ما با گذشت 34 سال همواره سعی کرده‌ایم که استقلال خود را با چنگ و دندان حفظ کنیم و نگذاریم که به ناموس و غیرت ما تجاوز شود.

هروی اضافه کرد: اما بحث اساسی دیگر که معمولا کمتر به آن توجه می‌شود، بحث عدم برخورد مناسب دستگاه اطلاعاتی کشور در این قضایا بوده که همیشه آن را فاکتور گرفته‌ایم، در حالی که این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: بنده به عنوان نماینده‌ای که در مناطق محروم کشور حضور دارم، در بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در مناطق مرزی و محروم وجود دارد، متأسفانه رنگ و بوی اداره اطلاعات بسیار ضعیف بوده و چه اشکالی دارد که یک وزیر خلاق و توانا بیاید و بتواند مشکلاتی را که در مناطق مختلف وجود دارد را جبران کند.

نماینده قائنات با بیان اینکه عدم انتقال صحیح اطلاعات  درست به مرکزیت کشور از عمده مشکلات این وزارتخانه است، گفت: متأسفانه وزارت اطلاعات  معمولا خیلی به این مسائل توجه نمی‌‌کند و این مسئله در واقع نتیجه‌ای جز بی‌عدالتی و عدم بازتاب دقیق و صحیح در کشور به دنبال نخواهد داشت.

هروی در پایان یادآور شد: امروز بسیاری از ضرباتی که بر پیکر نظام نواخته می‌شود به دلیل این است که ما نتوانستیم آنگونه که بایسته و شایسته است یک وزیر اطلاعات خلاق، تحصیلکرده و با تفکر باز را در این پست بگذاریم تا بتواند از این مقوله دفاع درست را به عمل آورد.

بنا بر این گزارش، علی لاریجانی رییس مجلس در ساعت 12 با اعلام پایان کارنوبت صبح مجلس، دو ساعت اعلام تنفس کرد تا سخنان وزیر پیشنهادی اطلاعات به نوبت عصر موکول شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها