امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35505
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 203
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، اصغر امیرنیا مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد صبح امروز در نشست خبری بیستمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، اصغر امیرنیا مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد صبح امروز در نشست خبری بیستمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در کنار منتظری رئیس اداره ارشاد استان گلستان حاضر شد و درباره این دوره از جشنواره توضیحاتی ارائه کرد.

امیرنیا برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان را با هدف رقابت میان هنرمندان جوان در عرصه خلاقیت‌های هنری عنوان کرد وگفت: هدف اصلی ما تنها رقابت نیست چرا که در این مدت زمان اندک هنرمندان در قالب کارگاه‌های عملی قادر به ارائه ظرفیت‌ها و خلاقیت‌های خود نخواهند بود به همین دلیل در کنار کارگاه‌های عملی، تعدادی از آثار این هنرمندان را در قالب نمایشگاه به نمایش خواهیم گذاشت.

او تعداد کل شرکت‌کنندگان در این جشنواره را ۷۴۰ نفر عنوان کرد که حدود ۳۴۰۰ اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند.

امیرنیا انتخاب تعدادی از این هنرمندان را برای حضور در جشنواره در شکل‌گیری آینده هنری آن‌ها تأثیرگذار دانست و گفت: دو جشنواره کودک و نوجوان و همچنین جشنواره جوانان برای مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود چرا که این دو قشر آینده هنر ایران را رقم می‌زنند.

او به سند چشم‌انداز ایران در سال ۱۴۰۴ اشاره داشت و گفت: برای رسیدن به این چشم‌انداز باید برای این دو قشر از هنرمندان جوان بستری برای فعالیت‌های هنری فراهم کرد تا سکان آینده هنر ایران به دست کسانی سپرده شود که تعهد لازم را داشته باشند.

غلامرضا منتظری مدیر کل اداره ارشاد استان گلستان که طی ۶ سال اخیر میزبانی این جشنواره را در این استان بر عهده داشته است در ادامه از تغییر مکان این جشنواره از گرگان به علی آباد کتول خبر داد و گفت: به دلایل مختلفی این تغییر ایجاد شده است که وجود ظرفیت‌های بیشتر در علی آباد کتول نسبت به گرگان و افزایش کمی و کیفی ظرفیت‌های جدید آموزشی و فرهنگی در این شهر و همچنین وجود چشم‌اندازهای بسیار زیبا و طبیعی این منطقه، فعالیت در جهت سیاست‌ تمرکززدایی و اقبال مسئولان این شهر ما را بر آن داشت که مکان جشنواره را علی آباد کتول تغییر دهیم.

او از جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به عنوان تنها رخدادی که از همه استان‌ها نمایندگانی در آن حضور دارند یاد کرد و گفت: این جشنواره در عین کثرت از وحدت حکایت می‌کند و در نوع خود بزرگترین اجتماع جوانان در جهان اسلام است.

منتظری همچنین از برپایی همایش یک روزه علمی با موضوع هنر اسلامی در کنار برگزاری این جشنواره خبر داد و گفت: این همایش با حضور استادان و صاحبنظران شرکت‌کننده در جشنواره و هنرمندان جوان روز نخست جشنواره در دانشگاه آزاد علی آباد کتول برگزار خواهد شد.

او همچنین از حضور افتخاری چهره‌های مطرح دوره‌های قبل در این دوره خبر داد و گفت: در این دوره علاوه بر حضور افتخاری چهره‌های مطرح دوره‌های قبل،‌ دو تن از استادان بخش بین‌الملل نیز از کشورهای لبنان و صربستان در جشنواره حضور خواهند داشت.

 او به افتتاح بزرگترین نگارخانه استان گلستان از سوی بخش خصوصی در این استان خبر داد و در ادامه رشته‌های این جشنواره را شامل ۹ رشته طراحی،‌نقاشی، عکاسی،‌خوشنویسی، نگارگری،‌کاریکاتور،‌حجم،‌پوستر و تصویرسازی عنوان کرد.

وی افزود: در این دوره ۲۰۳ نفر در بخش داخلی و خارجی شرکت دارند و در قالب یک کارگاه نقاشی خیابانی روی بومی به طول ۲۰ متر، هنرمندان داخلی و خارجی با موضوع «ما ایستاده‌ایم» نقاشی خواهند کرد.

منتظری درباره موضوع این نقاشی خیابانی توضیح داد: این موضوع علاوه بر اعلام موضع سیاسی کشور ما در زمینه حماسه سیاسی مردم کشورمان، به هفته دفاع مقدس نیز مرتبط است.

وی افزود: این ورک شاپ خیابانی در دو بخش موضوعی و آزاد برگزار می شود و حدود ۳۰ هنرمند در این ورک‌شاپ مشارکت دارند.

منتظری زمان برگزاری جشنواره را ۲ شهریورماه در مزار شهدای علی آباد کتول عنوان کرد و گفت: در طول سه روز هنرمندان به خلق آثارشان خواهند پرداخت و عصر روز پنجم شهریورماه نیز مراسم اختتامیه را برگزار خواهیم کرد.

در ادامه این نشست که به پرسش و پاسخ گذشت، امیرنیا در پاسخ به سؤالی درباره کشورهای شرکت‌کننده در این جشنواره گفت: در این دوره ۱۲ هنرمند از کشورهای صربستان،‌بلاروس، لبنان، قزاقستان و هند حضور دارند.
انتهای پیام/
    
 
برچسب ها:
آخرین اخبار