امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35532
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، 14 آگوست (23 مرداد) هر سال برابر با سالروز استقلال پاکستان است. در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، 14 آگوست (23 مرداد) هر سال برابر با سالروز استقلال پاکستان است.

در آن زمان، مسلمانان هند که تحت استعمار انگلیس قرار داشتند تلاش کردند تا با جدا شدن از هندوستان، کشور مستقلی با محوریت اسلام تشکیل داده و خود را از بند استعمار رهایی بخشند.

سرانجام در روز 14 آگوست 1947، تلاش و کوشش مسلمانان شبه قاره برای آزادی از زیر یوغ استعمارگران انگلیسی به موفقیت رسید و پاکستان به‌عنوان کشوری آزاد و مستقل پا به عرصه وجود نهاد.

در این زمان مسلمانان شبه قاره به رهبری «محمد علی جناح» و با الهام از تفکرات «علامه اقبال لاهوری» که تشکیل کشوری مستقل برای مسلمانان را در شبه‌قاره ضروری می‌دانست توانستند به عنوان کشوری مستقل پا به عرصه جهان بگذارند.

این روز فرخنده ثمره تلاش مردم و رهبران و اندیشمندان مسلمان شبه قاره است که خواهان تشکیل کشوری مستقل، به دور از تعصبات قومی و قبیله‌ای و با محوریت اسلام ناب بودند.

14 آگوست در تقویم رسمی پاکستان به‌عنوان روز آزادی و استقلال تعطیل عمومی اعلام شده و همه ساله در این روز در سراسر کشور جشن‌های باشکوهی برگزار می‌شود.

با ورود به ماه آگوست، در شهرها و شهرستان‌های پاکستان دکه‌های مخصوصی در کوچه ها و خیابان‌ها دایر می شود تا مردم بتوانند وسایل مورد نیاز خود برای تزیین و آرایش در روز استقلال مانند پرچم‌، آرم‌ و وسایل چراغانی تهیه کنند.

مردم پاکستان با شرکت در برنامه‌های گوناگون این روز تلاش و کوشش رهبران جنبش پاکستان را گرامی می‌دارند.

مراسم رسمی روز استقلال پاکستان با شرکت قشر‌های مختلف مردم از جمله شخصیت‌های فرهنگی، علمی، سیاسی و همچنین مقامات دولتی و مهمانان خارجی برگزار می‌شود.

همچنین در این روز بسیاری از ساختمان‌ها چراغانی می شوند و به زیباترین آذین‌بندی‌ها نیز جوایزی اهدا می‌شود.

در مدارس سراسر کشور نیز مراسم ویژه‌ای به‌مناسبت روز استقلال برگزار می شود و در آن دانش آموزان با خواندن اشعار و سرودهای ملی خاطره آزادی سرزمین خود را گرامی می دارند.

در این روز، برخی خدمات شهری از جمله سرویس‌دهی مترو و اتوبوس نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.

کودکان، نوجوانان و بزرگسالان همه و همه با شور و هیجان خاصی به استقبال روز استقلال پاکستان می روند که گوشه‌هایی از این شورو شوق در تصاویر ذیل به تصویر کشیده شده است.

امسال نیز «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل میهمان ویژه مراسم روز استقلال در پاکستان خواهد بود.
انتهای پیام/.  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها