امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35537
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدام شنیده می‌شود در گذشته دومین کشور در جهان بودیم که کاغذ تولید ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مدام شنیده می‌شود در گذشته دومین کشور در جهان بودیم که کاغذ تولید می‌کردیم و امروز به یکی از واردکنندگان بزرگ این کالا مبدل شده‌ایم و مشکلات فراوان داریم.

با توجه به اعلام برنامه‌های وزرای دولت یازدهم و جلب توجه این گروه از مسئولان متذکر می‌شویم کاغذ باید نه تنها در اولویت باشد بلکه وزیر ارشاد و صنعت معدن تجارت باید برنامه‌هایی در راستای تعادل و مناسب‌سازی این کالای استراتژیک داشته باشند.

در کشور چند کارخانه نامی داریم، اما صراحتا باید عنوان کرد که از میان پارس، مازندران، کارون، مراغه و حتی غرب کدام فعالند؟ در نگاه اول داشتن 4 یا 5 کارخانه افتخار دارد اما به مانند همان ضرب المثل که «آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم» هستیم و با دارا بودن کارخانه همچنان در پی گرانی کاغذ ما نیز می‌دویم.

مشکلات این روزهای ناشران جوان به گل نشستگی و مشکلات آنها که در راستای نشر و چاپ قد علم کرده‌اند خوب نیست، نبود اعتبارات لازم و مشکلات ورود و فروش کاغذ هم که ماجرایی قابل ذکر است.

در حال حاضر به گفته برخی از ناشران موضوع کاغذ به بحران مبدل شده و کل وضعیت صنف چاپ و نشر راکد و در خواب زمستانی توصیف می‌شود که باید راهی اندیشید و تدبیر کرد.

همواره تغییر و تحولات وجود دارد اما بحران کاغذ که از سال گذشته چهره نمایان کرد و بسیاری را خانه نشین، این روزها هم حال خوبی ندارد، قیمت کتاب گران شده و مشکلات تحریم و حمل و نقل رکورد را به ارمغان آورده است.

تخصیص وام از صندوق توسعه ملی، اعطای اعتبارات به تولید کنندگان داخلی و هزاران وعده و وعید دیگر تنها در حل شعار مانده و مرد میدان می‌خواهد و هزار کار نشده که اعلام خطر را فریاد می‌کند.

کاغذ گلاسه این روزها مشکلاتی برای ورود دارد و کاغذ تحریر هم که جای خود، اما مشکل اصلی حمل کاغذهای وارداتی خریداری شده است، این گروه از کالای استراتژیک که از کره و یا چین خریداری می‌شوند باید از طریق کشتی حمل شوند، اما ظاهرا کشتی‌های کره‌ای حاضر به حمل کاغذهای خریداری شده نبوده و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران این مهم را برعهده دارد که طبیعتا کار از طریق یک کانال با کندی همراه خواهد بود و مشکلاتی را در داخل فراهم می‌کند.

توجه به واردات صحیح، خرید درست، راه‌اندازی کارخانه‌های داخلی تولید داخل، تجهیز کردن کارخانه‌های در حال تولید، توجه به نیروی انسانی و تامین هزینه‌ها، استفاده حداکثری از آنچه در داخل وجود دارد، همکاری صنوف و اتحادیه‌ها همه و همه فراروی دولت تدبیر و امید است تا با ورود صحیح و سریع موارد را انجام دهد.

وزاری فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت معدن تجارت دولت یازدهم باید ضمن توجه به این معضل آن را یک موضوع ساده ندانسته و در راستای تشریح و تبیین برنامه‌های خود باید برنامه‌های خود را نیز ارائه کنند، این مهم موضوعی است که تاکنون مشاهده نشده و مجلس و کمیسیون فرهنگی باید نظر وزرا را جویا و برنامه‌ها را اخذ کنند.

دومین روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور در مجلس از صبح امروز با حضور وکلای ملت آغاز شده و «علی جنتی» امروز و یا فردا باید برنامه‌های خود را ارائه و مخالفان و موافقان موارد و مطالب خود را پیرامون آن بیان کنند.

انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها