امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35539
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 156
حجت‌الاسلام صادق اشکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به کتاب نورالهدایة فی اثبات امامة اظهار کرد: این کتاب از سوی محمد بن اسعد ...

حجت‌الاسلام صادق اشکوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به کتاب نورالهدایة فی اثبات امامة اظهار کرد: این کتاب از سوی محمد بن اسعد دوانی از علمای معروف قرن‌های نهم و دهم تألیف شده است.

وی خاطرنشان کرد: کتاب نورالهدایة فی اثبات امامة درباره اعتقادات شیعه به ویژه امامت علی بن ابیطالب(ع) است.

رئیس مجمع ذخایر اسلامی ادامه داد: این کتاب توسط وحید توسلی، معصومه محمدی و حسن علی فریدونی تصحیح شده است.

وی عنوان داشت: اصل کتاب نورالهدایة فی اثبات امامة در کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد و عکس‌های موجود در نسخه خطی در پایان کتاب درج شده است.

کتاب نورالهدایة فی اثبات امامة در ضمن معرفی سلسله میراث مخطوط شماره 103 در آینده‌ای نزدیک به همت مجمع ذخایر اسلامی منتشر می‌شود.

ملا جلال‌الدین محمدبن سعدالدین اسعد صدیقی دوانی حکیم، فیلسوف، فقیه، متکلم، مفسر، قاضی و شاعر بوده و به علامه دوانی و محقق دوانی معروف شده است.

ابتدا نزد پدر دانش آموخت و سپس برای تکمیل معلومات خود به شیراز رفت و در خدمت ملامحی‌الدین انصاری(از اولاد سعد بن عباده صحابی) درآمد. دوانی مسافرت‌هایی به شیراز، گیلان، کاشان، تبریز، عراق، مدینه و مکه داشت. در شیراز اقامت کرد و سال‌ها در مدرسه بیگم به تدریس مشغول بود. بین او و امیر صدرالدین دشتکی شیرازی مناظرات و مباحثات حضوری و غیابی بسیار، در زمینه حکمت و کلام جریان داشت و شاگردان وی بیشتر از شاگردان صدرالدین دشتکی بودند.

وی ابتدا شافعی مذهب بود و سپس مذهب شیعه را انتخاب کرد، رساله‌ای به نام نورالهدایهٔ که بر تشیع او تصریح دارد و نیز حاشیه او بر تجرید در جواب میرصدرالدین شیرازی در تفضیل ابوبکر بر علی (ع) ، مؤید تشیع اوست. او در این رابطه اشعاری نیز سروده است. دوانی بیش از 100 تألیف به زبان عربی و فارسی در علوم مختلف دارد که «انموذج‌العلوم ، محتوی مسایلی از هر علم»، «اثبات‌الواجب القدیم»، «اثبات الواجب الجدید»، «رساله در افعال العباد»، «شرح بر متن تهذیب‌المنطق»، «شرح بر العقائد العضدیه»، «لوامع‌الاشراق فی مکارم‌الاخلاق یا الاخلاق جلالی»، «الجبر و الاختیار یا خلق‌الاعمال»، «التصوف و العرفان» و «تحفهٔ روحانی» است.
انتهای پیام/78003/ر30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها