امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35542
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 188
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طرح قرآنی 1447 تابستان امسال با هدف حفظ جزء 29 قرآن کریم از 30 ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، طرح قرآنی 1447 تابستان امسال با هدف حفظ جزء 29 قرآن کریم از 30 خردادماه همزمان با سالروز ولادت حضرت علی‌اکبر(ع) که روز جوان نامیده می‌شود آغاز شد و تا 15 شهریورماه مصادف با ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر ادامه دارد.

بر همین اساس گفت‌وگویی داشتیم با «عباس انجام» دبیر اجرایی طرح قرآنی 1447 و مدیر گروه تلاوت شبکه قرآن و معارف سیما تا از چگونگی اجرای این طرح مطلع شویم که شرح این گفت‌وگو در ذیل آمده است.

طرح قرآنی 1447 در چه مرحله‌ای قرار داد و استقبال مردم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طرح قرآنی 1447 از 30 خرداد ماه آغاز شد که هم‌اکنون 55 روز از برگزاری این طرح می‌گذرد. اختتامیه این طرح 15 شهریور ماه برگزار می‌شود یعنی هم‌اکنون بیش از نیمی از طرح قرآنی 1447 به اجرا شده است که با توجه به سختی‌های کار به یاری خداوند تاکنون این طرح که امسال به جزء 29 قرآن کریم اختصاص دارد، با استقبال خوب مردم قرآن‌دوست کشورمان مواجه شده است. البته به دلیل اینکه این طرح در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر نیز برگزار شد تصور می‌شد در این برهه از زمان مردم توجه کمتری به شرکت در مسابقات 1447 داشته باشند اما با این وجود که مردم در مراسم ترتیل‌خوانی و جرءخوانی و همچنین سایر مراسم‌های مذهبی در مساجد و حسینیه‌ها حضور داشتند بازهم از این طرح قرآنی غافل نشدند و برخلاف پیش‌بینی‌ها تاکنون با استقبال خوب هموطنان همراه بودیم به طوری که امسال پیش‌بینی می‌شود همچون سال گذشته بیش از 5 میلیون شرکت‌کننده داشته باشیم.

طرح 1447 با همکاری چه ارگان‌ها و سازمان‌هایی در حال برگزاری است؟

شبکه «سیمای قرآنی» و شبکه‌های تلویزیونی یک، دو، سه، چهار، تهران، آموزش و جام جم فعالیت‌های طرح قرآنی 1447 را از ساعت 10 صبح تا 19 تحت پوشش قرار می‌دهند، همچنین شبکه‌های رادیویی «قرآن» و «معارف» در اجرای این طرح کمک به سزایی به ما می‌کنند؛ در نتیجه می‌توان گفت هشت شبکه تلویزیونی و دو شبکه رادیویی به عنوان رسانه‌های مجازی برای اجرای بهتر طرح قرآن 1447 برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کنند.

سازمان‌های دیگری که با ما در اجرای این طرح مشارکت دارند، شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای انقلاب فرهنگی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد عالی نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، سازمان دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بسیج، شهرداری تهران و جهاد دانشگاهی هستند که تاکنون حمایت‌های بسیاری در اجرای طرح فراگیر 1447 داشته‌اند؛ علاوه بر اینها، «نیروی انتظامی» و «سازمان زندان‌ها» نیز بخشی از این طرح را تحت پوشش قرار داده‌اند.

بودجه‌ این طرح فراگیر قرآنی چگونه تأمین شده است؟

با توجه به اینکه این طرح در زمان انتقال دولت‌ها در حال اجرا شدن است با مشکلاتی مواجه بودیم اما قرار است بخش اعظم مبلغ جوایز را شورای توسعه فرهنگ قرآنی تأمین کند که اکنون پیگیر هستیم تا این امر به‌زودی محقق شود. البته بخش برنامه‌سازی در این 10 شبکه تلویزیونی و رادیویی توسط رسانه ملی در حال تأمین شدن است به طوری که اکنون سازمان صدا و سیما بالغ بر 5 میلیارد تومان برای این طرح هزینه کرده است یعنی تاکنون حدود 2 هزار دقیقه تیزر تبلیغاتی و آنونس رادیویی برای ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی و طرح 1447 پخش شده است که اگر سازمان صدا و سیما به جای پخش تبلیغات طرح 1447 تبلیغات بازرگانی دیگری پخش می‌کرد شاید بیشتر از این مقدار درآمد داشت اما سازمان صدا و سیما از این درآمد صرف‌نظر کرده و در اختیار فعالیت‌های قرآنی قرار داده است. همچنین هزینه برنامه‌سازی در 10 شبکه رسانه‌ای حدود 2 میلیارد تومان شده، یعنی رسانه ملی با بودجه‌ای بالغ بر 7 میلیارد تومان در این طرح مشارکت کرده است.

علاوه بر این 2.5 میلیارد تومان هزینه جوایز این طرح در نظر گرفته شده است که امیدواریم نهادهای مشارکت‌کننده در تحقق این هزینه‌ها ما را یاری کنند.

جوایز این دوره از طرح 1447 چه تفاوت‌هایی با جوایز سال‌های گذشته دارد؟

در سال گذشته 1446 کمک‌هزینه عمره، 1446 کمک هزینه عتبات، 1446 کمک‌هزینه مشهد مقدس به برندگان اعطا شد که در مجموع حدود 4200 جایزه بود، اما امسال این جوایز ارتقا پیدا کرده است به طوری که در طرح 1447، 5 هزار کمک هزینه سفر به عتبات به برگزیدگان اعطا خواهد شد.

چرا جزء 29 قرآن کریم برای این طرح انتخاب شد؟

با همفکری کارشناسان و شورای طرح، همچنین شورای انقلاب فرهنگی و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد تصمیم گرفته شد که امسال طرح 1447 به صورت طرح ملی به جزء 29 قرآن بپردازد. 

سال گذشته رادیو قرآن در طرحی رادیویی جزء 29 قرآن را در برنامه‌ای مورد توجه قرار داد، البته چون نهادهای دیگر همکاری نداشتند فراگیری این طرح محدودتر بود. به همین دلیل قرار شد با توجه به اهمیتی که این جزء‌ از قرآن دارد طرح 1447 به جزء 29 اختصاص یابد.

علاوه بر این، مفاهیم بسیار مهمی در جزء 29 قرآن است، 11 سوره قرآن که هرکدام بخشی از مفاهیم و اعتقادات را دربرمی‌گیرد، بنابراین اهمیت یادگیری این جزء از قرآن تنها توسط یک شبکه رادیویی امکان‌پذیر نبود، به همین دلیل برای رسیدن به طرح ملی حفظ قرآن کریم باید به شکل واحد به این مفاهیم توجه کرد تا حفظ قرآن و عمل به مضامین الهی در اعماق جامعه نفوذ کنند.

همچنین همزمان با برگزاری طرح 1447 در 20 هزار جلسه حضوری قرآن جزء 29 تدریس می‌شود که این امر به معنی فراگیری و برگزاری طرح واحد ملی قرآنی در کشور است که با همکاری سازمان‌ها و نهادهای قرآنی و رسانه ملی در حال برگزاری است.

به نظر شما اجرای طرح 1447 چقدر در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر 10 میلیون حافظ قرآن مؤثر است؟

 ما پنج سال است که در شبکه قرآن سیما برنامه «بیان جاودان» که به حفظ قرآن اختصاص دارد را پخش می‌کنیم همچنین سازمان‌های قرآنی بسیاری وجود دارند که هرکدام فعالیت‌های قرآنی بسیاری اجرا می‌کنند اما برنامه‌های جداگانه نهادها نمی‌تواند تأثیرگذاری و هم‌افزایی طرح‌های فراگیر ملی را داشته باشند. البته حرکت‌های قرآنی در حال حاضر نسبت به فعالیت‌های قرآنی گذشته جهش قابل‌توجهی داشته است که این امر نتیجه همفکری و مشارکت نهادها در طرح‌های فراگیر است.

به نظر من طرح‌های ملی فراگیر زودتر و بهتر ما را در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم یاری می‌کند و اگر بخواهیم طرح‌های قرآنی در کشور نتیجه‌بخش باشد و منویات مقام معظم رهبری در مدت زمان مناسبی عملی شود، قطعاً مشارکت نقش مهمی خواهد داشت تا در مدت زمان کوتاه‌تر بازدهی بیشتری داشته باشیم.

در انتها اگر صحبتی دارید، بفرمایید

به تمامی مخاطبان طرح قرآنی 1447 و همچنین افرادی که هنوز به این طرح ملحق نشده‌اند، اعلام می‌کنم که قرائت و تدبر در آیات قرآن تنها راه خنثی‌سازی توطئه‌ها و شبیخون‌های فرهنگی دشمنان است بنابراین فارغ از جوایز نقدی در این طرح شرکت کنند چرا که احادیث بسیاری داریم که درجات بهشت در روز قیامت به اندازه آیات قرآن است و هر آیه‌ای که خوانده شود افراد را به درجه بالاتری از بهشت خواهد برد. این احادیث نشان می‌دهد که اهتمام و انس با قرآن می‌تواند راه نجات ما باشد. 

از آیه 45 سوره مبارکه «اسراء» نیز که می‌فرماید:‌«وَ إِذَا قَرَأْت الْقُرْءَانَ جَعَلْنَا بَیْنَک وَ بَینَ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِالاَخِرَةِ حِجَاباً مَّستُوراً؛ چون قرآن بخوانى میان تو و کسانى که به آخرت ایمان ندارند پرده‏اى پوشیده قرار مى‏دهیم» استنباط می‌شود که انس با قرآن سبب تعالی خود و خانواده و همچنین بیمه در برابر تهاجمات داخلی و خارجی اغیار می‌شود؛ بنابراین باید علاوه بر عمل به احادیث ائمه اطهار(ع) و رضایت خداوند در راهی که حضرت امام خامنه‌ای طلب کرده‌اند گام برداریم تا به سعادت برسیم.

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها