امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3556
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۱۹
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست علمی «بایسته‌های تغذیه در سبک زندگی اسلامی ایرانی؛ با تأکید بر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست علمی «بایسته‌های تغذیه در سبک زندگی اسلامی ایرانی؛ با تأکید بر زندگی دانشجویی» با حضور حسین روا‌زاده از اساتید طب سنتی در پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی برگزار شد.

روازاده با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در سفر اخیرشان به خراسان شمالی مبنی بر اینکه برای تثبیت نظام جمهوری اسلامی لازم است تمدن اسلامی را تثبیت کنیم، گفت: تمدن اسلامی دارای دو بخش نرم افزار و سخت افزار است که بخش سخت افزار آن همان اساس مملکت و بخش نرم افزار آن اصلاح الگوی مصرف است.

وی اظهار داشت: اصلاح الگوی مصرف، بسیار سخت و زمان‌بر است و یکی از مصادیق آن اصلاح عادات غلط است؛ ضرب‌المثلی هست که می‌گوید: با یک گل بهار نمی‌شود. اما باید گفت که در فرهنگ اسلامی با یک گل بهار می‌شود بدین معنا که اگر یک عادت اشتباه را ترک کنیم در جای خویش می‌تواند مؤثر باشد.

این استاد طب سنتی عنوان کرد: ما باید بدانیم هر آنچه که برای یک نظام ارزشی، واجب و لازم شمرده می‌شود به چالش کشیده شده است و یا بسیاری از آن‌ها به فراموشی سپرده شده است که ما باید مجدداً به احیای ارزش‌ها بپردازیم.

روازاده با بیان اینکه اگر قبول داریم نظام ما یک نظام ارزشی است که همین گونه نیز هست، ادامه داد: قطعا برای تثبیت ارزش‌ها باید به دنبال تمدن اسلامی باشیم اکنون زمان عملی کردن داشته‌هایمان در زمینه ارزش‌هاست از این رو باید ابتدا آموزش را از خودمان شروع کرده و بعد آن را به عموم جامعه منتقل کنیم.

وی با انتقاد از برخی از مسئولان گفت: لازم است در نخستین گام نسبت به نیروسازی و انسان‌سازی افراد اقدام کنیم، در جامعه اسلامی چه اتفاقی می‌افتد که یک فرد متدین تا زمانی که در دانشگاه تحصیل می‌کند جزو نفرات برتر آن به شمار می‌رود اما وقتی مسئولیتی به همین فرد سپرده می‌شود خروجی این فرد ارزشی با یک فرد ضد ارزشی کاملا یکسان می‌شود.

استاد برجسته طب سنتی ادامه داد: انقلاب اسلامی توانسته است به سرعت انسان‌سازی کند اما این دلیلی نمی‌شود تا افرادی بدون داشتن تخصص در راس امور قرار بگیرند بنابراین باید خروجی‌های ما ارزشی شود و اگر می‌خواهیم نظاممان نیز تثبیت شود باید دانشگاه‌ها در راستای ارزش‌ها گام بردارند. معماران ما در گذشته در خصوص معماری اسلامی همگی به طور کامل با علما همراه بودند و هنر معماری با موازین اسلامی عجین بود اما در حال حاضر چنین چیزی کمتر به چشم می‌خورد.

وی گفت: یکی از آموزه‌های دینی که بسیار برای بنده مؤثر بود بحث «شک کردن» است، از این رو بنده معتقدم ما باید نسبت به هر چیزی شک بکنیم تا آنکه در نهایت، به یقین برسیم.

روازاده در خصوص سبک زندگی اسلامی با تأکید بر رویکرد زندگی دانشجویی گفت: متأسفانه در بحث غذاهای دانشجویی همواره بحث مناقصه مطرح می‌شود که در پی آن، افراد به تهیه غذاهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت روی می‌آورند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار