امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35572
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزای فارس، عصر روز گذشته جمعی از مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به همراه تنی چند از مسئولان صدا و سیمای ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزای فارس، عصر روز گذشته جمعی از مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به همراه تنی چند از مسئولان صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی و برخی از مدیران و مقامات نهادها و ادارات مشهد، با حضور در دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این دفتر، در جمع کارکنان و میهمانان مراسم گرامیداشت روز خبرنگار به ایراد سخنرانی پرداختند.

در این مراسم، میهمانان شرکت کننده، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه حمله طالبان به کنسولگری ایران در شهر مزار شریف و شهادت جمعی از دیپلمات‌های کشورمان، 17 مرداد روز خبرنگار را به تمامی اندیشه‌گران حوزه رسانه و خبر تبریک گفتند.

میهمانان در سخنرانی خود همچنین با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، رهنمودهای ایشان را نقشه راهی در کار و رسالت خبرنگاری و ارتباط با حوزه‌های خارج از کشور با محوریت نگاه به دین و اصول ارزش‌های صحیح اسلامی خواندند.
در این مراسم همچنین میهمانان با استقبال از پیشنهاد «محمد صدیقی فر»، مدیر دفتر منطقه‌ای خبرگزای فارس مبنی بر ایجاد جبهه واحد خبری در حوزه‌های تحت پوشش با توجه به ظرفیت استان و همچنین حساسیت منطقه، برنامه‌های خود را جهت تدوین راهکاری برای این برنامه پیشنهادی اعلام کردند.
«رامین مهمان پرست»، سخنگوی سابق و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه در سخنان خود با یادآوری خاطراتی از شهدای دیپلمات ایرانی در مزار شریف اظهار داشت: در کنار گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی بایستی از یاد دیگر شهدایی که در این حادثه جان خود را در راه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فدا کردند، غافل نشویم.

وی با تاکید برموقعیت حساس کنونی و لزوم تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد، امروز تمامی فتنه‌هایی که در کشورهای اطراف ایران صورت می‌گیرد، به نوعی با نظام ایران ارتباط داشته و دشمنان سعی در تضعیف این نظام دارند.

سخنگوی سابق وزارت خارجه کشورمان گفت: در این شرایط حساس، نقش رسانه‌ها در آگاهی بخشی به افکار عمومی و دادن تحلیلی درست و مبتنی بر واقعیات از مهمترین وظایف خبر و حوزه رسانه است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در قرار داشتن ایران در پیچی تاریخی، وظیفه از پیش گفته برای رسانه‌ها را در راستای اجابت از این خواسته ایشان دانست و افزود: انتخابات باشکوه امسال خود زمینه ساز تحکیم اقتدار داخلی بود و به حمد خداوند وحدت ملی بار دیگر بیش از گذشته خودنمایی کرد اما در حوزه اقتدار خارجی و با توجه به حساست موضوع، بایستی با دقتمندی بیشتری گام برداریم که در این راستا، رسانه، نقشی بزرگ ایفا می‌کند.

وی گفت: جنگ حاضر، جنگ افکار عمومی است یعنی به سبب تحولاتی که در کشورهای منطقه اتفاق افتاده است، جنگ اطلاعات بیش از گذشته اهمیت یافته و در این فضا، رسانه‌ها با توجه به امکان تاثیرگذاری بر افکار عمومی نقشی حیاتی دارند.

وی در پایان با استقبال از پیشنهاد مدیر دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آمادگی وزارت خارجه را در برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسانه‌ای در ارتباط با خبرنگاران خارجی اعلام کرد.
در ادامه «حجت‌الاسلام علی نهاوندی» مدیرکل صداو سیمای مرکز خراسان رضوی با تبریک روز خبرنگار یادآور شد: رسالت بزرگ خبرنگاری و فضایی که پای آن خون داده شده است اکنون بر دوش کسانی است که بایستی برای شفاف سازی و انعکاس موثر اندیشه تابناک و آرمان‌های بلند اسلام گام بردارند.

حجت الاسلام نهاوندی افزود: اتفاقی که امروز در دنیای موجود افتاده است این است که استکبار، آمریکا، انگلیس و صهیونیست‌ها از یکسو و جریان منفور سلفی‌گری از سوی دیگر، ظرفیتی ایجاد کرده‌اند که عمق استراتژی دشمن از مناطق دیگر به منطقه خلیج فارس گسیل شده است.

وی ادامه داد: این موضوع خود نشان می‌دهد، منطقه خاورمیانه و خلیج فارس ضمن اینکه به کانون تحولات دنیا تبدیل یافته است، قابلیت تاثیرگذاری بسیاری نیز در افکار عمومی جهان نیز داراست و از اینرو، خبرنگار و خبرگزاری بایستی با بهره‌گیری از هنر و ظرفیت رسانه، سوار بر این موج توجهات جهانی شده و با دید عمیقی به تحولات نگریسته و جریان سازی کنند.

نهاوندی در ادامه افزود: در حال حاضر عمق استراتژیک استکبار در کشورهای فارسی زبان خیمه زده است چراکه ایران را اکنون محور حرکت‌های بصیرت افزایی پنداشته و حوزه بیداری اسلامی را نیز نشات گرفته از همین حوزه تمدنی می‌دانند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی نیز با اشاره به ضرورت همسویی کار رسانه‌های مرتبط خبری در این حوزه نیز گفت: برای ایجاد یک جبهه واحد خبری باید کوشش کنیم که بر روی مزیت‌های ویژه خودمان پافشاری کنیم که یکی از این مزیت‌ها، اطلاع یابی از رویدادهای مذهبی به شکلی منطقی و مقابله‌گونه با پروژه اسلام هراسی است.

نهاوندی تاکید کرد: پس در این حالت، سهم اخبار و گزارشات دینی در حوزه اندیشه تابناک اسلامی بایستی به طور ویژه منعکس گردد، در حالی که این مهم تاکنون مغفول مانده است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت صداو سیمای خراسان رضوی در حوزه کشورهای منطقه افزود: در حال حاضر در این مرکز، سه شبکه رادیویی دری، ازبکی و تاجیکی داریم که در سال حدود 5 هزار ساعت برنامه تولید می‌کنند که این میزان بیشتر از حتی شبکه رادیویی استان است.
در ادامه سید جلال فیاضی، عضو شورای شهر مشهد و از پیشکسوتان حوزه خبر در کشور در سخنان خود، گفت: امروز یکی از مهمترین معضلات حوزه رسانه، جریان یکسویه اخبار و اطلاعات است اگر چه این جریان با گسترش خبرگزاری‌ها شکسته شده است اما هنوز هم در واقع رنکینگ استفاده از اخبار در اختیار سه-چهار خبرگزاری برتر دنیا است و آنها هستند که مدیریت اخبار جهان را در اختیار داشته و خواسته‌های خود را به صورتی نرم تحمیل می‌کنند.

مدیرعامل سابق ایرنا گفت: این جریان یکسویه باید بالاخره شکسته شود و کاری که فارس در حوزه بین‌الملل مبادرت به انجام آن کرده است، در همین راستا و قابل ستایش است.

فیاضی نیز یکی از بهترین پیشنهادات در این زمینه را تشکیل جبهه واحد منطقه‌ای دانست و گفت، رسانه‌هایی مانند صدا و سیما و خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و دوستان وزارت خارجه در منطقه آسیای مرکزی و شبه قاره مشروط بر فراگیر بودن حوزه توجهات خود شایسته است مبادرت به تشکیل این جبهه خبری نمایند.

وی با انتقاد از عدم داشتن خبرنگاری بین‌المللی در حوزه رسانه‌ای ایران مانند حسن هیکل، بر لزوم تربیت چنین افرادی متخصص در حوزه تحلیل وقایع تاکید کرد.

فیاضی همچنین گفت: در حالی اخبار لحظه به لحظه جهان از رسانه‌های مختلف انعکاس می‌یابد که در حال حاضر، توجه افکار عمومی به لایه‌های دوم و سوم و چهارم وقایع، در قالب ارائه تحلیل، به نیاز امروز افکار عمومی جهانی تبدیل یافته است و بایستی رسانه‌های ایرانی نیز بر این مهم توجه بیشتری نمایند.

در این مراسم همچنین «عباس ارباب خالص» رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، «رضا امینی» رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مشهد و «امیر جهانشاهی» رئیس دانشکده خبر مشهد نیز حضور داشتند.

در ادامه تصاویر بیشتری از این مراسم آمده است.


   انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار