امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35575
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۴
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «راشاتودی»، پس از افشای این مطلب که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) نه تنها از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «راشاتودی»، پس از افشای این مطلب که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) نه تنها از نزدیک بر امور انرژی و نظامی برزیل نظارت داشته است بلکه اسرار تجاری این کشور را به صورت محرمانه کنکاش و مورد جاسوسی قرار داده است، برای خرید ده‌ها هواپیمای نظامی از آمریکا ابراز بی میلی کرد.

گزارش‌های پیشین حاکی از آن بود که آمریکا قصد دارد، 36 جنگنده را در قراردادی به ارزش بیش از 4 میلیارد دلار به برزیل بفروشد اما یکی از منابع آشنا اعلام کرد زمانیکه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه، امروز، با «دیلما روسف» رئیس‌جمهور برزیل دیدار کند، سران دو کشور به هیچ عنوان در خصوص این قرارداد بحث نخواهند کرد.

کری قبل از آنکه عازم برزیل شود، سفری به کلمبیا داشت به امید آنکه بتواند روابط با کشورهای آمریکای لاتین را بعد از افشاگری «ادوارد اسنودن» ترمیم کند.

«ادوارد اسنودن» از مأموران سابق «سیا» و یکی از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی آمریکا چندی پیش از یک برنامه جاسوسی آمریکا پرده برداشت که در بخشی از آن آمده است که آمریکا از ارتباطات مرتبط با ارتش، و مسائل سیاسی و تروریستی جاسوسی کرده است.

منبع مذکور در بالا به خبرگزاری رویترز گفت: ما نمی‌توانیم هم‌اکنون درباره جنگنده‌ها صحبت کنیم... شما نمی‌توانید چنین قراردادی را با کشوری که به آن اعتماد ندارید، منعقد کنید.

سفر امروز کری به برزیل، اولین سفر وی به این کشور آمریکای لاتین از زمانی که به عنوان وزیر خارجه آمریکا برگزیده شده است، به حساب می‌آید.

برزیل تنها کشوری نیست که از برنامه جاسوسی آمریکا ناخشنود است بلکه کلمبیا که یکی دیگر از همپیمانان آمریکا در آمریکای لاتین به حساب می‌آید، درباره اطلاعات فاش شده اسنودن درباره جاسوسی آمریکا از کشورهای دیگر بسیار ناراحت شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها