امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۷:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35580
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 62
به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری لبنانی الخبر، جریان وابسته به غربِ 14 مارس در لبنان بار دیگر موضوع تاسیس فرودگاه‌های غیرنظامی را در بیروت مطرح ...

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری لبنانی الخبر، جریان وابسته به غربِ 14 مارس در لبنان بار دیگر موضوع تاسیس فرودگاه‌های غیرنظامی را در بیروت مطرح کرده‌اند، ‌این ایده در حالی با تشویق‌ها و حمایت‌های «مورا کونلی» سفیر آمریکا در لبنان که روزهای آخر سمت خود را می گذارند، ‌دنبال می‌شود که همه می‌دانند فرودگاه بین‌المللی رفیق الحریری در لبنان گنجایش نقل و انتقالات انجام شده برای این کشور را دارد.

حامیان این ایده به بهانه‌های امنیتی، دیدگاه خود را مطرح کرده و مدعی هستند که بسته شدن گاه و بیگاه مسیر فرودگاه بین‌المللی بیروت و بویژه نزدیک بودن این فرودگاه به ضاحیه جنوبی بیروت که مقر اصلی حزب‌الله لبنان در این شهر است، انگیزه اصلی این ایده به شمار می‌رود.

البته به نظر می‌رسد مروجان این دیدگاه دو هدف اصلی از طرح این موضوع دنبال می‌کنند که شامل محاصره حزب الله لبنان و گرفتن برگه مهم فرودگاه رفیق حریری از دست وی و همچنین باز کردن راه‌های جایگزین برای قاچاق سلاح از لبنان برای تروریست‌های سوری است که می‌تواند از طریق فرودگاه‌های جایگزین تازه تاسیس بدون نظارت دقیق انجام شود.

برخی منابع به الخبر اعلام کردند که این تصمیم بعد از آن اتخاذ شده که با کنترل دقیق ارتش لبنان قاچاق سلاحهای مختلف از لبنان به سوریه محدود شده و به این ترتیب این فرودگاه های به ظاهر غیرنظامی می‌تواند گذرگاهی امن برای قاچاق سلاح‌های سنگین از طریق هواپیماهای آمریکایی برای تروریست‌های مسلح سوری باشد.

از سوی دیگر بر اساس اطلاعاتی که الخبر به دست آورده، یک مقام ارشد ارتش موسم به آزاد سوریه اخیرا با مورا کونیلی در محل سفارت آمریکا در بیروت دیدار کرده و از وی خواسته تا گذرگاه جدید و امنی برای عبور سلاح از لبنان به سوریه و رسیدن آن به دست عناصر تروریستی سوری ایجاد کند.

این مقام ارتش آزاد پیشنهاد داده بود که فرودگاه نظامی قلیعات برای این منظور راه اندازی شود تا بتواند تجهیزات نظامی را برای تروریست‌های سوری ارسال کند.

این طرح از کونیلی می‌خواهد تا به سرعت فشارها بر 14 مارس را برای بازگشایی فرودگاه قلیعات یا تاسیس هر فرودگاه دیگری در لبنان برای قاچاق سلاح به سوریه را افزایش دهد، البته اولویت فرودگاه قلیعات در این است که دیگر نیازی به ترمیم یا روال پیچیده تصمیم گیری ندارد و آماده استفاده است. البته در تبلیغات این گروه ها اعلام می‌شود که این فرودگاه غیر نظامی است و مدیریت آن را باید عناصری از 14 مارس در دست داشته باشند تا بتوانند کمک‌های لازم را به عناصر تروریست سوری ارائه نمایند.

در این راستا برخی نمایندگان مطرح لبنانی وابسته به 14 مارس از نفوذ خود برای ترویج این موضوع استفاده کرده‌اند، کونیلی نیز از این طرح استقبال کرده، چرا که این کار به زعم وی می تواند به نفوذ حزب‌الله در فرودگاه رفیق حریری آسیب بزند و برگه برنده مهمی را از دست این حزب خارج کند.

همچنین تاسیس این فرودگاه می‌تواند قلیعات و عکار را به منطقه امنی برای تروریست‌ها تبدیل کند و پایگاه لوجستیک کمک‌رسانی به گروه‌های تروریستی در مرزهای سوریه ولبنان باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها