امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35619
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۳
تعداد بازدید: 199
به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به مولداوی، مدیران رسانه‌ای ایران امروز به همراه اکبر قاسمی، سفیر ایران در اوکراین طی نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس به مولداوی، مدیران رسانه‌ای ایران امروز به همراه اکبر قاسمی، سفیر ایران در اوکراین طی نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران مولداوی در پایتخت این کشور پاسخ دادند.

اکبر قاسمی، سفیر ایران در کی‌یف و آکردیته جمهوری اسلامی در مولداوی در این نشست خبری گفت: گام‌های خوبی در زمینه همکاری رسانه‌های ایران و مولداوی برداشته شده است. در راستای این همکاری هماهنگی‌های لازم به عمل آمد تا یک هیئت از مولداوی به ایران سفر کند. هدف اصلی ما ایجاد ارتباطات و همکاری بدون واسطه است. امکان گسترش ارتباطات و همکاری‌های بین ایران و مولداوی در همه زمینه‌ها وجود دارد. معاون وزیر کشاورزی ایران در سال گذشته به مولداوی آمد و ظرفیت‌های کشاورزی ایران به طرف مقابل خود تشریح شد. این ظرفیت‌ها برای طرف مولداوی تازگی داشت.

قاسمی ادامه داد: مولداوی هم در بخش کشاورزی ظرفیت خوبی دارد که طرف ایرانی می‌تواند از این امر بهره‌مند شود. ایران در بخش بهداشتی و پزشکی از جمله در زمینه تجهیزات پزشکی و داروها دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای دارد که می‌توان آن را در اختیار مولداوی قرار دهد. مولداوی و اوکراین نیاز به گاز ال‌پی‌جی دارند، ایران می‌تواند در این زمینه تامین‌کننده نیازهای این دو کشور باشد تا منافع هر دو طرف برآورده شود.

وی افزود: ایران سالانه یک میلیون و 200 هزار خودرو تولید می‌کند و بازارهای خوبی در برخی کشورها از جمله اندونزی، فیلیپین و ... دارد. نمایشگاهی در کیشینو، پایتخت مولداوی نمایشگاهی توسط ایران برگزار شود. رسانه‌های ایرانی که مدیران و نمایندگان آنها اینجا حضور دارند، حاضرند با معرفی فرصت‌ها و ظرفیت‌های دو کشور زمینه مناسبات دو کشور را فراهم کنند.

قاسمی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره چشم‌انداز مناسبات ایران و مولداوی گفت:‌ یکی از دلایلی که برخی ظرفیت‌ها بین دو کشور مغفول مانده، عدم شناخت کافی دو کشور از همدیگر است. قرار است یک هیئت از مولداوی برای شناخت ظرفیت‌های اقتصادی ایران عازم کشورمان شود. علاوه بر این پیام تبریک مقامات مولداوی به آقای روحانی ارائه شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم یکی از استان‌های بزرگ ایران نمایشگاهی در مولداوی برگزار کرده و اجلاس کمیسیون‌های مشترک اقتصادی در کنار همکاری رسانه‌ای برگزار و محقق شوند.

قاسمی اظهار داشت: من در سفر به مولداوی علاوه بر حضور در برنامه‌های رسانه‌ای از قبیل کنفرانس خبری امروز با تعدادی از مقامات این کشور دیدار دارم.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره فعالیت شرکت‌های ایران در مولداوی گفت:‌ شرکت‌های خصوصی ایرانی در منطقه فعال هستند و حدود 30 شرکت خصوصی ایرانی در اوکراین فعالیت می‌‌کنند. شرکت‌های خصوصی به دور از رویکرد سیاسی به دنبال منافع خود هستند. ما طی 20 سال گذشته، 130 یادداشت تفاهم همکاری و طی 3 سال گذشته 34 یاداشت تفاهم داشتیم. گردش تجاری ما دوبرابر شده و به یک میلیارد و 270 میلیون نفر رسیده است.

قاسمی ادامه داد: مقامات اوکراین در سه سطح در مراسم تحلیف آقای روحانی حضور داشتند. معاون نخست‌وزیر در سطح سیاسی، وزیر کشاورزی که رئیس کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور است در سطح اقتصادی و آقای رودکوفسکی، نماینده پارلمان در سطح پارلمانی شرکت کردند.

سید یاسر جبرائیلی، سرپرست هیئت رسانه ایران در این نشست خبری گفت: رسانه‌های یک کشور شاید بیشتر از قوه مقننه بتوانند رفتار دولت خود را تنظیم کنند. با توجه به اینکه مولداوی عضو سازمان تجارت جهانی است من نکته‌ای را مطرح می‌کنم و آن اینکه یک تئوری وجود دارد که می‌گوید هر کشور محصول خاصی تولید کند و کشورها بواسطه تعامل و تبادل نیازهای خود را برطرف کنند. به عنوان مثال برخی کشورها در زمینه تولید محصولات کشاورزی و برخی کشورها در غرب تجهیزات الکترونیکی و دانش بنیان را تولید می‌کنند. تخصص‌گرایی در تولید و محدود کردن آن به محصولات محدود باعث ایجاد تراز تجاری منفی در مناسبات کشورها می‌شود. این امر باعث افزایش بدهی‌های این کشورها می‌شود و موازنه قدرت را در عرصه بین‌المللی تغییر می‌دهد.

وی افزود: برخی انتظار دارند که ایران تولیدکننده فقط نفت و مولداوی فقط تولیدکننده مشروب باشد که این در بلند مدت به ضرر ما هست. نیاز به همکاری‌های اقتصادی و علمی بیشتر بین ایران و مولداوی هست تا از این فضا خارج شویم. زمانی اینجا کمونیسم حضور داشت که آثار آن الان قابل مشاهده است. الان مانع جدیدی تحت عنوان لیبرالیسم بوجود آمده که برای پیشرفت باید از آن هم عبور کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها