امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35632
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر کاشانی نماینده مردم زاهدان در صحن علنی مجلس و در حمایت از وزیر پیشنهادی ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر کاشانی نماینده مردم زاهدان در صحن علنی مجلس و در حمایت از وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه، گفت: اهمیت وزارت امور خارجه به عنوان متولی و متصدی دیپلماسی کشور برای حفظ اعتبار و تمامیت عرضی و منافع ملی بر کسی پوشیده نیست،‌بسیاری بر این عقیده‌اند که دستگاه دیپلماسی کشور آئینه تمام نمای حکومت در خارج از مرز‌های آن است به همین دلیل دولت‌های جهان اعم از بزرگ و کوچک سعی وافر دارند تا از میان نیروهای متخصص و متبحر خود زبده‌ترین و کارآمدترین‌ها را برای اداره این دستگاه مهم به کار گیرند.

وی افزود: کیفیت و پیچیدگی سیاست و روابط بین‌الملل ایجاب می‌کند تا در انتخاب و انتصاب دست‌اندرکاران و کنش‌گران این عرصه خطیر، ظرافت و دقت لازم معمول گردد. توسعه روابط بین‌الملل در دهه‌های اخیر، وجوب به کارگیری معیارهای مناسب و ضرور در انتخاب مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور را دو چندان می‌‌کند.

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پس از انقلاب از نظر ساختار و هم از نظر نیروی انسانی شاهد تغییرات و تحولات گسترده‌ای بوده، گفت:‌ تغییرات بنیادین در سیاست خارجی کشور پس از انقلاب ضرورت استفاده از نیروهای جدید، پایبند به باورها و ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب را قویاً عیان کرد. در واقع دستگاه دیپلماسی کشور به نیروهایی نیاز داشت که هم دارای تخصص لازم بوده و هم متعهد به ارزش‌ها و معیارهای انقلاب اسلامی باشند.

کاشانی اضافه کرد: جمع بین این دو در سال‌های اولیه انقلاب کار آسانی نبود، زمان زیادی صرف شد تا نیروهای کارآمد، متعهد و متخصص برای انجام کار خطیر دیپلماسی تربیت شدند.

وی ادامه داد: امروز وزارت امور خارجه دارای نیروهای ارزشمندی است که در حوزه‌های مختلف تخصصی وجود دارد که این امر مدیون زحمات و تلاش‌های مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور در سه دهه اخیر است. در همان زمان که کمبود نیروی کاردان و کارآمد در وزارت خارجه به شدت مشهود بود، تعدادی از جوانان تحصیل‌کرده و پایبند به باورها و ارزش‌های انقلاب صادقانه به دستگاه دیپلماسی کشور در داخل و خارج از کشور پیوستند و مسئولیت گران سنگ دفاع از منافع و امنیت کشور و نظام را برعهده گرفتند. اقرار نیست اگر گفته شود این گروه از جوانان مؤمن همرزم سنگرنشینان جبهه‌های جنگ تحمیلی در عرصه سیاست خارجی بودند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: یکی از جوانان مؤمن که در حین تحصیل در خارج از کشور به کسوت خدمتگزاری جمهوری اسلامی ایران در آمد جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف بود. وی که از اعضای فعال و از دبیران انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا بود، به نمایندگی ایران در سازمان ملل پیوست و بر اثر تلاش بی‌وقفه و استعدادی که از خود نشان داد بزودی یکی از نیروهای زبده، مؤثر و توانمند آن نمایندگی تبدیل شد و دیری نگذشت که به معاونت نمایندگی مزبور رسید.

کاشانی اظهار داشت: کسب موفقیت‌های آقای ظریف در عرصه علمی در کشوری مانند آمریکا که در آن شرایط حساس انقلاب اسلامی که دیدی خصمانه به ایرانیان و ایرانیان انقلابی و مومن حاکم بود یک امتیاز و موفقیت محسوب می‌شود و علی‌رغم اینکه وی می‌توانست با این همه توانایی‌های علمی و کسب مدرک در خارج از کشور، با بهترین امکانات در خارج از کشور مشغول به کار شود، اما عِرق اسلامی و ملی وی قابل تحسین است که حتی فرزندان آقای ظریف نیز در کشور خود ما به کار گمارده شده‌اند و مردم ما نیز به خوبی می‌دانستند که آقای دکتر روحانی نیز در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و به ایشان رای داده‌اند.

وی با بیان اینکه شایسته است تحصیل آقای روحانی در خارج از کشور را جزء ضعف‌های وی منظور نکنیم، افزود: مسئله مهم این است که آقای روحانی با وجود تحصیلات طولانی مدت در خارج از کشور باز هم خللی در عقاید و دفاع وی از آرمان‌های انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد نشده و رسول گرامی اسلام نیز در تحصیل علم و دانش در هر جای جهان توصیه کرده‌اند.

نماینده مردم زاهدان در خانه ملت، اظهار داشت: آقای ظریف در صورت کسب رای اعتماد اولین وزیر خارجه پس از انقلاب خواهد بود که دارای تخصص علمی متناسب با حوزه مسئولیت خود است. تحصیلات وی تا مقطع دکترا در زمینه روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل بوده و تألیفات متعددی به زبان فارسی و انگلیسی در کارنامه علمی و پژوهشی آقای ظریف موجود است بخشی از نوشته‌ها و سخنرانی‌های وی نه تنها در محافل سیاسی، بلکه در مجامع علمی و تخصصی نیز مورد توجه قرار گرفته است. سخنرانی آقای ظریف در دیوان بین‌المللی دادگستری در دفاع از غیر قانونی بودن استفاده از سلاح هسته‌ای و مقاله عالمانه وی در دفاع از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران که در نشریه معتبر دانشگاه کلمبیا به چاپ رسید و سخنرانی بی‌بدیل وی در جلسه شورای امنیت در رابطه با قطعنامه تحریمی علیه ایران نمونه‌هایی از ظرفیت تخصصی دکتر ظریف است که مورد تقدیر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

کاشانی خاطرنشان کرد: محمدجواد ظریف در خلال دوران سفارت خود در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ده‌ها سخنرانی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی آمریکا را داشته که برخی از آنها از طریق فضای مجازی قابل وصول و بهره‌برداری است، بعید می‌دانم دیپلمات‌های زیادی چه ایرانی و چه خارجی دارای چنین سابقه و سبقه علمی باشند.

وی افزود: آقای ظریف برخلاف اکثر وزرای پیشین وزارت خارجه از بدنه کارشناسی و مدیریتی این وزارتخانه برخاسته و با زوایا و زیر و بم‌های دستگاه دیپلماسی کشور کاملا آشناست. این آشنایی تا بدان حد است که بسیاری از کارشناسان وزارت خارجه که با آقای ظریف همکار بودند وی را نه تنها یک مدیر موفق بلکه یک کارشناس برجسته و صاحب‌نظر در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی می‌دانند. تخصص و تجربه دکتر ظریف تنها در وزارت خارجه مورد استفاده نبوده بلکه دستگاه‌های اجرایی دیگر نیز همواره از نظرات وی بهره برده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: امتیاز برجسته آقای ظریف که تا حدی در داخل نادیده گرفته شده، اشتهار بین‌المللی وی است. در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که متعاقب به معرفی کابینه جدید حجم وسیعی از اخبار رسانه‌های خارجی به سوابق و تجارب آقای ظریف و توانایی وی در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف و سیاست‌های خارجی ایران اختصاص یافته است. این اشتهار مدیون سال‌ها تلاش صادقانه و بی‌وقفه تسلط و آگاهی به مسائل بین‌المللی، هوش و استعداد سرشار، نزاکت و تواضع و بالاخره افق دید وسیع و ذهن خلاق وی است.

وی ادامه داد: مقامات عالی کشور در ملاقات‌های خارجی شاهد تمجید از آقای ظریف بودند به گفته آقای دکتر ولایتی،‌خاویر پرز دیکویار دبیرکل اسبق سازمان ملل در یکی از دیدارهای خود با وی درخواست کرده بود که آقای محمدجواد ظریف به سازمان ملل مامور خدمت شود تا این سازمان از توانایی‌های وی بهره‌مند شود. همین امتیاز و توانایی‌ها که بواقع موجب افتخار نظام است، خباثت دشمنان مخصوصا صهیونیست‌ها و افراطیون راست امریکایی را برانگیخته به طوری که در روزهای اخیر ما ادعای بی‌پایه به تخریب شخصیت وی پرداخته‌اند.

کاشانی اظهار داشت: جای تاسف است که گروه‌هایی در داخل کشور نیز از زاویه دیگری سعی در تخریب شخصیت آقای ظریف به استناد ادعاهای بی‌پایه کرده‌اند که یکی از این ادعاها انتصاب وی به حلقه یا باند نیویورک است. باید دید که آیا چنین حلقه یا باندی وجود دارد، اگر وجود دارد چه کسانی در این حلقه یا باند حضور دارند. فعالیت این حلقه یا باند موهوم چیست، اگر آنچه در برخی از سایت‌ها آمده و از برخی از افراد به عنوان عضو حلقه یا باند نیویورک نام برده شده، ملاک باشد مشخص می‌شود که این ادعا تا چه حد بی‌پایه و بی‌اساس و مدعیان آن تا چه اندازه از انصاف خارج شده‌اند.

نماینده مردم زاهدان در خانه ملت گفت:‌برخی از افراد نامبرده در باند نیویورک سالیان سال است که در وزارت امور خارجه حضور ندارند و یا اساسا هرگز در نمایندگی ایران در نیویورک مشغول به کار نبوده‌اند. آقایان می‌دانند که آقای ظریف در دوران تصدی خود در معاونت بین‌المللی وزارت خارجه و یا نمایندگی ایران در نیویورک با تنی چند از زبده‌ترین و متعهدترین کارشناسان کار کرده و شاید همین مسئله بوده است که موجب رشک دیگران شده، شاید منظور از حلقه و باند نیویورک همین تعداد انگشت‌شمار کارشناسان خبره و برجسته باشد که عده قلیلی ناآگاهانه و یا مغرضانه قصد تخریب و یا نادیده گرفتن آن را دارند.

کاشانی خاطرنشان کرد: یکی از مشخصات ویژه آقای ظریف در عملکرد وی بارز است، داشتن ذهن تحلیلگر و قوی است،‌تحلیل دقیق و صحیح تحولات بین‌المللی مستلزم برخورداری از بینش راهبردی و ذهن فعال است. نگاهی به نظرات وی در برنامه اعلامی و نیز در نوشته‌ها و برخی سخنرانی‌هایش متجلی شده،‌نشان می‌دهد تا چه اندازه دارای افق دید وسیع و دارای ذهن تحلیلگر است. برخی ادعاها درباره گرایشات سیاسی وی و یا همکاری‌اش با جریانات خاصی مطرح شده که فاقد اعتبار است. آقای ظریف به عنوان یک دیپلمات حرفه‌ای هیچگونه وابستگی حزبی و جناحی نداشته و ندارد و معتقد است که سیاست خارجی عرصه جار و جنجال سیاسی و رسانه‌ای و میدان تسویه حساب‌های حزبی و جناحی نیست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها