امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35635
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیداحمدرضا دستغیب در حمایت از وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت امور خارجه در ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیداحمدرضا دستغیب در حمایت از وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت امور خارجه در صحن علنی مجلس گفت: خوشحالیم که برای اولین بار تصدی وزارت امور خارجه در اختیار فردی است که تخصص مرتبط را از ابتدا در کنار تجربه داراست و این یک مزیت فوق‌العاده برای یک دستگاه دیپلماسی خواهد بود، ما فکر می‌کردیم که آقای ظریف یک دیپلمات موفق است اما مدیری توانمند در حوزه‌های مختلف نیز هست.

وی افزود: ما امروز به دیپلمات‌هایی نیاز داریم که هم شناخت نظری و تئوریک از روابط بین‌الملل داشته باشد و هم شناخت تجربی و حرفه‌ای، در واقع مدیریت دستگاه دیپلماسی در شرایط کنونی بدون شناخت محیط سیاست خارجی و شناخت جایگاه ایران امکان‌پذیر نیست.

نماینده مردم شیراز در خانه ملت ادامه داد: کشورهای متنفذ در بیرون عزم سیاسی را طراحی و عناصر را به گونه‌ای چینش کرده‌اند که یک هژمونی بین‌المللی سخت امروزه در عرصه بین‌الملل ایجاد شده است. البته به فضل الهی و با رهنمودهای مقام معظم رهبری این هژمونی بین‌المللی شکننده خواهد بود. اما شکستن این نظم غول‌پیکر نیازمند دیپلمات‌های قوی است و باید ابزار لازم در اختیار دولت و دستگاه دیپلماسی قرار داشته باشد تا بتواند در عرصه بین‌المللی به منصه ظهور برساند.

دستغیب خاطرنشان کرد: رئیس دستگاه دیپلماسی ما جدای از حوزه فعالیت خود ماموریتی در ارتباط با کل کشور در شرایط کنونی دارد که شما آن را می‌دانید و نیازی به گفتن آن نیست. کسی هست که در شرایط امروز منکر ارتباط معنادار بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با حوزه خارجی باشد. همه این را می‌دانیم و توقعات، انتظارات و مطالبات فراوانی نیز در این حوزه وجود دارد.

دستغیب با بیان اینکه آقای روحانی ظریف را به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کرد تا بتواند مأموریت‌هایی که مرتبط با سیاست خارجی و بحث‌های داخلی ماست ، به خوبی انجام دهد اظهار داشت: من به عنوان دانش‌‌آموخته علم سیاست و روابط بین‌الملل باید چند نکته را درباره وزارت ایشان عرض کنم.

این نماینده موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه تصریح کرد: طی چند روز گذشته برنامه‌های پیشنهادی مربوط به وزرای خارجه در دولت‌های گذشته را مورد مطالعه دقیق قرار دادم؛ ضمن احترام به همه کسانی که خدمات شایسته‌ای را برای کشور انجام دادند باید بگویم برنامه آنها بیان کلیات بوده که حتی در نظارت نیز کار را بر ما سخت می‌کرده است.

وی ادامه داد: ما یک راهبرد و برنامه کاربردی را از سوی وزرای قبلی شاهد نبودیم اما برنامه پیشنهادی آقای ظریف کامل و جامع است.

دستغیب با بیان اینکه در برنامه ظریف ضمن بیان اهداف کلی، فرصت‌ها و چالش‌ها راهبردها و راهکارهای این زمینه نیز مطرح شده است، افزود: هرکس دیگری که جای آقای ظریف بود این برنامه را در اختیار ما قرار نمی‌داد و وی ابزار نظارت را نیز برای ما باز کرده است.

این نماینده موافق با وزیر پیشنهادی خارجه خاطرنشان کرد: سردرگمی که در سفارتخانه‌ها و نمایندگان ما وجود دارد با این برنامه از بین خواهد رفت؛ ای کاش مخالفان برنامه‌های آقای ظریف را مورد مطالعه قرار می‌دادند.

وی با اشاره به یکی از انتقادها به ظریف مبنی بر اینکه در برنامه او نکته‌ای در باب حمایت از مردم مظلوم فلسطین وجود ندارد یادآور شد: صفحات 5، 10و12 مبنای نگارش این برنامه و دقیقاً منطبق بر هویت اسلامی و ملی ماست.

دستغیب تأکید کرد: آنچه که حتی مخالفین نیز باید به آن دقت کنند این است که سفیر جمهوری اسلامی پشتوانه‌های قوی داخلی در این مأموریت داشته باشد و از سوی دیگر آقای ظریف ابزار تخصص و تجربه را دارد و در عین حال مجهز به دانش روز است.

این نماینده مجلس افزود: انشالله با اعتماد ملت به رهبر معظم انقلاب، آقای ظریف نیز رهنمودهای معظم‌له را در عرصه بین‌الملل مورد توجه قرار خواهد داد و با رأی بالای خانه ملت برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی پیش‌قدم خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها