امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35651
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 246
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک اندیشکده معتبر اروپایی روز سه‌شنبه به واشنگتن توصیه کرد با تهران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، یک اندیشکده معتبر اروپایی روز سه‌شنبه به واشنگتن توصیه کرد با تهران وارد مذاکرات مستقیم محرمانه شود. این اندیشکده به کشورهای غربی هم توصیه کرده است که انتظار نداشته باشند دولت جدید ایران، به آن‌ها امتیازات گسترده دهد.

اندیشکده «گروه بحران بین‌الملل» در گزارش خود نوشته است که آمریکا و کشورهای اروپایی باید برای آنکه شانس موفقیت مذاکرات را افزایش دهند، اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را متوقف کنند.
این اندیشکده در ابتدای گزارش خود می‌نویسد: در منطقه‌ای که تقریبا هیچ‌چیزی جز اخبار بد از آن بیرون نمی‌آید، روی کار آمدن «حسن روحانی» به عنوان رئیس‌جمهور ایران، کورسویی از امید را ایجاد کرده است. البته هنوز بیشتر از پاسخ، سوال وجود دارد. در مورد میزان اختیارات وی، در مورد نگاه او به برنامه هسته‌ای که او مدت‌هاست در جریان آن بوده، و همچنین در مورد میزان انعطاف و صبری که غرب باید نشان دهد. با این حال، با وجود آنکه، دو طرف احتمالا فعلا محتاطانه عمل می‌کنند، اما اکنون زمان آن است که طرح‌های بلندپروازانه‌تری به میز مذاکرات آورده شود و مذاکرات چندجانبه کنونی، با یک کانال مذاکرات دوجانبه بین ایران و آمریکا و دایره‌ای گسترده‌تر از موضوعات مرتبط با امنیت منطقه‌ای، تکمیل شود.
این یادداشت اشاره می‌کند که دولت جدید احتمالا بیش از آنکه بخواهد در زمینه میزان فعالیت‌های هسته‌ای امتیازدهی کند، به دنبال شفاف‌سازی است، و می‌نویسد: تغییر رئیس‌جمهور در ایران به تغییرات مهم در روش و تاکتیک‌های مذاکره منجر می‌شود، اما قطعا تغییری در خواسته اصلی ایران، ایجاد نمی‌کند: به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی و کاهش قابل ملاحظه تحریم‌ها. امروز دستیابی به توافق هسته‌ای با زمانی که روحانی آخرین بار در جریان پرونده هسته‌ای بود، بسیار مشکل تر شده است. مواضع سخت‌تر شده، اعتمادها کمرنگ‌ شده، برنامه هسته‌ای به میزان قابل‌توجهی پیشرفت کرده و تحریم‌ها هم انباشته شده است. همانطور که غربی‌ها نسبت به توانایی‌های روحانی تشکیک می‌کنند، ایران هم نسبت به اینکه غرب به خصوص آمریکا بتواند مدل مورد نظر ایران را بپذیرد و «باراک اوباما» توان برداشتن تحریم‌ها را داشته باشد، بدبین هستند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها