امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35657
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 236
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در دفاع ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در دفاع از برنامه‌های خود در صحن علنی مجلس گفت: ایران اسلامی قدرتمند است، قدرت ایران را باور کنید.
وی با بیان اینکه مشارکت گسترده مردم در انتخابات و پذیرش رویکرد ریاست جمهوری پیام روشنی برای جهان دارد، خاطرنشان کرد: این پیام حاکی از عزم مردم بزرگ ایران برای تعامل عزتمند با جهان بدون ذره‌ای کوتاه آمدن از حقوق حقه ایران و براساس اصل عزت، حکمت و مصلحت است تا از این مسیر، مصالح کشور و منافع نظام هم در جهت آرمانی و هم در جهت منافع ملی که از دیدگاه نظری منافع آرمانی و منافع ملی کشور را هم راستا می‌دانم، تأمین شود.
ظریف اضافه کرد: در چند سال اخیر سلطه گران تحریم‌ها و فشارهای ناروایی را به مردم ایران تحمیل کردند، ولی علی رغم این فشارهای بی منطق، مردم با هوشیاری و خودباوری و با تقویت انسجام ملی در انتخابات اخیر استقلال و عزت کشو را تضمین کردند.
وزیر پیشنهادی امور خارجه خاطرنشان کرد: احترام به مردمسالاری اسلامی و تبعیت از آرا مردم و احترام به حقوق و اراده آنها و رعایت ارزش‌های اسلامی و اصول اخلاقی می‌تواند الگویی از حکمرانی خوب و موفق در بین کشورهای اسلامی ارائه کند.
وی ادامه داد: سخن حکیمانه و بلند مقام معظم رهبری که رای مردم حق الناس است، بعد جدید و بی نظیری را بر مفاهیم مردمسالاری و حقوق بشر افزود و مسئولیت در برابر خالق قادر و بصیر علاوه بر پاسخگویی و شفافیت در برابر مردم به ادبیات این حوزه مهم علوم انسانی اضافه کرد.
ظریف گفت: این مفهوم واقعی و اصیل گفتمان انقلاب اسلامی است و این یادگار امام راحل است که در ساختار معنایی جهان در حال گذار امروزی قدرت بی نظیر، خودساخته و غیرقابل انکاری را به جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان داده است. باید این قدرت بی نظیر را باور کنیم، نه در شعار بلکه در عمل و با این خودباوری و اعتماد به نفس در صحنه روابط بین‌الملل حضور فعال، سازنده و تاثیرگذار داشته باشیم.
*ایران لنگرگاه ثبات و امنیت در منطقه
وی اضافه کرد: ایران در منطقه‌ای که از گسترش افراط گری، بی ثباتی و ناامنی رنج می‌برد، لنگرگاه ثبات، امنیت و آرامش خودجوش و نه متکی بر قدرت خارجی است؛ با این سرمایه عظیم اجتماعی، ایران و مردمسالاری دینی که ما منادی آن هستیم، نقش بی بدیلی در تقویت اعتدال و آرامش در منطقه ایفا می‌کند.
ظریف ادامه داد: مشارکت ایران در فرآیندهای سیاسی در منطقه‌ای ناامن و استراتژیک، عاملی اساسی در جلوگیری از جنگ، خشونت و افراط گری خواهد بود. قدرت و موقعیت سیاسی و استراتژیک ایران می‌تواند و باید در خدمت پیشرفت همه جانبه و هدفمند و توسعه پایدار اقتصادی و بهبود وضعیت رفاه و معیشت مردم بزرگوار ایران که ولی نعمتان همه ما هستند، قرار گیرد.
وی گفت: ‌نیروی انسانی متخصص و کارآمد، وسعت سرزمینی، منابع سرشار انرژی، ذخایر فراوان معدنی، راه‌های مواصلاتی، فناوری و علم و دانش چشم انداز توسعه و قدرت ایران را بیش از پیش درخشان می‌کند.
وزیر پیشنهادی امور خارجه با بیان اینکه دولت تدبیر و امید همکاری‌های توسعه‌ای و اقتصادی خود را با کشورها و نهادی موثر در اقتصاد جهانی از موضع استغنا برای پیشرفت و بهبود معیشت مردم به کار خواهد بست، اظهار داشت: رویکرد اعتدال در سیاست خارجی دولت مبتنی بر واقع‌بینی، خودباوری و خودآگاهی برای ایجاد تفاهم و اعتماد متقابل برای ایجاد ظرفیت و توان ملی کشور و امنیت و توسعه آن است.
ظریف تصریح کرد: دراین تعامل سازنده، آرمان‌ها، منافع و امنیت ملی ایران تفکیک ناپذیر است و اهداف اصلی و غیرقابل تفکیک ما به شمار می‌روند و مذاکره و رقابت همراه با تدبیر و پیگیری مستمر برنامه‌ها و ایجاد اعتماد متقابل از ابزار لازم این سیاست است.
وی تأکید کرد: اعتماد دوسویه است. اعتماد نمی‌تواند یک سویه باشد. جهان باید اعتماد مردم بزرگ ما را کسب کند.
وزیر پیشنهادی امور خارجه اظهار داشت: هدف سیاست خارجی دفاع عزتمند، خودباورانه و هوشمندانه از منافع و مصالح کشور است با زبانی متقاعد کننده و با رفتاری متین و حکمت آمیز و تدبیر.
*ذره‌ای از حقوق ملت کوتاه نمی‌آییم
وی ‌اعتدال را حاصل خودباوری و اعتماد به نفس و تندروی را نمود بازر ضعف و ترس دانست و افزود: سیاست خارجی دولت اعتدال با اقتدار و آگاهی و به دور از حاشیه پردازی حقوق مسلم مردم ایران نه تنها در زمینه هسته‌ای بلکه در تمامی امور را پیگیری خواهد کرد و ذره‌ای از این حقوق این ملت کوتاه نخواهد آمد و با ایجاد فرصت‌ها و کاهش تهدیدها دایره دوستی‌ها را در منطقه و جهان گسترش می‌دهد و باور به توان خود آماده است تا دیگر کنشگران صحنه جهانی را ناگزیر سازد که روابط و رفتار خصومت آمیز خود را به روابط عادلانه و مبتنی بر اعتماد و همکاری متقابل تبدیل کند.
*طالب این مسئولیت نبودم
وی با بیان اینکه من طالب این مسئولیت نبودم، خاطرنشان کرد: تلاش فراوانی کردم که آقای روحانی را متقاعد سازم که این وظیفه را بر عهده این بنده کوچک قرار ندهد. در صورت رای اعتماد شما مسئولیت سنگین و خطیری بر این بنده کوچک خدا گذاشته خواهد شد که تنها به اتکال خاضعانه به قدرت لایزال حضرت حق و توسل به پیامبر اعظم و ائمه هدی قابل تحمل است.
وزیر پیشنهادی امور خارجه ادامه داد: من به عنوان کارشناسی که تمام عمر خود را صرف آموختن، مطالعه، تحقیق، تدریس و اجرای سیاست خارجی و روابط بین‌الملل کرده‌ام سنگینی این مسئولیت بزرگ را با تمام وجود در برابر ملت احساس می‌کنم.
ظریف خاطرنشان کرد: می‌دانم که دستیابی به جایگاه در خور ایران حتما با مخالفت و چالش جدی مواجه خواهد بود، ولی علی‌رغم تمام دشواری‌ها لحظه‌‌ای تردید نکرده‌ام که یاری خدا برای ملت ایران نزدیک است.
*سیاست خارجی ملی و فراجناحی باشد
وی در ادامه سخنانش گفت: شرایط جهانی کنونی بسیار پیچیده است و جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای حساس و پرخطر رسالتی مهم بر عهده دارد. سیاست استقلال طلبانه و رویکرد عزتمدارانه ایران نقش بسیار برجسته‌ای در جهان به ایران داده است. برای ایفای چنین نقشی سیاست خارجی باید ملی، فراجناحی و براساس قانون اساسی تحت نظارت مستقیم مقام معظم رهبری باشد.
ظریف با بیان اینکه همواره در هر مسئولیتی که تاکنون در عرصه سیاست خارجی و روابط بین‌المللی داشته‌ام این اصل اساسی را نصب العین قرارداده‌ام، گفت: افتخار دارم که در اجرای تدابیر تاریخی و داهیانه حضرت ایشان در جنگ تحمیلی، بحران عراق و ‌افغانستان،‌ پرونده هسته‌ای و دیگر موضوعات مهم سیاست خارجی به لطف خدا کوتاهی نکرده‌ام و همواره مورد مرحمت بزگوارانه ایشان بوده‌ام.
*سیاست خارجی نباید دستخوش سلیقه‌های جناحی شود/باندگرا نیستم
وزیر پیشنهادی امور خارجه سیاست خارجی را عرصه منافع و امنیت ملی کشور خواند و تصریح کرد: نباید دستخوش سلیقه‌های جناحی شود. سیاست خارجی امری تخصصی است. من باندگرا نیستم. من دست هر کس که بتواند منافع ملی ایران را به پیش ببرد می‌بوسم و از او طلب همکاری می‌کنم و این کار را در ۲۵ سال سابقه مدیریتی در وزارت خارجه انجام داده‌ام.
*یک نفر از اقوام و دوستان را وارد وزارت خارجه نکرده‌ام
ظریف گفت: من نه با اتوبوس که تاکنون بعد از ۲۵ سال یک نفر را از اقوام، خویشان و دوستان وارد وزارت خارجه نکرده‌ام و با کارشناسان خدوم وزارت خارجه همواره کار کرده‌ام.
وی اضافه کرد: سیاست خارجی حیطه دوراندیشی، صبوری و قاطعیت است و باید از هیجان‌های روزمره و ادعاهای هزینه‌ساز به دور باشد. در حوزه سیاست خارجی باید عرصه اجرا و تحلیل را از یکدیگر جدا کرد.
ظریف گفت:‌در قلمرو تحلیل من خود و همکارانم را موظف می‌دانم همچون دیده‌بانی صادق زمینه‌های فرصت ساز یا تهدید آفرین و اوضاع عینی منطقه‌ای و جهانی را به طور شفاف و کامل به مسئولان و در رأس آنها مقام معظم رهبری منتقل کنم. ما در این مسئولیت با مدد از حضرت حق از تمام توان حرفه‌ای و قدرت تحلیلی خود بهره خواهیم برد و آن را در کمال راستگویی و خیرخواهی عرضه خواهیم کرد و از جوسازی و ارعاب، انکار و اهمال واهمه‌ای نخواهیم داشت.
ظریف خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماسی خود را موظف به اجرای تصمیماتی می‌داند که پس از طی مراحل تصمیم سازی توسط مراجع عالیه نظام ابلاغ می‌شود و در این عرصه ما تمام توان کارشناسی خود را بسیج خواهیم کرد که این تصمیمات را چه موافق نظراتمان باشد و چه مخالف تحلیلمان باشد، به بهترین نحو و برای رسیدن به بهترین نتیجه دنبال کنیم؛ چرا که دولت باید فقط یک سیاست خارجی داشته باشد.
وی گفت: هیچ دولتی نمی‌تواند با بیش از یک سیاست خارجی کار خود را در این دنیای پرآشوب به پیش ببرد. برای همین است که قانون اساسی سیاست خارجی را حیطه و موضوع مقام رهبری قرار داده تا از دعواهای جناحی و درگیری‌های داخلی به دور باشد.
وزیر پیشنهادی امور خارجه اضافه کرد: سیاست خارجی ایران مانند هر دولت دیگری که خواستار حضور فعال و تأثیرگذار در صحنه متحول جهانی است براساس یک رشته اهداف کلان که عموما در تمامی شرایط ثابت و غیرقابل خدشه‌اند و یک رشته اهداف اجرایی و عملیاتی که در پرتو شرایط و تحولات منطقه‌ای و جهانی و ضرورت‌ها و نیازها و مصالح امنیت ملی تعیین می‌شوند، شکل می‌گیرد.
وی گفت: اهداف کلان سیاست خارجی در قانون اساسی، رهنمودهای امام راحل که نصب العین همه ماست و مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی جمهوری اسلامی و به منظور پیشبرد آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان‌های انقلاب عظیم اسلامی مشخص شده‌اند. براساس این اهداف کلان باید به تبیین هوشمندانه اهداف عملیاتی سیاست خارجی، شناخت دقیق شرایط جهانی، ترسیم جایگاه ایران در شرایط متحول فعلی و شناسایی واقع بینانه فرصت‌ها و چالش‌ها پرداخت.
*دوران فعلی در روابط بین‌الملل دوران انتقالی و گذار
ظریف ادامه داد: دوران فعلی در روابط بین‌الملل دوران انتقالی و گذار است که از حساس‌ترین، مخاطره‌آمیزترین و سرنوشت سازترین مقاطع تاریخ نظام بین الملل به حساب می‌آید. دوران‌های گذار در گذشته غالبا با جنگ همراه بوده‌اند، ولی دوران انتقالی کنونی علی‌رغم رقابت‌های سنگین و سهمناک بدون استفاده از اهرم نظامی رقابت‌ها شکل می‌گیرد.
وزیر پیشنهادی امور خارجه خاطرنشان کرد: یکی از پیچیده‌ترین دلایل این تحول، تحول در مفهوم قدرت است. گذر از تمرکز بر قدرت نظامی به سایر ابعاد نوظهور قدرت، اصالت یافتن مشخصه‌های فرهنگی، معنایی، هنجاری، گفتمانی و نامتقارن و اشاعه معانی غیرنظامی مثل قدرت اقتصادی، علمی و فناوری، بازیگری و قدرت اجماع سازی از نمادهای مهم این تحول بوده است و به همین دلیل فضا برای کنشگرانی چون ایران به طرز بی سابقه‌ای باز شده است.
به گزارش فارس، ظریف در ادامه سخنانش در صحن علنی مجلس با بیان اینکه نظریه‌های پایان تاریخ و برخورد تمدن‌ها در کنار تلاش‌های سیاسی برای تشدید اسلام هراسی و ایران ستیزی نشانگر نگرانی از همین قدرت جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: ما اگر می‌خواهیم در حوزه‌هایی که رقبای ما از آن نگرانی دارند پیش برویم، باید بر همین ابعاد قدرت ایران تأکید کنیم و دیپلماسی کشور را در خدمت آن قرار دهیم.
وی گفت: استقلال و عدم وابستگی ایران در سیاست خارجی امکان حضور ایران را در صحنه بین‌المللی بدون دشواری و ملاحظات معمول سایر بازیگران فراهم کرده است. پیام جهانی مردمسالاری دینی، رسالت بیان شده در قانون اساسی، هویتی تأثیرگذار از ایران ساخته است. امکان ارتقای حضور و نفوذ ایران بسیار فراتر از یک قدرت میانی و منطقه‌ای را فراهم کرده است. ترکیب خودباوری و پیام جهانی و توانمندی فرهنگی به ایران توانمندی تاثیرگذاری بسیار فراتر از نقش یک قدرت میانی در صحنه جهانی داده است. نقش فزاینده اسلام در تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر واقعیتی آشکار و تردیدناپذیر است.
*بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی با چالش افراط و سکولاریسم مواجه شده
وی با بیان اینکه بیداری اسلامی و تحول خواهی در کشورهای اسلامی اینک با چالش افراط و سکولاریسم مواجه شده است، خاطرنشان کرد: تحجرگرایی و خشونت ورزی و ستیزهای فرقه‌ای از یک سو و مادی‌گری، دین ستیزی و خودباوری از سوی دیگر سبب شده تا شکاف‌های اجتماعی عمیق شود و فرآیندهای مدنی آسیب دیده و تهدید و بی ثباتی گسترش یابد.
ظریف اضافه کرد: براین اساس تبیین الگوی بومی مردمسالاری دینی فرصت مناسبی برای تبیین و ارائه عملی اعتدال به عنوان تجلی گفتمان اصیل انقلاب اسلامی به ویژه در سایه انتخابات اخیر فراهم شده است. البته در کنار این فرصت‌ها، چالش‌های جدی و فراوانی در برابر نظام و کشور قرار دارد که باید با برنامه‌ریزی و هوشیاری از آنها عبور کنیم و نقش کشور را در نظام جهانی در دوره انتقالی تثبیت کنیم که این چالش‌ها را در برنامه‌ای که به شما ارائه کرده‌ام بیان کرده و فرصت‌ها را برشمرده‌ام.
وی گفت: تقاضا دارم این برنامه‌ را بخوانید.دوستان امروز را به خواندن برنامه تشویق می‌کنم.
*فوق لیسانس را در غرب آمریکا و دکترا را در مرکز آمریکا گرفته‌ام
وزیر پیشنهادی امور خارجه با بیان اینکه محبت‌هایی در فرمایشات دیروز به بنده شد که اجازه می‌خواهم به یکی دو مورد پاسخ دهم، اظهار داشت: یکی از نمایندگان فرمودند ظریف در این میان یک استثنا است که صد در صد غربی فکر می‌کند و در آمریکا تحصیل کرده و اجازه بدهید بگویم پایان نامه و دکترای خود را با چه کسی گذرانده است. نمی‌دانم چرا نفرمودند!!
وی گفت: به زندگینامه من اگر مراجعه کنید و اگر ایشان مراجعه می‌کردند می‌دیدند که من فوق لیسانس را در دانشگاهی در غرب آمریکا و دکترا را در دانشگاهی در مرکز آمریکا گرفته‌ام، ۲ هزار کیلومتر فاصله این دو دانشگاه است. چطور یک استاد می‌تواند استاد راهنما در هر دو باشد؟ استادهای راهنما مشخص هستند. هر کدام استادهای راهنمای متفاوت دارند. افتخار دارم که هر دو رساله را درباره مسائل مورد نیاز ایران نوشتم. اولین را در مورد تحریم‌های بین‌المللی و دومی را در مورد تجاوز و دفاع نوشتم.همان رساله‌ای که در مورد مسئولیت عراق در جنگ تحمیلی است که از افتخارات بزرگ زندگی من است که توانسته‌ام با تلاش علمی، سیاسی و میدانی مسئولیت عراق در جنگ تحمیلی را از دبیرکل بگیرم.
*اطلاعات غلطی به ایشان داده‌اند
وی گفت: می‌دانم ایشان به چه کسی اشاره‌ می‌کند اما اطلاعات غلطی به ایشان داده‌اند. آن آقایی که ایشان به آن اشاره می‌کنند هیچ وقت معلم من نبوده است. اما شما را به خدا آیا بد است که یک سیاس کهنه کار ۸۰ ساله به فرزند ۴۰ ساله این انقلاب بگوید دشمن قابل احترام؟ چه می‌خواستید بگوید که شما را خوش بیاید؟
ظریف پرسید: نمی‌دانم این نماینده محترم با من چند ثانیه حشر و نشر داشته و از کدام نوشته، رفتار و یا سابقه سیاسی، اعتقادی یا خانوادگی بنده دریافته که نه ۸۰ درصد نه ۹۰ درصد و نه ۱۰۰ درصد غربی، فکر می‌کند؟
وزیر پیشنهادی امور خارجه به ذکر آیه‌ای از قرآن پرداخت و افزود:‌ برادر دیگری در کمیسیون سؤالی را مطرح کرد و ننشستند پاسخ من را گوش بدهند، دوباره آن سؤال را با عباراتی حق به جانب در صحن علنی مجلس مطرح کردند و به ایشان همان آیه شریفه را یادآور می‌شوم و با پوزش از ملت بزرگ ایران که وقت و خانه شریف آنها برای چنین موضوعاتی مصرف می‌کنم، عرض می‌کنم که در سال ۱۳۹۲ بنده حتی یک لحظه از ایران خارج نشدم.
وی گفت: نیمه اول نوروز را در تهران و شمال و نیمه دوم را در کنار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به وظیفه پرافتخار رانندگی ویلچر مادر بزرگم مشغول بودم.
ظریف اضافه کرد: به ایشان عرض می‌کنم که گرچه دولت نهم علی‌رغم نظر بزرگان نظام بنده را در ۴۷ سالگی خانه نشین کرد و علی‌رغم اینکه حتی تدریس کتاب درسی نوشته شده توسط خودم را به دانشجویانم می‌سپارم و نه به خودم و علی‌رغم اینکه از چندین دانشگاه معتبر پیشنهاد تدریس دارم؛ ولی با کمال افتخار بیان می‌کنم که در شش سال گذشته فقط در ایران مانده‌ام و یک لحظه فکر خروج از ایران را نداشته‌ام.
وی با بیان اینکه دوستان راجع به ارتباطات من با برخی مقامات کنونی آمریکا سؤال می‌کنند، یادآور شد: این مقامات یک روزی مخالفان دولت جنگ طلب بودند و من این کار را در حیطه وظایفم انجام می‌دادم. اگر توانسته‌ام در بین این جنگ طلبان اختلاف ایجاد کنم، افتخار بنده است. وظیفه‌ام را انجام داده‌ام؛ راحت تر بودم که عافیت طلبی می کردم و در خانه می‌نشستم و این کار را انجام نمی‌دادم ولی افتخار می‌کنم که براساس نظرات بزرگان نظام و با نظر و اجازه آنها این کار را انجام دادم.
وزیر پیشنهادی امور خارجه ادامه داد: نفرمودند که چرا رسانه‌های صهیونیستی به من حمله می‌‌کنند. آیا اینکه دشمنان به توانمندی یک فرزند کوچک شما اذعان و اعتراف کنند، بد است؟
وی به بیان مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: به دنبال تصویب اولین قطعنامه ظالمانه شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران به لطف خدا و یاری امام زمان، سخنرانی مستدلی را در اثبات حقانیت ایران به شکلی در شورای امنیت ارائه دادم که سفیر انگلیس در جلسه فردای سفارتش به همکارانش گفت که ما باید این سخنرانی را در کلاس‌های دیپلماسی برای دیپلمات‌های انگلیسی تدریس کنیم تا بفهمند چطور باید از منافع ملی‌شان دفاع کنند. همان سخنرانی وقتی به استحضار رهبری رسید فرمودند «به وزارت خارجه بگویید که از طرف من به آقای ظریف گفته شود خسته نباشید، بسیار خوب و قوی تهیه کرده‌اید، متشکرم و انشاءالله موفق باشید.»
وی پرسید: نمی‌دانم برخی دوستان چرا تلاش می‌کنند شرایط را وارونه جلوه دهند.
ظریف گفت: ‌تردید ندارم آنچه به دست آورده‌ام لطف خدا بوده است. «مطلق آن آواز خود از شه بود گرچه از حلقوم عبدلله بود.
وی افزود: شرایط منطقه‌ای خطیر و لزوم مواجهه ملی و جدی با آن ایجاب می‌کند که فهم مشترکی از این وضعیت حساس داشته‌ باشیم. اینجانب برای تعامل مستمر با مجلس در صورتی که به من رای اعتماد بدهید و سایر دستگاه‌های ذیربط برای تولید این فهم مشترک آمادگی دارم و از ظرفیت مجلس در دیپلماسی هدفمند پارلمانی استفاده می‌کنم. در این صورت حتما با صداقت با شما برخورد خواهم کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها