امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35689
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صلاحیت حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت دولت یازدهم در مجلس شورای ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صلاحیت حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و نمایندگان موافق و مخالف نظرات خود را مطرح کردند.

* عبدی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: قاضی‌زاده ‌هاشمی وزارت بهداشت را بازسازی می‌کند/ مشکل حوزه درمان مدیریت است

ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس به عنوان نماینده موافق وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وقتی آقای قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت معرفی شد احتمال می‌دادند که با او مخالفت کنند اما امروز برای دفاع از برنامه‌های پیشنهادی وی به عنوان نماینده موافق هستم.

عبدی با بیان اینکه حوزه تخصصی بهداشت با چالش‌های جدی مواجه است در همین زمینه به نابسامانی‌های این بخش همچون عدم عدالت در خدمات درمانی دولتی، رها شدن بخش درمان خصوصی و بلاتکلیفی بخش خصوصی و همچنین منابع مالی بخش بیمه اشاره کرد و افزود:  تاوان این مشکلات را مردم باید پس بدهند و از این رو بیش از 75 درصد هزینه سنگین درمان را مردم از جیب پرداخت می‌کنند.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نمایندگان مردم در مراجعات مردم و نیازمندان مشکلات این حوزه را لمس کرده اند تاکید کرد: بنابراین وکلای ملت و برنامه پنجم توسعه و هدفمندی یارانه‌ها به این مشکلات توجه جدی داشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس همواره با حوزه درمان چالش دارد ادامه داد: کمبود منابع علت اصلی این چالش نیست و اگر بودجه زیادی هم به این بخش اختصاص داده شود باز مشکلات حل نخواهد شد، چرا که مشکل این حوزه در مدیریت و برنامه است.

عبدی با اشاره به پیشرفت‌های کشور در بخش پزشکی، پزشکان فوق تخصص، کادر پیراپزشکی و پرستاران یاد آور شد: کمبود اقتدار درون بخشی و برون بخشی نظام سلامت باعث شده قوانین بالا دستی به ویژه برنامه پنجم توسعه و پزشک خانواده در حوزه سلامت انجام نشود. بنابراین فردی باید این مشکل را حل کند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس با بیان اینکه من این تعهد و تخصص را که متناسب با حل مشکلات حوزه سلامت است در آقای هاشمی دیده‌ام، به حمایت قاطع کمیسیون بهداشت مجلس از وزیر پیشنهادی اشاره کرد و افزود: آقای هاشمی فردی با روحیه جهادی است که 33 ماه نیز در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشته و در عین حال تخصص خود را در حوزه چشم پزشکی کسب کرده است که ما نظیر او را در کشور کم داریم.

وی در پایان با اشاره به برخی رئوس برنامه وزیر پیشنهادی بهداشت همچون کاهش آسیب اجتماعی، تدوین برنامه جدید آموزشی برای تربیت نیروی انسانی در بیمارستان شهرهای زیر 200 هزار نفر و تدوین برنامه سالمندان خاطر نشان کرد: با توجه به تخصص ممتاز هاشمی و مدیریت جهادی او که به همراه برنامه‌اش منطبق بر قانون است انتظار می‌رود که وکلای ملت با رای بالا به او مقدمات بازسازی وزارتخانه بهداشت را فراهم کنند.

* احمدی‌لاشکی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت: قاضی‌زاده هاشمی به نگرانی‌های حوزه بهداشت و درمان پاسخ می‌دهد

قاسم احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس در موافقت با  قاضی‌زاده ‌هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس گفت: اداره کردن وزارت بهداشت یکی از پیچیده‌ترین مدیریت‌های اجرایی در دولت است. علیرغم ارتقای افتخارآمیز وضعیت بهداشت، درمان در کشور نگرانی‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: 75 درصد از عوامل اثرگذار حوزه بهداشت از جمله آلودگی هوا، آمار سوانح رانندگی و مرگ و میر، دیابت، بیماری‌های قلبی، ناباروری و آمار نزولی نگران کننده جمعیت مسائلی هستند که نگرانی‌هایی را در این زمینه به وجود آوردند.

احمدی‌لاشکی در ادامه گفت: قاضی‌زاده هاشمی کسی است که آمده تا به این مسائل پاسخ دهد. اینکه پزشک خانواده باعث سردرگمی‌خانواده‌ها در استان‌ها شده و اینکه قیمت برخی از اقلام دارویی یک شبه بیش از 200 برابر افزایش پیدا کرده و همچنین فاصله شدید درآمدی پزشکان که در بعضی مواقع به بیش از صد برابر رسیده پدیده‌هایی است که باید در وزارت بهداشت و درمان به آنها پاسخ داده شود و ما معتقدیم قاضی‌زاده آمده تا به آنها پاسخ دهد.

وی افزود: خودکفا کردن مراکز درمانی دولتی فاجعه بزرگی است و همچنین دفترچه‌های بیمه روستایی به دفترچه‌های رسوایی تبدیل شده چرا که هیچ کدام از بیمارستان‌های خصوصی و حتی درمانگاه‌های شهری این دفترچه‌ها را نمی‌پذیرند.بیمه یک صنعت است نه راه حلی برای تصدی‌گری و همه اینها مسائلی است که در برنامه‌های پیشنهادی بهداشت و درمان و آموزش پزشکی آمده است.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در ادامه گفت:‌ قاضی‌زاده هاشمی آمده تا به عدم تناسب هرم پزشکان و پیراپزشکان خصوصا پرستارانی که در بعضی از مواقع دو شیفت کار می‌کنند پاسخ دهد.

احمدی‌لاشکی خاطرنشان کرد: تعهد، تخصص و مدیریت ویژگی‌های اساسی هستند که وی همه آنها را برخوردار است. ایشان شش سال مشاور ارشد وزیر بهداشت بوده و رزومه وی این را نشان می‌دهد.

وی افزود: قاضی‌زاده هاشمی 33 ماه در جنگ حضور داشته 2 بار مجروح شده و امروز نیز از جانبازان این مملکت به حساب می‌آید. ضمن اینکه برادر وی نیز جزو شهدای شیمیایی است. مدیریت ایشان در ایام جهاد سازندگی در سال‌های 61 و 62 سبب تربیت مدیران و فرماندهان لایق امروز است.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه تصریح کرد: ایشان در برنامه خود سه نوع مدیریت آورده است. مدیریت فوری، افق چشم‌انداز و دولت یازدهم نشان از این است که وی ریز مسائل را در حوزه بهداشت و درمان دیده است.

احمدی‌لاشکی در ادامه گفت: 157 مقاله علمی جهانی قاضی زاده هاشمی در نشریات معتبر با نمایه ISI چاپ شده و وی 31 روش عمل جراحی چشم را ارائه و رتبه اول را در بورد تخصصی چشم به دست آورده است.

* لاهوتی در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان: اگر به سؤالاتم پاسخ قانع‌کننده بدهید به شما رای می‌دهم

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر پارلمان در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مواضع و سؤالات خود را مطرح کرد.

وی به مشکلات موجود در بخش درمانی کشور اشاره کرد و از لزوم حل این مشکلات توسط مدیران این بخش سخن گفت.

وی اضافه کرد:‌ من سؤالاتم را مطرح می‌کنم و اگر آقای قاضی‌زاده به پرسش‌های من پاسخ قانع کننده بدهد دستش را می‌بوسم و به وی رای می‌دهم.

این نماینده مردم در مجلس به اهمیت سلامت و تاثیر آن در زندگی انسان اشاره کرد و بر لزوم توجه مدیران و مسئولان به این بخش تاکید کرد.

لاهوتی با ابراز تاسف نسبت به اینکه اعتبارات لازم برای بخش دارو، امکانات و تجهیزات پزشکی اختصاص نیافته، تصریح کرد: اعتبارات لازم در این بخش‌ها با پوشش جمعیتی پیشرفت نمی‌کند.

وی ادامه داد: امروز نظام بیمه‌ای کشور با تعداد قابل توجهی بیمه شده مواجهند که دارای دفترچه بوده و حق بیمه پرداخت می‌کنند اما خدماتی به اندازه نیاز و به صورت درست به آنها داده نمی‌شود.

این نماینده مجلس به مشکلات دیگری از حوزه بهداشت و درمان را برشمرد و از وزیر پیشنهادی پرسید که آیا  می‌توانید با کمیسیون بهداشت مجلس همکاری لازم را برای رفع این مشکلات داشته باشید؟

وی همچنین با طرح این سؤال که برنامه شما برای مباحث درمانی چیست، اظهار داشت: شما باید توضیح دهید که چگونه توزیع عادلانه ثروت و نیروی انسانی را مدیریت خواهید کرد؛ البته پاسخ شما به پرسش‌های ذکر شده تا کنون قانع‌کننده نبوده است.

لاهوتی از عدم رشد مناسب بخش دولتی در حوزه بهداشت و درمان سخن گفت و با طرح این پرسش که آیا تمامی مردم توان مراجعه به بخش خصوصی را برای درمان دارند، تصریح کرد: ما با بخش خصوصی مخالف نیستیم اما باید به بخش دولتی نیز توجه داشت تا به سطح مطلوب برسد.

این نماینده مردم در خانه ملت به تفاوت‌های موجود در درآمد بخش خصوصی اشاره کرد و در همین زمینه گفت: حقوق یک پزشک عمومی در بخش دولتی بسیار کم است که همین مسئله باعث مهاجرت آنها شده است.

لاهوتی در ادامه سخنان خود سوالات دیگری در مورد آینده بخش بهداشت و درمان مطرح کرد و خواستار پاسخگویی وزیر پیشنهادی به این سؤالات شد.

وی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: به صداقت، درستی، پاکی و جهادی بودن شما اعتقاد دارم اما در کارنامه مدیریت شما فقط مدیریتی یک دانشکده آن هم به مدت 6 ماه وجود دارد که البته آنجا را رها کرده و رفتید، حال چه تضمینی وجود دارد که شما پس از رای اعتماد این بخش بهداشت و درمان را رها نکرده و نروید.

* منتظری‌توکلی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت: روحیه جهادی ویژگی‌ بارز قاضی‌زاده هاشمی است

علیرضا منتظری توکلی نماینده مردم بافق عصر امروز (سه‌شنبه) در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت:‌ مقام و موقعیتی که در اختیار ما قرار می‌گیرد آزمون و امتحان است و مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی وظیفه و تکلیف است.

وی افزود: به واسطه همین تکلیف است که آقای پروفسور قاضی زاده هاشمی راحتی را کنار می‌گذارد و پست مدیریت وزارت بهداشت را اختیار می‌کند.

نماینده مردم بافق تصریح کرد: آقای پروفسور قاضی‌‌زاده هاشمی 352 اثر ارزشمند علمی دارد و 31 روش عمل چشم را راه‌اندازی کرده‌اند و سوابق اجرایی موفق و درخشانی در کارنامه خود دارد.

منتظری‌توکلی داشتن روحیه جهادی قاضی‌زاده هاشمی را از برجسته‌ترین ویژگی‌های این وزیر پیشنهادی دانست و گفت:‌ ایشان سه بار در جنگ مجروح شدند و همچنین برادر شهید هستند و البته مدیریت بحران را نیز تجربه کردند.

وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی بهداشت توجه ویژه‌ای به افزایش جمعیت به پیروی از رهبر انقلاب دارند و همچنین معتقد به حضور خانم‌ها در عرصه مدیریت هستند که این وزیر پیشنهادی را متفاوت‌تر از بقیه و ستاره‌ای درخشان در گفتمان علم و عمل می‌داند.

نماینده مردم بافق قاضی‌زاده هاشمی را فردی برنامه‌ریز و موفق دانست و گفت: ایشان موسسه خیریه‌ای به نام نورآوران سلامت را دایر کردند و در بخش خصوصی نیز بیمارستان چشم‌پزشکی نور تهران را دایر کردند که تبلور سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است که از افتخارات ایشان محسوب می‌شود و بسیاری از بیماران ایشان نیز بیماران خارج از کشور هستند.

منتظری‌توکلی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که با رای اعتماد بالا سندی افتخار را برای مجلس شورای اسلامی رقم بزنند.

* آصفری در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت: انتقاد از برنامه‌های قاضی‌زاده/مشخص نیست وی چگونه می‌خواهد اهدافش را عملیاتی کند

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت عصر امروز سه‌شنبه پارلمان در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: آقای قاضی‌زاده من مخالف شخصیت فکری و عملکرد شما نیستم اما سوالاتی دارم.

وی اضافه کرد: اگر بحث‌هایی مطرح می‌شود برای این است که مردم بدانند نمایندگان از بخش بهداشت و درمان آگاهی داشته و مشکلات مردم در این حوزه می‌دانند.

آصفری از لزوم پرداختن و توجه به مشکلات مردم در حوزه بهداشت و درمان سخن گفت و افزود: این حوزه دارای مسائلی است که باید مسئولان ضمن آگاهی از آنها در جهت رفع‌شان بکوشند.

این نماینده مردم در خانه ملت با اشاره به برنامه وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وجود نقایصی در این برنامه سخن گفت و افزود: مشخص نیست چگونه وزیر پیشنهادی قصد دارد این برنامه‌ها را اجرایی و عملیاتی کند.

آصفری با تاکید بر لزوم توسعه درمانی در کشور اظهار داشت: توسعه بخش‌های درمانی باید برای همه استان‌ها میسر شود و فقط شاهد رشد آن در منطقه خاصی نباشیم، یعنی استان‌ها باید به اندازه پایتخت در بخش‌های درمانی شاهد توسعه باشند که البته این موضوعات در قانون برنامه پنجم به صراحت آمده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان از حوزه بهداشت و درمان و سلامت مردم به سادگی عبور کرد، از لزوم توجه ویژه به این بخش سخن گفت و در عین حال تاکید کرد: حوزه بهداشت و درمان و سلامت مردم به اندازه مسائل امنیتی دارای اهمیت است.

آصفری با بیان اینکه هزینه درمان در کشور بالاست اظهار داشت:‌ البته در بیماران خاص هزینه درمان به صورت قابل توجه بالاست و همه مردم را با مشکل مواجه کرده است.

این نماینده مردم در خانه ملت به بحث دو شغله‌ها اشاره کرد و گفت: وزیر آینده باید در این زمینه راهکارهایی بیندیشد تا شاهد این مسئله نباشیم.

آصفری در پایان سخنان خود اعلام کرد که اگر وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان پاسخ دهد و نمایندگان قانع شوند به وی رای خواهند داد.

* امیری در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت در صحن علنی: انتخاب فرد صالح برای وزارت بهداشت آرامش خاطر مردم را در پی دارد

امیری نماینده کهنوج به عنوان موافق وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که عهده‌دار سلامت جان انسان‌هاست در نظام اسلامی ما از جایگاه بالایی برخوردار بوده و طبیعی است انتخاب فردی متعهد، صالح، توانمند و دارای تخصص لازم در رأی این وزارتخانه به عنوان سکان‌دار این بخش مهم می‌تواند آسایش، اطمینان و آرامش خاطر مردم را در پی داشته باشد.

وی افزود: اطمینان دارم آقای سید حسن قاضی‌زاده هاشمی با سابقه درخشان و مجاهدگونه‌ای که دارد می‌تواند در این شرایط سخت تحولی جدی و اساسی در این حوزه ایجاد کند؛ شخصیتی که در بخش غیردولتی موفقیت‌های چشمگیری داشته می‌تواند در بخش دولتی هم با برنامه‌های علمی و اجرایی خود و با اصلاح توسعه و توانمندسازی وزارتخانه این توفیقات را به حد اعلاء برساند.

نماینده مردم کهنوج در مجلس ادامه داد: آقای قاضی‌زاده هاشمی که برادر شهید و از رزمندگان و جانبازان دوران دفاع مقدس و وفادار به نظام، انقلاب و رهبری است قطعاً امروز می‌تواند در این سنگر مهم حافظ خوبی برای آرمان‌های امام و شهدا باشد.

وی گفت: انگیزه آقای هاشمی از ورود به این عرصه نه از باب کسب شهرت و نه برای به دست آوردن ثروت است. زیرا کسب اتفاقات علمی و پژوهشی و تألیف بیش از 150مقاله علمی و بین‌المللی قبلاً وی را شهره مجامع علمی دنیا کرده است.

امیری تأکید کرد: بی شک هدف و انگیزه آقای قاضی‌زاده هاشمی خدمت خالصانه به مردم در حوزه سلامت است که امروز دچار مشکلات و چالش‌های فراوان است؛ بنده به نوبه خود از ایثارگری وی به خاطر پذیرش این مسئولیت خطیر تقدیر و تشکر می‌کنم.

این نماینده مجلس تأکید کرد: امیدوارم نمایندگان مجلس با رأی بالای خود به وی و برنامه‌های جامع و کاربردی‌اش حق مطلب را ادا کند.

وی ادامه داد: توجه آقای هاشمی به توسعه سلامت و بهره‌مند شدن قاطبه مردم از این نعمت الهی و به کارگیری همه سازوکارهای لازم برای رسیدن به این هدف مقدس از برنامه‌های بسیار خوب و عملیاتی آقای هاشمی است.

امیری تأکید کرد: آقای هاشمی! شما که به دنبال تقویت و تکمیل نظام شبکه بهداشت و درمان کشور بر اساس طرح گسترش فضای فیزیکی، تجهیزات نیروی انسانی به روز نمودن آن با اولویت مناطق محروم و برقراری نظام عدالت در سلامت درسطح شهرستان‌ها با تأکید بر مناطق محروم، حاشیه شهرها، و مناطق عشایری هستید و این عشق به محرومین را با حضور فیزیکی خود در اقصا نقاط محروم کشور و درمان بیماران نیازمند در گرمای 50 درجه بشاگرد و جنوب کرمان تا سیستان و بلوچستان به اثبات رسانید مطمئن باشید نمایندگان مجلس این همت و ایثاگری شما را با رأی والا جواب خواهند داد.

* قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت: آقای قاضی زاده! طبق قانون لیست اموال‌تان را به قوه قضائیه بدهید

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز پارلمان در سخنانی به عنوان مخالف برنامه‌های سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: همکاران عزیز به خاطر بهداشت و درمان و جان مردم به حرف‌های من گوش کنید، آیا اگر آقای قاضی‌زاده، وزیر مستضعفی بود، از او حمایت می‌کردید؟ شماها به خاطر پولش از او حمایت کردید، بنشینید و به سخنان من گوش دهید.

به گزارش فارس، این جملات قاضی‌پور با اعتراضات و انتقادات شدید نمایندگان مجلس و فریادهای مکرر وکلای ملت مواجه شد که در نهایت قاضی‌پور با درخواست ابوترابی‌فرد از آنان عذرخواهی کرد.

نماینده ارومیه در مجلس در ادامه سخنانش در مجلس گفت:‌بحث ما بهداشت و درمان و علوم پزشکی است یعنی بازی کردن با جان انسان‌ها، ما در مورد وزارتخانه‌ای صحبت می‌کنیم که اگر به عنوان مثال از خون آلوده استفاده کند، جان هزاران نفر به خطر می‌افتد. بیماری ایدز و هموفیلی گسترش پیدا می‌کند و برای آن اشتباه کوچک میلیاردها تومان هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین باید بدانیم امروز می‌خواهیم درباره جان انسان‌های پاک، ولایت‌مدار و شجاع سخن بگوییم که هر اشتباه خواسته یا ناخواسته از سر سهو یا عمد، ممکن است آثار جبران‌ناپذیری را به جا بگذارد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: کسانی که گرفتاری‌های فراوان و دل‌مشغولی‌های گوناگون دارند، می‌توانند به وظایف اصلی‌شان توجه کنند و آقای دکتر هاشمی از جمله کسانی است که تخصص و دانش عالی وی باعث می‌شود گاهی اوقات از وظایف اصلی وزارتخانه غافل شود به خصوص بیماران اروژانسی و تهیه مواد اولیه و اتاق عمل‌ها و داروهای بیماران خاص و نظارت بر حوزه دارو و غذا، حتی نوآوری‌ها این موضوعات موارد کوچکی نیست.

وی با بیان اینکه بنده در این جا نمی‌خواهم مسائل شخصی آقای هاشمی را مطرح کنم، گفت: آقای سعادت استاندار اسبق‌مان و آقای قالیباف شهردار تهران، گفته شما (قاضی‌زاده هاشمی) در زمان جنگ کارهای خوبی انجام داده‌آید. هرچند که بنده مسائلی دارم و به احترام بزرگانی که از مشهد همکار ما هستند و این مسائل را به من گفته‌اند، اما آنان را مطرح نمی‌کنم.

قاضی‌پور تاکید کرد: شایعاتی وجود دارد که اصلا به آنان نمی‌پردازم ولی می‌خواهم طبق قانون جنابعالی (قاضی‌زاده هاشمی) لیست اموال خودتان را به قوه قضائیه ارائه دهید. من نمی‌گویم که شما به روستاها رفته‌اید در صدا و سیما تبلیغ کرده‌اید که 5 هزار عمل جراحی انجام دادید ولی باید توضیح دهید که این موارد از مالیات کم شده تا خمس بوده یا خارج از خمس و مالیات بوده است!!

نماینده ارومیه در مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: آقای قاضی زاده! آیا شما در توزیع امکانات حمایتی و آزمایشگاه‌های مجهز، عدالت را رعایت خواهید کرد یا همه را در تهران و مراکز استان‌ها توزیع خواهید کرد؟ آیا برای بیمارستان‌های نیمه‌تمام در شهرهای کوچک برنامه دارید؟ آیا در تمامی درمانگاه‌های روستایی پزشک و پرستار مقیم خواهد شد؟ یا مردم روستاها ناچارند حتی برای تزریق یک آمپول به شهرها مراجعه کنند؟

وی در بخش پایانی سخنانش تصریح کرد: برنامه شما درباره تهیه دارو چیست؟ به تولیدات داخلی توجه خواهید کرد، فکر می‌کنید راه انداختن کمیته مشکلات را حل می‌کند، آیا وزرای سابق اصلا این کمیته را راه انداختند؟ شما با افرادی که در بیمارستان‌های خصوصی تخلف می‌کنند، برخورد خواهید کرد؟

قاضی‌پور همچنین گفت: آن افرادی که در بیمارستان‌ها به دست پزشکان کشته می‌شوند و شکایت می‌کنند، آیا به شکایات این خانواده‌های رسیدگی می‌کنید.

قاضی‌پور در خاتمه گفت: برنامه عملیاتی شما درباره معاونت درمانی تامین اجتماعی چیست؟ آیا شما می‌خواهید بیمارستان‌های تامین اجتماعی که با خون‌بهای کارگران ساخته شده را تصاحب کنید یا کمک‌شان کنید؟

* قاضی‌زاده هاشمی: تشکیل ستاد مدریت بحران دارو/تدوین رویکرد کلان دولت یازدهم در 21 مورد

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی در جلسه امروز بعد از ظهر مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های خود در 4 محور شامل موفقیت‌ها، چالش‌ها و همچنین اهداف و راهبردهای بخش سلامت شد، گفت: در خصوص اهمیت سلامت ذکر این نکته ضروری است که براساس قانون اساسی سلامت حقی است همگانی که دولت مکلف است آن را برای تمام افراد کشور تامین کند.

وی افزود: تامین امنیت وظیفه حاکمیتی است و مردم همچنان که به آب و غذا محتاج هستند به سلامت نیز محتاج هستند، انتظار مردم از حاکمیت، تامین امنیت و سلامت است.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: قانونگذار بر تامین سلامت تاکید دارد و نه فقط دسترسی به آن بنابر این وظیفه حاکمیت تامین سلامت است چرا که امنیت، سلامت اجتماعی را به همراه دارد و سلامت اجتماعی امنیت را تضمین می‌کند.

هاشمی در ادامه گفت: انتظار حداقلی مردم این است که حاکمیت زیرساختهای اولیه را برای تامین سلامت مردم تامین کند، در ثانی ما معتقد هستیم انسان سالم محور توسعه پایدار است و رشد و توسعه اقتصاد پایدار بدون داشتن انسان‌هایی با سلامت جسمی امکان پذیر نیست.

وی افزود: در باب اهمیت سلامت باید این نکته را عرض کنم که مقالات و مستندات علمی نشان می‌دهد که 20 درصد تولید ناخالص ملی به سلامت وابسته است و بدون سلامت امکان ندارد که یک جامعه به رشد و شکوفایی اقتصادی دست یابد.

وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در بخش پزشکی و تامین سلامت گفت: ارتقای سطح خدمات فوریتی به ویژه در دوران دفاع مقدس و دسترسی بیش از 90 درصد روستاییان و 100 درصد جمعیت شهری به خدمات پایه سلامت از جمله این کامیابی‌هاست.

هاشمی گفت: خوشبختانه امید زندگی برای خانمها به بیش از 72 سال و برای آقایان به 70 سال افزایش پیدا کرده است، کاهش مرگ و میر مادران وکودکان یک سال در سایه ایجاد 18 هزار خانه بهداشت در روستاهای کشور و آموزش نیروهای ماهر حاصل شده است. رشد علمی خیره کننده در برخی از رشته‌ها و تولید قابل توجهی از اقلام در دارویی در کشور نیز جز همین پیشرفتهاست.

وی افزود: علیرغم این پیشرفت‌ها نظام سلامت با چالش‌های فراوانی روبرو است. رتبه ایران درباره شاخص سلامت در بین 180 کشور دنیا 99 است درحالی که رتبه ترکیه 49، بنگلادش 51 و بحرین 57 و قطر 70 است. در بین 20 کشور منطقه در عمل سزارین رتبه ایران اول، در مرگ و میر کودکان رتبه چهارم، در مرگ و میر مادران باردار رتبه پنجم، در مرگ بالغین 15 تا 24 سال رتبه پنجم و در امید به زندگی رتبه هشتم و در مرگ شیرخواران رتبه هشتم است، در حالی که ما در دوره‌هایی در دو رتبه اول قرار داشتیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این در حالی است که طبق سند چشم انداز ادعا شده است ایران باید در تمام زمینه‌ها به رتبه اول برسد. از سوی دیگر رشد اعتبارات واقعی این وزارتخانه در برنامه مصوب در اعتبارات سال 92 ،پنج درصد منفی است و شما این را با نرخ تورم مقایسه کنید.

وی افزود: از سوی دیگر در سال قبل ما حدود 6 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و این وزارتخانه نزدیک به 3500 میلیارد تومان بدهی دارد و این مسئله شرایطی را برای همکاران من ایجاد کرده است که اداره مجموعه‌ها به این سادگی امکان پذیر نیست.ما نیاز به یک تحول اساسی برای اداره پرجمعیت‌ترین و تخصصی‌ترین وزارتخانه دولت داریم.

هاشمی گفت: من معتقدم هستم با ارائه راه حل‌های علمی که در برنامه‌ پنج ساله علمی به خوبی نشان داده شده است، در ایجاد این تغییر همه کمک کنیم و بدون شک، بدون کمک شما نمایندگان محترم و کمیسیون‌های تخصصی و حمایت همه جانبه دولت و صبوری امیدواری مردم عزیز امکان توفیق میسر نیست.

وی افزود: بنده برنامه را در 29 صفحه تقدیم شما عزیزان کردم. که زیر نظر متخصصان وزارت بهداشت و درمان تدوین شده و در سه سطح اولیت بندی شده است. یکی برنامه‌های فوری است که ما باید آن را تا پایان سال اجرایی کنیم و بخشی از آن برنامه‌های میان مدت است که باید تا پایان سال اجرایی شود. همچنین بخشی از برنامه‌ها میان مدت و مهلت اجرای آن تا پایان دولت است و در مورد برنامه های بلند مدت هدف پایه ریزی برنامه‌هایی که در دولتهای بعدی باید تعقیب شود.

هاشمی همچنین با اشاره به اهداف این برنامه گفت: رویکرد کلان دولت یازدهم در برنامه پیشنهادی در 21 مورد فهرست شده است که می‌توان به تعدادی از آنها اشاره کرد.

وی افزود: استفاه از راه‌کارهای قانونی برنامه پنجم به منظور تامین مورد نیاز تشکیل ستاد مدیریت بحران دارو و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی به منظور رفع مشکلات نقدینگی و تسهیل فرآیندهای قانونی که ما در این باره با رئیس جمهور معاون اول صحبت شده است و تلاش می‌کنیم تا به سرعت مشکلات دارویی را حل کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: استقرار گام به گام پزشک خانواده و نظام ارجاع البته پس از آسیب‌شناسی کارشناسان عملی خواهد شد، پزشک خانواده حلقه‌ای از نظام ارجاع است که به نظر می‌رسد اصرار در سرعت اجرا باعث صدمه به کیفیت آن شده و باید قبل از گسترش آن اشکالات آن برطرف شود و بعد گسترش پیدا کند.

وی افزود: من اطلاع دارم که در استان‌هایی که بیش از سایر استان‌ها در آن هزینه شده است همانند استان فارس، مازندران و سیستان و بلوچستان مشکلات عدیده‌ای برای پزشکان و خدمت گیران پیش آمده که بیش از هرکار باید این مشکلات رفع شود و اجرای پزشک خانواده نیاز به 10 تا 15 سال زمان دارد.

وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: از دیگر اقداماتی که باید در ماه‌های باقیمانده سال به انجام برسد تصویب راهکارهایی برای تامین نیروی انسانی برای مناطق محروم است و باید چه در زمینه پزشک عمومی و چه تخصصی شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا افراد بومی بتوانند در این نقاط تقویت شوند، در طول 35 سال انقلاب، تاکنون موفقیتی مشکل کمبود نیروی انسانی حل نشده است، حتماً باید کف نمره ورودی به نحوی پیش‌بینی شود که مشکل این افراد حل شود.

وی افزود: بازسازی، نوسازی و گسترش شبکه‌های بهداشتی و درمانی کشور باید در دستور کار قرار گیرد و نکته مهم دیگر تقویت دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت فضایی کشور است که در صحبت‌های مخالفین به آن اشاره شد و ما حتماً باید این دبیرخانه را تقویت کنیم و حتماً باید شورا به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود؛ 75 درصد مأموریت ما فرابخشی است و ما امیدواریم که بتوانیم سهم سلامت را مطالبه کنیم.

هاشمی اظهارداشت:من لازم می‌دانم ضمن احترام به مخالفین محترم و تشکر از موافقین عرض کنم همانطور که رئیس جمهور به آن اشاره داشت من نیز با اصرار رئیس جمهور علیرغم اینکه افرادی شایسته‌تر هستند به این مسئولیت تن‌ دادم و فکر می‌کنم که در شرایطی هستم که با اخلاص و امیدواری به فضل و رحمت پروردگار، پا در این میدان گذاشتم.

وی افزود: حدود 22 سال سن داشتم که در شورای اقتصاد در کنار آقای دکتر احمد توکلی که در آن موقع تصدی وزارت کار را برعهده داشت، از طرف جهاد سازندگی حضور داشتم و در دوران دفاع مقدس مدتی دبیر شورای آموزش پزشکی کشور بودم، مدتی ریاست دانشکده پزشکی دانشگاه تهران را بر عهده داشتم و مدت مدیدی است که مدیرگروه دبیر انجمن چشم‌پزشکی کشور هستم و تصور می‌کنم که توان اداره این بخش‌ها را دارم.

وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همه ما باید اعتراف کنیم که کشور ما در شرایط خاصی به سر می‌برد، ما همه برای فداکاری و کمک به مردم آمده‌ایم بنابراین در صدد زمینه‌سازی برای اقتدار خود یا هیچ فرد و گروه و جریانی نیستیم، همه کسانی که در این مجموعه هستند قطعاً با همین روحیه آمده‌اند.

هاشمی ادامه داد: آنچه که وظیفه و سبقه من است رسیدگی به محرومین، مستضعفین نقاط دوردست و تقویت بیمارستانهای دولتی و رفع مشکلات آنهاست که این با شعار، شدنی نیست؛ آنچه که باعث می‌شود رویکرد من متفاوت باشد این است که من اهل پرخاش به مجموعه جامعه پزشکی کشور نیستم و این کار نه با روحیه اعتدالی ما و نه با سیاستهای دولت هماهنگ نیست .

وی افزود: بخش عمده‌ای از جامعه پزشکی کشور در خدمت مردم هستند، تعداد 175 انجمن تخصصی در کشور فعال هستند در مراجعات دوستان بسیجی به پزشکان 70 درصد آنها اعلام آمادگی کردند که بدون منت برای خدمت به مردم در نقاط دوردست کشور مراجعه کنند و امکانات و خدمات را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهند و ما نباید خود را از آنها محروم کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: بنابراین ما باید بخش عظیمی از جامعه پزشکی را با خود برای تحقق مطالبات بحقی که نمایندگان به آن اشاره کرده‌اند، در مقوله تعرفه‌های غیرواقعی با خود همراه کنیم البته به جزء الزامات قانونی، که ما حتماً باید تعرفه‌ها را واقعی کنیم.

وی افزود: من امیدوارم که در همه این موارد از حمایت شما نمایندگان برخوردار باشم و مطمئن هستم که با قانون برنامه پنجم توسعه و الزاماتی که هم برای دولت و هم برای بخش اقتصادی دولت وجود دارد می‌توانیم به تعداد زیادی از خواسته‌های شما نمایندگان جامه عمل بپوشانیم و اطمینان دارم که با اعتمادسازی بین وزارتخانه و مجلس و کمیسیون بهداشت، کمیسیون اجتماعی و سازمانهای نظام پزشکی و پرستاری و همه نخبگان هم‌افزایی را در این دوره و در مسیر تحقق اهداف ترسیم شده داشته باشیم و در این مسیر حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در این مسیر حتماً به کارهای کارشناسی در مجلس، کمیسیونهای مرتبط، مرکز پژوهشهای مجلس توجه خواهم کرد و با حضور فعال در مجلس، دیدارها، کمیسیون ها، هماهنگی و تعامل لازم را با مجلس خواهم داشت چرا که معتقدم بدون کمک شما و همکاری سایرین که با بخش سلامت مرتبط هستند امکان توفیق فراهم نیست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار