امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35815
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۱
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که صادرات بر منابی شرایط پرداخت نسیه یا اعتباری دارای ریسک عدم پرداخت با تأخیر در پرداخت است و از طرف دیگر برآورد اعتباری خریدار خارجی و پیش‌بینی وقوع حوادث سیاسی و ... در کشور خریدار به سهولت امکانپذیر نیست، اعلام کرد: تحت چنین شرایطی وظیفه شرکت‌های بیمه صادرات و صندوق‌های ضمانت صادرات و اگزیم بانک‌ها این است که خطرپذیری‌های تجاری و سیاسی اعتباردهندگان، صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران را کاهش دهند و زیان‌های احتمالی را جبران کنند.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر، دولت‌ها در سرتاسر جهان به اهمیت نقش بیمه اعتباری در رونق صادرات، افزایش سرمایه‌گذاری و کنترل ریسک‌ها پی برده‌اند و سیاست دولت‌ها در اکثر کشورها، حمایت هر چه بیشتر از مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی بوده است.

در این گزارش مبانی نظری بیمه‌های صادراتی و نهادهای بیمه‌ای حمایت‌کننده از صادرات و عملکرد آنها از ابتدای تأسیس ارزیابی شده است حاصل این گزارش نشان می‌دهد باید از میزان دخالت دولت در صدور تعهدات تکلیفی صندوق که غالبا تحمیلی است، کاسته شود و در کنار آن در راستای حمایت از تولید صادراتی و ارتقای توان تولید و ظرفیت ریسک‌پذیری، میزان سرمایه صندوق در قالب بودجه سنواتی سالانه حسب مطالعه کارشناسی تعیین شود.

در پایان گزارش نیز پیشنهادهایی ارائه شده که می‌توانند در این زمینه راهگشا باشند.

مرکز پژوهش‌ها در ادامه پیرامون ویژگی‌ها و مختصات مراکز مشابه با صندوق ضمانت صادرات نکات عمده‌ای را بدین شرح برشمرد:

1ـ بررسی بانک‌های صادرات ـ واردات در جهان نشان می‌دهد که این نوع بانک‌های تخصصی با هدف گسترش و تسهیل مبادلات تجاری و اقتصادی و افزایش میزان صادرات کشور متبوع خود به وجود آمده‌اند و گذشته از هدف این بانک‌ها همانند سایر بانک‌های تخصصی در تأمین منابع مالی، نوع و مدت اعتبارات اعطایی، قبول خطرپذیری و هدفدار کردن و سمت‌دهی بخش‌های اقتصادی در راستای فعالیت خود با بانک‌های بازرگانی و تجاری تفاوت‌های عمده‌ای دارند.

2ـ منابع بانک‌های تخصصی صادرات ـ واردات عموما از طریق کمک‌های مستقیم یا غیرمستقیم دولت‌ها، استفاده از منابع مؤسسات مالی داخلی و بین‌المللی و انتشار اوراق قرضه است، در حالی که بانک‌های تجاری منابع خود را از طریق حساب‌های جاری و سپرده‌های پس‌انداز تأمین می‌کنند.

از طرفی در بانک‌های تخصصی با توجه به نوع و ماهیت متفاوت منابع مالی و اهداف خاص آنها، نحوه اعطای تسهیلات و مدت اعتبار نیز متفاوت خواهد بود.

در این بانک‌ها وام‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به منظور کمک به هزینه‌های سرمایه‌ای واحدهای تولیدی، صادراتی یا سرمایه‌گذاری در خارج کشور پرداخت می‌شود.

3ـ فعالیت عمده اگزیم بانک‌ها و مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی گسترش بازرگانی خارجی، افزایش صادرات، ایجاد اشتغال، سازندگی و سایر عوامل مرتبط با توسعه اقتصادی است و نه الزاما کسب سود.

بنابراین با آگاهی از خطراتی که این نوع فعالیت‌ها و تعهدات برای بانک‌ها و مؤسسات فوق به همراه دارند و از طرفی به علت اهمیت بسیار زیادی که دولت‌ها برای صادرات کالاها و خدمات خود و تنظیم سیاست‌های اعتباری، مالی و بازرگانی این بخش قائل هستند غالبا این نوع بانک‌ها و مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت که از آن جمله می‌توان در میان بانک‌ها به اگزیم بانک‌های ژاپن ، آمریکا، چین و ترکیه و از بین مؤسسات به مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی ایران، الجزایر، مصر، اندونزی، مالزی، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که با سرمایه دولتی به وجود آمده‌اند، اشاره کرد.

4ـ با توجه به هدف و رسالت اگزیم بانک‌ها، ضرورت حمایت‌های دولتی و استفاده از مزایایی همانند اعتبارات دولت و بانک مرکزی، جبران خسارت از طرف دولت، معافیت از برخی مالیات‌ها و غیره انکارناپذیر است.

گذشته از این موارد به لحاظ اینکه صادرات یک فعالیت همه جانبه و ملی است، بنابراین نیازمند آن است که تمام سازمان‌ها و وزارتخانه‌های ذی ربط با انجام هماهنگی و ارتباط منطقی لازم فعالیت کنند.

به همین دلیل اگزیم بانک‌ها که به عنوان منبع مالی و اعتباری در ساختار صادراتی هر کشور فعالیت می‌کنند باید از طریق دولت با سایر مراکز مرتبط، هماهنگ باشند.

5ـ با توجه به نقش و اهمیت مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی در صحنه تجارت و رقابت جهانی دولت‌ها عموما علاوه بر واگذار کردن مسئولیت نمایندگی‌ها، صندوق‌های همکاری‌های اقتصادی، خدمات بیمه و ضمانتنامه‌های صادراتی برای این مؤسسات، مسئولیت و اختیارات قابل توجهی را قائل می‌شوند.

این اختیارات از اعطای تسهیلات با نرخ‌های پایین و ترجیحی، در نظر گرفتن نرخ‌ها و شرایط صادراتی رقابتی گرفته تا انجام هرگونه سیاستی که هم جهت با منافع ملی و توسعه صادرات باشد به طور کاملا وسیع پیش‌بینی شده است.

6ـ نوع فعالیت‌ها و عملکرد بانک‌های صادرات ـ واردات عمدتا بر تأمین مالی، فراهم کردن تسهیلات لازم، انواع سرمایه‌گذاری‌ها و تضمین‌ها برای صادرکنندگان و همچنین تأمین اعتبار لازم برای دولت‌ها و واردکنندگان خارجی استوار است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها