امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35849
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۲
تعداد بازدید: 50
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمدحسین بازگیر صبح امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد گفت: متاسفانه بعد از سه ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمدحسین بازگیر صبح امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد گفت: متاسفانه بعد از سه سال تلاش زحمت‌کشان محیط‌بان که توانسته بودیم شکار پلنگ در استان لرستان را به صفر برسانیم، باز هم شکارچیان بی‌رحم یک قلاده پلنگ را در منطقه هشتاد پهلو خرم‌آباد بخش پاپی بی‌رحمانه از پای در آوردند.

وی افزود: فرد متخلف با تلاش محیط‌بانان دستگیر و به مقامات قضایی استان معرفی شد.

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: این شکارچی متخلف مبلغ هفت میلیون تومان بابت کشته شدن این پلنگ جریمه شده است.

بازگیر یادآور شد: امیدواریم مقامات قضایی حکم زندان این متخلف را صادر کنند، تا شاهد این‌گونه حوادث تلخ نباشیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: در آخرین ارزیابی‌های دانشمندان تنها 9 گونه از پلنگ در دنیا وجود دارد که هشت گونه از آن در قاره پهناور آسیا و یک‌گونه در آفریقا است.

وی با بیان اینکه پلنگ ایرانی پراکنش در افغانستان، پاکستان و تمام استان‌های ایران وجود دارد، یادآور شد: طبق آخرین سرشماری تنها 1300 قلاده در محدوده پراکنش و تعداد 960-580 قلاده از پلنگ در تمام ایران مشخص شده است، اما موضوع حائز اهمیتی که می‌توان به آن اشاره کرد: شکار آن در سال 89 در تمام مناطق استان لرستان صورت گرفت که وجود پلنگ را در رشته کوه‌های زاگرس اثبات می‌کند که دارای تعداد قابل قبولی است، از یک لحاظ خبر خوبی است، ولی از طرفی حمایت مسئولان را می‌طلبد که با اتخاذ تدابیر ویژه جلوی شکار این سرمایه جهانی را بگیرند.

بازگیر تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد، ما در سال 89 تعداد 11 قلاده پلنگ را از دست دادیم و متاسفانه کشته شدند که با تلاش صورت گرفته ما در سه سال اخیر هیچ‌گونه شکاری نداشته‌ایم، تا همین مورد آخری که یکی از دلایل کاهش شکار می‌توان به تصویب قانون جدید شکار و صید اشاره کرد که باعث بازدارندگی شکار می‌شود.

امید به روزی که تمام ایرانیان در کنار طبیعت با شکوه ایران بایستند و آن را لازمه حیات خود و فرزندان خود بدانند و برای حفظ ارزش‌های طبیعت این مرز و بوم بکوشند.

انتهای پیام/85002/ق30/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها