امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35857
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۲
تعداد بازدید: 74
محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه شغل خبرنگاری حرفه نا‌امنی است، اظهار داشت: اقتصاد خبرنگاری و روزنامه‌نگاری اقتصاد ضعیفی ...

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان اینکه شغل خبرنگاری حرفه نا‌امنی است، اظهار داشت: اقتصاد خبرنگاری و روزنامه‌نگاری اقتصاد ضعیفی است با این تفاسیر به خوبی دیده می‌شود که استرس شغلی در این حرفه بسیار بالا است و دیگر جایی برای اینکه خبرنگاران در مظان شکایت نیز قرار بگیرند،  نمی‌گذارد.

مدیر مسئول روزنامه ابتکار افزود: قانون مطبوعات، مدیرمسئول را پاسخگوی آنچه که در یک روزنامه و رسانه درج می‌شود، می‌داند و اگرچه مسئولیت حقوقی صاحبان تألیف منتفی نیست اما در هر حال مسئولیت مطالب انعکاس یافته در یک رسانه،‌مستقیماً متوجه مدیرعامل و مدیرمسئول رسانه می‌شود.

وی بیان داشت: اگر خبرنگاران اخلاق رسانه‌ای و حرفه‌ای را در درج خبر رعایت کنند به طور طبیعی مصونیت لازم را از طرح شکایت‌ها پیدا می‌کنند.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار بیان داشت: گاهی ورود به حریم شخصی به عنوان تهیه خبر صحیح و اخلاقی نیست و جای پیگرد قانونی دارد ضمن آنکه چنین خبرنگاری قابلیت دفاع ندارد.

این فعال عرصه رسانه یادآور شد: اگر خبرنگار به اصول اخلاقی و حرفه‌ای در امانت داری و صداقت در خبر پایبند باشد علاوه بر اینکه رسانه آن خبرنگار رسانه وزینی می‌شود، خود آن خبرنگار نیز نسبت به مسائل و شکایت‌ها مصونیت پیدا می‌کند.

وکیلی ادامه داد: اقدامات حقوقی بر اساس استنباط‌های دستگاه‌ها و اشخاص قابل پذیرفتن نیست؛ اینکه شخصی با استنباط از یک گزارش و یا یک عکس و خبر خود را مستحق بداند که خبرنگاری را تهدید به پیگرد حقوقی بکند و یا انرژی این خبرنگار را در دالان‌های دادگاه‌ها و دادسراها بگیرد،‌ این امر به هیچ عنوان زیبنده نیست.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه باید ظرفیتی برای پذیرش نقد ایجاد شود به خصوص در بین مسئولان  و مقامات کشور، ضمن آنکه جامعه خبرنگاری نیز باید علاوه بر رعایت اخلاق رسانه‌ای و اصول حرفه‌ای سعی کند خودش را از درگیر شدن با مسائل حاشیه‌ساز  دور کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار