امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35900
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۳
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه بی‌بی‌سی، ناو جنگی «اچ‌ام‌اس وستمینستر» انگلیس امروز در منطقه مورد مناقشه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه بی‌بی‌سی، ناو جنگی «اچ‌ام‌اس وستمینستر» انگلیس امروز در منطقه مورد مناقشه «جبل‌الطارق» پهلو گرفت.

بریتانیا می‌گوید حضور این ناو در سواحل «جبل‌الطارق» مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده و ربطی به مناقشه اخیر با دولت اسپانیا ندارد.

در چند هفته اخیر تشدید بازرسی‌ها در مرز بین سرزمین اصلی اسپانیا و منطقه «جبل‌الطارق» که تحت حاکمیت بریتانیاست، روابط دو کشور را با تنش همراه کرده است.

منطقه جبل‌الطارق در منتهی‌الیه جنوبی اسپانیا واقع شده و دولت‌های اسپانیا و انگلیس بر سر حاکمیت بر آن اختلاف دارند. دولت محلی این منطقه اخیرا با هدف سخت کردن دسترسی ماهیگیران اسپانیایی به آب‌های جبل‌الطارق، صخره‌های مصنوعی و موانعی را در این منطقه ایجاد کرده‌اند. دولت اسپانیا هم بازرسی‌ها در مرز جبل‌الطارق را افزایش داده و تردد خودروها و افراد از مرز را با دشواری مواجه کرده است.

این منطقه از 300 سال قبل و در زمان استعمارگری بریتانیا، تحت حاکمیت انگلیس قرار گرفت. اما اسپانیا حاکمیت بریتانیا بر این منطقه را قبول ندارد. علاوه بر این، دو کشور مدت‌هاست بر سر نحوه استفاده از ذخایر دریایی این منطقه، با هم اختلاف دارند.

دولت اسپانیا اخیرا از تصمیم خود برای وضع مالیات 50 دلاری عبور از مرز و احتمال بسته شدن مسیر تردد هوایی در این منطقه خبر داده است. «خوزه گارسیا مارگالو» وزیر خارجه اسپانیا می‌گوید این مالیات صرف جبران خسارت ماهیگیران اسپانیایی‌ای می‌شود که به دلیل احداث صخره‌های مصنوعی در «جبل‌الطارق» امکان امرار معاش را از دست داده‌اند.

ماهیگیران اسپانیایی روز گذشته هم در اعتراض به دیواره مصنوعی که دولت محلی جبل‌الطارق ایجاد کرده، تظاهرات کردند. این ماهیگیران می‌گویند این دیوار امکان ماهیگیری را از آن‌ها سلب کرده و در مقابل مقامات «جبل‌الطارق» می‌گویند ماهیگیران اسپانیایی حق فعالیت در این منطقه را ندارند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار