امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3592
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  در سی‌امین نشست «زرین قلم» مراسم رونمایی از بیست کتاب شعر با حضور محمد سلمانی، رسول یونان، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  در سی‌امین نشست «زرین قلم» مراسم رونمایی از بیست کتاب شعر با حضور محمد سلمانی، رسول یونان، عباس سجادی، فاضل نظری، مهدی فرجی و عباس کریمی و ... برگزار شد. در حاشیه این مراسم از رضا عبداللهی، به پاس سه دهه فعالیت در عرصه شعر و تربیت شاعران جوان از تجلیل شد.

مراسم رونمایی از بیست کتاب شعر، همزمان با هشتاد و یکمین برنامه پیاپی محفل ادبی دایره دیدار بود که در کنار شاعران عضو این محفل، شاعران 20 کتاب اول مجموعه «پازل شعر امروز» که از سوی نشر تازه تأسیس نیماژ منتشر شده‌اند، به شعرخوانی پرداختند.

در ابتدای مراسم سیداحمد حسینی، شاعر و کارشناس نشر نیماژ، با اشاره به حضور این انتشارات در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: نشر نیماژ با 45 عنوان مجموعه شعر در فضا و قالب‌های مختلف در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهد کرد. در نشر نیماژ سعی کردیم به دنبال اتفاقی باشیم تا نگاه متفاوتی از ادبیاتی را که در رسانه‌ها مرور می‌شود، در نمایشگاه کتاب به بازدیدکنندگان معرفی کنیم.

کارشناس نشر نیماژ با بازخوانی غزلی از کتابش، به صحبت‌هایش پایان داد.

در ادامه رسول یونان، شاعر مجموعه «یه روز یه عاشقی بود» از جمله شاعران بیست کتاب شعر چاپ شده از سوی نشر نیماژ، با اشاره به تیراژ پایین کتاب در ایران اظهار کرد: تیراژ کتاب‌ها تا سقف 500 نسخه پایین آمده است و باید چاره‌ای برا ی این موضوع بیندیشیم. آسیب‌شناسی که در شعر و کتاب انجام شده است نشان می‌دهد که صداهای تازه را برنمی‌تابیم و سپس هر کسی به زعم خود و به تعریف خاصی از شعر رسیده است، شعر دیگری را قبول نمی‌کند.

شاعر مجموعه «یه روز یه عاشقی بود» بیان کرد: اصل دموکراسی، آزاد بودن انسان‌هاست بنابراین حق نداریم شاعرانی را که در سطح خودشان شعر می‌سرایند، بنا به سلیقه خودمان، به باد ناسزا بگیریم.

عباس کریمی، دبیر محفل دایره دیدار شاعران را دعوت به رعایت اخلاق در آثار و نیز روابط روزمره در محافل ادبی کرد و گفت: چندباری است شاهد این هستیم که برخی دوستان در فضای مجازی  فضاهای نامتعارف و نادرستی به وجود آورده‌اند که اگر نگوییم ریشه آن حسادت است می‌توانیم با تساهل آن را سوء تفاهم بنامیم.

وی ادامه داد: نقدهای توهین‌آمیز به اشعار یکدیگر سبب ایجاد دلخوری و انشقاق بین شاعرانی می‌شود که امثال استاد عبداللهی خون دل خورده‌اند تا آنها را با شعر و نیز با یکدیگر آشنا کنند و حیف است که این دوستی‌ها قربانی برخی کج اندیشی ها و حسادت ها شود. باید تلاش کنیم تا مسیر شعر را به سوی تعالی سوق دهیم و نتایج مثبتی از آن را شاهد باشیم. کتابهای منتشر شده‌ای که شاهد رونمایی آن ها هستیم یکی از همین تلاش هاست.

در ادامه مهرداد فلاح، سراینده «قدم از آدم» اظهار کرد: شعر شاخه‌های مختلفی دارد و دارای سلیقه‌های مختلف است و ما باید به این سلایق احترام بگذاریم. ما باید اثری که از آن لذت برده‌ایم، مورد نقد و بررسی قرار دهیم و به جامعه معرفی کنیم. به این معنی که دلایل مثبت بودن اثر را متوجه شویم و اطلاع‌رسانی کنیم.

فاضل نظری، شاعر «گریه‌های امپراطور» شاعر بعدی بود که از انتشار و توزیع مجموعه «ضد» در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: پس از مجموعه سه‌گانه‌اش، «ضد» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر و در نمایشگاه کتاب توزیع خواهد شد.

وی در ادامه غزلی منتشر نشده را قرائت کرد.

پس از آن با حضور رضا عبداللهی، محمد سلمانی، عباس سجادی و عباس کریمی لوح‌های تجلیل از عوامل فعال دایره دیدار اهدا شد. در پایان رضا عبداللهی، محمد سلمانی، عباس سجادی، فاطمه صمدی، محسن بیات و عماد اسدی و شاعران صاحب کتاب‌های ویژه رونمایی به شعرخوانی پرداختند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها