امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۱۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35928
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۴
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه بوستون در سرمقاله خود به بررسی اوضاع مصر و بحث کمک مالی آمریکا به این کشور پرداخت و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه بوستون در سرمقاله خود به بررسی اوضاع مصر و بحث کمک مالی آمریکا به این کشور پرداخت و نوشت:‌ زمانی که ارتش مصر محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده این کشور را دستگیر کرد و یک فرد غیر مشهور را به عنوان رئیس جمهور برگزید، جان کری، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد، ارتش با این کار دموکراسی را احیا کرده است. کری از این اقدام دفاع کرد و گفت ارتش قدرت را به دولتی مدنی تحویل داده است.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: اما امروز از آنجائیکه ارتش خشونت خود علیه حامیان مرسی را تشدید کرده و صدها نفر را کشته، بیان چنین سخنانی دشوار شده است. کشتارهای بی‌شرمانه، کری را وادار ساخته تا لحن خود را تغییر دهد. از این رو بود که او کشتار روز چهارشنبه را «رقت‌انگیز» خواند. اما پیام‌های کری و سایر مقامات دولت آمریکا کمکی به اوضاع نمی‌کند. آنها صرفا احساسات ضد‌آمریکایی را شعله‌ور می‌کنند و به هر یک از طرف‌ها در مصر بهانه‌ای می‌دهند که از آمریکا به خاطر حمایت از دشمن‌شان ناخرسند باشند.

بر اساس این گزارش، خشونت‌های ارتش باعث هراس حامیان مرسی نشده بلکه برعکس آنها را جسورتر ساخته است. از این روست که آنها به ایستگاه‌های پلیس حمله کرده‌اند. ارتش مصر و اخوان المسلمین اکنون بر سر نفْس کشور، تا حد مرگ با یکدیگر می‌جنگند. برکناری مرسی که جان کری زمانی مدعی شده بود مصر را از جنگ داخلی نجات می‌دهد، دقیقا نتیجه معکوس داشت. کشتارها به اندازه‌ای نگران‌کننده است که محمد البرادعی، معاون رئیس جمهور مصر در اعتراض به این مسئله، از سمت خود استعفا داد.

روزنامه بوستون نوشت: با توجه به همه این مسائل، دولت اوباما حق داشت مانور نظامی مشترک خود با مصر را لغو کرد. چنین بُعدی از همکاری نمی‌تواند ادامه یابد آنهم در شرایطی که ارتش مردم را در خیابان‌ها به گلوله می‌بندد. اما اوباما نباید به همین حد بسنده کند. هر چند لغو کل بسته کمک نظامی 1.6 میلیارد دلاری آمریکا که تسهیل کننده توافق مصر با اسرائیل بوده و باعث دسترسی ارتش آمریکا به کانال سوئز می‌شود، مخاطره‌آمیز است، اما گام‌های موقتی می‌تواند پیام قاطعی به مصر ارسال کند. تعلیق کمک‌های مالی به مصر می‌تواند توجه ژنرال‌های ارتش را به خود جلب کند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده: مهمتر از همه اینکه مقامات آمریکایی باید اذعان کنند تلاش‌های آنها برای سوق دادن مصر به سوی دموکراسی ناکام بوده است. برکناری مرسی به دست نظامیان و خشونت مداوم علیه اخوان المسلمین، به‌رغم هشدارهای مداوم باراک اوباما و ویلیام هیگ، وزیر دفاع و ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، صورت گرفت در حالی که آنها عازم قاهره شده بودند تا شخصا برای یافتن راه‌حل این بحران میانجی‌گری کنند. به‌رغم میلیاردها دلار کمک نظامی آمریکا به مصر طی سال‌های متمادی، ارتش این کشور درخواست واشنگتن برای خویشتن‌داری را نادیده گرفت. اکنون زمان آن است که پیام قاطعی به این کشور ارسال شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها