امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35946
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۴
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مسعود رایگان کارگردان تئاتر بازیگر تئاتر این روزها نمایش «دو مرد در یک اتاق» را برای اجرا در گالری باروک آماده ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مسعود رایگان کارگردان تئاتر بازیگر تئاتر این روزها نمایش «دو مرد در یک اتاق» را برای اجرا در گالری باروک آماده می‌کند.

این نمایشنامه نوشته بنگلت آلفورش و یوهان برگوم دو نویسنده  سوئدی فلاندی است که آن را در سال 1986 به سفارش سازمان ملل درباره بیماری ایدز به عنوان طاعون قرن نوشتند.

خبرنگاران با حضور بر سر تمرین این نمایش ضمن مشاهده این اثر، نشست خبری با حضور عوامل این گروه را برگزار کردند.

رایگان در ابتدای این نشست اظهار داشت: این متن در رابطه با یک بیماری محلک است که طاعون قرن لقب گرفته است و ما به این فکر افتادیم که باید هشدارهای لازم از یک جایی شروع شود..

وی در خصوص انتخاب فرخ نعمتی و همایون ارشادی برای نقش آفرینی در این نمایش گفت: برای من پخته بودن و با تجربه بودن بازیگرانم مهم بود، زیرا این نقش‌ها نیازمند بازیگرانی است که پر از زندگی و تجربه باشند.

رایگان در خصوص قابلیت‌های نمایش «دو مرد در یک اتاق» تصریح کرد: این متن پتانسیل اجرا در کلاس‌های درس ‌،کارخانه‌ها،‌ ورزشگاه‌ها و ... را دارد. در واقع این نمایش یک اثر پرتابل و بی‌چیز است و مهم اطلاعاتی است که به تماشاگر ارائه می‌دهد.

رویا تیموریان نیز که در مشاور کارگردان نمایش «دو مرد در یک اتاق» را برعهده دارد،‌ در مورد این اثر بیان داشت: این نمایشنامه روی یک موضوع بسیار جهانی انگشت گذاشته که در آن جغرافیای اهمیتی ندارد بلکه تلاش می‌کند تا آمار و اطلاعات درستی درباره این بیماری ارائه دهد. متن این نمایش بسیار قوی است و متن قوی کارکردن بسیار سخت است.

این هنرمند تئاتر سینما و تلویزیون به کمبود سالن‌های تئاتری اشاره کرد و گفت: اگر امروز در گالری «باروک» هستیم این موضوع نشان می‌دهد، سی سال است بحث کمبود سالن مطرح است و سال‌ها فریاد زدیم فرهنگسراها مرکز همایش است و سالن تئاتر نیست اما مدیران با ما حرکت نکردند.

وی ادامه داد: در این مدت هنرمندان تئاتر همچنان فعال بودند تا اینکه سالن‌های جدیدی معرفی شدند. مدیران فرهنگی به تئاتر کمک نکردند، مگر در مقاطعی کوتاه و گذرا که دردی از تئاتر دوا نمی‌کند.
 
مسعود رایگان در مورد تامین اعتبارات لازم برای اجرای این نمایش نیز بیان داشت: تولید اثر در تئاتر، سینما و تلویزیون هزینه‌بر است و قدرتی مافوق گروه هنری باید برای آنها سرمایه گذاری کنند، شهرداری‌ها همراه با دولت باید به تئاتر کمک کنند تا سطح آگاهی و فرهنگی جامعه ارتقا پیدا کند.

وی با بیان اینکه از نظر من تئاتر خصوصی هیچ معنایی ندارد، گفت: مسئولان فرهنگی کلان شهری مانند تهران باید برای خوراک فرهنگی مردم فکری بکنند. همچنان در بلوک شرق به زور سطح آگاهی مردم را بالا بردند و حالا آنها در یک سطح ماورایی از نظر فرهنگی کار می‌کنند.

در ادامه فرخ نعمتی در مورد دلایل همکاری با مسعود رایگان در این نمایش بیان داشت: متن نمایش نسبت به کارهای قبلی‌ام متفاوت است و برایم جالب بود یک نقش بیرونی را بازی کنم.

همایون ارشادی نیز گفت: من یک تئاتری نیستم و آقای رایگان ریسک کردند و مرا انتخاب کردند. نمایشنامه این اثر خوب بود اما با خواندن آن ترسیدم چون بازیگر تئاتر نیستم.
 
این نمایش از اوایل شهریور ماه در گالری باروک به روی صحنه می‌رود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها