امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 35955
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۴
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری ششمین دوره همایش «اندیشه‌های آسمانی» با حضور محمدرضا جعفری، ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نشست خبری ششمین دوره همایش «اندیشه‌های آسمانی» با حضور محمدرضا جعفری، معاون آموزش و پژوهش ستاد کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد کشور، پیش از ظهر امروز (28 مرداد) در مرکز این ستاد برگزار شد.

*16 هزار مجموعه فعال فرهنگی در مساجد کشور

وی در ابتدا با ارایه تاریخچه‌ای از تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و خدمات گسترده‌ای که در این بیست سال ارایه داده‌اند، گفت: بیش از 16 هزار مجموعه فعال فرهنگی در این سال‌ها در مساجد سامان گرفته که بیش از 7 هزار تای آن در سطح روستاها است.

جعفری با بیان اینکه عمران مساجد یکی از فلسفه‌های وجودی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور است، گفت: بحث احیای کارکردهای واقعی مساجد، مبارزه با تهاجم فرهنگی از دیگر اهداف کانون‌ها محسوب می‌شود. خداوند در آیات مختلف قرآن کریم به تبیین اهمیت مساجد پرداخته، در سنت پیامبر اکرم (ص) بیان شده که از محبوب‌ترین بندگان خداوند کسی است که دل در گرو مسجد داشته باشد. حضرت علی (ع) حضور در مسجد را از بهشت بیشتر دوست داشته و مؤمن در مسجد را چون ماهی در آب تشبیه می‌کند.

*مساجد بهترین پایگاه‌های بیداری اسلامی

وی مساجد را مهمترین پایگاه بیداری اسلامی دانست و دراین باره گفت: انقلاب ایران نیز از مساجد آغاز شد و مهمترین تلاش‌ها از جمله خلق حماسه سیاسی، شورای انقلابی، فعالیت‌ها در دوران دفاع مقدس از جمله پشتیبانی مردم و جوامع‌آوری کمک و حمایت‌های جنگی در این مکان‌ها صورت گرفت.

*4مولفه مسجد طراز اسلامی

جعفری با اشاره به اهمیت حضور ائمه جماعات به عنوان نقطه کانونی مورد توجه مقام معظم رهبری توضیح داد: براساس منظومه فکری رهبری 4 مؤلفه اصلی درباره ایجاد مسجد طراز اسلامی مطرح است که نخستین آن مکانت طراز است به این معنا که مکان مسجد در دسترس عموم باشد و نقشه ساخت آن براساس معماری اسلامی صورت گیرد.

وی درباره دیگر مؤلفه‌های مسجد طراز اسلامی گفت: دوم امامت طراز که به امام جماعت مساجد باز می‌گردد و باید در تمام موارد راهبر باشد، رهبری نیز در پیامی که به اجلاس نماز داده بودند از امام جماعت به عنوان طبیب محله نام بردند چرا که باید بتواند حتی با کودکان، نوجوانان و جوانان ارتباط برقرار کند و سومین نکته نیز مأمومیت طراز است به این معنا که نمازگزاران نیز باید نقش خود را صحیح و نگاه خود را نسبت به امام جماعت درست تعریف کنند.

جعفری فعالیت طراز را آخرین مؤلفه مساجد دانست و گفت: کارکردهای مساجد اعم از اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تجربی و ... است. در صدر اسلام جامعه ما با مساجد اداره می‌شد خود امام خمینی (ره) نیز معتقد بود که ما انقلاب کردیم تا مساجد را اداره کنیم هدف اسلامی ما در احیای تمدن اسلامی همین است.

وی با تأکید بر اهمیت مساجد در بحث بیداری اسلامی و یکی از عللی که حکومت در مصر دوام نیاورد همین نکته بود که افراد به سمت مساجد حرکت نکردند، افزود: بنابراین کانون‌های فرهنگی مساجد کشور فعالیتشان براساس همین مؤلفه چهارم است.

30 مرداد تا 21 شهریور همایش «اندیشه‌های آسمانی» برپا می‌شود

معاون آموزشی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور درباره نحوه برپایی ششمین دوره همایش اندیشه آسمانی با حضور سه هزار نفر از فعالان کانون‌ها گفت: این همایش از سی مرداد آغاز و تا 21 شهریور در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی مشهد برگزار می‌شود. مهمترین محورهای همایش مسجد طراز اسلامی، سبک زندگی، آشنایی تشکیلات دینی و ... است.

وی یادآور شد: شخصیت‌هایی چون آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، حجت‌الاسلام قرائتی، آیت‌الله صفایی نماینده ولی فقیه در بوشهر، حسن رحیم‌پور ازغدی، حجج‌اسلام صدیقی و حاج‌ علی‌اکبری، لاله افتخاری و ... در این همایش حضور خواهند داشت. در این دوره تجربیات موفق اساتید کانون‌های مساجد به همراه فرصت مطالعاتی برای شرکت کنندگان نیز صورت خواهد گرفت.

وی دیگر همایش آتی خود را برپایی دومین کنگره نخبگان روستایی برشمرد و افزود: از بین جوانان نخبه روستایی بیش از 800 نفر به مدت دو دوره چهار روزه برای دوره آموزشی انتخاب می‌شوند. دوره آموزشی برادران شش تا 9 و دوره خواهران 10 تا 24 شهریور برپا می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها