امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36042
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 45
محسن پرویز معاون اسبق فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره ...

محسن پرویز معاون اسبق فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره راهکارهای افزایش سرانه مطالعه اظهار کرد: راهکارهای افزایش سرانه مطالعه در بخش‌های مختلف تاکنون امتحان شده‌اند و این شیوه‌ها در همه جای دنیا مورد استفاده قرار گرفته است و پاسخ مناسبی هم گرفتند که در رأس آنها اقدام بر روی کودکان است تا از کودکی با کتاب مأنوس شوند و در مدرسه با کتابهای غیردرسی انس بگیرند و مطالعه کنند.

وی افزود: در دسترس بودن کتاب و همچنین راحت تهیه کردن کتاب از موارد مهم دیگری است که باید به آنها توجه کرد. در دسترس بودن کتاب الزاماً به معنای خرید کتاب نیست و گسترش کتابخانه‌های عمومی و تقویت کتابخانه‌ها در این زمینه بسیار اثرگذار هستند.

پرویز با اشاره به وجود کتاب‌فروشی‌هایی که همه‌گونه کتاب را داشته باشند، گفت: در محلات مختلف باید کتاب‌فروشی‌ها را قرار داد، وقتی یک مغازه تجاری در محلات می‌تواند پیتزا فروشی شود و ماهانه درآمدهای میلیونی داشته باشد طبیعی است که مغازه را کتابفروشی نمی‌کند تا در ماه درآمدهای چندصدهزارتومانی هم نداشته باشد.

وی در این باره ادامه داد: مغازه‌هایی باید با طرح کاربری فرهنگی در نظر گرفته شود که توسط اتحادیه ناشران و معاونت فرهنگی پیگیری شود.

معاون اسبق فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اشاره به کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شوند توضیح داد: در سال کتابهای زیادی منتشر می‌شود که در میان آنها کتابهای خوب هم وجود دارد، در سال حدود 60 تا 70 هزار عنوان کتاب منتشر می‌شوند که 40 تا 50 درصد آنها چاپ اولی هستند و اگر به طور نمونه در نظر بگیریم که 250 هزار عنوان کتاب چاپ اول داریم، اگر فقط یک درصد آنها کتاب‌های خوبی باشد پس در سال حدود 300 هزار عنوان کتاب خوب منتشر شده است البته این کتاب‌ها در حوزه‌های مختلفی هستند اما عناوین آنقدر جذاب هستند که بتوان کتاب‌هایی را برای مطالعه انتخاب کرد.

وی افزود: کتاب‌های خوبی که منتشر می‌شوند باید اطلاع رسانی شوند و به اقشار مختلف معرفی شوند، با برگزاری جلسات نقد و بررسی و رونمایی کتاب و نظر دادن گروه‌های مرجع درباره کتاب‌های مناسب باید فرهنگ کتابخوانی را ترویج داد؛ تبلیغات تلویزیونی و رسانه‌ها از مسائل مهمی هستند که در این روند بسیار تاثیر می‌گذارند.

پرویز با یادآوری اینکه متاسفانه در سال کتاب‌سازی های زیادی صورت می‌گیرد، اعلام کرد: بسیاری از کتاب‌ها کتاب‌سازی هستند و ارزش زیادی ندارند اما در نهایت کتاب‌های مناسب وجود دارند که در اختیار همگان بتواند قرار گیرند.

وی درباره نهادهایی که متولی ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور هستند عنوان کرد: وظیفه اصلی هدایت این ماجرا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و همه بخش‌های دولتی که با حوزه کتاب در ارتباط هستند و همچنین ناشران بزرگ باید مشارکت کنند، نهاد کتابخانه‌های عمومی به نوعی زیر مجموعه وزارت ارشاد است و آنها هم در این روند باید تصمیمات جدیدی اتخاذ کنند.

پرویز درباره رونق کتابخوانی در ایران گفت: در زمینه رونق کتابخوانی باید اطلاعات جمع‌آوری و با آمار آنها را بررسی کنیم، کم و زیاد شدن رونق کتاب‌ها به میزان فعالیت‌هایی که انجام می‌شود بستگی دارد.

معاون اسبق فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه گرانی کاغذ و قیمت کتابها را بی اثر در روند کتابخوانی دانست و گفت: گرانی‌ها بر کتابخوانی تاثیر گذار هستند اما اثر مستقیم ندارند و شاید از دلایل دسته پنجم یا ششم باشد. اگر کسی به دنبال کتاب خواندن باشد می‌تواند کتاب را با هزینه اندکی امانت بگیرد.

وی به موضوع «باغ کتاب» هم اشاره کرد و گفت: از ده سال پیش بر روی موضوع باغ کتاب صحبت‌هایی شد و پیگیرِ‌های این افراد باغ کتاب به مرحله نهایی رسیده است و از اقدامات خوبیست که باید نسبت به آن روی خوش نشان داد.

پرویز در پایان به کتابخانه مدارس که نقش مهمی در ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی دارند، اشاره کرد و گفت: در مقاطع مختلف تدابیری اندیشیده شده است و برخی از این اقدامات انجام شده‌اند اما در طول زمان این اقدامات اثر بخش کمرنگ شده و رشد کافی نیافتند به طور نمونه نمایشگاه یاد یار مهربان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس در نظر گرفته شد و سالهاست که برگزار می‌شود. در سال ابتدایی 2 میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شد و الان هم که حدود 8 سال از این طرح می‌گذرد و قیمت کتابها چندین برابر شده‌اند باز هم همان 2 میلیارد تومان بودجه قرار داده شده و طبیعتاً این باعث می‌شود کتابهای کمتری را بتوان خریداری کرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار