امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36044
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 70
«سلمان اسمرر» رئیس دفتر حزب سعادت ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول، به تشریح تاثیر وقایع پارک ...

«سلمان اسمرر» رئیس دفتر حزب سعادت ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استانبول، به تشریح تاثیر وقایع پارک گزی میدان تقسیم بر روی حزب حاکم عدالت و توسعه، بروز اختلاف نظرهای جدی در درون این حزب، اختلاف جماعت اسلامگرای گولن با رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور، تلاش جماعت مذکور برای قرار گرفتن در کنار عبدالله گل رئیس جمهور و بلنت آرینچ معاون اردوغان که واکنشی متفاوت با اردوغان در قبال تحولات پارک گزی نشان داده بود، پرداخت.

به گفته کارشناسان مسائل ترکیه، جماعت فتح اله گولن از زمره گروه‌هایی است که همواره طرفدار سیاستمداران قدرتمندی چون اردوغان بوده و تلاش جماعت برای حمایت از گل و آرینچ حاکی از تضعیف جایگاه اردوغان در عرصه سیاسی ترکیه است.

از سوی دیگر این روزها در رسانه‌های ترکیه صحبت از اختلافات جدی بین حزب حاکم عدالت و توسعه و بزرگترین حامی‌اش یعنی همان جماعت گولن و تشدید این اختلافات می‌شود.

در همین راستا خبرنگار فارس با «سلمان اسمرر» به عنوان فردی که از نزدیک با اردوغان، گل، آرینچ و فتح‌الله‌گولن رهبر جماعت مذکور را می‌شناسد، به گفتگو نشته است.

***متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است***

فارس: آقای اسمرر ممکن است دیدگاه خود را درباره اختلافاتی که طی روزهای اخیر بین حزب عدالت و توسعه و جماعت گولن بروز کرده، بفرمایید؟

وقایع پارک گزی حزب عدالت و توسعه را دو دسته کرد

اسمرر:  همزمان با وقوع تظاهرات اعتراض‌آمیز پارک گزی میدان تقسیم استانبول، اختلاف نظرهای جدی در درون حزب عدالت و توسعه بروز کرد. در این تظاهرات و حوادث ناشی از آن «عبدالله گل» رئیس جمهور و «بلنت آرینچ» معاون نخست وزیر از لحاظ موضع‌گیری در قبال این حوادث در کنار جماعت گولن قرار گرفتند.

گفته می شود آن روزها بحث های تندی در میان سران حزب عدالت و توسعه صورت گرفت و حتی بلنت آرینچ استعفا کرد، ولی بعد استعفایش را پس گرفت و غیره. اردوغان که متوجه دو دستگی در درون حزبش شده بود بلافاصله با ترتیب دادن نشست‌های بزرگ به مخالفانش در درون حزب و هم به دنیای غرب و آمریکا و سایرین پیام داد که «ملت با من است و به غیر از من کسی دیگر مطرح نیست و اگر من نباشم شما هم نیستید» و حتی گفته می شود عین این عبارات را بر زبان هم رانده است. زیرا اردوغان دوست دارد رهبر منحصر بفرد باشد.

فارس: به نظر شما وقتی عبدالله گل به پایان دوره ریاست جمهوری اش برسد، از حزب عدالت و توسعه جدا می شود؟

تاسیس حزب جدید توسط گل و جماعت گولن

اسمرر: ما هم شنیده ایم که عبدالله گل قصد دارد بعد از خاتمه دوران ریاست جمهوری‌اش از حزب عدالت و توسعه جدا شده و به اتفاق جماعت گولن حزب جدیدی تاسیس کند. واقعیت این است که جماعت گولن همواره طرفدار طرف قدرتمند است و تاکنون هم چون اردوغان در مسند قدرت بود، از وی حمایت می کرد.

فارس: دلیل اصلی تجزبه حزب عدالت و توسعه را در چه می بینید؟

نفوذ گسترده جماعت گولن در درون حزب عدالت و توسعه

اسمرر: واقعیت این است که جماعت گولن امروز به اندازه یک حزب در درون حزب حاکم عدالت و توسعه نفوذ پیدا کرده است. به طوری که این جماعت امروز به طور مستقیم در مسائل امنیتی و اطلاعاتی و بروکراسی ترکیه مداخله می کند.

مطرح شدن این گونه جماعت گولن البته که اردوغان را ناراحت کرد و به همین دلیل شروع به واکنش نشان دادن کرد. درگیری بین اردوغان و جماعت گولن به خصوص بر سر مسئله «هاکان فیدان» رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه برملا شد و به طور فزاینده ای ادامه یافت. در واقع درگیری بین دو طرف بر سر یارگیری در درون دولت بود.

فارس: به عقیده شما عاقبت این تنش به کجا می رسد؟

نزدیکی جماعت گولن با گل و آرینچ

اسمرر: همانطور که گفتن ساختار جماعت گولن بر اساس حمایت از فرد قدرتمند استوار است. هر که قوی‌تر باشد، جماعت با اوست. الان اردوغان قوی‌تر است، پس جماعت در کنار اوست. اما جماعت گولن در عین حال در تلاش برای قرار گرفتن در کنار عبدالله گل و بلنت آرینچ هم هست.

گفته می شود اگر حزب عدالت و توسعه تجزیه شود، جماعت در کنار این دو قرار می گیرد. فتح الله گولن حتی در کودتای پست مدرن 28 فوریه 1997 هم در کنار کودتاچیان قرار گرفت، چون آنها در آن ایام قوی‌تر بودند و علیه رهبر مرحوم حزب منحله رفاه یعنی اربکان حرکت کرد.

فارس: اختلاف دیدگاه حزب عدالت و توسعه با حزب سعادت در قبال سیاست های خاورمیانه ای ترکیه در چیست؟

حزب سعادت می گوید اتحادیه اسلام، اردوغان می گوید اتحادیه اروپا

اسمرر:  مهمترین فرق بین این دو حزب در گفتار و عمل است. آنها می گویند، ولی عمل نمی کنند. اما حزب سعادت می گوید باید گام اساسی برداشت، یعنی اتحادیه اسلام را تشکیل داد و کلیه کشورهای اسلامی را از شرایطی که آنها را به هرج و مرج سوق داده نجات داد.

حزب سعادت می گوید باید گروه دی هشت وارد عمل شود، در غیر این صورت هرج و مرج در کلیه کشورهای اسلامی اجتناب ناپذیر است. حزب عدالت و توسعه هم همین را می گوید، ولی پشت درهای اتحادیه اروپا در انتظار ورود است. یعنی حزب سعادت می گوید اتحادیه اسلام، اما حزب عدالت و توسعه می گوید اتحادیه اروپا راه حل است. ما با استفاده از تکنولوژی غرب موافقیم، ولی با تحمیل های فرهنگی آن مخالفیم، اما حزب عدالت و توسعه هر دو را می پذیرد.

فارس: تفاوت این دو حزب در مورد آمریکا چیست؟

امپریالیست ها مانع به قدرت رسیدن حزب سعادت شدند

اسمرر: این مورد یکی دیگر از موارد تفاوت حزب سعادت با حزب عدالت و توسعه است. آمریکا و دیگر قدرت های امپریالیستی همواره مانع به قدرت رسیدن ما شدند، زیرا ما با آنها همکاری و همدستی نکردیم.

اما سران حزب عدالت و توسعه قبل از تاسیس حزب به آمریکا رفتند و مذاکراتی صورت دادند و بعد زیرساخت های لازم برای به قدرت رسیدن آنها آماده شد. اما حزب ما همواره تاکید کرد که اسلام برتر است و همه آنها باطل هستند و با توسعه در شرایط وابستگی به غرب را رد کرد. اما حزب عدالت و توسعه می گوید بدون وابستگی به قدرت های جهانی نمی توان توسعه یافت.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها