امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36070
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم رونمایی از مجموعه 10 جلدی کارگاه شعر و مجموعه 16 جلدی کارگاه قصه و کودک عصر دوشنبه با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم رونمایی از مجموعه 10 جلدی کارگاه شعر و مجموعه 16 جلدی کارگاه قصه و کودک عصر دوشنبه با حضور امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل مؤسسه نشر شهر، مصطفی رحماندوست نویسنده و مدیر مجموعه 26 جلدی کارگاه شعر و قصه کودک و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

* تهران روستای بزرگی است اما ما شهروند متمدنی نیستیم

در این مراسم مصطفی رحماندوست سرپرست دوره سوم کارگاه شعر و قصه مؤسسه نشر شهر، بیان داشت: اولین تصوری که شاید برخی‌ها از بنده کنند این است که رحماندوست چه پول خوبی را از نشر شهر گرفته است اما باید بگویم که برای مدیریت این گروه حتی یک ریال هم دریافت نکرده‌ام.

وی اضافه کرد: به این دلیل سرپرستی دوره سوم کارگاه شعر و قصه را قبول کردم که تهران روستای بزرگی است یعنی همه ما ساکنان شهر تهران هستیم اما شهروند به معنای متمدن کلمه نیستیم. یکی دیگر از دلایل بنده از قبول این مسئولیت، مسئله درون‌گروهی بوده است.

* زور که بالا سر نویسنده باشد خلاقیت هم صورت می‌گیرد

رحماندوست ادامه داد: زمانی که حرف کتاب و تولید را می‌زنیم برخی‌ها احساس می‌کنند کار سفارشی است و می‌گویند ما کار سفارشی انجام نمی‌دهیم اما انجام می‌دهند.

وی افزود: برخی‌ها معتقدند که چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی از مطالب را سانسور می‌کند چرا که این مهم جلوی خلاقیت ما را می‌گیرد و برخی از تولیدات ما این است که به ما الهام می‌شود یعنی مصرع شعر هدیه خداست و ما آن را ادامه می‌دهیم.

این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان گفت: چخوف زمانی که آثاری را منتشر می‌کرد اینگونه بود که ناشران وجهی را به او می‌دادند و او مجبور بود هفته‌ای یک داستان به نگارش درآورد که این مقوله کار سفارشی نبود بلکه خلاقیت خود چخوف بود. اکنون نیز وقتی زور بالاسر باشد، خلاقیت نیز صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: انسان می‌تواند متکی به یک تئوری باشد و وقتی تصمیم گرفت درباره موضوعی شعر بگوید کار خلاقی کند.

*رحماندوست: در این مجموعه کتاب‌ها کار غیرخلاقی را نپذیرفتم

رحماندوست با بیان اینکه برای چاپ این مجموعه کتاب‌ها کار غیر خلاقی را نپذیرفته‌ام، بیان کرد: رولد دال نویسنده انگلیسی است که توانست سیستم آموزش و پرورش خشک انگلستان را با داستان‌های خود متحول کند به گونه‌ای که این نویسنده با نوشته‌های خود سیستم آموزشی انگلستان را به هم ریخت.

وی عنوان کرد: رولد دال حتی درباره استفاده بچه‌ها از مترو نیز کتاب نوشته است و در قلم کتاب‌هایش از دو نوع رنگ استفاده کرده که یکی از آنها قرمز است تا بیشتر در میان کودکان و نوجوانان تأثیر بگذارد.

*دوست دارم همانند رولددال نویسنده انگلستان آموزش و پرورش را 10 سال به جلو حرکت دهم

این مترجم ادبیات کودک معتقد است که دوست دارد همانند رولد دال که تحولی در آموزش و پرورش کشورش ایجاد کرد اکنون سیستم آموزش و پرورش کشور را که 150 سال از سیستم آموزش و پرورش جهان عقب است را 10 سال به جلو حرکت دهد.

وی اضافه کرد: معتقدم ما نویسندگان باید به دو نکته توجه ویژه‌ای داشته باشیم نخست اینکه با عشق و علاقه‌ای که به بچه‌ها داریم منتظر الهاماتی بوده که خداوند از طریق بچه‌ها به ذهن ما وارد می‌کند تا بنویسیم و سپس نگذاریم که بچه‌ها که نه همشهری هستند و نه شهروند، بمیرند.

رحماندوست ادامه داد: در هفته 17 کودک در پیاده‌روهای تهران کشته می‌شوند که تا زمانی که فرزندم دچار این مشکل نشده بود درد آن را متوجه نشده بودم اما ما نویسندگان نباید بگوییم که منتظر الهامات غیبی هستیم و بنده به این دلیل سرپرستی این مجموعه کتاب‌ها را پذیرفتم چرا که ما در مقابل جامعه شهری خود مسئول هستیم.

*شهرداری اشعار زیبای کودکانه را به ترانه تبدیل و در صدا و سیما پخش کند

این نویسنده با اشاره به امیر خوراکیان، عنوان کرد: معتقدم نشر شهر و شهرداری تهران باید برخی از اشعار زیبای کودکانه را به ترانه تبدیل و آنها را برای پخش به صدا و سیما ارائه دهد و چون صدا و سیما هم بودجه ندارد از خدا می‌خواهد که ترانه‌ها را مجانی دریافت و پخش کند.

وی اضافه کرد: وقتی که صدا و سیما این ترانه‌ها را برای کودکان و نوجوانان مکرراً پخش کند کودکان آن را زمزمه کرده و از آن استفاده خواهند کرد. حتی بنده معتقدم در حیطه کتاب الکترونیکی و گویا نیز باید فعالیت داشته باشیم.

*کتاب گویا یا الکترونیکی با جاذبه برای کودکان منتشر شود

به گفته رحماندوست کودکان و نوجوانان به دلیل علاقه به سی‌دی‌های مختلف می‌توانند والدین خود را وادار به گوش دادن فایل صوتی کنند به همین منظور معتقدم اگر کتاب گویا یا الکترونیکی تولید کنیم که برای کودکان و نوجوانان جاذبه داشته باشد، بچه‌ها والدین خود را وادار می‌کنند که پیامی که خود یاد گرفته‌اند نیز آنها هم بیاموزند.

وی با بیان اینکه باید به سمت کتاب‌های تعاملی و الکترونیکی حرکت کنیم، گفت: بنده چندی پیش داور جشنواره بازی‌های رایانه‌ای بودم. معتقدم چقدر خوب می‌شود بازی‌های الکترونیک و کتاب الکترونیکی را با یکدیگر آمیخته تا بچه‌ها کتاب بازی کنند.

رحماندوست در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم کتاب‌های خوبمان را به سایر زبان‌های دنیا ترجمه کنیم گرچه تا کنون نتوانسته‌ایم کتاب‌هایی از رولد‌ دال نویسنده انگلستانی را به زبان فارسی ترجمه کنیم.

*شهرام‌نیا: مشکلات گرانی نابهنگام کاغذ همه ناشران را بهت‌زده کرد

در ادامه این مراسم امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل مؤسسه نشر شهر، بیان داشت: بخشی از جمع حاضرین تشکیل دهندگان محتوا و تصاویر کتاب‌ها هستند و سهم مؤثری در تولید مجموعه کتاب‌های دوره سوم کارگاه شعر و قصه ایفا کرده‌‌اند.

وی اضافه کرد: مؤسس نشر شهر از زمان تأسیس هدف خود را در جهت تولید موضوعات شهری و شهروندی قرار داده است و نمایشگاه‌هایی نیز با عناوینی همچون یاد یار مهربان برپا کرده است. اما در حوزه شهر و شهروندی توجه ویژه‌ای داشته است.

شهرام‌نیا ادامه داد: نقطه آغاز برای نهادینه شدن فرهنگ شهر و شهرنشینی مقطع سنی کودک و نوجوان است.

*مشکلات و معضلات حوزه شهری ریشه در کودکی دارد

به گفته این مقام مسئول مشکلات و معضلاتی که در حوزه شهری هم‌اکنون وجود دارد، ریشه در کودکی داشته به همین منظور ایده‌ای که در مؤسسه نشر شهر پیگیری شد و سپس به همکاری مصطفی رحماندوست با این مؤسسه انجامید، بحث موضوعات شهری و شهروندی برای گروه سنی کودک است.

وی افزود: برای انتشار مجموعه 10 جلدی کارگاه شعر و مجموعه 16 جلدی کارگاه قصه و کودک از نویسندگان مطرح کودک استفاده شد. حتی در دوره اول برای هرچه بهتر شدن محتوای آثار از مهمانانی از شهرداری دعوت به عمل آمد و کتاب‌های هم طبق گفته‌ای نویسنده‌ها جنبه سفارشی نداشت.

شهرام‌نیا ادامه داد: برای هرچه بهتر شدن محتوای این مجموعه کتاب‌ها در دوره دوم از بعضی افسران، کارمندان و مسئولان سازمان بازیافت و آتشنشانی نیز دعوت به عمل آوردیم تا مشکلات و سخنان خود را برای نویسندگان بیان کند و آنها نیز آنها را با قلمی شیوا برای کودکان و نوجوانان به محتوا تبدیل کنند. اما در دوره‌های پایانی نویسندگان گرد هم آمده و با هدفمندی بیشتر به گفت‌وگو با هم پرداخته‌اند به همین منظور کتاب‌های ضعیف از این مجموعه آثار منتشر نشد چرا که نویسندگان آنها درباره این موضوعات دغدغه بسیاری را احساس کردند.

وی افزود: برای چاپ این مجموعه کتاب‌های از تصویرگران خیلی متنوع استفاده نکردیم، همچنین تجربه خوبی برای چاپ این کتاب‌ها به دست آوردیم که این تجربه نیز تکثیر شد یعنی شهرداری‌های مختلف کشور با آقای رحماندوست تماس گرفته و پیشنهاد چاپ اینگونه کتاب‌ها را به ایشان نیز داده بودند. به گفته شهرام‌نیا این مجموعه کتاب‌ها نیز به صورت صوتی و همراه با موسیقی هم منتشر خواهد شد. حتی علاقه‌مند بوده تا دوره چهارم این مجموعه کتاب‌ها را نیز در رأس کارهای خود قرار دهد. این مقام مسئول گفت: مشکلات گرانی نابهنگام کاغذ یک دفعه را بهت‌زده کرد، یعنی کتابی که در گذشته در نشر شهر با قیمت 600تومان منتشر می‌شد اکنون با قیمت بیش از 4هزار تومان به فروش می‌رسد که بنده نمی‌دانم واقعا بچه‌های چگونه این کتاب‌ها را خریداری می‌کنند.

وی اضافه کرد: در همین فاصله کوتاهی که این کتاب‌ها منتشر شده است، تقاضاهایی برای تبدیل کتاب‌ها از زبان فارسی به انگلیسی وجود دارد به همین منظور با رعایت حقوق معنوی مؤلفان این کتاب‌ها را در آینده نزدیک به سایر زبان‌ها نیز منتشر خواهیم کرد.

*اعلام آمادگی مؤسسه نشر شهر برای چاپ کتاب‌هایی با موضوع شهر و شهروندی

مدیرعامل مؤسسه نشر شهر در پایان گفت: این انتشارات از همه نویسندگانی که در حوزه قصه و شعر با موضوع‌ شهر و شهروندی کتاب می‌نویسند ما را به دعوت به همکاری می‌کنند.

*خوراکیان: پنج ترانه کودک و چندین ترانه درباره امام رضا(ع) به صورت صوتی منتشر می‌شود

در پایان این مراسم امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، بیان داشت. بنده در زمانی که در آستان قدس رضوی بوده و سپس به این سازمان آمدم به کودکان و نوجوانان توجه بسیاری دارم.

وی اضافه کرد: امسال کار گسترده‌ای را برای مهد کودک‌ها انجام دادیم که شاید در نوع خود کم‌نظیر بود یعنی برای مهد کودک‌ها یک پکیج منظم را برنامه‌ریزی کردیم.

خوراکیان با اشاره به دیدار شاعران با مقام معظم رهبری، بیان کرد: رهبر انقلاب معتقد بودند که در حوزه ادبیات کودک کم کار شده است و از ما خواستند که درباره این حوزه بیشتر فعالیت کنیم و اگر جلسه‌ای در این راستا سال آینده با ایشان برگزار شد کارهای جدی در این حوزه را به ایشان گزارش دهیم.

به گفته وی ظرفیت‌های خوبی در سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران وجود دارد حتی 70درصد مهد کودک‌ها در فرهنگسراها دایر است که این سازمان با آنها ارتباط مستقیم دارد.

خوراکیان با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌های خود را در حوزه کودک و نوجوان در نظر گرفته‌ایم،‌ عنوان کرد: از ظرفیت‌های سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران باید استفاده شود و نباید ایده‌ها تنها در طرح باقی بماند بلکه باید اجرایی شود.

این مقام مسئول گفت: به آقای رحماندوست پیشنهاد می‌دهد که 5 ترانه را انتخاب کنند تا کارهای تولید آن سفارش داده شود چندین ترانه هم با حال و هوای امام رضا(ع) به دلیل فرا رسیدن سالروز ولادت این امام هما انتخاب و تولید می‌شود.

در پایان این مراسم از محمدرضا شمس، مرجان کشاورزی آزاد، مجید راستی، طاهره ایبد، لاله جعفری، ناصر کشاورز، مصطفی رحماندوست، افسانه شعبان‌نژاد، جعفر ابراهیمی شاهد، زهرا موسوی، زهره پری‌رخ، اسدالله شعبانی، مریم هاشم‌پور و فریدون سراج و جمعی از تصویرگران این طرح تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها