امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36081
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد حمزه‌زاده قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی و مدیرعامل انتشارات ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد حمزه‌زاده قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی و مدیرعامل انتشارات سوره مهر در حاشیه اختتامیه جشنواره شعر و داستان جوان سوره در جمع خبرنگاران حاضر و به سؤالات آنها پاسخ گفت.

* توقع داریم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاران خود را از افراد متعهد، متخصص، هنرمند و شجاع انتخاب کند

حمزه‌زاده در پاسخ به این پرسش که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرده است، پیرامون مطالبات حوزه هنری و بحث سینما از دولت یازدهم بگویید، اظهار داشت: توقع داریم که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاران خود را از افراد متعهد، متخصص، هنرمند و شجاع انتخاب کند.

وی ادامه داد: وزیر با افرادی که انتخاب‌های خود را در موضوعات، روندها و در جهت‌گیری‌های فرهنگی کشور کرده باشند و تلاش کنند تا سهم فرهنگ و هنر را از منابع کشور به درستی جدا کنند و آن را به فرهنگ و هنر اختصاص دهند و تلاش کنند تا بحث‌های زیرساختی حوزه هنر و فرهنگ کشور به درستی احصا شود همکاری کند و مدیران و معاونان را اینگونه از این افراد برگزیند.

وی افزود: دراین صورت رفته رفته به مرور زمان طی 4 سال مشکلات حل می شود البته برخی موارد لزوماً در حوزه مسئولیت وزیر ارشاد نیست بلکه بخشی از آن به وزارتخانه‌های صنعتی باز می‌گردد، بخشی هم به بانک و وزارت اقتصاد و دارایی؛ و واقعاً وقت مناسب و کافی برای اصلاح روندها و ساماندهی همکاریی‌هایی است که باید بین نهادهای مختلف رخ دهد تا ما شاهد رشد همه هنرها باشیم و توقع ما از دولت یازدهم همین‌ها است.

* دیدار با وزیر ارشاد طی روزهای آینده

قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال فارس که دیداری با علی جنتی وزیر ارشاد دولت یازدهم داشته‌اید، ابراز داشت: خیر پنج‌شنبه هفته جاری مراسم معارفه و دیدار با اهالی فرهنگ و هنر دارند که با ایشان صحبت خواهیم کرد.

* افتتاح فروشگاه سوره مهر

حمزه‌زاده در پاسخ به سؤال دیگر فارس که پیرامون زمان افتتاح فروشگاه سوره مهر جویا شده بود، توضیح داد: این فروشگاه ان‌شاءالله در آبان‌ماه و همزمان با هفته کتاب افتتاح خواهد شد.البته زودتر از آبان فروشگاه آماده می‌شود اما زمان افتتاح آن به هفته کتاب محول کردیم. این فروشگاه به مساحت 500 متر مربع در جوار سینما بهمن در میدان انقلاب تهران واقع است.

* سینمای دولتی و غیر دولتی/ سهم دولت حمایتی و نظارتی است

وی در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه چالشی همواره در حوزه سینمای دولتی و غیر دولتی مطرح بود فکر می‌کنید وزیر ارشاد جدید باید موافق سینمای دولتی باشد یا خیر چرا که هزینه‌های فیلم‌های دولتی بسیار زیاد و کم بازده هستند پیش‌بینی شما چیست، اضافه کرد: این سؤالی است که وزیر ارشاد دولت یازدهم باید به آن پاسخ دهد ، اما سینما در کشور به لحاظ اقتصادی متکی به بودجه‌های دولتی است و حتی بخش خصوصی سرمایه‌هایش را از منابع دولتی کمک‌ها، انواع تسهیلات و وام‌ها دریافت می‌کند، اگر بخواهیم سهم دولت را احصا کنیم به نظر می‌آید این سهم حمایتی و نظارتی است و طبعاً باید سرمایه‌های بخش خصوصی وارد سینما شود. این سرمایه‌گذاران اگر در حوزه سینما احساس امنیت نکنند ورود نمی‌کنند تا صاحبان سرمایه در صورتی ورود پیدا میکنند که مطمئن باشند سرمایه‌هایشان باز می‌گردد و به سود می‌رسند . نکته بعد که برخی از تهیه‌کنندگان و فیلم‌سازان مطرح می‌کنند و آن اینکه تمرکز بر فیلم‌های پربازده و کم خرج صورت گیرد.

به گفته حمزه زاده، این تلقی را که حتماً فیلم‌های پرخرج فیلم‌های خوبی خواهند بود و می‌توان به آنها عنوان فاخر نهاد بحثی که این روزها مطرح است و امیدوارم به عنوان یک سیاست توسط مسئولین سینمایی کشور دنبال شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه در حوزه هنری انقلاب اسلامی و بخش سینما سیاستهایی دنبال می شود تصریح کرد: سال گذشته دو فیلم و امسال تعداد بیشتری فیلم‌های کم‌هزینه ساخته شد که هم سرمایه‌هایشان را برمی‌گردانند و هم فیلم‌های روانی هستند تا معیارها و اشل‌های دستمزد را در سینما جابه‌جا نکنیم.

* تعامل حوزه هنری با بخش خصوصی در عرصه سینما

قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی پیرامون تعامل حوزه هنری در بخش سینما با بخش خصوصی توضیح داد: حوزه هنری در 5 موضوع با بخش خصوصی تعامل دارد، عمده‌ترین بخش آن نمایش است.

وی ادامه داد: در بخش سرمایه‌گذاری یک تعریفی کرده‌ایم تا در سال، از بیش از 15 فیلم سینمایی حمایت کنیم؛ حمایت‌ها لزوماً تأمین همه سرمایه‌ فیلم نیست بلکه بخشی از سرمایه فیلم یا انواع کمک‌هایی را که می‌توان داشت در دستور کار داریم و امیدواریم با توسعه زیرساخت‌های بخش نمایش، بخش خصوصی اراده کند و وارد کار شود.

* پیشنهاد معاونت سینمایی ارشاد

قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی در پاسخ به سؤال دیگر فارس که برای معاونت سینمایی ارشاد با شما صحبتی شده است،‌افزود: خیر، چنین موضوعی مطرح نشده است و من در جریان افرادی که با آنها صحبت شده نیستم.

* حضور سوره مهر در فرانکفورت/ برنامه ریزی برای سال آینده

وی در مورد اینکه آیا سوره مهر برنامه‌های برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی فرانفکورت دارد، تصریح کرد: سال‌هاست در نمایشگاه فرانکفورت شرکت می‌کنیم، اما یکی از مهم‌ترین اشکالاتی که به این حضور‌های بین‌المللی ما وارد است این که باید کتاب‌هایی که ما به بازار‌های بین‌المللی ارسال می‌کنیم حداقل به یکی از زبان‌های ترمینال رایج و بین‌المللی ترجمه شده باشد (انگلیسی، عربی و...) در سال‌های گذشته عمده حضورهای بین‌المللی ما با ارائه کتاب‌های فارسی‌زبان بوده است؛ بنده یک بار تجربه حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت را دارم و می‌دانم که حداقل با این شیوه حضور سال‌های گذشته در نهایت یک ارتباط‌های شخصی و فردی خواهیم داشت. که منجر به بازار فروش یا ارائه محصولات ما در بازارهای بین‌المللی نمی‌شود، حتی اگر یک ناشری دو یا سه کتاب ترجمه دارد در غرفه‌ای به مساحت 6 متر عملکرد بهتری می‌تواند داشته باشد تا غرفه های عریض و طویلی که از بودجه‌های دولتی ممکن است برپا کنیم.

به گفته مدیرعامل سوره مهر، در سال‌های گذشته حدود 12 رمان از بهترین‌ کتاب‌هایمان را به زبان انگلیسی‌، عربی، ترکی استامبولی، و اردو ترجمه کردیم؛ امسال به آلمان نمی رویم، اما برای سال 93 شرکت در این نمایشگاه را در دستور کار داریم، تا غرفه‌ای مستقل در فرانکفورت داشته باشیم و در آن نمایشگاه ضمن رعایت آداب یک نمایشگاه بین‌المللی،  با آثاری که قابلیت خرید و فروش رایت دارند حضوری موفق داشته باشیم.

* میزان بودجه سینمایی در حوزه هنری/ در همه بخش‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی افزایش بودجه داشته‌ایم

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه بودجه سینمایی حوزه هنری چه میزان بوده است، توضیح داد: در همه بخش‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی افزایش بودجه داشته‌ایم، بخش سینما هم اینگونه بوده است و تلاش کرده‌ایم که از طریق جذب مشارکت یا تأمین منابع مالی از طریق تسهیلات بانکی بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.

وی به رقم‌ها اشاره نکرد چرا که دلیل را عرصه رقابت دانست و افزود: ما اعلام کرده‌ایم که امسال حداقل 5 فیلم در جشنواره فجر خواهیم داشت ان‌شاءالله تعداد این 5 فیلم بیشتر هم خواهد شد. البته در دستور کار معاونت سینمایی حوزه افزایش این تعداد تا 15 فیلم در سال را داریم و رفته‌رفته در طول دو یا سه آینده این میزان را افزایش خواهیم داد. افزایش تعداد فیلم‌‌ها طبعاً محصول افزایش سرمایه‌گذاری حوزه خواهد بود، البته ساخت فیلم ارزان و کم‌هزینه را هم در برنامه ها داریم.

* بودجه سال گذشته معاونت سینمایی حوزه هنری/ لزوماً تعداد زیاد تولید فیلم وابسته به عدد و رقم نیست

قائم مقام حوزه هنری انقلاب اسلامی درباره بودجه سال گذشته معاونت سینمایی حوزه اظهار داشت: بودجه سال گذشته و امسال متفاوت است؛ سال گذشته کل پولی که در حوزه سینما و بخش تولید خرج کردیم حدود 3 میلیارد بود، اما 4 فیلم در سال گذشته داشتیم که نشان می‌دهد لزوماً تعداد زیاد تولید فیلم وابسته به عدد و رقم نیست. ولی باید بدانیم با فیلم‌سازان حاضر می‌توان فیلم‌های ارزان‌قیمت ساخت. البته دیدیم برخی فیلم‌ها سال گذشته با هفت و هشت میلیارد ساخته شدند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها