امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36101
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 79
علی اصغر محکی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: از حیث قوانینی که برای امنیت شغلی خبرنگاران باید وجود داشته باشد، در کشور متاسفانه خلأ ...

علی اصغر محکی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، اظهار داشت: از حیث قوانینی که برای امنیت شغلی خبرنگاران باید وجود داشته باشد، در کشور متاسفانه خلأ بزرگی وجود دارد، به نحوی که با تنبیه شدن و توقیف یک نشریه به راحتی روزنامه‌نگاران و کادر آن نشریه از کار بیکار می‌شوند و جز با مباحث مرتبط با بیمه حمایت دیگری از آنها نمی‌شود.

این کارشناس علوم ارتباطات افزود: به رغم تصحیح قانون مطبوعات در خصوص فعالیت آزادانه مطبوعات و رسانه‌ها بجز محدودیت‌های قانونی پیش‌بینی شده درباره برخی از موارد، اعمال سلیقه در اجرای قانون مشاهده می‌شود که از جمله آن می‌توان به ارجاع پرونده‌های مطبوعاتی برای طرح در هیئت نظارت اشاره کرد.

وی یادآور شد: در مواردی مشاهده می‌شود که برخی از نشریات با کوچکترین احتمال خطا، بلافاصله در جلسه فوق‌العاده نظارت بدون حضور مدیرمسئول آن نشریه برای توضیح و دفاع، تصمیم‌گیری می‌شود حال آنکه در مورد برخی از نشریات دیگر سعه صدر در برخورد با خطاهای احتمالی بسیار قابل توجه است.

محکی با بیان اینکه این امر بیانگر رفتار دوگانه هیئت نظارت بر مطبوعات است، ابراز داشت: برای نمونه می‌توان به انتشار یک عکس در سال 88 در روزنامه همشهری اشاره کرد، به طوری که بیش از 9/99 درصد مردم و خواننده‌های این روزنامه نمی‌دانستند که این عکس متعلق به چه مکانی است اما ظرف دو ساعت هیئت نظارت بر مطبوعات تشکیل جلسه داد و در نهایت این روزنامه را توقیف کرد.

وی ادامه داد: این درحالی است که یک سال پیش از وقوع چنین مسئله‌ای مطلبی به مراتب بدتر در روزنامه دولتی ایران به چاپ رسید اما هیئت نظارت بر مطبوعات حتی در حد تذکر به این روزنامه اعلام رأی نکرد.

این کارشناس علوم ارتباطات اضافه کرد: با توجه به اینکه دبیری هیئت نظارت بر مطبوعات بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این وزارتخانه نیز نسبت به دولت مطبوع خود نظر مثبت دارد بر همین اساس در ارجاع موارد بر هیئت نظارت اعمال نفوذ می‌کند.

محکی اظهار داشت: در حال حاضر نهادهای صنفی که باید از حقوق روزنامه‌نگاران پشتیبانی کنند در ضعیف‌ترین حالت ممکن قرار دارند به طوری که برخی به خاطر رویکرد سیاسی عملا غیر فعال هستند و برخی نیز توانایی لازم را برای وصول مطالبات روزنامه‌نگاران ندارند.

وی یادآور شد: تعداد قابل توجهی از روزنامه‌نگاران مشکلات عدیده‌ای از جمله مشکلات مربوط به تامین مسکن، بیمه بیکاری و همچنین دفاع از حقوق خود را در صورت بازداشت و شکایت ندارند که در این رابطه باید نهادهای صنفی وارد عمل شوند.

وی خاطرنشان کرد: این درحالی است که از سوی دیگر هنوز نتوانسته‌ایم اصول شرافت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری را تهیه کنیم و همین مسئله بر امنیت کار روزنامه‌نگاری تاثیر گذاشته است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها