امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3611
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 247
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی مدیر موسسه متن درباره حضور انتشارات این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، علیرضا اسماعیلی مدیر موسسه متن درباره حضور انتشارات این فرهنگستان در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران اظهار داشت‌: به رغم مشکلاتی که در سال 91 گریبانگیر صنعت چاپ و نشر شد، از جمله گرانی و نوسانات قیمت کاغذ، انتشارات فرهنگستان هنر (مؤسسۀ متن) امسال حدود 400 عنوان کتاب در نمایشگاه عرضه خواهد کرد، که از این تعداد 20 عنوان جدید و نزدیک به 10 عنوان تجدید چاپ آثار قدیمی‌تر اختصاص دارد، علاوه بر این شش عنوان کتاب‌های منتشرۀ پژوهشکدۀ هنر فرهنگستان هنر را نیز در نمایشگاه عرضه خواهیم کرد.
 
سرپرست معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر دربارۀ استقبال از کتاب‌های این مؤسسه، توضیح داد: کتاب‌هایی مانند «دانشنامۀ زیبایی‌شناسی»، «جستارهایی در هنر اسلامی» و «بحران واقعیت در عکاسی معاصر» به عنوان کتاب درسی در مؤسسات آموزش عالی انتخاب شده است و آثاری چون «زیبایی‌شناسی و ذهنیت: از کانت تا نیچه»، «فرهنگ شاهنامه»، «دانشنامۀ معماری ایران» در گروه کتاب‌های مرجع هنری قرار گرفته است.
 
به گفتۀ اسماعیلی یکی از آثار برجستۀ انتشارات فرهنگستان هنر که برای نخستین‌ بار در نمایشگاه عرضه خواهد شد، کتاب دانشنامۀ هنر و معماری ایرانی است که ترجمه‌ای است از مدخل‌های مربوط به هنر حوزۀ تمدنی ایران در دانشنامۀ 34 جلدی هنر گروو، که یکی از معتبرترین و جامع‌ترین مراجع هنر در جهان است. مداخل‌ این دانشنامه را استادان تراز اول ایرانی و خارجی نوشته‌اند و کتاب به قلم دکتر «سیدصالح طباطبایی» به فارسی ترجمه شده است. این کتاب در قطع رحلی و در 800 صفحه به همراه صدها تصویر تقدیم هنرپژوهان و دوستداران هنر ایران خواهد شد.
 
از دیگر آثار ارزشمند مؤسسۀ «متن» فرهنگستان هنر "شاهکارهای هنر ایران در مجموعه‌های لهستان" است که مدیر این مؤسسه به تشریح آن پرداخت و گفت: این کتاب دوجلدی در 800 صفحه با همکاری بانک توسعۀ صادرات به چاپ رسیده است. جلد نخست این کتاب شامل تصاویر بیش از 400 اثر هنری ایرانی در موزه‌ها و مجموعه‌های عمومی و خصوصی لهستان، به همراه زیرنویس مختصری برای هر تصویر است و در جلد دوم مقالات علمی و زیرنویس تفصیلی برای هر اثر درج شده است.
 
وی در ادامه افزود: این آثار که قرن‌ها در موزه‌ها و مجموعه‌های مختلف لهستان نگهداری می‌شده‌ است، در نمایشگاهی که در سال 2002 در لهستان بر پا شد، به نمایش درآمد و اشیاء متنوعی همچون منسوجات، ظروف فلزی، جنگ‌افزار، نسخ خطی، آبگینه، سفال، سکه و فرش‌های ایرانی را شامل می‌شود. در کنار این نمایشگاه، همایشی علمی نیز برگزار شد که مقالات برگزیدۀ آن در جلد دوم کتاب آمده است.
 
این کتاب زیر نظر شرق‌شناس لهستانی پرفسور«تادئوش مایدا» و با همکاری موزۀ ملی لهستان در ورشو، موزۀ ملی لهستان در کراکو و فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران‌ تدوین و منتشر شده است و مهدی مقیسه و داوود طبایی ترجمۀ کتاب را بر عهده داشته اند.
 
همچنین دوکتاب «راهنمایی بر ادبیات و فیلم» ترجمۀ دکتر سید داوود طبایی عقدایی، و «معناسازی، استنتاج و بلاغت در تفسیر سینما» اثر دیوید بوردول، ترجمۀ شاپور عظیمی نیز توسط انتشارات فرهنگستان هنر در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.
 
اسماعیلی همچنین از برگزاری دو نشست تخصصی برای بررسی آثار منتشر شده توسط فرهنگستان هنر در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب خبر داد و افزود: در اولین نشست که 15 اردیبهشت‌ ماه، ساعت 30/13 برگزار می‌شود با حضور استاد معلم رئیس فرهنگستان هنر، دکتر امیرعلی نجومیان و دکتر سعید شاپوری، کتاب «راهنمایی بر ادبیات و فیلم» نقد و بررسی خواهد شد.
 
همچنین در روز 19 اردیبهشت هم جلسۀ معرفی، نقد و بررسی کتاب «دانشنامۀ معماری» برگزار خواهد شد. در این نشست احمد سمیعی گیلانی و داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگ معاصر، حضور خواهند داشت.
 
او همچنین از نهایی شدن تهیه و انتشار شاهنامۀ شاه طهماسب خبر داد و گفت: این اثر ارزشمند هنری که با همکاری موزۀ هنرهای معاصر تهیه شده، اکنون در مرحلۀ بازبینی نهایی قرار دارد و تابستان امسال عرضه خواهد شد.
 
به گفتۀ اسماعیلی، نظر به اهمیت و جایگاه ممتاز شاهنامۀ شاه طهماسب در تاریخ هنر ایران و جهان، چاپ آن مستلزم وسواس و دقت نظر فراوان بود و تمام تلاش دست‌اندرکاران بر این بوده است تا کتاب به نفیس‌ترین صورت ممکن منتشر شود. به گفتۀ وی پیش‌فروش این اثر نفیس در نمایشگاه کتاب آغاز خواهد شد و دوستداران این کتاب می‌توانند با پیش‌خرید آن، از تخفیف نمایشگاه برخوردار شوند.
 
وی در پایان این گفتگو، نمایشگاه کتاب تهران را بزرگترین رویداد فرهنگی سال دانست و گفت: این رویداد باعث برقراری ارتباط مستقیم بین ناشران و مخاطبان اصلی کتاب یعنی مردم می شود. همچنین در کنار عرضه و فروش، فرصت و محملی برای گفتگو و تبادل نظر میان هنرمندان و پژوهشگران فراهم خواهد شد.
 
انتشارات فرهنگستان هنر در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران در مصلی تهران، شبستان، راهروی 15، غرفه 19 قرار دارد.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها