امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36119
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 94
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علما، صبح روز یکشنه با حضور ...

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایش اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علما، صبح روز یکشنه با حضور حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله اعرافی، رئیس جامعه‌المصطفی‌العالمیه، حجت الاسلام محسن قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و با حضور  برخی از علمای برجسته افغانستان در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد آغاز شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد محمدی‌گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، در این همایش به رسالت علما در شناسایی نقشه‌های استعمار اشاره نمود و همگان را به مراقبت از اختلاف و تفرقه دعوت نمود.

وی در ادامه سخنان خود به تلاش آمریکا برای حمایت از رژیم صهیونیستی اشاره نمود و سرفصل همه فعالیت‌های آمریکا را تامین حکومت جعلی اسرائیل برشمرد و سوریه و مصر را خطری بزرگ برای رژیم صهیونیستی دانست و افزود: سران اتاق فکر آمریکا و اسراییل با تکیه بر فرماندهان و حکام نادان و مغرض برخی کشورهای اسلامی و پول‌های بی‌حسابی که در این راه صرف می‌شود، ارتش را در این دو کشور در مقابل مردم قرار می‌دهند و این دو تهدید جدی را به حاشیه و حتی انحطاط می‌کشانند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه به کشتار بی‌شرمانه مردم مصر اشاره نمود و جنایت ارتش این کشور را لکه ننگی که بر صفحه تاریخ دانست که تا ابد باقی خواهد ماند.

آیت ‌الله اعرافی رئیس دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه، از دیگر سخنرانان روز نخست این همایش بود که پیرامون وحدت مسلمانان جهان در شرایط فعلی جهان و چالش‌ها و نغمه‌های تفرقه افکنانه بیگانگان در جهان اسلام مطالبی را بیان نمود.

اعرافی، ضمن اشاره به ترور و تکفیر که از مهم‌ترین راه‌های شیطان است که سلطه‌جویان برای تفرقه‌افکنی میان امت اسلام دنبال می‌کنند، افزود: امت‌های اسلامی باید تکفیر، ترور، خشونت، تندروی و تعصب‌های جاهلانه را در میان امت‌های خود کنار بگذارند و راه اعتدال و هم‌بستگی را بپیمایند؛ راهی که همان گفتمان انقلاب اسلامی و اسلام ناب در میان همه مجاهدان است.

وی در ادامه سخنان خود به جایگاه کشور افغانستان در میان امت اسلامی اشاره نمود و افزود: همه می‌دانیم که افغانستان در میان امت اسلام جایگاه رفیعی دارد و پاره‌ای بزرگ از امت اسلام است و به رغم پاره‌ای از مشکلات که در روابط مذاهب اسلامی با توطئه بیگانگان در افغانستان و کشورهای دیگر اسلامی به چشم می‌آید به نظر می‌رسد که این کشور یک الگوی بزرگ تقریب، انسجام، هم آوایی و هم افزایی میان مذاهب اسلامی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن قمی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، از دیگر سخنرانان این جلسه بود که مسلمانان را به حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه توصیه نمود و در بخشی از سخنان خود گفت: اگر همه قدرت‌های اسلامی دست به دست هم بدهند، آینده جهان از آن اسلام است و تنها چالش پیش رو در این زمینه مسئله تفرقه و دو دستگی است و دشمن این چالش را به درستی شناخته است و به هر بهانه‌ای در حال دامن زدن به این اختلافات است.

قمی در ادامه سخنان خود، حفظ وحدت و محکوم کردن اقدامات تروریستی را در هر جای جهان اسلام توسط علمای اسلام را یک فریضه دانست و افزود: تبیین فتاوای علمای اسلام در خصوص مقدسات، مقابله با تکفیر، و حرمت مال و جان انسان‌ها برای عوام مهمترین عوامل پیروزی امت اسلامی در سطح بین‌الملل است چرا که دشمن از اسلام می‌ترسد.

آیت الله مکارم شیرازی، سخنران مراسم پایانی این همایش دو روزه بود که در بخش از سخنان خود ضمن اشاره به رفتار اعتدالی مسلمانان و پرهیز از تندروی و خشونت، به اعمال و اعتقادات مشترک مسلمین اشاره نمود و تصریح نمود که مسلمین باید یک امت واحد را در مقابل دشمنان اسلام تشکیل دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اظهار امیدواری به آینده جهان اسلام تاکید نمود که با برگزاری چنین همایش‌های پیوستگی و وحدت مسلمان تقویت شود.

آیت الله حجت، آیت الله صالحی، مولوی حسام، مولوی محمد شاه عادلی و مولوی مصون، ازجمله علمای برجسته شیعه و سنی افغانستان بودند که در این مراسم به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

سید فضل الله قدسی، مسئول دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه در شمال افغانستان که مدیریت این همایش را بر عهده داشت در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه ای فارس، به دستاوردهای این همایش اشاره نمود و افزود: در این جلسه برجسته ترین علمای شیعه و سنی از داخل افغانستان دعوت شده بودند و سخنان بسیار مهم و وحدت بخشی نیز بیان نمودند که بسیار قابل توجه بود.

وی هدف از تشکیل این همایش را همبستگی و رسالت علمای اسلام در شرایط حاظر ذکر نمود و افزود: در این همایش علمای شیعه و سنی ضمن رد برخی از قرائت های خشنی که از اسلام شده، جریان تکفیری را که امروزه یک جریان شایع شده است محکوم نموده و به تبین دیدگاه‌های خود در مورد رفتار گروههای تکفیری پرداختند و به نقش مهم همه مسلمانان اهم از شیعه و سنی در روشن ساختن افکار عمومی و دوری جستن از چنین گروه‌های تاکید نمودند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار