امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36121
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به پاس شش دهه تلاش و کوشش خستگی ناپذیر استاد حائری در زمینه شناسایی و معرفی نسخ خطی و بیش از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به پاس شش دهه تلاش و کوشش خستگی ناپذیر استاد حائری در زمینه شناسایی و معرفی نسخ خطی و بیش از بیست سال سابقه ریاست کتابخانه مجلس، روز سه شنبه بیست و ششم شهریور ماه در تهران برگزار می‌شود.

محمد حیدری، دبیر اجرایی همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری با اعلام این خبر گفت: به مناسبت نکوداشت استاد حائری جشن‌نامه‌ای در بیش از 400 صفحه به منظور تکریم مقام علمی ایشان هم‌زمان با مراسم نکوداشت رونمایی خواهد شد.

وی افزود: این جشن‌نامه شامل مقالاتی از شاگردان و همکاران وی است که در طول این‌ سال‌ها افتخار خدمت و همکاری با استاد را داشته‌اند.

استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره مند می‌سازد.

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

حائری بیش از نیم قرن ( از سال 1331) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به 20 سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی"است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها