امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36126
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 60
فرهاد حسن‌زاده نویسنده در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اولویت‌ها و ویژگی‌های یک معاون ...

فرهاد حسن‌زاده نویسنده در گفت‌و گو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اولویت‌ها و ویژگی‌های یک معاون فرهنگی در ارشاد و اینکه که اگر معاون فرهنگی وزارت ارشاد از نویسنده‌ها و یا شاعران باشد چه مزیت‌هایی دارد، اظهار داشت: من موافق اینگونه انتخاب‌ها هستم، به هر حال برخی از افراد این توانایی را دارند که کار مدیریتی را با کار ادبیات گره بزنند، مثلا «حمید رضا شاه آبادی» هم معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود و بخش رمان نوجوان امروز را در حال هدایت است، او هم نویسنده و هم مدیر لایقی است. من نویسنده هم هرگاه به دفتر چنین مدیری مراجعه می‌کنم احساس آرامش دارم چرا که آنجا هم برای من بوده و به من تعلق دارد.

* ترویج کتابخوانی از اولویت‌های یک معاون فرهنگی است

به گفته نویسنده «ماجرای روباه و زنبور»، یکی از دغدغه‌های من و اولویت‌های یک معاون فرهنگی بحث کتابخوانی و ترویج کتابخوانی است، چرا که یک مثلث کتاب وجود دارد، در طرفی نویسنده سوی دیگر مخاطب و جهت دیگر ناشر قرار می‌گیرد، زمانی که اضلاع مثلث کامل نباشد اثری را که یک نویسنده تولید کرده به دست مخاطب نمی‌رسد، در حقیقت نویسنده کاری را انجام نداده است، امیدوارم که سیستم و چرخه‌ای باشد که آثار را بدون برخوردهای سلیقه‌ای توزیع کرده و در تمام کتابخانه‌ها در دسترس مخاطبان قرار دهد.

* ساماندهی توزیع مناسب کتاب در تهران و شهرستان‌ها

وی با تاکید بر اینکه در تهران هم مشکل توزیع وجود دارد، اما در شهرستان‌ها این مهم پررنگ‌تر دیده می‌شود، ابراز داشت: باید راهکاری اندیشیده شود که تمام آثار به دست مخاطب برسد، من به عنوان یک نویسنده کودک و نوجوان دوست دارم آثارم در مدارس میان بچه‌ها توزیع و خوانده شود و در ادامه من به مدارس بروم و با آنها جلساتی را داشته باشم.

* بسیاری از بچه‌ها روحیه نوشتن دارند

این نویسنده با تاکید بر اینکه این موضوعات ارتباط دو سویه‌ای است که هم من نویسنده از آن بهره می‌برم و هم دانش‌آموزان با جنس نقد آشنا می‌شوند، تصریح کرد: در ادامه این نقد وارد جامعه شده و نویسندگی را به عنوان یک شغل به رسمیت می‌شناسند و می‌توانند خودشان هم این انتخاب را داشته باشند، زیرا بسیاری از بچه‌ها روحیه نوشتن دارند، اما به حدی سد در میان راه وجود دارد که دلسرد می‌شوند، با دیدن یک نویسنده و آثار او جرقه‌های نگارش در ذهنشان زده شده و تشویق به نوشتن می‌شوند.

* دیدار دانش‌آموزان با نویسنده در مدارس در مسیر جریان سازی ادبیات موثر است

وی در توضیح بیشتر تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفته کتاب برنامه‌هایی دارد که کم کم سوری شده است، اما اگر این برنامه‌ها مداوم باشد و در هر ماه یک دیدار با نویسنده در مدارس باشد قطعا هم در مسیر جریان سازی ادبیات موثر است و هم در پرورش نویسنده و ترویج کتابخوانی تاثیر خواهد داشت.

نویسنده «15.هندوانه به شرط عشق» بیان کرد: اکثر نویسنده‌ها دغدغه‌هاشان این است که کارها ممیزی سلیقه‌ای نشود چرا که خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی مشخص است اما آنچه ما را در دوره‌های مختلف رنج می‌داده اعمال ممیزی سلیقه‌ای بود، که گاهی در یک معاونت کتابی رد می‌شد اما با تغییر مدیران کتاب تایید می‌شود.

حسن‌زاده عنوان کرد: اگر نویسنده‌ای فکری آزاد و رها داشته باشد اثری زیبا خلق خواهد کرد،؛ در تمام زمینه‌های هنری اینگونه است.

فرهاد حسن زاده تاکنون بیش از بیست جایزه برای آثارش گرفته که مهمترین‌شان نشان ماه طلایی از جایزه جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان است که آن را انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای انتخاب بهترین نویسندگان، شاعران، مترجمان و منتقدان و پژوهشگران ادبیات کودک و نوجوان در دو دهه 60و 70 برگزار کرد.

از این نویسنده بیش از 50 اثر نظیر؛ مرده‌ای که زنده شد، لولوی زیبای قصه گو، سفر به خیر سلطان سنجر، لطیفه‌های ورپریده، همان لنگه کفش بنفش،لبخندهای کشمشی یک خانواده   خوشبخت، حیاط خلوت، آقا رنگی و گربه ناقلا، سیب سرخ سوسن...، در روزگاری که هنوز پنجشنبه و جمعه اختراع نشده بود و.... از این نویسنده چاپ شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها