امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 36142
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید‌عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید‌عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: فرقی نمی‌کند که پرونده کماکان در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی پیگیری یا به وزارت امور خارجه سپرده شود، یک سری اصول و مبانی سیاست ما در بحث هسته‌ای است که تغییر‌ناپذیر می‌باشد.

وی حفظ و تثبیت حقوق هسته‌ای و دستاوردهای ما در این زمینه را تغییر ناپذیر برشمرد و افزود: اینکه رویکردها و شیوه‌های جدیدی در مذاکرات به کار گرفته شود و نیل به تفاهم از مسیر‌های جدیدتری ممکن شود چه در دبیرخانه و چه در وزارت خارجه مدنظر خواهد بود.

عراقچی با بیان اینکه هنوز روحانی تصمیمی در این زمینه نگرفته که پیگیری پرونده را به کدام یک از این دو نهاد بسپارد، خاطرنشان کرد: اگر این پرونده به وزارت خارجه سپرده شود اطمینان دارم که این وزارتخانه از قابلیت‌های لازم برخوردار است و می‌تواند این کار را به خوبی هدایت کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک به منظور شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه وزارت امور خارجه تمامی تمهیدات و آمادگی‌های لازم را انجام داده و برنامه‌ریزی سفر به صورت کامل صورت گرفته، اظهار داشت: اگر آقای روحانی تصمیم به عزیمت بگیرد ما مقدمات را فراهم کرده و برنامه‌ریزی‌ها را انجام داده‌ایم و حتی فرصت‌های سخنرانی برای ایشان در مجمع عمومی تنظیم شده است.

وی گفت: امیدواریم ایشان هر تصمیمی که گرفته‌اند ابلاغ کنند تا ما اجرا کنیم.

خبرنگار فارس از عراقچی درباره  تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 5+1 سوال کرد و پرسید که با توجه به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در نشست خبری آیا این تیم مشخص شده است؟ که وی پاسخ داد: هنوز منتظر هستیم که آقای روحانی مسئولیت پیگیری مذاکرات هسته‌ای را مشخص کند که این مذاکرات با کدام نهاد است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: هر زمان فرد مذاکره‌کننده و تیم را مشخص کند، قدم بعدی مشخص شدن زمان مذاکرات است.

وی ادامه داد: خانم اشتون در تماس تلفنی اخیر با آقای ظریف مجددا اعلام آمادگی کرد که مذاکرات در کوتاه ترین زمان از سر گرفته شود و آقای ظریف نیز اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران علاقمند به ادامه مذاکرات است ولی مذاکراتی هدفمند و معطوف به نتیجه.

عراقچی اضافه کرد: اصلا نه تمایل داریم و نه طالب هستیم که گفت‌وگو برای گفت‌وگو و مذاکره برای مذاکره باشد و این مورد پذیرش ما نیست. ما خواستار مذاکراتی هدفمند و منتج به نتیجه هستیم که در چارچوب زمانی مشخص انجام شود.

خبرنگار فارس با اشاره به اظهارات هفته‌ گذشته عراقچی درباره تحویل رسمی نیروگاه بوشهر به جمهوری اسلامی ایران ظرف هفته‌های آینده و اظهارات فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه هنوز نمی‌توان تاریخی در این زمینه اعلام کرد، نظر عراقچی را جویا شد که وی خاطرنشان کرد: نیروگاه بوشهر مراحل نهایی خود را می‌گذراند و مدتهاست که مشغول به تولید برق می‌باشد ولی این تولید در مراحل آزمایش است.

وی در توضیح بیشتر گفت: از زمانی که یک نیروگاه تکمیل می‌شود تا زمانی که به طور کامل تحویل سفارش دهنده خواهد شد مدتی مصروف به آزمایشات مختلف می‌شود و آزمایشات و تست‌ها صورت می‌گیرد. در حال حاضر نیروگاه بوشهر مراحل نهایی آزمایشات و تست‌ها را می‌گذراند و اگر همه چیز خوب به پیش رود تصور ما این است که نیروگاه تا ظرف چند هفته آینده آماده افتتاح و تحویل به جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: نیروگاه بوشهر همواره موضوع مشترک بین سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه بوده و مذاکرات در این زمینه توسط وزارت امور خارجه با طرف روسی انجام شده و یکی از موضوعات اصلی در سیاست خارجی ما طی 20 سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: خوشحالیم که این موضوع به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و اینکه دقیقا افتتاح نیروگاه چه روزی صورت می‌گیرد منوط به این است که مراحل پایانی چه زمانی صورت خواهد گرفت. یک سری اسناد و قطعات باید توسط طرف روسی آماده شود و اگر همه چیز خوب به پیش رود امیدواریم ظرف چند هفته آینده شاهد افتتاح نیروگاه باشیم.

خبرنگار فارس همچنین درباره آخرین پیگیری‌ها در خصوص نور‌احمد نیکبخت وابسته اداری سفارت ایران در صنعا که حدود یک ماه پیش ربوده شد سوال کرد که عراقچی از صدور ویزای هیئت ایرانی برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی خبر داد و افزود: این هیئت به زودی عازم یمن می‌شود.

وی با بیان اینکه اخبار جدیدی در خصوص محل نگهداری این دیپلمات ایرانی و ربایندگان در دست نداریم یادآور شد: در تماس نزدیک با مقامات یمن هستیم و هیئت ایرانی نیز با سفر به صنعا از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند.

وی درباره اسناد منتشر شده اخیر که حاکی از دخالت آمریکا در کودتای 28 مرداد است نیز گفت: این اسناد مربوط به سازمان سیا نیست. ما انتظار داریم که سازمان سیا اسناد خود را در این زمینه منتشر کند.

عراقچی با اشاره به گذشت 60 سال از این واقعه و انتشار اسناد توسط وزارت خارجه آمریکا در این خصوص خاطرنشان کرد: انتشار این اسناد نه چیزی بر اطلاعات ما می‌افزود و نه چیزی از جرایم آمریکایی‌ها کم می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ملت ایران هیچگاه دخالت غیرقانونی آمریکا و انگلستان در حوادث منتهی به 28 مرداد 1332 را فراموش نمی‌کند افزود: امیدواریم اسنادی که منتشر شده و اظهارات مقامات آمریکایی در این زمینه، به تجدید‌نظر آنها در سیاست‌هایشان به خصوص در مورد ایران و خودداری از دخالت‌های بیشتر منجر شود.

وی ادامه داد: امیدواریم روزی در آینده شاهد نباشیم که آمریکایی‌ها مجبور شوند اسناد مداخلات خود را در وقایع خاورمیانه و ایران منتشر کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در زمان «مادلین آلبرایت» ایشان در این زمینه عذرخواهی کرده بود اظهار داشت: عذرخواهی وقتی معنا و مفهوم می‌یابد که همراه با تغییر رفتار باشد و در تغییر رفتار‌ها، حسن نیت کشورها مشخص می‌شود.

وی درباره اوضاع کنونی در مصر با بیان اینکه ما از تشدید خشونت‌ها و درگیری‌ها در مصر عمیقا متاسف و نگران هستیم افزود: ما خواهان توقف کشتار‌ها، خشونت‌ها، دستگیری‌ها، بازداشت‌ها و آزادی بازداشت‌شدگان در وقایع اخیر هستیم.

وی اضافه کرد: ما خواهان آن هستیم که همه طرفها خویشتنداری به خرج دهند و از طریق گفت‌وگو و مفاهمه ابعاد بحران را کاهش دهند.

عراقچی ملت مصر را ملتی بزرگ و هوشمند خواند و گفت: امیدواریم رهبران مصر از هوشمندی لازم برخوردار باشند و توجه داشته باشند که برنده اصلی افزایش تنش‌ها و جنگ داخلی در مصر، صهیونیست‌ ها می‌باشند و باید متوجه توطئه‌های رژیم صهیونیستی در این بحران باشیم.

وی با اشاره به تماس‌های متعدد وزیر امور خارجه با مقامات بین‌المللی و همچنین تماس وزرای خارجه دیگر کشورها با ظریف به منظور تبریک به وی به خاطر انتصابش به وزارت خارجه خاطرنشان کرد: در این تماس‌ها یکی از موارد مورد بحث موضوع مصر بود.

وی به تماس تلفنی شب گذشته اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با ظریف به منظور تبریک به انتصاب وی اشاره کرد و افزود: محور بحث موضوع سوریه بود ولی آقای ظریف فرصت را مغتنم شمرد و نگرانی‌های خود را در مورد مصر بیان و بر ضرورت تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران در مصر تاکید کرد.
ادامه دارد.....
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها